آرشیو روزنامه شماره ۴۵۶۲ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۵۶۲

 • توضیحات ظریف درباره دلیل استعفایش

  دنیای اقتصاد: محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران در سخنانی درباره استعفای اخیرش که توسط رئیس‌جمهور پذیرفته نشد، گفت:« استعفای بنده صرفا برای حفظ شأن و اعتبار وزارت امورخارجه به‌عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران در صحنه بین‌المللی بود.» ظریف با بیان این موضوع که ابزار وزارت‌خارجه «اعتماد» است که موجب «اقتدار» آن می‌شود، ادامه داد:«‌در دنیا باید احساس شود که حرف وزارت امورخارجه حرف کل کشور و حاکمیت است و این وزارتخانه مسوول روابط خارجی کل کشور است نه اینکه هر دستگاهی در داخل یا خارج از دولت سیاست خارجی خودش را داشته باشد و ما صرفا مسوول سیاست خارجی وزارت‌خارجه باشیم. در آن صورت به وزارت‌خارجه نیازی نیست.»
 • ظهور در سایه

  دنیای اقتصاد: بانک جهانی در یکی از بخش‌های گزارش «چشم‌انداز اقتصادی جهان» که در ژانویه سال‌جاری منتشر کرده به بررسی «اقتصاد غیر‌رسمی» در کشورهای مختلف پرداخته‌است. اقتصاد غیررسمی به فعالیت بخشی از عاملان اقتصادی گفته می‌شود که ارزش افزوده فعالیت‌شان در هیچ حسابی وارد نمی‌شود. فعالیت‌های اقتصادی غیررسمی طیف وسیعی از کارگری در مزرعه تا خوداشتغالی را در بر می‌گیرد. بررسی‌های بانک جهانی نشان می‌دهد که اقتصاد غیررسمی در بسیاری از بخش‌های دنیا در حال گسترش است. اما بخش غیر‌رسمی چه نشانه‌ای دارد و گسترش آن چه اثری بر اقتصاد کشورهای جهان خواهد داشت؟
 • شرط نامزدی مقامات در انتخابات مجلس

  دنیای اقتصاد: مجلسی‌ها دیروز در ادامه بررسی جزئیات طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، مقامات و مسوولان را از نامزدی در انتخابات مجلس محروم کردند البته این محرومیت تنها با یک شرط از بین خواهد رفت؛ آنکه حداقل ۶ ماه قبل از ثبت نام از سمت خود استعفا کرده و به هیچ وجه در آن پست شاغل نباشند. سوال این است که این بند شامل حال کدام یک از مقامات و مسوولان می‌شود؟
 • هیات عالی‌رتبه اروپا به تهران می‌آید

  دنیای اقتصاد: سخنگوی وزارت امورخارجه از میزبانی هیاتی از اتحادیه اروپا که در زمینه سازوکار ویژه مالی (ساحات) مسوولیت دارند در آینده‌ای نزدیک خبر داد و گفت این هیات، هیات عالی‌رتبه کارشناسی اقتصادی و فنی خواهد بود. بهرام قاسمی، روز دوشنبه در نشست خبری با خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره سازوکار حمایت از مبادلات تجاری (ساحات - اینس‌تکس) گفت: «راه‌اندازی این سازوکار به‌عنوان یک گام نخست و دیرهنگام و البته مهمی بود و در داخل ایران دستگاه‌های ذی‌ربط درحال ایجاد سازوکار متناظر هستند تا بتوانند در ارتباط با سازوکار اروپایی اقدام عملی خود را آغاز کنند.»
 • رهبر انقلاب: معطل اروپا نمانید

  پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تیر ماه ۱۳۹۷ در دیدار هیات دولت، با انتقاد از گره‌زدن مشکلات اقتصادی کشور به اموری که خارج از اختیار کشور خودمان است مانند برجام و بسته اروپایی چنین کاری را خلاف منافع کشور دانستند.
 • هلند سفیر خود در تهران را فراخواند

  دنیای اقتصاد: استف بلاک وزیر امورخارجه هلند دیروز دوشنبه با انتشار پیامی توییتری اعلام کرد که پس از آنکه دیپلمات‌های این کشور در تهران اخراج شده‌اند، دولت هلند نیز سفیر خود در ایران را فراخواند. به گزارش «ایسنا» به نقل از خبرگزاری رویترز، او در پیام خود نوشت: ما سفیر خود در تهران را به منظور انجام برخی رایزنی‌ها فراخوانده‌ایم. این تصمیم پس از آن گرفته شد که دو نفر از کارکنان سفارت ما در تهران اخراج شدند، این اقدام غیرقابل قبول است. ۱۸ دی سال‌جاری (هشتم ژانویه ۲۰۱۹) وزرای امور خارجه و کشور هلند در نامه‌ای به پارلمان این کشور، ایران را عامل قتل محمدرضا کلاهی صمدی معرفی کردند. وزارت‌خارجه هلند خردادماه امسال به همین بهانه دو دیپلمات ایرانی را اخراج کرده بود. ادعای دخالت ایران در این حادثه درحالی مطرح می‌شود که دادستان هلند در جریان برگزاری دادگاه به صراحت اعلام کرده که هیچ مدرکی دال بر مشارکت ایران در این قتل وجود ندارد.
 • دلیل عصبانیت آمریکا از نگاه وزیر خارجه

  تسنیم: محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه با حضور در همایش «بررسی تحولات منطقه‌ای و تاثیر آن بر امنیت جمهوری اسلامی ایران» در دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش جمهوری اسلامی ایران امنیت کشور را درون‌زا توصیف کرد و گفت: ترامپ بارها کشورهای منطقه را تحقیر کرده و امنیت آنها را به‌خاطر وجود آمریکا می‌داند این درحالی است که کشور ما بدون وابستگی به دیگران و با تکیه بر داخل کشور امنیت مثال‌زدنی را در منطقه به‌وجود آورده است.
 • موشک‌هایی می‌خواهیم که به تهران برسند

  دنیای اقتصاد: شاهزاده بندر بن‌سلطان، که در خرید موشک‌های دوربرد عربستان از چین، نقش اصلی داشت، در گفت‌وگو با یک روزنامه عرب‌زبان گفته است نگرانی از تقابل با ایران یا عراق، دلیل اصلی خرید موشک توسط عربستان بود. به گزارش فرارو، در بخشی از گفت‌وگوی بندر بن‌سلطان، رئیس سابق سازمان اطلاعات عربستان همچنین به تنش لفظی او با علی لاریجانی دبیر وقت شورای‌عالی امنیت ملی درباره حزب‌الله لبنان اشاره شده است.
 • تاکید آمانو بر اجرای تعهدات هسته‌ای ایران

  ایسنا: مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: ایران درحال اجرای تعهدات مرتبط هسته‌ای خود تحت برجام است و لازم است این همکاری کامل ادامه یابد. به گزارش «ایسنا» به نقل از پایگاه اینترنتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، یوکیا آمانو در نشست دیروز شورای حکام گفت: گزارش من بر تایید و نظارت جمهوری اسلامی ایران تحت قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، فعالیت‌های مرتبط سازمان در ایران را در بازه چند ماه اخیر پوشش می‌دهد. او افزود: ایران تعهدات هسته‌ای مرتبط ذیل برنامه جامع اقدام مشترک را اجرا می‌کند. لازم است که ایران به اعمال کامل تعهداتش ادامه دهد. آژانس عدم انحراف از مواد هسته‌ای اعلام شده ایران ذیل موافقت‌نامه پادمان را تایید می‌کند. ارزیابی‌های مرتبط با فقدان فعالیت‌ها و مواد هسته‌ای اعلام‌نشده در ایران ادامه دارد.
 • کاهش انحراف در وام اشتغال‌زایی

  معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: انحراف در استفاده از تسهیلات ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با اجرای چهار لایه کنترلی از ۲۰ درصد به ۶ درصد کاهش یافته است.
 • مدیریت کسری بودجه

  دکتر فرزاد بزرگی
  با وجود اینکه، هرسال توسط دولت و مجلس، برای تهیه و تنظیم بودجه سالانه، زمان و انرژی زیادی صرف می‌شود تا بودجه متوازن ارائه شود، ولی عملکرد بودجه در سال‌های اخیر نشان می‌دهد که دولت برای جبران کسری بودجه و ایجاد توازن بین دخل وخرج خود از روش‌هایی مانند افزایش برابری نرخ ارز، برداشت از صندوق توسعه ملی، افزایش قیمت حامل‌های انرژی، فروش اوراق قرضه و استقراض از سیستم بانکی استفاده می‌کند و برخی از این روش‌ها موجب به‌هم‌ریختگی سیاست‌های پولی و ارزی، تزلزل در ارزش پول ملی، رشد بی‌رویه نقدینگی و شکاف درآمدی و فاصله طبقاتی می‌شود.
 • افزایش سقف برداشت از خودپرداز

  بانک مرکزی در آستانه ایام نوروز مجوز افزایش سقف برداشت پول از دستگاه خودپرداز را از ۲۰۰ به ۵۰۰ هزار تومان ابلاغ کرد که از ۲۰ اسفند تا ۱۷ فروردین اجرا خواهد شد. به گزارش «ایبِنا»، در آستانه ایام نوروز و با توجه به افزایش تقاضا برای پول نقد، بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری مجاز و فعال در سراسر کشور با دریافت مجوز از سوی اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی سقف برداشت از خودپردازها را از ۲۰۰ هزار تومان به ۵۰۰ هزار تومان افزایش می‌دهند؛ امسال مانند سال گذشته بانک مرکزی ابتدای اسفند مجوز برای افزایش سقف برداشت خودپردازها به ۵۰۰ هزارتومان را به بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری دولتی و خصوصی از نیمه اسفندماه داده که در همین راستا افزایش سقف برداشت پول از دستگاه‌های خودپرداز در هفته آینده توسط بانک‌ها برای عید عملیاتی می‌شود. متقاضیان دریافت پول نقد در ایام نوروز برای استفاده از سقف برداشت ۵۰۰ هزار تومانی باید به خودپرداز بانک عامل مراجعه کنند و در صورت مراجعه به خودپرداز سایر بانک‌ها در هر تراکنش تا ۲۰۰ هزار تومان قابلیت برداشت پول دارند.
 • جریمه ۲ میلیارد تومانی خودروی گذر موقت

  ایرنا: مدیرکل تعزیرات حکومتی استان فارس از جریمه ۲ میلیارد تومانی برای مالک خودروی لامبورگینی قاچاق خبر داد.
 • سبقت قیمت جعبه شیرینی از شیرینی

  خبرآنلاین: رئیس اتحادیه قنادان از سبقت قیمت یک کیلو جعبه شیرینی از قیمت شیرینی‌های پرمصرف خبر داد. علی بهره‌مند در مورد میزان افزایش قیمت مقوا بیان کرد: امسال نسبت به سال قبل قیمت مقوا ۳۰۰درصد افزایش یافته است به‌طوری که مقوای کیلویی ۵تا۶ هزار تومان اکنون تا کیلویی ۲۵هزار تومان افزایش یافته است اما میانگین قیمت شیرینی‌های پرمصرف ۲۱ هزار و ۵۰۰ تومان است.
 • دست رد یک بانک به ۱۰ برابر طلبش!

  ایلنا: یک نماینده سابق مجلس شورای اسلامی گفت: شخصی که از موسسه‌ای اقدام به گرفتن تسهیلات ۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیونی کرده بود، حالا پس از بازپرداخت ۲۰ میلیاردتومان، حاضر است ۲۴ میلیارد دیگر را پرداخت کند تا ملک در گرو آن آزاد شود، اما آن موسسه اجتناب می‌کند.
 • تغییر تاکتیک انجمن حجتیه

  دنیای اقتصاد: مسیح مهاجری مدیرمسوول روزنامه جمهوری اسلامی در گفت‌و‌گو با انتخاب در مورد وضعیت کلی دولت گفت: احساس می‌کنم که در ضعف قرار دارد. البته این آشفتگی نیست، ولی بی‌ارادگی هست، ضعف هست. شاید دلیلش این باشد که تهاجم و فشار خیلی زیاد است و هر کسی دیگری هم باشد همین مشکلات را خواهد داشت. وی افزود: بخش اصلی عامل ضعف، این فشارهاست اما وقتی کسی دولتی را به عهده می‌گیرد، مخصوصا رئیس‌جمهور که رئیس دولت است یا باید نماند، یا وقتی فشارها را می‌بیند در مقابل آن مقاومت کند و کار خودش را انجام دهد.
 • پاسخ رهبر انقلاب به درخواست معرفی زودهنگام رئیس جدید قوه‌قضائیه

  فارس: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با معرفی زودهنگام رئیس قوه‌قضائیه موافقت کردند.
 • قیمت دیه سال ۹۸ ابلاغ شد

  ایسنا: غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، معاون اول قوه‌قضائیه با اشاره به ابلاغ قیمت دیه در سال ۹۸، گفت: دیه یک مرد مسلمان برای ماه‌های غیرحرام در سال ۹۸،معادل۲۷۰ میلیون تومان تعیین شد.محسنی‌اژه‌ای گفت: در جلسه روزگذشته مقرر شد که دیه یک مرد مسلمان در سال جدید ۲۷۰ میلیون تومان برای ماه‌های غیرحرام باشد که البته به‌طور طبیعی یک سوم همین مبلغ برای ماه‌های حرام به این مبلغ اضافه می‌شود؛ یعنی در ماه‌های حرام ۹۰ میلیون بر این ۲۷۰ میلیون تومان افزوده می‌شود.
 • بررسی لایحه بودجه ۹۸ درشورای نگهبان

  مهر: عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای‌نگهبان در صفحه توییتر خود نوشت: «در ادامه جلسه هفته گذشته، شورای نگهبان این هفته در جلسات فوق‌العاده لایحه بودجه ۹۸ را در نوبت‌های عصر سه‌شنبه، صبح و عصر چهارشنبه و پنج‌شنبه بررسی می‌کند. تلاش ما این است که بتوانیم در فرصت محدود، بررسی و اعلام نظر راجع‌به لایحه را با دقت انجام داده و نتیجه را به مجلس ارسال کنیم.»
 • تصویب لوایح FATF نیاز کشوراست

  ایرنا: معاون اول رئیس‌جمهوری در آیین معارفه معاونان جدید هماهنگی و نظارت فرهنگی، اجتماعی درخصوص لوایح FATF گفت: این چه حرفی است که اگر کسی گفت این لوایح تصویب بشود خیانت به کشور است. شما یک نفر فعال اقتصادی و صاحب‌نظر در کشور پیدا کنید که با دنیا صادرات - واردات داشته باشد و معتقد باشد بدون این نوع تعاملات بانکی با دنیا می‌تواند کار اقتصادی انجام دهد، اگر یک نفر پیدا شد ما نظر وی را قبول خواهیم داشت.
 • انتصابات جدیددر دبیرخانه مجمع تشخیص

  ایرنا: دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در احکام جداگانه‌ای روسای کمیسیون‌های علمی، فرهنگی واجتماعی و زیربنایی و تولیدی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام را منصوب کرد.محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در این احکام آقایان حسین مظفر و سیدمصطفی میرسلیم را به ریاست کمیسیون‌های علمی، فرهنگی و اجتماعی و زیربنایی و تولیدی دبیرخانه و دبیران کمیسیون‌های مشابه مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب کرد.
 • سردار سلیمانی در فهرست ۱۰ متفکر برتر

  ایسنا نوشت: نام سردار قاسم سلیمانی در ویرایش جدید از دهمین گزارش سالانه مجله فارن پالیسی درباره معرفی متفکران برتر جهانی در عرصه‌های مختلف، به‌عنوان یکی از متفکران عرصه دفاعی-امنیتی به چشم می‌خورد. فارن پالیسی این ویرایش را ویرایش ویژه آن گزارش معرفی کرده است.
 • مجازات شلاق سعید مرتضوی بخشیده شد

  ایسنا نوشت: وکیل مدافع تعدادی از کارگران تامین اجتماعی از بخشیده شدن مجازات شلاق سعید مرتضوی خبر داد و گفت: این بخشش با توجه به عفو (عمومی) مقام معظم رهبری صورت گرفته است.مصطفی ترک‌همدانی در گفت‌وگو با «ایسنا» در رابطه با بخشیده شدن حکم شلاق سعید مرتضوی اظهار کرد: کل محکومیت ایشان همین ۶۵ یا ۷۰ ضربه شلاق بوده که با این اوصاف با توجه به عفو مقام معظم رهبری از بابت تامین اجتماعی محکومیت دیگری ندارند. مرتضوی در حال حاضر به دلیل محکومیت در پرونده کهریزک به اتهام معاونت در قتل در حبس به سر می‌برد.
 • واکنش به جمع‌آوری امضا علیه وزیر ارتباطات

  دنیای اقتصاد: محمدمهدی همت فرزند شهید همت در واکنش به جمع‌آوری امضا علیه وزیر ارتباطات در صفحه اینستاگرام خود نوشت: عملکرد مثبت آذری‌جهرمی آن‌قدر نمایان است که می‌توان با افتخار به این جوان‌گرایی نمره مثبت داد و از نظر من او راه را برای سایر جوانان در سطوح بالای مدیریتی باز کرده است.
 • سقوط بالگرد اورژانس

  ایرنا نوشت: سخنگوی سازمان اورژانس کشور گفت: بالگرد اورژانس که برای امدادرسانی به مادر باردار به پرواز در آمده بود، قبل از رسیدن به محل ماموریت در روستایی نزدیک به شهرکرد سقوط کرد و ۵ نفر سرنشینان آن شهید شدند. مجتبی خالدی گفت: در این حادثه ۳ نفر کادر پرواز و دو نفر تکنیسین فوریت‌های پزشکی حاضر در بالگرد به شهادت رسیدند.
 • زمان محاکمه هنگامه شهیدی

  ایرنا نوشت: هنگامه شهیدی که پیش‌تر از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ۱۲ سال و ۹ ماه حبس محکوم شده بود، امروز در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر محاکمه می‌شود. پنجم تیر امسال دادستانی تهران طی اطلاعیه‌ای از دستگیری هنگامه شهیدی در جزیره کیش خبر داد و اعلام کرد: این متهم که تحت تعقیب قضایی بوده، توسط ماموران پلیس در حالی که از ماسک برای مخفی ماندن از دید ماموران استفاده می‌کرده، دستگیر و به زندان معرفی شده است.
 • خروج قطار اهواز- تهران از ریل

  ایرنا نوشت: مدیرکل بحران استان مرکزی گفت: خروج قطار مسافربری اهواز به تهران روزگذشته در ایستگاه راه آهن نورآباد به شازند خسارت مالی و جانی نداشت.حمید غیاثی در گفت‌وگو با «ایرنا» افزود: این حادثه صبح روزگذشته به سبب شکستگی سر سوزن در ایستگاه روی داد و واگن‌های مسافربری این قطار برای لحظاتی از ریل خارج شد که با تلاش نیروهای فنی راه آهن در راه آهن قرار گرفت. وی گفت: در این حادثه واژگونی واگن نیز رخ نداد و حال تمام مسافران نیز خوب است.
 • برنامه دولت برای تنظیم بازار شب عید

  ایرنا نوشت: رئیس فراکسیون امید مجلس شورای‌اسلامی از حضور وزیران جهادکشاورزی و صنعت در جلسه روزگذشته این فراکسیون خبر داد و گفت: دولت برای تنظیم بازار شب عید برنامه‌هایی دارد، تا مردم به‌ویژه اقشار آسیب‌پذیر در تامین مایحتاج اولیه خود با مشکل روبه‌رو نشوند. محمدرضا عارف در این جلسه با حضور «محمود حجتی» و «رضا رحمانی» و بیان این مطلب افزود: دولت تلاش کرده قیمت مرغ را به قیمت مصوب سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان یعنی ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان برساند و نگرانی‌ها درباره گوشت قرمز اگر خریدهای صورت گرفته وارد و ترخیص شوند تا حدودی رفع می‌شود.

بیشتر