والاس ولز: تقریبا در همان زمان بود که دستورالعمل‌ها درباره پوشش ماسک متزلزل شد - اول، ماسک‌ها توصیه نمی‌شد و سپس اجباری شدند. ماسک زدن ارزشش را دارد؟ یا آیا آن دعواها تاثیر منفی بیشتری بر تزریق واکسن در آینده، در میان محافظه‌کاران داشت؟ واضح است من کسی نیستم که فکر کنم ماسک کارآیی ندارد. من فکر می‌کنم علم و داده‌ها نشان می‌دهند که آنها بهترین کارآیی را دارند؛ هرچند که کامل نیستند و در سطح جمعیت بالا تاثیر آن می‌تواند تا حدودی کم باشد. با این حال مطالعات نشان از تاثیر کارآیی آن داشت مثلا در بنگلادش، در مکان‌هایی که استفاده از ماسک سه برابر شد، تست‌های مثبت به کمتر از ۱۰درصد رسید؟

فائوچی: به‌طور کلی نکته خوبی است؛ اما من تا حدودی با پیش‌فرض شما مخالفم. از دیدگاه بهداشت عمومی، در سطح جمعیت بالا، ماسک‌ها نقش موثری ندارند؛ شاید ۱۰درصد. اما برای فردی که اعتقاد سرسخت دارد و ماسک می‌زند، یک KN۹۵ یا N۹۵ مناسب، کارآیی کمی ندارد. واقعا کارگر است؛ اما من فکر می‌کنم هر چیزی که جنگ‌های فرهنگی را تحریک یا تشدید کند فقط اوضاع را بدتر می‌کند. من باید با شما رو راست باشم، دیوید، وقتی صحبت از ماسک زدن به میان می‌آید؛ نمی‌دانم اما من می‌دانم که جنگ‌های فرهنگی از دیدگاه بهداشت عمومی واقعا بسیار سخت بوده است: یک اپیدمیولوژیست آن را یک پدیده اپیدمیولوژیک می‌بیند. یک اقتصاددان آن را از منظر اقتصادی می‌بیند و من آن را از منظر کسی می‌بینم که روی تخت با مرگ دست و پنجه نرم می‌کند. به همین دلیل است که من را بسیار آزار می‌دهد. شاید بیشتر از افراد و گروه‌های دیگر.

فکت

تا حدی، این نگرانی ناشی از این بود که تولید ماسک در دوره‌ای به مشکل برخورد. فائوچی در پاسخ به سوالی درباره دستورالعمل‌های اولیه در ژوئن۲۰۲۰، توضیح داد: «جامعه سلامت عمومی - و بسیاری از مردم – نگرانند که عرضه تجهیزات محافظ شخصی، از جمله ماسک‌های N۹۵ و ماسک‌های جراحی، به خوبی تامین نشود و این خسارت‌بار است.»

والاس ولز: بیایید درباره مصونیت گله‌ای صحبت کنیم.در سال۲۰۲۰، شما درباره آستانه آن صحبت کردید. مقاله‌ای در تایمز در دسامبر۲۰۲۰ نشان داد که تخمین خود را برای استان‌های که مصونیت گله‌ای حاصل می‌شود، افزایش داده‌اید؟

فائوچی: آن مقاله کاملا تحریف شده است، دیوید. از آن به عنوان سلاح علیه من استفاده می‌شود.

  فکت

دونالد مک نیل در ۲۴دسامبر نوشت: «در روزهای اولیه همه‌گیری، دکتر فائوچی به همان تخمین کارشناسان بسنده کرد که آستانه آن را ۶۰ تا ۷۰درصد اعلام می‌کردند.» حدود یک ماه پیش از آن، او شروع به گفتن «۷۰، ۷۵درصد» در تلویزیون کرد. در مصاحبه‌های هفته بعدش به‌ویژه با ان‌بی‌سی نیوز او گفت: «۷۵، ۸۰، ۸۵ درصد». او گفت آنها را بر اساس داده‌های جدید اعلام کرده و اینکه احساس درونی‌اش گفته که حالا می‌تواند بهتر رقم را ذکر کند؛ زیرا کشور آماده شنیدنش شده است.

والاس ولز: خوب! به ما بگویید که ما باید آن را چگونه ببینیم؟

فائوچی: آن‌طورکه بوده نباید ببینید.من به شما می‌گویم اصل داستان چیست و سپس شما تصمیم خود را خواهید گرفت که چگونه قضاوت کنید. من آدم خودرایی نیستم؛ اما وقتی داشتم «اعداد را تغییر می‌دادم»، آن مصاحبه یک مصاحبه درهم و برهم بود. آنچه من می‌خواستم به دونالد بگویم این بود که ما نمی‌دانیم آستانه مصونیت گله چقدر خواهد بود. اما احتمالا می‌توانستم واضح‌تر بگویم که ما درباره یک سیبل متحرک صحبت می‌کنیم؛ زیرا نمی‌دانستیم ویروس چقدر قابل انتقال است.

والاس ولز: اما وقتی سخنرانی اخیر شما را در جورج‌تاون تماشا کردم، شما اصلا درباره مصونیت گله‌ای صحبت نکردید. هیچ‌کس این کار را نمی‌کند که البته منطقی است. با توجه به اینکه شاید ۹۵درصد از کشور به این بیماری مبتلا بوده‌اند، به علاوه تقریبا ۷۰درصدی که واکسینه شده‌اند، منطقی است و مشخص است که ویروس هنوز در گردش است و در واقع تعدادی از اپیدمیولوژیست‌هایی که با آنها صحبت کرده‌ام به من گفته‌اند که با توجه به ماهیت این ویروس، با توجه به روشی که سارس-کوو-۲ در بدن تکثیر می‌شود، هرگز نباید از ایمنی گله‌ای به‌عنوان یک احتمال استفاده می‌کردیم. چه اشتباهی در آنجا رخ داد؟

فائوچی: خب، فکر نمی‌کنم کسی کار اشتباهی انجام داده باشد. چیزی که اشتباه پیش رفت این بود که ویروس آن طور که تصور می‌شد، عمل نمی‌کرد. ما فرضی را مطرح کردیم که معلوم شد یک فرض نادرست است که این قرار است مانند سایر ویروس‌ها عمل کند. تعریف کلاسیک ایمنی گله‌ای توسط کووید-۱۹ کاملا وارونه شده است. اجازه دهید مراحل را از نو مرور کنم. مصونیت گله‌ای بر دو اصل استوار است: یکی، اینکه ویروس تغییر نمی‌کند و دوم اینکه وقتی آلوده یا واکسینه می‌شوید، دوام محافظت تا دهه‌ها، اگر نه در طول عمر، ادامه دارد. با سارس کوو-۲، ما فکر می‌کردیم که محافظت در برابر عفونت در یک دوره زمانی طولانی دوام پیدا خواهد کرد و ما بعد متوجه شدیم، خوب دقت کنید، دوام محافظت از بدن فقط به چند ماه می‌رسد نه به دهه‌ها. ویروسی که در ژانویه۲۰۲۰ به آن آلوده شدید با ویروسی که قرار بود در سال های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ به آن آلوده شوید، بسیار متفاوت است.