آرشیو روزنامه شماره ۴۴۸۳ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۴۸۳

 • انتقاد روحانی از بانک مرکزی

  دنیای اقتصاد: حسن روحانی رئیس‌جمهوری روز گذشته درجلسه هیات دولت ازبرخی تصمیمات بانک‌مرکزی درگذشته انتقاد کرد.او بابیان اینکه برخی از تصمیمات بانک مرکزی در گذشته، چندان جایگاه خوبی نداشت گفت: سال‌ها با بانک مرکزی بحث داشتیم که ورود طلا به کشور را آزاد کنیم و همواره بانک مرکزی با آن مخالف بود درحالی‌که وزارت صنعت، معدن و تجارت، موافق آزاد شدن واردات طلا به کشور بود، چراکه صنعت طلا در کشور بسیار مهم است و می‌تواند موجب ایجاد تحول خوبی باشد.
 • رام کردن تورم سرکش

  دنیای‌اقتصاد: بازوی پژوهشی مجلس در یک گزارش عوامل موثر بر افزایش تورم تابستان سال‌جاری را بررسی و پس از شناسایی این عوامل، سه توصیه سیاستی ارائه کرده است. در میان عوامل بلندمدت، «رشد نقدینگی» مهم‌ترین عامل معرفی شده و «نرخ ارز» بیشترین نقش را در کوتاه‌مدت ایفا کرده است. اما تاکید این پژوهش، مسیر آتی سیاست‌گذاری بوده است؛ به‌نحوی‌که به‌کارگیری سیاست‌های مناسب توسط دولت و بانک مرکزی موجب رام کردن تورم سرکش خواهد شد؛ اما در صورت، اعمال سیاست‌های نسنجیده و نامناسب، مهار تورم دشوار خواهد بود. مرکز پژوهش‌های مجلس راهکار نخست را کنترل اضافه برداشت‌ها و رشد قاعده‌مند پایه پولی مطرح کرده که به‌عنوان پیش‌نیاز کنترل نقدینگی محسوب می‌شود. راهکار دوم، پرهیز از سیاست‌های کنترل قیمت و اصلاح یارانه‌ها معرفی شده است؛ سیاست‌هایی که معمولا با انگیزه رضایت عموم مردم صورت می‌گیرد و در نهایت باعث افزایش هزینه بنگاه‌ها و رشد بدهی آنها به دولت و بانک‌ها می‌شود. در مقابل، اصلاح یارانه‌ها به‌منظور ایجاد یک نظام حمایتی برای دهک‌های کم‌درآمد، به‌عنوان یک اقدام فوری توصیه شده است. راهکار سوم نیز پرهیز از سیاست‌هایی است که باعث افزایش هزینه‌های دولت و کسری بودجه می‌شود؛ نظیر افزایش دستمزدها که در میانه سال صورت می‌گیرد.
 • بررسی استیضاح ظریف در کمیسیون امنیت ملی

  دنیای اقتصاد: رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از بررسی استیضاح وزیرخارجه در جلسه یکشنبه آینده کمیسیون متبوعش خبر داد. حشمت‌الله فلاحت‌پیشه روز گذشته در حاشیه جلسه علنی مجلس در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه استیضاح به معنای روشن شدن مطالب است بنابراین این جلسه، جلسه‌ای کارشناسی محسوب می‌شود، گفت: تلاش بر این است که این موضوع به گونه‌ای مورد پیگیری قرار بگیرد که نتیجه آن براساس منافع ملی و شفاف‌سازی و رفع مشکل باشد.
 • کاری کنید دشمنان حتی جرات تهدید ملت ایران را نداشته باشند

  پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ظهر دیروز (چهارشنبه) در دیدار فرماندهان و مسوولان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، تکیه بر نیروی انسانی جوان، مومن و پرانگیزه را کلید حل مشکلات در همه بخش‌های کشور از جمله نیروهای مسلح دانستند و با تاکید بر لزوم کار مضاعف و افزایش آمادگی‌ها، خاطرنشان کردند: هر چه می‌توانید توانایی‌ها و آمادگی‌های خود را افزایش دهید تا دشمنان ایران حتی جرات تهدید این ملت بزرگ را نداشته باشند.
 • برگزاری نشست مقدماتی کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه

  ایسنا: کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه با حضور رضا اردکانیان وزیر نیرو و طرف‌های روس در مسکو برگزار شد. مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه، در صفحه توییتر خود با اعلام خبر فوق نوشت: «صادرات ایران به روسیه در ۹ ماه اخیر ۴۲ درصد بیشتر و کل مبادلات ۱۰ درصد افزایش داشته است؛ ۵۰ درصد از کل محصولات کشاورزی است.» وی افزود: «دو کشور عزم جدی برای افزایش همکاری‌های اقتصادی دارند.»
 • ادعای جدید پمپئو علیه ایران

  دنیای اقتصاد: وزیر امورخارجه آمریکا در یادداشتی با ادعای اینکه روابط ریاض و واشنگتن برای برقراری امنیت در خاورمیانه ضروری بوده است، باز هم مدعی شد که ایران دلیل مشکلات منطقه است، درحالی‌که آمریکا و عربستان به ثبات منطقه کمک کرده‌اند.
 • برجام آزمونی جدی برای ارزیابی اعتبار آژانس است

  دنیای اقتصاد: رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت موفقیت یا عدم‌موفقیت برجام، یک آزمون جدی برای ارزیابی اعتبار آژانس و معاهده عدم‌اشاعه هسته‌ای است.
 • اصلاح طرح تشکیل وزارت «گردشگری»

  دنیای اقتصاد: مسیر طولانی طرح وزارتخانه شدن سازمان «میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری» هنوز ادامه دارد. پس از آنکه چندی پیش شورای نگهبان دو ایراد به این طرح وارد دانست، روز گذشته نمایندگان مجلس شورای اسلامی این طرح را برای تامین نظر شورای نگهبان اصلاح کردند.
 • انتخاب ۴ استاندار در نشست دولت

  ایسنا: استانداران جدید استان‌های آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، خراسان شمالی و مازندران در جلسه روز گذشته هیات‌وزیران انتخاب شدند. براساس پیشنهادهای وزارت کشور، «محمدرضا پورمحمدی» به‌عنوان استاندار آذربایجان شرقی، «محمدصادق معتمدیان» به‌عنوان استاندار خراسان جنوبی، «محمدعلی شجاعی» به‌عنوان استاندار خراسان شمالی و «احمد حسین‌زادگان» به‌عنوان استاندار مازندران تعیین شدند. همچنین دولت با پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور مبنی بر اختصاص اعتبار برای جبران خسارات ناشی از حوادث غیرمترقبه در برخی مناطق کشور موافقت کرد.
 • تکذیب اذن از رهبری برای به‌کارگیری بازنشستگان در دولت

  دنیای اقتصاد: محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری، روز گذشته در حاشیه جلسه هیات دولت درخصوص مصوبات دولت در بودجه سال ۱۳۹۸ گفت: در این هفته ۳ جلسه فشرده و فوق‌العاده درباره تبصره‌های بودجه تشکیل دادیم و این تبصره‌ها را تا ۹۵ درصد به پایان رساندیم و قرار شد برخی فعالیت‌ها انجام شود و تا یکشنبه شب آینده به جمع‌بندی برسد.
 • بررسی پیشنهادهای دولت درباره CFT در شورای نگهبان

  ایسنا: لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس‌جمهور گفت: پیشنهادهای دولت درباره CFT در شورای نگهبان بررسی می‌شود. وی در حاشیه جلسه دیروز هیات دولت افزود:‌ دولت تلاش کرد در برابر همه نگرانی‌ها، دلایل خود را مطرح و حق شرط‌ها را توضیح دهد و تا جایی که می‌توانست با تغییر عبارت‌پردازی حق شرط‌ها، نگرانی‌ها را برطرف کرد. دولت سعی کرد پیشنهادهای خود را ارائه دهد و قرار شد سایر اعضای کارگروه مشترک پیشنهادها را بررسی کنند، پیشنهادهای دولت مورد توجه جدی قرار گرفت و قرار شد نتیجه قطعی پس از بررسی در شورای نگهبان، توسط این شورا اطلاع داده شود.
 • پاسخ دادستان کشور به اظهارات ظریف در مورد پولشویی

  دنیای اقتصاد: منتظری دادستان کل کشور، یکی از آسیب‌های کشور را پولشویی عنوان کرد و با انتقاد از عدم‌اجرای قانون مبارزه با پولشویی گفت: قانون پولشویی را تصویب؛ اما به آن عمل نکردیم و همچنان از قوانینی است که غیرمعمول بر زمین مانده است. وی در مراسم گرامیداشت هفته بسیج که در اتاق اصناف تهران برگزار شد، با تاکید بر اینکه همه کشورها با پولشویی مواجه هستند، ادامه داد: پولشویی واقعیتی در جامعه ما است که از طریق قاچاق کالا، ارز و مواد مخدر وارد کشور می‌شود، یک سمی برای اقتصاد کشور به شمار می‌رود و به نحوی همه کشورها با آن مواجه هستند و نمی‌شود کشوری را پیدا کرد که در آن پولشویی نباشد.
 • انتقاد آیت‌الله مکارم از زندانی‌های مهریه

  خبرآنلاین نوشت: آیت‌الله مکارم شیرازی روز گذشته در درس خارج فقه در مسجد اعظم قم به موضوع مهریه اشاره کرد و گفت: سابقا تذکراتی درباره زندانیان مهریه داده شد که اقداماتی انجام دادند که جای تشکر دارد؛ اما اخیرا در جراید دیدیم که هنوز قریب به چهار هزار نفر در زندان هستند و دولت ماهانه ۷۰۰ میلیون تومان خرج آنان می‌کند. وی اظهار کرد: اکثریت قریب به اتفاق این زندانیان بی‌گناهند و نباید این همه بی‌گناه در زندان باشد؛ آن هم در زندان جمهوری اسلامی که نباید اینطور باشد. این مرجع تقلید ابراز کرد: برای آزادی این زندانیان، راه‌های شرعی خوبی وجود دارد که باید از این راه‌ها وارد شد و با این ورود، اکثریت قریب به اتفاق آنان آزاد می‌شوند.
 • افزایش مراجعه مردمی به کمیته‌ امداد

  ایسنا نوشت: رئیس کمیته‌ امداد امام خمینی(ره) از افزایش ۵۰‌درصدی مراجعات مردمی به این کمیته‌ در ۸ ماه اول امسال خبر داد. پرویز فتاح، در جلسه علنی دیروز مجلس و در جریان ارائه گزارشی از فعالیت‌های این کمیته‌، اظهار کرد: درآمدهای مردمی کمیته‌ امداد امام خمینی(ره) در ۸ ماه اول سال جاری ۳۶ درصد رشد داشته است و در کل به سمت کاهش هزینه مردمی شدن، استفاده از روش‌های نوین و اولویت مناطق محروم پیش می‌رود.
 • نظر کدخدایی در مورد ردصلاحیت مینو خالقی

  ایسنا نوشت: عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در مستند «بدون توقف» که از شبکه ۳ سیما پخش شد، گفت: ملاک شورای نگهبان «قانون» است؛ نه اصلاح‌طلبی و نه اصولگرایی، البته اختلاف سلیقه هم در شورا وجود دارد.
 • توضیح ابتکار در مورد زندگی فرزندش در آمریکا

  دنیای اقتصاد: معصومه ابتکار، معاون رئیس‌جمهوری در گفت‌وگو با خبرآنلاین با اشاره به زندگی فرزندش در آمریکا گفت: فرزندم سی و خرده‌ای سالش بود، اینجا درس خواند و کارشناسی ارشد گرفت. دنبال این بود که بتواند ادامه تحصیل بدهد، در رشته‌ای که دلش می‌خواست پذیرش گرفت. انتخاب خودش و خانواده‌اش بود که برای ادامه تحصیل به آنجا برود. خیلی‌ها می‌روند.
 • تکذیب شایعه خودکشی شهردار اسبق تهران

  الف نوشت: چند روزی است در فضای مجازی خبری مبنی‌بر خودکشی محمدعلی نجفی، شهردار اسبق تهران در یک هتل دست به‌دست می‌شود. در همین ارتباط بهروز شجاعی که در زمان حضور نجفی در شهرداری تهران معاون رسانه مرکز ارتباطات شهرداری تهران بود در توییتی گفت که این خبر کذب محض است و همین چند دقیقه پیش با نجفی حرف زده است. همچنین میترا استاد همسر دوم محمدعلی نجفی در گفت‌وگو با امید مردم ضمن تکذیب خبر خودکشی شهردار اسبق تهران رسانه‌ها را به رعایت تقوای الهی و اخلاق دعوت کرد و گفت: امیدوارم روزی شاهد پایان این همه بی‌اخلاقی و دروغگویی در فضای سیاسی کشور باشیم. از سوی دیگر یک منبع مطلع در اورژانس کشور گفته است: شخصی همنام محمدعلی نجفی اقدام به خودزنی کرد که همین مساله باعث شد برخی فکر کنند آقای نجفی، شهردار پیشین تهران خودکشی کرده است.
 • بازداشت عوامل حمله تروریستی اهواز

  ایرنا نوشت: فرهاد افشارنیا، رئیس‌کل دادگستری خوزستان گفت: پرونده حادثه تروریستی ۳۱ شهریور اهواز در دستگاه قضایی استان به دقت در حال رسیدگی است و خوشبختانه همه عوامل موثر در حمله تروریستی اهواز شناسایی و دستگیر شدند.
 • تعطیلات زمستانی مدارس امسال اجرا نمی‌شود

  فارس نوشت: سیدمحمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران گفت: تعطیلات زمستانی مدارس امسال اجرا نمی‌شود این طرح به مراجع مختلفی مرتبط است و به هماهنگی میان بخش‌های مختلف نیاز دارد.
 • تقاضای استیضاح سه وزیر

  دنیای اقتصاد: استیضاح محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی روز گذشته تقدیم هیات رئیسه مجلس شد. ازسوی دیگر برخی از نمایندگان طراح استیضاح وزیران آموزش و پرورش و علوم از قصد خود برای تقدیم آن به هیات رئیسه مجلس خبر داده‌اند.

بیشتر