آرشیو روزنامه شماره ۴۱۷۵ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۱۷۵

 • بازگشت اسپانیا به دیکتاتوری فرانکو

  دنیای اقتصاد: کارلس پوجدمون، رئیس دولت محلی کاتالونیا، تصمیم دولت مرکزی اسپانیا برای پایان دادن به تلاش‌های استقلال‌طلبانه کاتالونیا را «کودتا» و «حمله‌ای غیرقابل قبول به دموکراسی» خواند. پوجدمون در یک سخنرانی تلویزیونی در بارسلون گفت که تصمیم مادرید «بدترین حمله» علیه کاتالونیا از زمان دیکتاتوری فرانکو است.
 • رمزگشایی از معمای ترور کندی؟

  دنیای اقتصاد: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده روز شنبه اعلام کرد که قصد دارد اجازه دهد تا اسرار قتل جان.اف کندی، سی و پنجمین رئیس‌جمهوری آمریکا، به منظور ارائه اطلاعات بیشتر از حالت طبقه‌بندی شده خارج شود.
 • نه «صلح آمریکایی» نه «صلح چینی»

  نویسندگان: مایکل دی سوین، ونیان دنگ و اوبه ری لسکور محمدحسین باقی
  چین دارای دو انگیزه برای توسعه تسلیحات هسته‌ای است: عقیم گذاشتن باج‌خواهی هسته‌ای و جدا کردن تسلیحات هسته‌ای از حوزه نظامی متعارف. دکترین جداسازی تسلیحات هسته‌ای از درگیری‌های متعارف بیان می‌دارد که تسلیحات هسته‌ای ارزش رزمی واقعی ندارد، جنگ‌های متعارف و جنگ‌های هسته‌ای لزوما به هم پیوسته نیستند و اینکه در جنگ‌ها باید از تسلیحات متعارف استفاده کرد.
 • نامه سیروان بارزانی به آیت‌الله سیستانی

  ایسنا: سیروان بارزانی، فرمانده نیروهای پیشمرگه در محور غرب اقلیم کردستان، به آیت‌الله سیدعلی سیستانی، مرجع شیعیان نامه‌ای نوشت و از ایشان خواست برای ممانعت از فروپاشی روابط تاریخی مشترک بین شیعیان و کردها وارد عمل شوند.
 • سفر العبادی به عربستان

  القدس العربی/ سومریه نیوز: نخست‌وزیر عراق تور منطقه‌ای خود را آغاز کرد. حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق قبل از سفرش به عربستان در سخنانی گفت: «عراق با توجه به تجربه سخت و موفق خود در عبور از خطر تروریسم معتقد است که کشورهای منطقه چالش‌ها و اهداف مشترکی دارند.
 • جدل توئیتری نوه چرچیل با ترامپ

  ایندیپندنت: پس از توئیت اخیر دونالد ترامپ علیه انگلیس، نوه وینستون چرچیل در پیامی در توئیتر وی را «بی‌شعور احمق» خطاب کرد.

بیشتر