آرشیو روزنامه شماره ۳۹۴۶ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۳۹۴۶

 • جنگ سرد با روسیه در دقیقه ۹۰

  دنیای اقتصاد: داستان کشمکش روسیه با آمریکا، در آخرین روزهای ریاست‌جمهوری باراک اوباما وارد فاز تازه‌ای شد. در حالی که کمتر از سه هفته دیگر باراک اوباما دولت را تحویل دونالد ترامپ خواهد داد، وی در پاسخ به حملات سایبری روسیه در دوره مبارزات انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور، ۳۵ دیپلمات روسیه را از خاک آمریکا اخراج کرد و گفت تحریم‌های جدیدی هم در نظر گرفته است. به گزارش رویترز، باراک اوباما روز پنج‌شنبه، دستور اخراج ۳۵ دیپلمات روس را از آمریکا صادر کرد و دو سازمان اطلاعاتی روسیه را نیز مورد تحریم قرار داد.

 • خطابه ضداسرائیلی کری

  دنیای اقتصاد: روز چهارشنبه جان کری وزیر امور خارجه از اقدام آمریکا درباره رای ممتنعش در شورای امنیت دفاع کرد. این دفاع پس از آن صورت گرفت که مقامات اسرائیلی به شدت از رفتار ایالات متحده انتقاد کردند.

  به گزارش رویترز، جان کری با تشریح چشم‌انداز صلح اسرائیلی- فلسطینی، به انتقادهای تندی که نخست‌وزیر و دولتمردان اسرائیلی از رای ممتنع آمریکا به قطعنامه اخیر شورای امنیت در محکومیت شهرک‌سازی‌های اسرائیلی بیان کرده بودند، پاسخ داد. کری در یک سخنرانی که به طرزی غیرمعمول برای او طولانی بود و یک ساعت و نیم ادامه داشت، تاکید کرد که با توجه به رکود چند ساله گفت‌وگوهای صلح اسرائیلی- فلسطینی، قطعنامه ۲۳۳۴ شورای امنیت آخرین تلاش برای حفظ راهکار سیاسی «دو کشوری» بوده است.

 • پدیده شوم قرن جدید - ۱۱ دی ۹۵

  محمدحسین باقی

  حسن حسن و جمعی از نویسندگان
  مترجم: محمدحسین باقی

  در بخش قبل اشاره شد که ابوعمر البغدادی در دومین خطابه عمومی خود که در سوم فوریه ۲۰۰۷ اعلام شد، گفت: «ما به‌خاطر وطن‌پرستی نمی‌جنگیم بلکه به‌خاطر اعتلای کلمه‌الله می‌جنگیم. » همچنین در ژانویه ۲۰۰۷، شورای شریعت «دولت به اصطلاح اسلامی» یک رساله یا توجیه علمی مفصلی در مورد دولت شدن خود ارائه داد و آن را چنین نامید: «به دیگران ظهور دولت اسلامی را اطلاع دهید. » این رساله تلاش داشت تا مشروعیت «دولت اسلامی» را براساس قانون اسلامی یا شریعت بنا کند.

 • بازی بزرگان - ۱۱ دی ۹۵

  دنیای اقتصاد: اوایل دیروز جمعه توافق آتش‌بس صلحی که میان روسیه، ایران، ترکیه و سوریه امضا شده بود به اجرا درآمد. به گزارش واشنگتن‌پست، این آتش‌بس مقدمه‌ای است بر آتش‌بس سراسری در سوریه و بازگرداندن صلح به این کشور. تسلط نیروهای وفادار به اسد بر حلب فصل جدیدی در تحولات سوریه گشود. برخی معتقدند پیروزی دمشق در حلب، این جنگ ۶ ساله را به مراحل پایانی نزدیک کرده است. دولت اسد اکنون در قدرتمندترین موضع طی چند سال گذشته است.

  با این حال، پس از هفته‌ها مذاکره، ترکیه و روسیه اعلام کردند که ضامن این آتش‌بس خواهند بود.

بیشتر