آرشیو روزنامه شماره ۴۲۱۴ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۲۱۴

 • برنده بحران خاورمیانه

  دنیای اقتصاد: رابرت فیسک، تحلیلگر ایندیپندنت می‌نویسد: پوتین می‌داند که چگونه قدرت روسیه را در خاورمیانه بسنجد و البته افزایش دهد. او خوشحال است که پرچم پایگاه‌های روسیه را در منطقه به اهتزاز درآورده است. پوتین اکنون بیسمارک‌‌گونه میان اعراب، ترکیه و اسرائیل در حال بازی است. اکنون کرملین به نقطه ثقل خاورمیانه تبدیل شده و همه پایتخت‌ها نگاهشان به کرملین است. پوتین اکنون جامه یک «دولتمرد بین‌المللی» را بر تن دارد. تور منطقه‌ای پوتین نیز به منزله «بسط نفوذ مسکو در منطقه» است.
 • کریسمس پروحشت

  دنیای اقتصاد: نیویورک هدف اصلی تروریست‌های وفادار به داعش است. روز دوشنبه مجددا این شهر مورد حمله تروریست‌ها قرار گرفت اما خسارت جانی در پی نداشت، جز اینکه خود عامل انتحاری و سه تن دیگر زخمی شدند. البته سه شهروند نیویورکی که در این ماجرا زخمی شدند، دارای زخم‌های سطحی هستند. پیش از این نیز داعش در بیانیه‌ای به کشورهای غربی هشدار داده و گفته بود که در ایام نزدیک به کریسمس به نقاط پررفت و آمد حمله خواهد کرد. به همین منظور حمله به نیویورک در یکی از شلوغ‌ترین مناطق این شهر رخ داده است.
 • جنگ سرد اروپا و اسرائیل

  دنیای اقتصاد: درگیری اتحادیه اروپا و اسرائیل بالا گرفته است و عامل آن چیزی جز اقدام ترامپ، مبنی بر انتقال پایتخت اسرائیل به بیت‌المقدس نیست. اما بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهونیستی اسرائیل می‌گوید در نهایت کشورهای اروپایی از دونالد ترامپ پیروی خواهند کرد.
 • نه «صلح آمریکایی» نه «صلح چینی»

  نویسندگان: مایکل دی سوین، ونیان دنگ و اوبه ری لسکور ترجمه: محمدحسین باقی
  به موازات این تفکرات چینی در مورد چگونگی نبرد، مهار و ختم جنگ با آمریکا، استراتژیست‌های ارتش چین به ایده «کنترل جنگ» علاقه‌مند شده‌اند. این مفهوم به‌دنبال حل مشکل چگونگی اجتناب از شکست خردکننده بدون کنار گذاشتن گزینه استفاده از زور است آنگاه که پای منافع چین به میان می‌آید.
 • نیویورکر: آمریکا موافق حکومت اسد است

  نیویورکر: طبق گفته مقام‌های اروپایی و آمریکایی دولت دونالد ترامپ اکنون به‌رغم کشته شدن چیزی نزدیک به نیم میلیون نفر در جنگ داخلی سوریه حاضر است که بپذیرد بشار اسد، رئیس‌جمهوری این کشور تا زمان انتخابات ریاست جمهوری بعدی در سوریه برای سال ۲۰۲۱ به حکومتش ادامه دهد. این تصمیم متناقض با اظهارات مکرر آمریکا است مبنی بر اینکه بشار اسد باید در چارچوب یک فرآیند صلح از قدرت کنار برود.
 • افت اقتصاد انگلیس در پسابرگزیت

  پرس اسوسیشن: یک اندیشکده سرشناس آمریکایی به انگلیس هشدار داد که ضرر اقتصادی این کشور از بابت خروج از اتحادیه اروپا کاملا تضمین شده است و در صورتی که بدون یک توافق از این اتحادیه خارج شود، این ضرر خیلی بیشتر خواهد بود.
 • دفاع ترامپ از حمله به ارتش سوریه

  اسپوتنیک: رئیس‌جمهوری آمریکا تاکید کرد، واشنگتن به‌عنوان بخشی از کمپین نظامی ائتلاف ضد داعش حملات قانونی را علیه نیروهای دولت سوریه و نیروهای حامی دولت انجام داده است.
 • مانور نظامی چین در نزدیکی مرزهای تایوان

  اکسپرس: سخنگوی نیروی هوایی چین اعلام کرد، چندین جنگنده، بمب‌افکن و هواپیمای شناسایی چینی طبق معمول و برنامه‌ریزی‌شده به گشت‌زنی برای حفاظت از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی پرداختند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر