آرشیو روزنامه شماره ۵۰۸۹ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۵۰۸۹

 • فرمول قطر برای منطقه

  دنیای‌اقتصاد: وزیر خارجه قطر با بیان اینکه کشورهای شورای همکاری خلیج‌فارس به گفت‌وگو با ایران «علاقه‌مندند»، اعلام کرد: اکنون زمان برای میانجی‌گری دوحه در این‌خصوص، مناسب است. شیخ محمد بن‌عبدالرحمان آل‌ثانی می‌گوید که کشورش از دیگر کشورهای عرب خلیج‌فارس خواسته است با ایران وارد گفت‌وگو شوند.
 • انتقاد دوباره قالیباف از بودجه

  دنیای‌اقتصاد: رئیس مجلس یک بار دیگر از دولت برای آنچه در قالب لایحه بودجه ۱۴۰۰ به مجلس تقدیم کرده، انتقاد کرد. مناقشه میان مجلس و دولت بر سر لایحه بودجه سال آینده در حالی ادامه دارد که کمیسیون تلفیق تقریبا نیمی از این لایحه را بررسی کرده و گزارش این کمیسیون از لایحه یادشده، در هفته‌های آتی به صحن علنی ارائه می‌شود. در سوی دیگر، دولتی‌ها نیز از اقدامات کمیسیون تلفیق نگران‌اند و درباره تغییرات اعمال شده در این لایحه هشدار می‌دهند. دیروز علی ربیعی سخنگوی دولت هم از شنیده‌هایش درباره احتمال لایحه سه‌دوازدهم بودجه سخن گفت؛ موضوعی که همواره به‌عنوان یکی از گزینه‌های احتمالی مجلسی‌ها به‌عنوان مخالفان جدی آخرین لایحه بودجه دولت حسن روحانی مطرح بود.
 • پاسخ آقای سخنگو به ادعاهای اروپا

  دنیای‌اقتصاد: در شرایطی که تروئیکای اروپا در بیانیه‌ای خواستار متوقف شدن فعالیت تحقیق و توسعه ایران برای طراحی اورانیوم فلزی شدند سخنگوی وزارت‌خارجه توضیحاتی را راجع به کاربردهای اورانیوم فلزی ارائه داد و تاکید کرد این موضوع، منافاتی نیز با معاهده عدم اشاعه و تعهدات پادمانی کشورها ندارد.
 • اهداف و الزامات راهبرد دیپلماسی تجاری ایران

  دکتر سیدحافظ موسوی رایزن سابق بازرگانی ایران در ترکیه
  افزایش توجه به موضوعات اقتصادی و پررنگ‌تر شدن نقش بازیگران غیردولتی در سال‌های اخیر موجب توجه بیشتر به مفهوم دیپلماسی تجاری به‌عنوان مفهومی متفاوت با دیپلماسی اقتصادی و سیاست تجاری شده است. مفاهیم دیپلماسی اقتصادی و سیاست تجاری بیشتر به سیاست‌گذاری‌ها و استراتژی‌های کلان اقتصادی توسط دولت‌ها می‌پردازند اما دیپلماسی تجاری به معنای ادامه فرآیند و کمک به عملیاتی کردن سیاست‌گذاری‌های تجاری و بین‌المللی‌سازی فعالیت شرکت‌ها در بیرون از مرزها و کشورهای هدف است.
 • روانچی: بازگشت آمریکا به برجام نباید مشروط باشد

  دنیای‌‌اقتصاد: نماینده دائم ایران در سازمان ملل درباره درخواست ایران برای رفع تحریم‌ها گفت: در برجام مشخص است که چه تحریم‌هایی باید رفع شود. ما عین همان را می‌خواهیم اجرا شود. ما یک کلمه کمتر یا بیشتر نمی‌خواهیم، تنها در این صورت است که رضایت ما جلب می‌شود. نه اجازه می‌دهیم برجام مورد مذاکره مجدد قرار گیرد نه اینکه چیزی به آن اضافه شود. مجید تخت‌روانچی در گفت‌وگو با «ایسنا» گفت: در قطعنامه ۲۲۳۱ کشورهای دیگر هم موظف هستند روابط تجاری و سیاسی خود را با ایران تسهیل کنند.
 • دو کارت زرد مجلس به ظریف در یک روز

  دنیای‌اقتصاد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز گذشته در اقدامی عجیب دو بار به محمدجواد ظریف، وزیرامورخارجه کارت زرد دادند. بررسی سوال فرهاد بشیری نماینده مردم پاکدشت از وزیر امورخارجه درخصوص اینکه چرا دیپلماسی اقتصادی جدی گرفته نمی‌شود؟ و همچنین بررسی سوال جواد کریمی‌قدوسی، نماینده مردم مشهد و کلات از وزیر امورخارجه درخصوص اینکه چرا سه هفته بعد از شهادت سردار سلیمانی کد مذاکره با آمریکا را می‌دهید؟ روز گذشته در دستور کار مجلس یازدهم بود و به همین دلیل محمدجواد ظریف برای پاسخ به این سوال‌ها در پارلمان حضور یافت. اما در نهایت هیچ‌کدام از این دو نماینده از پاسخ‌های ظریف قانع نشدند و او با دو کارت زرد نمایندگان، مجلس را ترک کرد.
 • دستورات روحانی برای حفظ تعادل در بورس

  دنیای اقتصاد: حسن روحانی رئیس‌جمهور دیروز در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، پس از ارائه گزارش وزیر اقتصاد از تحولات بازار سرمایه ‌تاکید کرد: شورای‌عالی بورس باید برای حفظ تعادل در بازار سرمایه و شفافیت و صیانت از حقوق سرمایه‌گذاران تصمیمات لازم را اتخاذ و اجرایی کند.
 • روحانی: فرآیند تامین و توزیع دارو شفاف شود

  ایسنا: رئیس‌جمهوری روز گذشته پس از شنیدن گزارش وزیر بهداشت درباره تامین و توزیع دارو و تجهیزات پزشکی و نحوه تخصیص ارز ترجیحی بابت مصارف کالاهای دارویی و تجهیزات پزشکی گفت: شفافیت فرآیند تامین و توزیع دارو امری ضروری است. او با اشاره به راهبرد کلان دولت و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای افزایش تولید در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی، گفت: دولت سیاست اصلی خود را در این حوزه بر مبنای تولید دارو در داخل کشور قرار داده و به همین دلیل خوشبختانه در سال جاری مصارف ارزی در واردات دارو کاهش یافته و عمده اقدامات به سمت تولید داخل سوق داده شده است. بر اساس گزارش وزیر بهداشت، برای کنترل قیمت دارو و تجهیزات پزشکی و شفافیت در حوزه توزیع و مقابله با سوءاستفاده‌ها در این زمینه، تمام فهرست‌های ثبت سفارش ارسالی به بانک مرکزی و تخصیص ارز در سایت سازمان غذا و دارو بارگذاری می‌شود تا همه فعالان این عرصه به آن دسترسی داشته باشند و مصرف کننده، واردکننده و فروشنده از فرآیند تولید و عرضه دارو و تجهیزات پزشکی اطلاع داشته باشند.
 • توضیحات ربیعی درمورد نوسانات نرخ ارز

  دنیای اقتصاد: علی ربیعی سخنگوی دولت روزگذشته دریک نشست خبری درباره روند نرخ ارز و طلا گفت: نرخ ارز و طلا براساس مبانی بنیادی بازار شکل می‌گیرد. لذا براساس آنچه در دو سال و نیم گذشته شاهد بودیم، فشار ناشی از تحریم‌ها، عدم امکان انتقال ارز به دلایل توامان تحریم و به هم خوردن عرضه و تقاضای ارز خصوصا تشدید انتظارات، در افزایش قیمت ارز موثر و تعیین‌کننده بوده است.
 • شرط سن برای وام ازدواج

  ایسنا: سخنگوی کمیسیون تلفیق تاکید کرد در سال آینده حداقل ۱۴۰ میلیون تومان و حداکثر ۲۰۰ میلیون تومان وام ازدواج پرداخت می‌شود. رحیم زارع گفت: افزایش وام ازدواج از ۵۰ میلیون تومان به ۷۰ میلیون تومان برای افرادی که در شرف ازدواج هستند از جمله مصوبات کمیسیون تلفیق بود. او توضیح داد: امسال استثنایی در نظر گرفته شده است؛ پسران زیر ۲۵ سال و دختران زیر ۲۳ سال هر کدام مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان وام ازدواج دریافت خواهند کرد. در مجموع حداقل ۱۴۰ میلیون تومان و حداکثر ۲۰۰ میلیون تومان وام ازدواج به زوجین پرداخت خواهد شد. زارع ضمن مقایسه منابع تخصیص وام ازدواج در سال ۱۳۹۹ تا سال ۱۴۰۰ بیان کرد: تقریبا ۶۶ هزار میلیارد تومان منابع برای تخصیص وام ازدواج در سال ۱۳۹۹ دیده شده بود، اما برای سال ۱۴۰۰ حدود ۱۰۷ هزار میلیارد تومان منابع برای وام ازدواج در نظر گرفته شده است. برای دریافت وام ازدواج فقط یک ضامن و سفته نیاز است.
 • آخرین وضعیت واکسن کرونا برای ایران

  دنیا‌ی‌ا‌قتصاد: حسن روحانی رییس جمهوری عصردیروز در جلسه روسای کمیته‌های تخصصی ستاد ملی مقابله با کروناتاکید کرد: دولت مصمم است ظرف هفته‌های آینده و با ورود اولین محموله واکسن خریداری شده، عملیات واکسیناسیون را در کشور مطابق جدول طراحی شده از جامعه هدف آغاز کند. همچنین علی ربیعی، سخنگوی دولت در مورد خرید واکسن کرونا تا‌کید کرد: هر واکسنی که تا‌ییدیه‌های بین‌المللی با تا‌یید سازمان غذا و داروی کشور مبدا را داشته باشد و در مسیر واکسیناسیون هم قرار گرفته باشد، در ایران بررسی شده است. وی همچنین گفت که با تا‌یید سازمان غذا و دارو این واکسن‌ها در لیست خریداری قرار می‌گیرد.
 • عیا‌دت مهدی کروبی از علیخانی

  ایلنا نوشت: مهدی کروبی روز دوشنبه با حضور در منزل شیخ قدرت‌الله علیخانی، از او عیا‌دت کرد. قدرت‌الله علیخانی هفته گذشته در مسیر تهران- قزوین به علت افت فشار در یکی از بیمارستان‌های استان قزوین بستری و پس از ۲۴ ساعت مراقبت از بیمارستان مرخص شد. او در حال حاضر به توصیه پزشکان دوره درمان را در منزل پیگیری می‌کند.
 • پاسخ صدا و سیما به فیلم توهین به لباس کردی

  ایسنا نوشت: علی نیکزاد، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به نطق جلال محمود‌زاده، رئیس فراکسیون اهل سنت مجلس که انتقاداتی در مورد سخنان مجری شبکه ۲ صدا و سیما در مورد لباس کردی مطرح کرده بود، گفت: روز گذشته مسوولان صدا و سیما با اینجانب تماس گرفتند و گفتند که ویدئوی شبکه ۲ سیما برای دو سال پیش است و محتوای آن را نیز قبول نداریم. محمودزاده روز گذشته در نطق میا‌ن دستور خود از ویدئوی منتشرشده موسوم به توهین به لباس کردی انتقاد کرد.
 • تکذیب خبری در مورد علت فوت آیت‌الله مصباح یزدی

  ایلنا نوشت: علی مصباح یزدی فرزند آیت‌الله مصباح یزدی شایعه مطرح‌شده در فضای مجازی مبنی بر درگذشت مرحوم آیت‌الله مصباح یزدی بعد از تزریق واکسن فایزر به ایشان را شایعه‌ای دروغین خواند.
 • تایید بازداشت شهرداران دو منطقه تهران

  دنیا‌ی‌ا‌قتصاد: علی اعطا، سخنگوی شورای شهر دستگیری شهرداران مناطق ۲ و ۸ را تا‌یید کرد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، وی گفت: اخیرا اتهاماتى مالی علیه شهرداران مناطق ۲ و ۸، درخصوص دوره فعالیت آنان در شهرداری منطقه ۲۱، به‌عنوان شهردار و معاون منطقه مطرح شده است. اعطا افزود: اتهامات مالی در رابطه با این دو مدیر در مرجع قضایی در حال رسیدگی و در مرحله تحقیقات است.
 • تعداد روزهای ناسالم هوای تهران

  ایرنا نوشت: عیسی کلانتری، معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست با تا‌کید بر اینکه نباید محیط‌زیست را سیا‌سی و امنیتی کنیم، گفت: حدود ٣٠۶ روز از سال گذشته و در این مدت هوای تهران ١٠٧ روز ناسالم بود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر