در مجارستان، رئیس‌جمهور تاماس سولیوک و نخست‌وزیرش ویکتور اوربان نیز فرش قرمز را برای شی پهن کردند و از وی با احترامات  نظامی در کاخ ریاست‌جمهوری مجارستان پذیرایی کردند. این تور اولین سفر شی به اروپا پس از پنج‌سال  بود. امسال شصتمین سالگرد روابط دیپلماتیک چین و فرانسه و هفتادوپنجمین سالگرد روابط دیپلماتیک با مجارستان است. این سفر همچنین همزمان با بیست‌وپنجمین سالگرد بمباران سفارت چین در بلگراد توسط ناتو در جریان جنگ صربستان علیه کوزوو بود. به گفته تحلیلگران، هدف اصلی شی از این سفر، فشار به جهانی است که در آن ایالات متحده کمتر تسلط داشته باشد. همچنین پکن به‌دنبال کنترل آسیب به روابط چین با اتحادیه اروپاست؛ درحالی‌که تنش‌های تجاری در بحبوحه تهدید تعرفه‌های اروپا و تحقیق درباره یارانه‌های چینی به خودروهای برقی افزایش یافته است.

به گفته مقامات اروپایی، این یارانه‌ها به خودروهای برقی به صنایع محلی آسیب می‌زند. در طول سفر دوروزه شی به فرانسه، مکرون رهبر چین را تحت فشار قرار داد تا به عدم تعادل تجاری پکن با اتحادیه اروپا -که در سال گذشته کسری ۲۹۲میلیارد یورویی (۳۱۴.۷۲میلیارددلار) داشت - و استفاده از نفوذ خود بر ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه برای پایان دادن به جنگ در اوکراین رسیدگی کند. مکرون از اورسولا فون‌درلاین، رئیس کمیسیون اروپا دعوت کرد تا به گفت‌وگوهای او با شی بپیوندد تا بر اتحاد اروپا درباره درخواست دسترسی بیشتر به بازار چین تاکید کند و به شکایات اتحادیه درباره مشکل مازاد ظرفیت در خودروهای برقی و فناوری سبز رسیدگی کند.

این زوج همچنین شی را تحت فشار قرار دادند تا فروش محصولات و فناوری‌هایی به روسیه را کنترل کند که می‌توانند برای اهداف غیرنظامی و نظامی استفاده شوند. اما به نظر می‌رسد که رهبر چین امتیازات کمی ارائه کرده است. شی وجود «مشکل مازاد ظرفیت» در چین را رد کرد و تنها درخواست خود را برای مذاکره برای پایان دادن به جنگ بین روسیه و اوکراین تکرار کرد. شی که قرار است اواخر ماه جاری میلادی میزبان پوتین در چین باشد، گفت که از همه طرف‌ها خواسته است تا تماس و گفت‌وگو را از سر بگیرند.