آرشیو روزنامه شماره ۴۴۳۰ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۴۳۰

 • روحانی آدرس داد؛ کارگردان جنـایت اهـواز

  دنیای اقتصاد: رئیس‌جمهور در سخنانی با اشاره به حملات تروریستی اهواز گفت: پول، سلاح، سیاست و تبلیغات عوامل این حمله تروریستی از سوی همسایگان در جنوب خلیج فارس تامین می‌شود. روحانی افزود: «جمهوری اسلامی از این جنایت نخواهد گذشت.» همزمان با سخنان روحانی، تحلیلگران نیز به بررسی عوامل و انگیزه‌های پنهان این حمله تروریستی پرداختند.
 • انحنای تورم تا پایان سال

  دنیای اقتصاد: تورم میانگین از بازه تک‌رقمی اعداد خارج شد. مرکز آمار گزارش شاخص بهای مصرف‌کننده برای آخرین ماه تابستان را منتشر کرد. بر اساس این گزارش عدد شاخص کل به ۶/ ۱۳۴ واحد رسیده که نسبت به ماه قبل ۴/ ۵ درصد رشد داشته است. همچنین تورم نقطه به نقطه به ۷/ ۲۵ درصد رسیده و تورم میانگین ۱۲ ماهه نیز بازه دورقمی اعداد را فتح کرد و به ۳/ ۱۱ درصد رسید. روند تورمی ایجاد شده، اعداد نه چندان مطلوبی را در پایان سال رقم می‌زنند. فرضیه‌های بررسی شده در «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد که تورم نقطه به نقطه در اسفند ۹۷، در یک وضعیت مطلوب نیز کمتر از ۳۰ درصد نمی‌تواند باشد.
 • کارگردان جنایت اهواز

  دنیای اقتصاد: یک روز پس از حمله تروریستی به مراسم رژه نیروهای مسلح در اهواز، حسن روحانی، رئیس‌جمهوری همسایگان ایران در جنوب خلیج‌فارس را عامل اصلی این حادثه معرفی کرد. او روز گذشته در مراسم بازگشایی مدارس و آغاز سال جدید تحصیلی گفت: مردمی متاسفانه بار دیگر مورد حمله عواملی قرار گرفتند که پول، سلاح، سیاست و تبلیغات آنها از سوی همسایگان ما در جنوب خلیج‌فارس تامین می‌شود و آنان با این پول و سلاح‌ها مردم و نوجوانان و کودکان ما را به خاک و خون ‌کشیدند؛ نوجوانان و کودکان عزیزی که یا امسال یا در سال‌های آینده باید به مدرسه می‌رفتند و پدر و مادرهایی که باید امروز برای رفتن فرزندان‌شان به مدرسه شاد می‌بودند.
 • به‌دنبال پشیمان کردن آمریکا هستیم

  دنیای اقتصاد: حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران روز گذشته با هدف شرکت در هفتاد و سومین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد عازم نیویورک شد. روحانی روز یکشنبه پیش از ترک تهران به مقصد نیویورک در فرودگاه مهرآباد و در جمع خبرنگاران درباره اهداف سفر به مقر سازمان ملل متحد گفت: «این سفر برای شرکت در اجلاس سالانه مجمع عمومی سالانه سازمان ملل متحد در نیویورک است و به‌طور معمول در سال‌های قبل هم این سفر را انجام دادم؛ به‌دلیل اینکه فرصتی است و یک تریبون عمومی است که در اختیار کشورمان قرار می‌گیرد و جمهوری اسلامی ایران می‌تواند نظرات خود را نسبت به مسائل بین‌المللی و منطقه‌ای در آن بیان کند.»
 • ردپای عربستان و امارات‌متحده‌عربی در حمله تروریستی اهواز

  تریتا پارسی رئیس شورای ملی ایرانیان آمریکا
  ایران دوباره از سوی یک گروه تروریستی دیگر مورد حمله قرار گرفت و دست‌کم ۲۹ تن در شهر اهواز در جنوب غربی ایران در پی گشودن آتش به روی افرادی که در حال تماشای رژه نظامی در سالروزی مهم برای ایران بودند، کشته شدند. اما بر خلاف حملات تروریستی قبلی، این حمله می‌تواند منجر به آتش‌افروزی بزرگی در منطقه شود که نه ‌تنها پای رقیبان منطقه‌ای را به میان بکشد، بلکه ایالات‌متحده آمریکا را نیز شامل شود. در واقع شاید این حمله تروریستی از اساس برای همین منظور طراحی‌ شده باشد!
 • رئیس گروه اقدام ایران: آماده‌ امتیاز دادن به ایران هستیم

  دنیای اقتصاد: برایان هوک، رئیس گروه موسوم به «اقدام ایران» در وزارت امور خارجه آمریکا روز شنبه با تکرار خواست مقام‌های این کشور برای مذاکره با تهران گفت: «اگر مقام‌های ایرانی تصمیم به اتخاذ مسیر متفاوتی بگیرند، آماده‌ایم برای ارائه امتیازهای بسیار گفت‌وگو کنیم.»
 • ارائه اطلاعات جدید از ایران توسط نتانیاهو در سازمان ملل

  ایسنا: یک رسانه صهیونیستی به نقل از مقام نزدیک به نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی گزارش داد که نتانیاهو در سخنرانی‌اش در مجمع عمومی می‌خواهد درخصوص ایران صحبت کند و اطلاعاتی جدید درباره این کشور ارائه دهد.
 • تشریح ابهامات مذاکره ایران و آمریکا در دولت احمدی‌نژاد

  تسنیم: علی باقری، عضو تیم سابق مذاکره کننده هسته‌ای در برنامه «رودررو» با رد برخی ادعاها مبنی بر مخالفت محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری پیشین ایران با مذاکره با آمریکا در عمان، درباره موضع آقای جلیلی گفت که ایشان نامه‌ای برای توجیه مذاکره با آمریکا ننوشتند و این موضوع واقعیت ندارد. علی باقری همچنین در رابطه با موضع محمود احمدی‌نژاد درباره مذاکره با آمریکا تاکید کرد: «آقای صالحی، وزیر آقای احمدی‌نژاد بود و اگر اقدامی خلاف‌نظرات وی انجام می‌داد، با توجه به شناختی که از ایشان داریم قطعا وزیرخارجه را عزل می‌کرد.»
 • کندشدن رشد تسهیلات دهی

  آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که مجموع تسهیلات داده‌شده در کلیه بخش‌های اقتصادی تا پایان مرداد ماه، ۸/ ۲۴۰ هزار میلیارد تومان بوده است. این عدد نسبت به مدت مشابه سال گذشته، رشد ۵/ ۳۲ هزار میلیارد تومانی را ثبت کرده که از نظر نسبی معادل ۶/ ۱۵ درصد بوده است. در نتیجه در سال‌جاری، با وجود تمام مشکلات اقتصادی که وجود داشته، میزان تسهیلات‌دهی بانک‌ها رشد کرده است. هر چند در ۵ ماه نخست سال ۱۳۹۶، نسبت به بازه مشابه سال ۱۳۹۵ میزان رشد تسهیلات حدود ۴/ ۱۷ درصد بود و در نتیجه کمی از شتاب تسهیلات‌دهی در سال جاری گرفته شده است.
 • اقتصاد وارونه

  امیرعلی ردایی
  پیش از تشریح اصطلاح «ناترازی ارزی» که سبب اصلی مشکلات بی‌شمار جامعه و ام‌الفساد اقتصاد ایران است، باید در مورد مقوله‌ «همترازی ارزی» توضیح داده شود. فرض کنیم شما ۱۰۰ هزار تومان نقدینگی دارید و قیمت دلار در کشور ۵ هزار تومان است. با این پول در ایران می‌توانید دوکیلو گوشت یا ۲۰ دلار، ارز خریداری کنید. همترازی ارزی یعنی اینکه بشود با ۲۰ دلار در آمریکا هم دو کیلو گوشت خریداری کرد؛ نه کمتر و نه بیشتر.
 • کشف شکلات تریاک در بسته‌های پستی

  به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گمرک ایران، ماموران گمرک امانات پستی تبریز، از داخل شکلات‌های پستی ۷۰۰ گرم مواد مخدر از نوع تریاک کشف کردند. ماموران گمرک با دقت و هوشیاری و با استفاده از دستگاه ایکس ری و با مدیریت ریسک به بسته‌های پستی مشکوک شدند که با بررسی فیزیکی این مقدار تریاک را کشف کردند. این مقدار تریاک، به طرز ماهرانه‌ای به دلیل همسان‌سازی رنگ و شکل در داخل شکلات و به‌جای شکلات جاسازی شده بود که کشف و ضبط شد.
 • «کارت هدیه» هم داستان شد

  گزارش‌ها از وجود برخی سختگیری‌ها در بانک‌ها برای صدور کارت هدیه حکایت دارد و در مواردی مشتریان دست خالی از شعب برمی‌گردند.
 • تولید «غذای ارگانیک» با یک برچسب

  دکتر غلامرضا اصغری، رئیس‌سازمان غذا ودارو در گفت‌وگو با «ایسنا» درباره برچسب‌گذاری محصولات ارگانیک گفت: طبیعتا هر کسی که ادعا می‌کند محصولش ارگانیک است، باید ارگانیک بودن محصولش محرز شود و سپس روی محصولش برچسب ارگانیک را نصب کند. وی افزود: باید توجه کرد که تولید محصول ارگانیک شرایط سختی دارد. در حال حاضر مشکل ما فرآورده‌هایی است که در واقع ارگانیک نیستند؛ اما برای بازاریابی ادعا می‌شود که محصولاتی ارگانیک هستند. محصول ارگانیک، محصولی است که در تولید آن نه کود شیمیایی استفاده شده باشد و نه سم. تولید چنین محصولی نیز شرایط خیلی خاصی می‌خواهد.
 • تشکیل کمیته بررسی وضعیت بازنشستگان در دولت

  دنیای اقتصاد: ۵ روز پس از ابلاغ قانون اصلاحی منع به‌کارگیری بازنشستگان از سوی حسن روحانی، لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس‌جمهوری از تشکیل کمیته‌ای تخصصی برای بررسی ابهامات و پاسخ به سوالات درمورد اجرای قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان خبر داد. جنیدی روز گذشته در گفت‌وگو با «ایرنا» افزود: در این کمیته وضعیت افرادی که بازنشسته بوده و به‌کار بازگشته‌اند و مسائل و موضوعات مشابه مورد بررسی قرار می‌گیرد و به استعلامات و ابهامات پاسخ داده می‌شود. معاون حقوقی رئیس‌جمهوری همچنین تاکید کرد: بررسی‌های این کمیته تا زمانی که قانون برای اجرای ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان در نظر گرفته، پایان می‌یابد و کمیته بررسی وضعیت بازنشستگان به سوالات پاسخ می‌دهد.
 • آغاز سال تحصیلی جدید با حضور روحانی

  دنیای اقتصاد: حسن روحانی رئیس‌جمهور روزگذشته در نخستین روز سال تحصیلی جدید (۹۸ - ۹۷) در دبیرستان دخترانه نمونه‌دولتی عترت در منطقه ۹ تهران حضور یافت و ضمن نواختن زنگ آغاز اول مهر، ۵۹ مدرسه ساخته و بازسازی‌شده در کرمانشاه را به‌صورت ویدئوکنفرانس افتتاح کرد.
 • سیف ممنوع‌الخروج شد

  دنیای اقتصاد: سخنگوی قوه‌قضائیه از ممنوع‌الخروجی ولی‌الله سیف رئیس سابق بانک مرکزی خبر داد. غلامحسین محسنی‌اژه‌ای روز گذشته در یک نشست خبری گفت: یک بار از وی تحقیق شده و اگر لازم باشد بار بعدی هم تحقیق می‌شود و پرونده هم درحال رسیدگی است زیرا متهمان دیگری از کارمندان بانک مرکزی و غیر بانک مرکزی دارد و پرونده درحال تحقیقات است و این فرد ممنوع‌الخروج است.
 • آخرین وضعیت لایحه الحاق به CFT

  دنیای اقتصاد: سخنگوی هیات‌رئیسه مجلس از ارجاع لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) به کمیسیون امنیت ملی خبر داد. بهروز نعمتی با اشاره به جلسه روز شنبه ۳۱ شهریور هیات‌رئیسه مجلس برای بررسی CFT گفت: این جلسه با حضور وزرای امورخارجه، اطلاعات، اقتصاد، رئیس‌کل بانک مرکزی و برخی از روسای کمیسیون‌ها برگزار شد.
 • کاروان ۴۰نفره دولت در سفر به نیویورک

  ایسنا نوشت: پرویز اسماعیلی، معاون دفتر رئیس‌جمهوری با اشاره به تعداد نفرات کاروان رئیس‌جمهوری در سفر به نیویورک برای حضور در مجمع عمومی سازمان ملل در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: کل کاروان رئیس‌جمهوری در سفر به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد ۴۰ نفر است. از هیات رسمی و همراه تا تیم حفاظت و رسانه و تشریفات. این تعداد محدود، طی دهه‌های گذشته بی‌سابقه است؛ نه از صد نفر و نه از ۲ میلیون دلار کذایی خبری نیست!»
 • توضیح استاندار خوزستان درباره مسوول تامین امنیت رژه اهواز

  دنیای اقتصاد: به‌دنبال حمله تروریستی روز شنبه به رژه نیروهای مسلح در اهواز، استاندار خوزستان گفت که برای بررسی اینکه چه نهادی در تامین امنیت مراسم روز گذشته رژه اهواز قصور داشته، نهادهای مختلفی برای بررسی مساله به اهواز آمده‌اند. غلامرضا شریعتی درگفت‌وگو با «ایرنا» گفت: این مراسم، یک برنامه نظامی بوده است و هماهنگی‌ها را با دستور ستاد کل میان خودشان انجام می‌دهند. به ما اطلاع می‌دهند و دعوت می‌کنند. خودشان هماهنگ می‌کنند و روال این است.
 • شکایت از دو نماینده اصلاح‌طلب

  ایرنا نوشت: سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس گفت: شکایت تعدادی از نمایندگان از پروانه سلحشوری و غلامرضا حیدری، نمایندگان تهران به‌دلیل نطق اخیرشان به هیات نظارت بر رفتار نمایندگان رسیده است. محمدجواد جمالی‌نوبندگانی گفت:‌تاکنون حدود۲۰ نفر از نمایندگان شکایت کرده‌اند که دلیل شکایت نمایندگان محتوای نطق این دو نماینده است.
 • وضعیت پرونده دو متهم محیط‌زیستی

  ایسنا نوشت: محمدحسین آقاسی وکیل مدافع دو تن از متهمان پرونده موسوم به محیط‌زیست، ضمن اعلام وکالت دو نفر از ۸ نفر متهم پرونده موسوم به محیط‌زیست در رابطه با آخرین وضعیت این پرونده گفت: برای یکی از موکلین من که جزو ۵ نفر از متهمان این پرونده است کیفرخواست صادر شده است. وی درباره سام رجبی، دیگر موکلش در همین پرونده نیز گفت: پرونده او هنوز آماده صدور کیفرخواست نیست.
 • فارس و جویبار لرزید

  دنیای اقتصاد: زلزله‌ای به بزرگی ۷/ ۴ ریشتر در عمق یازده کیلومتری زمین روزگذشته منطقه خانه‌زنیان استان فارس را لرزاند. همچنین زلزله‌ای با قدرت ۷/ ۴ ریشتر بامداد دیروز برخی شهر‌های مازندران را لرزاند. مرکز لرزه‌نگاری کشور اعلام کرد: این زمین‌لرزه در عمق ۱۵ کیلومتری زمین و در فاصله ۶ کیلومتری جویبار و ۱۰ کیلومتری ساری روی داده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر