آرشیو روزنامه شماره ۵۱۳۱ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۵۱۳۱

 • مهر تایید رشد صادرات نفت

  دنیای‌‌اقتصاد: اسحاق جهانگیری در گفت‌وگویی درباره وضعیت فروش نفت در زمان تحریم‌ها گفت: «ما با آقای زنگنه توافق کردیم تا به برخی مجوز بدهیم؛ اما هیچ‌کس نتوانست حتی یک بشکه نفت بفروشد جز سردار شهید سلیمانی که در مقطعی این کار را کرد.» معاون اول رئیس‌جمهوری در این گفت‌وگو افزود: «فکر می‌کنم آمریکایی‌ها دنبال راهکاری هستند تا به برجام برگردند.»
 • پیش‌بینی سونامی کرونا پس‌از نوروز

  دنیای اقتصاد: امروز آخرین رنگ‌بندی کرونایی کشور برای تعیین تکلیف سفرهای نوروزی اعلام می‌شود. اما در حالی که بسیاری از مردم در انتظار تعیین تکلیف برنامه‌های مسافرت خود در شرایط کرونایی به مناطق مجاز برای مسافرت هستند، وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی تا حد زیادی تکلیف برنامه‌ریزی مردم برای تعطیلات عید را مشخص کرد.
 • پاسخ دوپهلوی گانتز به سوال درباره انفجار در کشتی تجاری ایران

  فارس: وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در پاسخی دوپهلو به سوالی درباره نقش این رژیم در وقوع انفجار در بدنه کشتی تجاری ایرانی، گفت اسرائیل ملزم است در تمام جبهه‌ها اقدام پیشگیرانه انجام دهد. ‌بنی گانتز، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی از پاسخ دادن به سوالی درباره دست داشتن این رژیم در وقوع انفجار در کشتی تجاری «ایران شهرکرد» طفره رفت.
 • شرط ایران برای مذاکره با آمریکا از زبان سردار دهقان

  فارس: وزیر دفاع دولت یازدهم گفت: هر جا تهدید جدی علیه ایران وجود داشته باشد، خود را برای مقابله با آن تجهیز می‌کنیم، بر این اساس برد موشک‌های ایران تا جایی خواهد بود که تهدید وجود داشته باشد و محدودیتی در برد موشک نخواهیم داشت. سردار دهقان وزیر دفاع دولت یازدهم طی گفت‌وگویی با روزنامه الاخبار لبنان در پاسخ به این سوال که آیا دیپلماسی مذاکره می‌تواند منجر به عادی‌سازی روابط تهران و واشنگتن شود، گفت: با عادی شدن روابط بین دو کشور خیلی فاصله داریم؛ چراکه آمریکایی‌ها باید بدهی خود را به مردم ایران بپردازند. این بدهی‌ها فقط مالی نیست بلکه شامل جبران گذشته خسارت‌بار و جنایت‌کارانه علیه کشور ما هم می‌شود. ما نمی‌توانیم چشم خود را بر این موضوع ببندیم وقتی آنها هنوز به اقدامات ظالمانه خود افتخار می‌کنند. آمریکایی‌ها نشان داده‌اند که در چهار دهه گذشته از هیچ آسیبی به مردم ایران فروگذار نکرده‌اند. تنها در صورتی می‌توان با آمریکایی‌ها مذاکره کرد که آنها ایران اسلامی مقتدر را به‌عنوان یک نظام سیاسی برآمده از خواست مردم با همه ابعاد آن بپذیرند. دهقان درخصوص مذاکرات درباره مسائل منطقه نیز گفت: پیش از این هم اعلام کرده‌ایم که هر جا تهدید جدی علیه ایران وجود داشته باشد، خود را برای مقابله با آن تجهیز می‌کنیم. بر این اساس برد موشک‌های ایران تا جایی خواهد بود که تهدید وجود داشته باشد و محدودیتی در برد موشک نخواهیم داشت.
 • آمادگی ترکیه برای مشارکت در نشست سه‌جانبه افغانستان با حضور ایران

  ایسنا: وزیر امورخارجه ترکیه در بخشی از گفت‌وگوی تلفنی با همتای افغانستانی خود آمادگی کشورش را برای مشارکت در نشستی سه‌جانبه با افغانستان و ایران و پاکستان اعلام کرد. وزارت امورخارجه افغانستان در بیانیه‌ای اعلام کرد که محمد حنیف اتمر وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی افغانستان و مولود چاووش اوغلو وزیر امورخارجه جمهوری ترکیه طی تماس تلفنی در مورد گسترش روابط دوجانبه، تقویت تماس‌ها و همکاری‌های چندجانبه، برگزاری نشست «کشورهای قلب‌ آسیا-پروسه استانبول» در اواخر ماه مارس در دوشنبه و برگزاری دور بعدی گفت‌وگوهای صلح افغانستان به میزبانی ترکیه، صحبت و گفت‌وگو کردند. این بیانیه می‌افزاید: اتمر آمادگی ترکیه را به‌عنوان دوست ارزشمند و قابل‌اعتماد برای میزبانی دور بعدی گفت‌وگوهای صلح افغانستان ستایش کرد و بر افزایش تماس‌ها و مشورت‌ها در مورد اهداف، دستور کار، شرکت‌کنندگان و نتایج این نشست تاکید کرد. او گفت که انتظار می‌رود نشست ترکیه گامی به جلو در راستای تامین آتش‌بس و دستیابی به راه‌حل سیاسی مطابق با خواست و اراده مردم افغانستان باشد.
 • برگزاری نشست تحلیل مسائل ایران۱۴۰۰ در دانشگاه علامه طباطبایی

  دنیای‌اقتصاد: نشست تحلیل مسائل ایران۱۴۰۰ در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می‌شود.
 • گروسی: آژانس به‌دنبال بازرسی‌های گسترده‌تر در ایران است

  دنیای‌اقتصاد: مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با توجه به افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم از سوی ایران، گفت این نهاد به‌دنبال بازرسی‌های گسترده‌تر و جدی‌تر در آن است. به گزارش خبرگزاری فارس، رافائل گروسی روز جمعه در مصاحبه با روزنامه «نیهون کیزای» از مقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین مدعی شد: تولید اورانیوم در سطوح بالاتر، غنی‌سازی ایران را به سطوحی نزدیک‌تر می‌کند که امکان کاربری نظامی آن را نمی‌توان نادیده گرفت. او در ادامه توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی از سوی ایران را «وضعیتی فوق‌العاده» خواند و گفت: واضح است که نیاز به بازرسی جدی است، اگر می‌خواهید اطمینان یابید که انحراف نظامی وجود ندارد. گروسی در ادامه ادعاهایش گفت: ایران کمی کمتر از ۲۰ کیلوگرم [اورانیوم ۲۰ درصد] دارد، اما آنها دارای سه هزار کیلوگرم اورانیوم غنی شده هستند که قبلا در سطوح پایین‌تر تولید شده است.
 • دغدغه درباره مشارکت در انتخابات وجود دارد

  دنیای‌اقتصاد: میزان مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ موضوعی است که در هفته‌های اخیر برخی چهره‌های سیاسی درباره آن ابراز نگرانی کرده و آن را حائز اهمیت دانسته‌اند. در آخرین اظهارنظرها در این زمینه می‌توان به اظهارات دو مقام دولت اشاره کرد؛ نخست، عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور که وجود دغدغه نسبت به مشارکت در انتخابات را کتمان نکرده و در عین حال تاکید کرد که همه باید زمینه و مقتضیات افزایش مشارکت را فراهم کنیم.
 • کالاهای اساسی اولویت دولت است

