• گام آخر شکست تحریم‌ها

  دنیای‌اقتصاد: رئیس‌جمهوری ایران با بیان اینکه شکاندن تحریم در ۱۴۰۰ در قدم‌های آخر است، گفت: اکثر مسائلی که داشتیم حل‌وفصل شده است. حسن روحانی همچنین با تاکید بر توسعه روابط با همسایگان به انتقاد از حرکت گروه‌های خودسر در حمله به سفارت عربستان در تهران پرداخت.
 • تشدید مبارزات انتخاباتی

  دنیای‌اقتصاد: شمارش معکوس برای نامزدهای ریاست جمهوری سیزدهم به صدا درآمد. آنها کمتر از یک هفته برای تبلیغ برنامه‌های خود و همچنین اقناع افکار عمومی برای کسب رای موافق فرصت دارند. هرچه به جمعه ۲۸ خرداد روز برگزاری انتخابات نزدیک‌تر می‌شویم، تشریح برنامه نامزدها بیش از روز قبل، صورتی شعارگونه می‌یابد. گواه این مدعا جدیدترین اظهارات انتخاباتی ۶ نامزدی است که در ادامه به آن اشاره کرده‌ایم. بررسی اجمالی اظهارات انتخاباتی آنان در دو روز اخیر نشان می‌دهد که جهت‌گیری تکاپوی انتخاباتی این افراد علاوه‌بر انتقاد به عملکرد دولت و سایر کاندیداها، به سوی دادن وعده‌های اقتصادی و حکمرانی پیش رفته است. برای نمونه در میان نامزدها محسن رضایی در تلاش است تا با تایید اقدامات یارانه‌ای احمدی‌نژاد آرای هواداران او را به سبد رای خود اضافه کند. سعید جلیلی نیز وعده داده که دولتش ۴ میلیون شغل ایجاد خواهد کرد. ازسوی دیگر قاضی‌زاده‌هاشمی وعده انتخاب یک تاجر بین‌المللی موفق را به‌عنوان وزیر خارجه داده و همتی نیز از تولید روزانه ۵/ ۶ میلیون بشکه نفت سخن گفته است. ابراهیم رئیسی نیز در‌حالی‌که مساله کمبود آب و منابع آبی در کشور را زیر سوال برده و آن را رد کرده، می‌گوید که مساله کمبود آب به معنی کمبود مدیریت آب است که در دولت او بهبود می‌یابد.
 • گره آخر احیای برجام

  دنیای‌اقتصاد: در آستانه برگزاری دور ششم مذاکرات احیای برجام که برخی آن را دور آخر گفت‌‌وگوها پیش‌بینی می‌کنند، جوزپ بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سخنانی با اشاره به پیشرفت در گفت‌‌وگوها تاکید کرد اما مذاکرات در زمینه برخی مسائل از جمله توالی دقیق اقداماتی که باید انجام شوند، تنگاتنگ هستند. همزمان نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین ضمن اینکه از برگزاری ششمین دور مذاکرات وین در روزهای آتی خبر داد، گفت هیچ کس نمی‌داند که این دور از مذاکرات دور آخر باشد یا خیر اما تمامی مذاکره‌کنندگان امیدوارند که این‌طور باشد.
 • توضیح بلینکن درباره لغو برخی تحریم‌ها علیه ایران

  دنیای‌اقتصاد: وزیر امورخارجه آمریکا ضمن مطرح کردن ادعاهایی علیه کشورمان، توضیحاتی درباره دلیل لغو تحریم‌های اخیر علیه برخی افراد و شرکت‌های ایرانی ارائه کرد. به گزارش «ایسنا» به نقل از پایگاه اینترنتی وزارت امورخارجه آمریکا، آنتونی بلینکن درباره لغو تحریم‌های وزارت ‌خزانه‌داری این کشور علیه برخی افراد و شرکت‌های ایرانی گفت: وزارت ‌خزانه‌داری تحریم‌ها علیه سه مقام پیشین ایران و دو شرکتی را که قبلا در خرید، مالکیت، فروش، حمل‌ونقل یا بازاریابی محصولات پتروشیمی ایران مشارکت داشته‌اند لغو کرده که در نتیجه تغییری محقق شده که در وضع کنونی یا رفتار طرف‌های تحت تحریم انجام شد. این اقدامات تعهد ما را نسبت به لغو تحریم‌ها در موقع تغییر وضعیت یا رفتار اشخاص تحت تحریم نشان می‌دهد.
 • ادعای جدید پمپئو علیه ایران

  فارس: وزیرخارجه سابق آمریکا برای اولین بار اذعان کرد ترور فرمانده شهید نیروی قدس سپاه و معامله فروش جنگنده‌های آمریکایی به امارات در به اتمام رساندن توافق عادی‌سازی روابط میان تل‌آویو و کشورهای عربی نقش داشته است. «مایک پمپئو»‌ وزیر امورخارجه سابق آمریکا در مصاحبه با روزنامه صهیونیستی «یدیعوت آحارانوت» به مسائل مختلفی از جمله عادی‌سازی روابط با کشورهای عربی و همچنین ترور سردار سپهبد شهید حاج‌قاسم سلیمانی فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران پرداخت.
 • فرصت ۸ دقیقه‌ای صدا و سیما به دولت برای دفاع

  دنیای‌اقتصاد: سرانجام سازمان صداوسیما به دولت برای پاسخ به اتهامات نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری در جریان مناظره‌های تلویزیونی فرصت دفاع داد. قرار است پاسخ دولت به اتهامات نامزدهای ریاست‌جمهوری به دولت، به‌صورت ضبط‌شده و به مدت ۸ دقیقه پیش از برگزاری مناظره سوم از صدا و سیما پخش شود. سومین و آخرین مناظره نامزدها نیز امروز از شبکه اول صداوسیما پخش خواهد شد.
 • واکسیناسیون گروه‌های هدف تا پایان سال

  ایرنا: رئیس‌جمهوری با بیان اینکه اگر تحریم نبود، مشکل تامین واکسن خارجی نداشتیم، گفت: دولت به گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده که مطمئنا تا پایان سال ۱۴۰۰، همه گروه‌های هدف واکسینه شوند. حسن روحانی در جلسه روسای کمیته‌های تخصصی ستاد ملی مقابله با کرونا با تاکید بر تداوم تلاش‌ها برای تامین واکسن افزود: به طور قطع دستگاه‌های مسوول نظیر وزارت بهداشت و درمان، وزارت امور خارجه و بانک مرکزی در این خصوص اقدامات خود را با همان جدیت که در ابتدای کار داشتند، انجام خواهند داد.
 • زمان رای‌گیری انتخابات متفاوت با ۱۲ دوره قبل

  ایلنا: عضو حقوقدان شورای نگهبان درباره تغییر زمان رای‌گیری در روز برگزاری انتخابات در ۲۸ خردادماه امسال با اشاره به مصوبه ستاد مقابله با کرونا گفت: آنچه پذیرفته شد این است که از ۷ صبح تا ۱۲ شب اخذ رای شود و اگر پس از آن ساعت، شخصی تشریف بیاورد، داخل رای‌گیری شود.
 • انتقاد از عدم‌همکاری کانادا برای برگزاری انتخابات

  ایرنا: سخنگوی ستاد انتخابات کشور با انتقاد از عدم‌همکاری دولت کانادا برای مشارکت ایرانیان ساکن این کشور در انتخابات ریاست جمهوری گفت: با تدابیر اندیشیده شده از سوی وزارت امور خارجه، اخذ رای از شهروندان ایرانی مقیم کانادا در یکی از شهرهای مرزی آمریکا نزدیک به مرز کانادا انجام می‌شود. سیداسماعیل موسوی با اشاره به اقدامات وزارت کشور و وزارت امور خارجه برای برگزاری انتخابات در سایر کشورها گفت: متاسفانه تاکنون پاسخ درخور و لازم از سوی دولت کانادا در راستای برگزاری انتخابات مستقیم ریاست جمهوری در این کشور دریافت نشده است. او ادامه داد: با توجه به محدودیت زمانی باقی مانده و عدم‌امکان اعزام عوامل اجرایی از سوی وزارت امور خارجه، امکان برگزاری انتخابات به‌صورت مستقیم فعلا فراهم نشده است.
 • ۲۰هزار نیرو برای صیانت از صندوق‌های رای پایتخت

  ایرنا: استاندار تهران از اتخاذ تمهیدات لازم برای حضور ۲۰ هزار نیرو در پایتخت برای حفاظت و صیانت از صندوق‌های رای و تامین امنیت مردم در روز انتخابات (۲۸ خرداد ماه) خبر داد. انوشیروان محسنی بندپی در گردهمایی عوامل انتخابات ۱۴۰۰ استان تهران اظهار کرد: نزدیک ۵ هزار نیرو در غرب استان تهران تعیین کرده‌ایم و سپاه حضرت سیدالشهدا و محمد رسول الله‌اعلام کرده‌اند در هر جا کمبود نیرو داریم، به کمک نیروی انتظامی خواهیم آمد.
 • احتمال تغییر در ساعت و شیوه مناظره سوم

  دنیای‌اقتصاد: با وجود اینکه اعلام شده بود مناظره آخر کاندیداهای ریاست جمهوری ساعت ۱۷ امروز برگزار می‌شود، برخی خبرها از احتمال تغییر این زمان و شیوه برگزاری مناظره حکایت دارد. خبرگزاری فارس دیروز خبر داد که طبق تصمیم‌گیری‌های جدید احتمالا این زمان به بعد از ساعت ۲۱ تغییر خواهد یافت. همچنین این دور از مناظره‌ها با تغییر شیوه برگزاری نیز همراه خواهد بود و سوالات یکسان در مدت زمان بیشتر از کاندیداها پرسیده خواهد شد. سید احسان قاضی‌زاده‌هاشمی، عضو کمیسیون نظارت بر تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری نیز دیروز از برگزاری جلسه برای تغییر در ساختار مناظره سوم خبر داد و با اشاره به تغییر در برگزاری مناظره امروز اظهار کرد: ما در مناظره اول یک پیک مشارکت زدیم که برای ما راضی‌کننده بود اما روی مناظره دوم برآوردمان این است که تاثیرگذاری چندانی نداشته است. او با بیان اینکه مناظرات ۴۰درصد مخاطب داشته است گفت: این میزان مخاطب با حد انتظارمان فاصله دارد.
 • بازگشت ۴۲۵ نفر در تهران به گردونه انتخابات شوراها

  ایرنا: رئیس هیات نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا اعلام کرد: از یک‌هزار و ۵۴۸ نفر ردصلاحیت شده‌ در تهران، یک‌هزار و ۲۸۰ نفر به هیات نظارت عالی استان شکایت کردند که از این تعداد ۴۲۵ نفر به گردونه انتخابات بازگشتند. احمد نادری در گردهمایی عوامل انتخابات ۱۴۰۰ ادامه داد: معیارهای ما در استان تهران اعمال مرّ قانون در کنار رافت اسلامی بود. ما از همه ادیان و مذاهب تایید صلاحیت داشتیم و نشان دادیم که بدون جناح‌بندی و حب و بغض به وظیفه خود پرداختیم.
 • تکذیب خبر جایگزینی در ریاست دستگاه قضا

  ایلنا: عضو فقیه شورای نگهبان در حاشیه نشست کارآموزان وکالت استان تهران درخصوص شایعاتی مبنی‌بر جایگزینی وی بر ریاست قوه‌قضائیه، اظهار کرد: این اخبار را به کلی تکذیب می‌کنم. آیت‌الله علیرضا اعرافی درخصوص ردصلاحیت‌های داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان نیز گفت: معیار ردصلاحیت‌ها قانون است؛ از چهار یا پنج مرجع رسمی کشور اطلاعات به شورای نگهبان می‌رسد و کارشناسان این اطلاعات را تحلیل می‌کنند و در شورای نگهبان مباحث مفصلی بر سر آن انجام می‌شود.
 • نظر وزیر علوم درباره طرح مساله کنکور از سوی نامزدها

  ایلنا: وزیر علوم اظهار کرد: طرح مساله کنکور از سوی برخی کاندیداهای ریاست جمهوری احتمالا به‌دلیل بی‌اطلاعی ایشان از فرآیند سپری شده است. منصور غلامی گفت: موضوع کنکور چیز مبهمی ندارد که کاندیداهای محترم به آن بپردازند و از طرفی در سال ۹۹ بیش از ۸۵ درصد ورودی‌های دانشگاه‌های کشور بدون کنکور و بر اساس سوابق تحصیلی دوره دبیرستان وارد دانشگاه شدند. وی تاکید کرد: طرح اصلاح کنکور در شورای‌عالی مطرح است که نهایی شده و در جلسه بعدی شورا به احتمال بسیار زیاد تصویب خواهد شد. به گفته وزیر علوم، در نتیجه موضوع کنکور مساله رهاشده‌ای نبوده و نیست که در مباحث تبلیغات انتخاباتی به آن پرداخته شود. احتمالا برخی کاندیداها که آن را مطرح می‌کنند از مراحل و فرآیند سپری‌شده بر موضوع اطلاع ندارند.
 • تازه‌ترین برآورد ایسپا از نتیجه انتخابات

  ایسنا: آخرین برآورد ایسپا از مشارکت شهروندان در انتخابات ریاست‌جمهوری بعد از برگزاری دومین مناظره ۴۱درصد محاسبه شده است. نتایج این نظرسنجی همچنین نشان می‌دهد تنها ۳۷درصد از پاسخگویان این نظرسنجی مناظره دوم را تماشا کردند. بنا بر اعلام مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا)، ازمیان افرادی که در انتخابات شرکت می‌کنند (فارغ از اینکه نامزد نهایی خود را انتخاب کرده‌اند یا انتخاب نکرده‌اند)، ۶/ ۶۳درصد ابراهیم رئیسی، ۱/ ۷درصد محسن رضایی، ۵/ ۳درصد سعید جلیلی، ۱/ ۳درصد عبدالناصر همتی، ۸/ ۲درصد امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، ۱/ ۲درصد علیرضا زاکانی و ۹/ ۰درصد محسن مهرعلیزاده را برگزیده‌اند. ۱۷درصد به این سوال پاسخ ندادند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر