آرشیو روزنامه شماره ۴۸۱۲ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۸۱۲

 • دیپلماسی سیگنال ریاض- تهران

  دنیای‌اقتصاد- کامران کرمی: در اوج تنش‌های منطقه‌ای میان ایران و آمریکا، تهران و ریاض در اظهار نظرهایی از سوی وزرای خارجه خود از آمادگی برای مذاکره خبر داده‌اند. فیصل بن فرحان وزیر امورخارجه عربستان گفته کشورش از گفت‌وگو با ایران استقبال می‌کند. البته او آغاز گفت‌وگوها را مشروط به تغییر برخی رفتارها کرده است؛ اما محمد جواد ظریف با گوشزد کردن برخی رفتارها به ریاض گفته که ما هیچ پیش شرطی برای مذاکره تعیین نمی‌کنیم. «دنیای اقتصاد» در گزارشی راز و رمز ارسال این سیگنال‌ها را بررسی کرده است.
 • ایست اروپا در مکانیزم ماشه

  دنیای اقتصاد: به دنبال هشدار قاطع و صریح مقام‌های ایرانی مبنی بر خروج از NPT در صورت ارجاع پرونده هسته‌ای ایران به شورای‌امنیت و بازگشت قطعنامه‌های تحریمی پیش از برجام توسط اروپا، کشورهای اروپایی از موضع پیشین خود «عقب‌نشینی» کردند. در این رابطه مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از تمدید بازه زمانی مکانیزم حل اختلافات در برجام خبر داد.
 • آمریکا «سردار قاآنی» را به ترور تهدید کرد

  دنیای‌اقتصاد: برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در اظهاراتی خصمانه سردار قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران و جانشین سردار سلیمانی را هم به ترور تهدید کرد. به گزارش «ایسنا» نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در گفت‌وگو با روزنامه الشرق‌الاوسط مدعی شد: «اگر قاآنی، جانشین (سپهبد شهید) سلیمانی بخواهد راه او را ادامه دهد به همان سرنوشت سلیمانی دچار خواهد شد.
 • نقش آمریکا در تنش‌زدایی ایران و عربستان

  دکتر سعید شکوهی استادیار روابط بین‌الملل دانشگاه علامه طباطبایی
  طی روزهای اخیر، مقامات دیپلماتیک دو کشور عربستان سعودی و ایران تمایل خود را برای مذاکره با طرف مقابل نشان داده‌اند. اظهارات وزرای خارجه دو کشور حاکی از این موضوع است.
 • هشدار شورای نگهبان درباره گمانه زنی‌های غیرمستند

  دنياي اقتصاد: به دنبال واکنش های مختلف چهره‌های سیاسی و نمایندگان مجلس درباره روند رد صلاحیت نامزدهای انتخابات دوم اسفندماه مجلس یازدهم، روابط عمومی شورای نگهبان در اطلاعیه‌ای بر لزوم پرهیز از گمانه‌زنی غیرمستند درباره بررسی صلاحیت‌ها و انتساب مطالب دروغ به شورای نگهبان تاکید کرد.
 • پلکان مالیاتی حقوق‌های ۹۹

  دنیای اقتصاد: کمیسیون تلفیق با تغییر پیشنهاد ۵ پله‌ای دولت برای مالیات بر درآمد کارکنان دولتی و غیردولتی، تعداد این طبقات مالیاتی را به ۴ پله کاهش داد. در حالی که دولت مازاد درآمد بالای ۱۸ میلیون در پله پنجم را مشمول مالیات ۳۰ درصد دانست؛ اما کمیسیون تلفیق با حذف آن، مالیات ۲۵ درصدی را در آخرین پله تصویب کرد. گرچه استدلال تلفیق برای حذف پله پنجم، شمول مشاغلی است که ازجمله نیازهای حیاتی کشور به شمار می‌روند، اما منتقدان می‌گویند که این تصمیم مجلس از عدالت مالیاتی فاصله دارد.
 • عیادت روحانی از نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید

  دنياي اقتصاد: حسن روحانی روز پنج‌شنبه با حضور در یکی از بیمارستان‌های تهران از سیدمحمدعلی شهیدی نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران و معاون رئیس‌جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران عیادت کرد.
 • کوچک‌ترین ناسلامتی در دستگاه قضا بزرگ است

  دنياي اقتصاد: رئیس قوه‌قضائیه با بیان اینکه «تمام پرونده‌‌هایی که با شکایت شخص حقیقی تشکیل و با رضایت آن بسته می‌شوند حتما باید به شورای حل اختلاف ارجاع داده شوند»، گفت: کوچک‌ترین ناسلامتی در دستگاه قضایی بزرگ است.
 • ناگفته‌های سردار حاجی‌زاده درباره ترور سپهبد

  ايسنا: فرمانده نیروی هوافضای سپاه با بیان اینکه «آمریکایی‌ها برای عملیات ترور شهید حاج قاسم سلیمانی از مجموعه‌ای از امکانات استفاده کردند»، تاکید کرد: حداقل ۴ پایگاه در عملیات ترور شهید سلیمانی مشارکت داشتند.
 • توضیحات رئیس کمیسیون مشترک مجمع درباره CFT

  تسنيم: علی احمدی رئیس کمیسیون مشترک مجمع تشخیص مصلحت با اشاره به پایان یافتن مهلت بررسی CFT در مجمع گفت: ماده ۲۵ آیین‌نامه داخلی مجمع تصریح دارد که با پایان مهلت بررسی یکساله نظر شورای نگهبان محکم خواهد بود. او با بیان اینکه دولت اگر بخواهد می‌تواند هم راجع به پالرمو و هم راجع‌بهCFT بخشی از آن ایراداتی که شورای نگهبان و هیات عالی نظارت گرفته را برطرف کند و با برطرف کردن آن ایرادات یک لایحه جدیدی را به مجلس ارائه دهد، اظهار کرد: ما معیارهای FATF را در قانون مبارزه با منابع مالی تروریسم رعایت کردیم پس با وجود این قانون داخلی ضرورتی بر تصویب سی اف تی وجود ندارد اما اگر دولت اصرار دارد می‌تواند با رفع ایراداتی که بوده لایحه جدید به مجلس ارائه کند.
 • تاکید دادستان کل کشور بر پرهیز از بازداشت‌های غیرضرور

  ایسنا: حجت الاسلام والمسلمین منتظری دادستان کل کشور در بازدید مجتمع قضایی شهید قدوسی استان یزد، به موضوع کاهش جمعیت کیفری زندانیان هم اشاره کرد و گفت: باید همه تلاش کنیم تا وضعیت موجود زندان‌ها بهبود یابد. زندانی کردن افراد شرور و خطرناک یک امر لازم و ضروری است و جزو ملزومات اجرای عدالت است؛ اما در آنجا که قانون اجازه داده باید از مجازات‌های جایگزین حبس استفاده شود. منتظری گفت: تاکید ما به همه شما عزیزان و دیگر عزیزان همکار در سایر استان‌ها این است تا جایی که قانون اجازه داده است از صدور قرارهای بازداشت غیرضرور خودداری شود. سیاست و راهبرد کنونی قوه‌قضائیه این است تا جایی که امکان دارد به جای بازداشت‌های غیر ضرور از قرارهایی همچون کفالت،وثیقه و... استفاده شود.
 • تکذیب جلسه انتخاباتی روحانی با اصلاح‌طلبان

  ایرنا نوشت: معاون دفتر رئیس‌جمهوری اعلام کرد به جز استقبال از روسای جمهور کشورهای مهمان در مجموعه سعدآباد مابقی اخبار حضور روحانی در این کاخ فیک‌نیوز است. علیرضا معزی در صفحه توییتر خود با اشاره به شایعه‌سازی‌ها درباره دیدارهای رئیس‌جمهوری نوشت: به جز استقبال از روسای جمهور کشورهای مهمان که همیشه در ساختمان جمهوری مجموعه سعدآباد و با حضور خبرنگاران انجام می‌شود و تصاویرش را همه دیده‌اند، مابقی اخبار حضور روحانی در کاخ سعدآباد فیک‌نیوز است. او افزود: تنور انتخابات را از جای دیگر و به طریق دیگر باید گرم کرد؛ از توسل به شایعه و فیک‌نیوز، آبی گرم نخواهد شد. رئیس‌جمهور نه صبح پنج‌شنبه و نه هیچ زمان دیگری، جلسه انتخاباتی نداشته و نخواهد داشت. گرچه روحانی وظیفه خود می‌داند که همه ارکان را برای انتخاباتی رقابتی و پرشور متقاعد سازد.
 • آماده‌باش به استانداری‌ها

  ایرنا نوشت: رئیس سازمان مدیریت بحران خطاب به استانداران بر آماده‌باش اعضای ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران تاکید کرد. اسماعیل نجار افزود: از استانداران و روسای ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، اصفهان، فارس، خوزستان، چهارمحال بختیاری، مرکزی، همدان، زنجان، کردستان، کرمانشاه، بوشهر، هرمزگان، کرمان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی و خراسان شمالی، تهران، البرز و قزوین خواسته شده است ضمن تاکید بر آماده‌باش اعضای ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران، نسبت به استقرار ماشین‌آلات مجهز به برف‌روب، نمک‌پاش و... در نقاط و گردنه‌های برفگیر اقدام و در صورت نیاز دستور انسداد مسیرهای مواصلاتی برفگیر را به منظور جلوگیری از تلفات جانی احتمالی صادر کنند.
 • یک نماینده حرف خود را پس گرفت

  ايسنا نوشت: علیرضا رحیمی، عضو هیات رئیسه مجلس در صفحه شخصی خود در توییتر با اشاره به توییت قبلی خود درباره درخواست رسید پرداخت وجوهات شرعی از برخی نمایندگان ردصلاحیت شده، نوشت: «‏توییت قبلی با موضوع مطالبه رسید پرداخت خمس، توسط یکی از نمایندگان ردصلاحیت شده به بنده منتقل شد. با پیگیری مشخص شد در شورای نگهبان چنین موضوعی وجود نداشته است.» رحیمی در توییت قبلی خود نوشته بود: «‏در رسیدگی به اعتراض برخی داوطلبان ردصلاحیت شده انتخابات، از آنها رسید پرداخت وجوهات شرعی خمس مطالبه شده است، احتمالا برای اثبات حلال بودن اموالشان یا تقیدشان در رعایت شرعیات. ضوابط نانوشته و سلیقه‌ای و اجتهادی برای نمایندگی مجلس، فرآیند ارزیابی صلاحیت‌ها را پیچیده‌تر و پرهزینه می‌کند.»
 • مهدی حاجتی آزاد شد

  ايسنا نوشت: مهدی حاجتی، عضو شورای شهر شیراز از زندان آزاد شد. مهدی حاجتی که از ۱۲ خرداد سال جاری با اتهام فعالیت‌ تبلیغی علیه نظام به زندان رفته بود، پنج‌شنبه از زندان آزاد شد. حاجتی، عضو شورای شهر شیراز در پی شکایت مدعی‌العموم به یک سال حبس و دو سال تبعید محکوم شده بود که این حکم در دادگاه تجدیدنظر نیز تایید شده بود. به گفته زهره رستگاری،‌ همسر مهدی حاجتی با قبول اعاده دادرسی از سوی دیوان عالی کشور، اجرای حکم وی تا رسیدگی مجدد متوقف شده است.
 • نفوذ دشمن با پول، زن و مقام

  مهر نوشت: رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: دشمنان امروز مساجد و روحانیت را تخریب می‌کنند و به دنبال نفوذ در جمهوری اسلامی هستند. آیت‌الله محمد یزدی شامگاه پنج‌شنبه در جلسه گام دوم انقلاب و اندیشه تحول و تعالی در حوزه‌های علمیه، با بیان اینکه دشمن امروزه شروع به تخریب مسجد و روحانیت کرده است، تصریح کرد: دشمن امروزه با پول، زن و مقام به دنبال نفوذ در جمهوری اسلامی است تا بتواند افراد شاخص انقلاب را منحرف و به مرور پایه‌های حکومت را تضعیف کند.
 • اظهارات میرتاج‌الدینی درباره کاندیداتوری احمدی‌نژادی‌ها

  خبرآنلاين نوشت: سید محمدرضا میرتاج‌الدینی عضو جمنا و نماینده ادوار مجلس که سابقه حضور در دولت‌های احمدی‌نژاد را هم داشته است روی کار آمدن نمایندگانی با آن تفکر را بعید می‌داند. او توضیح داد: به این دلیل که احمدی‌نژادی‌ها کاندیدایی ندارند و کاندیداهای موجود یا کاندیداهای نیروهای انقلاب هستند، یا کاندیداهای مستقل یا کاندیداهای اصلاح‌طلب. من کاندیدای خاصی از طرف احمدی‌نژادی‌ها ندیدم.
 • ناگفته‌هایی از پرونده ترانه علیدوستی

  خبرآنلاین نوشت: کاوه راد، وکیل ترانه علیدوستی درباره حضور این بازیگر در دادسرای رسانه و جزئیات پرونده او، توضیح داد که شکایت علیه خانم ترانه علیدوستی، مربوط به سال ۹۷ و شاکی پرونده، معاونت حقوقی نیروی انتظامی است. راد افزود: شکایت در مورد توییت‌هایی است که حاوی مضامین سیاسی و اجتماعی در موضوعاتی همچون حجاب، گشت‌ارشاد، رفع حصر و وضعیت نگهداری از زندانیان بوده است. عنوان اتهام، فعالیت تبلیغی علیه نظام است. به گفته این وکیل دادگستری، ترانه علیدوستی روز یکشنبه پس از اخذ آخرین دفاع، با قرار کفالت آزاد شد.
 • پلیس: در اعتراضات اخیر تیراندازی نکردیم

  فارس نوشت: فرمانده نیروی انتظامی با بیان اینکه پلیس در هیچ کدام از تجمعات یا اعتراضات سلاح گرم به همراه ندارد، گفت: در اعتراضات اخیر هیچ موردی از تیراندازی از طرف ناجا نبوده است. سردار حسین اشتری درخصوص عملکرد نیروی انتظامی در اعتراضات و ناآرامی‌های اخیر گفت: نیروی انتظامی در تجمعات اخیر نقش خود را طبق قانون و بر اساس وظیفه ذاتی به خوبی ایفا کرد. او افزود: در هیچ‌کدام از تجمعات مشابه یا اعتراضاتی که ممکن است به شکل‌های مختلف در کشور به وجود آید ماموران پلیس از سلاح گرم استفاده نکرده و باتوم و سپر به همراه دارند؛ البته باید گفت بیشتر سعی می‌کنند با صحبت و ارشاد و تذکر جمعیت را متفرق کنند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر