آرشیو روزنامه شماره ۴۲۰۳ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۲۰۳

 • گردهمایی ناتوی خاورمیانه‌ای در ریاض

  دنیای اقتصاد: نشست وزرای دفاع «ائتلاف اسلامی نظامی مبارزه با تروریسم» روز یکشنبه (۵ آذرماه) در ریاض آغاز به کار کرد. این ائتلاف با مشارکت ۴۰ کشور و هیات بین‌المللی روز یکشنبه نخستین نشست خود را پس از گذشت دو سال از زمان تشکیل آن برگزار کرد.
 • آمریکا در مسیر تنش‌زدایی با ترکیه

  دنیای اقتصاد: ترکیه روز دوشنبه گفت: در شرایطی که روابط بین ترکیه و آمریکا چندان حسنه نیست اما روز جمعه روسای‌جمهوری دو کشور تلفنی با همدیگر صحبت کردند و آنکارا از واشنگتن خواسته است که به قول خود وفادار بماند وبه مسلح کردن کردها خاتمه دهد. به گزارش رویترز، بکیر بوزداغ، معاون نخست‌وزیر ترکیه تاکید کرد که واشنگتن باید دست از ارائه تجهیزات به کردها بردارد. معاون نخست‌وزیر ترکیه تصریح کرد: اگر واشنگتن به وعده‌های خود در مورد کردهای سوریه عمل نکند، جهان را فریب داده است.
 • ماموریت نجات پاپ در برمه

  دنیای اقتصاد: پاپ فرانسیس به میانمار سفر کرد تا تبدیل به اولین پاپی شود که به منطقه جنوب‌شرق آسیا سفر کرده باشد. به گزارش سی‌ان‌ان، عالی‌ترین مقام مسیحی به کشوری بودایی سفر کرده که به شدت متهم به نسل‌کشی مسلمانان است.
 • نه «صلح آمریکایی» نه «صلح چینی»

  نویسندگان: مایکل دی سوین، ونیان دنگ و اوبه ری لسکور ترجمه: محمدحسین باقی
  بسیاری از ناظران خارجی اظهارنظر مائو در مورد «ببر کاغذی» را نوعی بیان بی‌پروایانه و بی‌تفاوتی بیش از حد در مورد عواقب جنگ هسته‌ای تفسیر می‌کنند. دولت‌های خارجی با در نظر داشتن این برداشت در ذهن به توسعه تسلیحات هسته‌ای چین پاسخ دادند. رهبران چین در بیانیه اکتبر ۱۹۶۴ خود تلاش کردند تا این نگرانی‌ها را کاهش دهند.
 • بازگشت آلمان به ریل مذاکرات دولت ائتلافی

  رویترز: رهبران حزب محافظه‌کار آنگلا‌مرکل، صدر اعظم آلمان در پی شکست در مذاکرات مربوط به تشکیل ائتلاف «جامائیکا» با دو حزب دموکرات‌های آزاد و سبزها، موافقت کردند تا مجددا همچون دولت قبلی سراغ تشکیل به اصطلاح «ائتلاف بزرگ» با سوسیال دموکرات‌ها بروند.
 • تعلیق روابط فتح با واشنگتن

  صدای فلسطین: معاون رئیس جنبش فتح اعلام کرد که تشکیلات خودگردان فلسطین در پی تعطیلی دفتر سازمان آزادی‌بخش فلسطین در شهر واشنگتن، تماس‌های خود با آمریکا به جز آنهایی که مربوط به روند تحقق صلح است را به شکل کامل به حالت تعلیق درآورد. محمود العالول، معاون رئیس جنبش فتح در گفت‌وگو با رادیو «صدای فلسطین» اظهار کرد:‌ این موضوع روز شنبه در نشست کمیته مرکزی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و کمیته نارضایتی شدید خود را از این اقدام واشنگتن ابراز و تاکید کرد: نمی‌توان پذیرفت نظارت آمریکا بر روند برقراری صلح با جانبداری شدید این کشور از اسرائیل ادامه یابد. العالول گفت: در مرحله آتی تلاش جدیدی آغاز خواهد شد تا دولت فلسطین به شکل کامل در غزه مستقر شود و سپس برای آغاز گام‌هایی در مسیر تحقق آشتی وارد مرحله بعدی شویم.
 • برنامه میشل عون برای خنثی‌سازی کودتای سعودی

  الاخبار: رئیس‌جمهور لبنان روز گذشته مرحله جدیدی از تلاش‌ها برای تثبیت ثبات در لبنان، دفع کودتای آغاز شده از سوی عربستان و احیای دولت را آغاز کرد که با استقبال آمریکا، فرانسه و مصر مواجه شد.
 • کاهش ۹۵ درصدی توان رزمی داعش

  الجمهوریه: گزارش‌های اطلاعاتی از کاهش توان رزمی گروه تروریستی داعش به میزان ۹۵ درصد نسبت به دوران اوج قدرت آن در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ حکایت دارد؛ اما شبکه‌های پنهانی و مخفی این گروه تروریستی همچنان وجود دارند و ممکن است در هر مکان یا زمان دست به اقداماتی بزنند.

بیشتر