  ایرنا: رئیس‌جمهوری با بیان اینکه کالاهای اساسی و ملزومات سفره مردم اولویت دولت است، گفت: دستورات لازم برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها با کنترل صادرات و افزایش نظارت‌ها صادر شده است. حسن روحانی در جلسه ستاد اقتصادی دولت بر تسریع اقدامات هماهنگ و فوری برای جلوگیری از افزایش بی‌رویه قیمت‌ها و همچنین کاهش قیمت کالاهای مورد نیاز مردم به سطح مطلوب و مناسب تاکید کرد. روحانی گفت: معیشت مردم، نظارت بر قیمت‌ها و جلوگیری از افزایش بی‌رویه آن در شرایط ویژه شب عید از فوریت بیشتری برخوردار است و دستگاه‌های مربوطه باید نظارت‌های خود را بیشتر کرده و دستورات صادره را عملی کنند تا مردم نتیجه را احساس کنند.
 • فرمانده سپاه: بارها تا لبه جنگ پیش رفته‌ایم

  فارس: فرمانده کل سپاه روز گذشته با بیان اینکه بارها تا لبه جنگ پیش رفته‌ایم تصریح کرد؛ اما ولی‌فقیه دشمن را عقب رانده است. رهبر بزرگ انقلاب تنها در این میدان ایستاده است؛ تنها ایستادن ولی فقیه، نه به این معنا که اصحابی ندارد، بلکه به معنای اینکه یک ستاره درخشان و روشن است که در صحنه نورافشانی می‌کند. سرلشکر حسین سلامی در ادامه با بیان اینکه اجازه نداریم بگوییم در کجا دشمن گریخت و چگونه عقب رفت و‌ چرا دستان آنها بسته شد، گفت: امروز دشمن اصلا چهره یک امپراتوری با‌نشاط را ندارد بلکه چهره قدرتی پوک اما با ظاهری بزرگ به خود گرفته است. فرمانده کل سپاه با تاکید بر اینکه امروز ما سلاح مدرن فراوانی داریم، تصریح کرد: از دست خالی سخن نمی‌گوییم. ما مسلح و مجهز هستیم آن‌هم از جنس قدرتی که دشمن دارد‌ اما بدون انسان‌های مومن این سلاح‌ها کارآیی ندارند. انسان‌های مومن هستند که در این ابزار روح می‌دمند و این انسان‌ها باید ساخته شوند.
 • دستور رئیسی برای تعیین‌تکلیف نساجی مازندران

  دنیای اقتصاد: سید‌ابراهیم رئیسی رئیس قوه‌قضائیه در سفر به استان مازندران با حضور در کارخانه نساجی قائم‌شهر، گفت: ظرف دو ماه و نیم آینده هیات‌داوری باید وضعیت این کارخانه را به ‌لحاظ مالکیت مشخص کند و ما در این زمینه تاکیدات لازم را انجام داده‌ایم. او افزود: کارخانه نساجی قائم‌شهر در سال ۸۸ واگذار شد و متاسفانه فردی که این کارخانه به او واگذار شد، نتوانست به تعهد خود مبنی بر اشتغال‌زایی برای ۲ هزار نفر و افزایش تولید در کارخانه عمل کند.
 • لایحه «پلیس اطفال» نهایی شد

  ایسنا: معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری از نهایی شدن لایحه پلیس اطفال در کمیسیون لوایح دولت خبر داد و ابراز امیدواری کرد که در روزهای پایانی سال ۹۹ ‌ یا در نخستین روزهای سال ۱۴۰۰ در دولت تصویب شود.
 • بررسی ایرادات شورای نگهبان به بودجه

  دنیای اقتصاد: مجلسی‌ها در جلسه علنی دیروز پارلمان، بررسی ایرادات شورای نگهبان به تبصره‌های ماده واحده لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ را در دستور کار داشتند؛ ایراداتی که احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیات‌رئیسه مجلس تعداد آنها را ۲۰ ایراد اعلام کرد. این در حالی است که شورای نگهبان در متن رسمی ایرادات خود به این لایحه که به مجلس ارسال کرد، ۲۰ تبصره را دارای اشکال دانست و گرچه تعداد تبصره‌های دارای ایراد ۲۰ تبصره است، اما بندهای متعددی از هرکدام از این تبصره‌ها، به گواه نامه شورای نگهبان به مجلس، دارای ایراد است.
 • سعید محمد: برکنار نشده‌ام

  دنیای‌اقتصاد: فرمانده پیشین قرارگاه خاتم اظهارات برخی چهره‌های سیاسی مبنی بر عزل او از فرماندهی قرارگاه خاتم را تکذیب کرد. به گزارش خبرآنلاین، سردار سعید محمد گفت: به‌دلیل حضور در انتخابات ریاست جمهوری و پرهیز از هرگونه شائبه‌ای از فرماندهی قرارگاه خاتم‌الانبیا استعفا کردم و این استعفا مورد پذیرش فرمانده کل سپاه قرار گرفت.
 • پیش‌بینی مهاجری از شانس انتخاباتی قالیباف

  برنا نوشت: محمد مهاجری، فعال سیاسی اصولگرا تاکید کرد: قالیباف در عرصه ریاست جمهوری هیچ شانسی ندارد. شاید او دوست داشته باشد اشتباه بزرگ دیگری مرتکب شود و وارد عرصه انتخابات ریاست جمهوری شود که این شلیک به خود و خودزنی است. این فعال سیاسی اصولگرا افزود: قالیباف تمام شده، درواقع جنگیدن او امروز برای تمام نشدن است، برای اینکه کرسی ریاست مجلس را حفظ کند و نه چیز دیگری. مهاجری همچنین درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات و حواشی اخیر او عنوان کرد: احمدی‌نژاد در انتخابات بیشتر یک آکتور سینمایی است. او دوست دارد فعالیت سیاسی داشته باشد و این موضوع هم دلایل مختلفی دارد.
 • گزینه مطهری برای وزارت خارجه

  انتخاب نوشت: علی مطهری، نماینده سابق مجلس درگفت‌وگو با روزنامه خراسان بااشاره به اعتراضات آبان ماه ۹۸ گفت: با معترضان خیلی بد برخورد شد. خود مسوولان گفتند ۲۳۰نفر کشته شدند که این در جمهوری اسلامی قابل قبول نیست. ضرورتی ندارد ما ظرف دو سه روز یک اعتراضی را بخوابانیم، می‌شد ۲۰ روز طول بکشد؛ ولی کسی کشته نشود.
 • دادگاه نازنین زاغری تشکیل شد

  انتخاب نوشت: حجت کرمانی در تشریح جلسه دادگاه نازنین زاغری اظهار‌ کرد: جلسه رسیدگی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی و با حضور نماینده دادستان برگزار شد. وکیل مدافع نازنین زاغری افزود: آخرین دفاع در کمال آرامش اخذ و ختم رسیدگی اعلام شد. منتظر صدور حکم خواهیم بود.
 • نظر روزنامه جمهوری اسلامی درباره قدرت در ایران

  روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: یکی از اهداف انقلاب اسلامی، فراهم ساختن زمینه‌های شکوفایی استعدادها و کمک کردن به طبقات مختلف به‌ویژه ضعیف نگه‌داشته‌شده برای ورود به عرصه‌های مختلف مسوولان و مشارکت در فعالیت‌ها و کمک به پیشرفت کشور بود. تحقق چنین هدف مهمی با منحصر بودن فعالیت‌های سیاسی در جناح‌های خاص امکان‌پذیر نیست. مشکل دیگر، انحصار فعالیت‌های سیاسی در خانواده‌های مشهور، متنفذ و متمکن است که این هم موجب تنگ شدن عرصه برای استعدادهای غیروابسته شده است.
 • ابتلای یک نماینده مجلس به کرونا

  فارس نوشت: روابط عمومی دفتر عبدالکریم جمیری، نماینده بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی از ابتلای این نماینده به ویروس کرونا خبر داد. بر اساس این اطلاعیه، جمیری در قرنطینه خانگی به سر می‌برد.
 • برخورد با تجمعات چهارشنبه‌سوری

  ایسنا نوشت: مجتبی خالدی، سخنگوی سازمان اورژانس کشور گفت: حوادث چهارشنبه سوری تا به حال جان سه نفر را گرفته است. سخنگوی سازمان اورژانس کشور با اشاره به افزایش مصدومان چهارشنبه آخر سال گفت: تا به این لحظه ٢٢٧ نفر در حوادث چهارشنبه سوری مصدوم شدند که ۶٠ نفر همچنان در مراکز درمانی هستند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر