آرشیو روزنامه شماره ۴۴۱۶ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۴۱۶

 • وارد مرحله جدیدی از توطئه بیگانگان شده‌ایم

  دنیای اقتصاد: حسن روحانی، رئیس‌جمهوری روز گذشته در جریان سفر به عسلویه با بیان اینکه در دوران شکوفایی نظام و کشور، وارد مرحله جدیدی از توطئه بیگانگان شده‌ایم، گفت: همان‌هایی که می‌خواستند مانع پیروزی ما در انقلاب و دفاع ۸ ساله شوند اما ناموفق بودند امروز هم در روز شکوفایی این کشور در برابر عظمت ملت ایران توطئه‌های جدید خودشان را آغاز کرده‌اند. آنان در هر توطئه‌ای مشکل برای ما درست می‌کنند و مسیر و جاده همواری را که برای حرکت ما آماده بوده، با مشکلاتی مواجه می‌سازند اما امکان ندارد ملت ایران را از حرکت، تلاش و پیشرفت باز دارند، این کار امکان‌پذیر نیست.
 • کمربند ایمنی شوک خارجی

  دنیای اقتصاد: پس از حادثه یازدهم سپتامبر شوک ناشی از اصطکاک سیاسی با آمریکا بر مشکلات اقتصاد بیمار پاکستان افزود. آمارها نشان می‌دهد در سال ۲۰۰۱ کارکرد نظام بانکی ورشکسته این کشور تنها به خزانه‌داری دولت تغییر پیدا کرده بود؛ در نتیجه بخش پولی توانی برای پشتیبانی از رشد اقتصادی نداشت. اما در سال ۲۰۰۱ رویه سیاست‌گذاری اقتصادی در این کشور به‌کلی تغییر کرد. سیاست‌گذاران پاکستان متوجه شدند که مهم‌ترین پیش‌شرط توسعه اقتصادی، ثبات‌بخشی به محیط کلان اقتصادی است. در نتیجه سیاست‌های پولی و ارزی از یکدیگر تفکیک شدند. استقلال‌بخشی به بانک مرکزی باعث شد تا سیاست‌گذار از آزادی عمل و اعتبار کافی برای اثرگذاری بر انتظارات عمومی برخوردار شود. بازنگری در ساختار سیاست‌گذاری اقتصادی، استفاده از ابزارهای نوینی مانند «ریپو» برای پاسخ به عطش نقدینگی بانک‌ها، بهبود چارچوب نظارتی، اصلاحات بودجه‌ای و استانداردسازی رویه‌های بانکی در سال‌های ابتدایی دهه ۲۰۰۰ باعث شد تا عملکرد اقتصادی بی‌مثالی برای این کشور در نیمه نخست دهه ۲۰۰۰ به ثبت برسد. به واسطه وجوه شباهت فراوان، بازخوانی تجربه این کشور در عبور از چالش‌های چندوجهی می‌تواند کتاب راهنمای سیاست‌گذاران ایرانی برای طراحی کمربند ایمنی اقتصاد برای عبور از شوک‌های خارجی باشد.
 • در‌خواست آیت‌الله جنتی از قوه‌قضائیه

  دنیای اقتصاد: پنجمین اجلاسیه دوره پنجم مجلس خبرگان رهبری صبح دیروز به ریاست آیت‌الله احمد جنتی آغاز به کار کرد؛ اجلاسیه‌ای که به گفته آیت‌الله سید‌احمد خاتمی، سخنگوی هیات‌رئیسه مجلس خبرگان رهبری، رسیدگی به وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم را در دستور کار دارد.
 • رونمایی از رویکرد جدید آمریکا برای فشار بر ایران

  دنیای اقتصاد: در حالی‌ که فشار تحریم‌های آمریکا تاکنون موفق به ایجاد نتیجه مطلوب برای دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری این کشور درخصوص ایران نشده است، تحلیلگران سیاست خارجی آمریکا در نشریات این کشور سعی در نشان دادن مسیر نهایی به دستگاه سیاست خارجی آمریکا برای در پیش گرفتن رویکرد جدید در قبال ایران دارند. به گزارش «تابناک»؛ نشریه «نشنال‌اینترست» در مطلبی به قلم «سث‌فرانتزمن» و تحت عنوان «آمریکا به این شکل رویکرد خود در قبال ایران را اصلاح خواهد کرد» از رویکرد احتمالی جدید آمریکا در قبال ایران با استناد به دو اقدام اخیر این کشور در کنگره و دولت رونمایی کرده است.
 • هژمونی عربستان باعث تقویت ایران می‌شود

  دنیای اقتصاد: تلاش‌های عربستان در راستای وادارساختن کشورها و جوامع به تسلیم‌شدن دربرابر جاه‌طلبی‌های هژمونیک آل‌سعود در واقع باعث قدرتمندتر شدن رقیب سنتی این کشور، ایران شده‌است. در پی تهدیدهای عربستان آیا قطر به ریاض نزدیک‌تر شد؟ در واقع دوحه در واکنش به این محاصره روابط خود را با ایران و ترکیه مستحکم‌تر کرده‌است. در طول زمان ممکن است عربستان برخی از تنش‌هایی که با کانادا، آلمان و سوئد ایجاد شده‌است را برطرف کند، اما زمانی که بحث ایران و حزب‌الله مطرح است مسیر آل‌سعود در راستای تخاصم بیشتر با ایران است.
 • واکنش قاسمی به خبر ارسال سلاح به لبنان

  دنیای اقتصاد: سخنگوی وزارت خارجه ایران ادعای فاکس‌نیوز مبنی بر ارسال تجهیزات ساخت سلاح از ایران به لبنان را تکذیب کرد. به گزارش «ایسنا» بهرام قاسمی، ادعای شبکه خبری فاکس‌نیوز مبنی بر ارسال تجهیزات ساخت سلاح از ایران به لبنان را تکذیب کرد.
 • تعرض به سفارتخانه‌ها خطاست

  ایسنا: علاءالدین بروجردی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تعرض به سفارتخانه‌های انگلیس و عربستان را غیرعادی و خطا دانست و تاکید کرد که مسوولان امنیتی باید امنیت سفارتخانه‌ها را تامین کنند.
 • ذوالنوری: برای تولید انبوه IRها آمادگی داریم

  دنیای اقتصاد: رئیس کمیته هسته‌ای کمیسیون امنیت ملی سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجتمع ملی خلأ فروردین ۹۸ در فردو افتتاح می‌شود، گفت: «ما این آمادگی را داریم که IR۵، IR۴ و IR۶ را به‌صورت انبوه تولید کنیم.»
 • زمان اجرای نظام آماری ثبتی‌مبنا

  رئیس مرکز آمار ایران با تاکید بر اینکه نظام آمار‌های ثبتی مبنا در همه کشور‌ها به تدریج جایگزین آمار‌های سنتی می‌شود، گفت:‌ بر اساس بخشنامه معاون اول رئیس‌جمهوری،‌ تمام دستگاه‌ها باید ریز داده‌های خود برای نوین‌سازی نظام آماری و ساماندهی آمار‌های ثبتی را به مرکز آمار ایران ارائه دهند.
 • فروش ارز مسافری و دانشجویی در بانک‌ها

  بانک مرکزی، بانک‌ها را مجاز به فروش و پرداخت ارز مسافرتی و دانشجویی اعلام کرد. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، بر این اساس بانک‌ها مجازند از محل ارزهای خریداری‌شده و با تامین اسکناس از محل منابع خود، نسبت به فروش و پرداخت ارز مسافرتی به نرخ بازار در سطح شعب داخل شهر با اخذ مدارک مثبته از قبیل گذرنامه‌ معتبر جمهوری اسلامی ایران‌، بلیت‌ مسافرت هوایی، ویزای کشور مقصد‌ در مورد کشورهایی که نیاز به ویزا دارند اقدام کنند.
 • حمایت ستاد اجرایی فرمان امام از کودکان ناشنوا

  تفاهم‌نامه اعطای کمک هزینه کاشت حلزونی کودکان ناشنوا بین ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) و بنیاد خیریه شنوایی‌بخشی شفا به امضا رسید. دکتر محمد مخبر، رئیس ستاد اجرایی فرمان امام(ره) در مراسم امضای تفاهم‌نامه اعطای کمک هزینه کاشت حلزونی گوش کودکان ناشنوا ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی اظهار کرد: انجام برخی از کارها شاید بار مالی چشمگیری نداشته باشد اما برای افراد جامعه بار عاطفی زیادی به دنبال خواهد داشت. وی افزود: مهم‌ترین کار ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) اشتغال‌زایی است و تاکنون در مناطق محروم توانستیم تا یکصد هزار شغل برای محرومان ایجاد کنیم.
 • افزایش سرقت منازل در سال جاری

  تسنیم: رئیس پلیس آگاهی ناجا با اشاره به کاهش وقوع سرقت در برخی موارد از جمله سرقت خودرو، موتورسیکلت و... از افزایش کشف پرونده‌های سرقت طی ۴ ماه ابتدای سال خبر داد و در عین حال، سرقت از منازل را که تاثیر بالایی در احساس ناامنی دارد نگران‌کننده دانست.
 • مسدود شدن ۲۶۰۰ درگاه اینترنتی متخلف

  تسنیم: بنا به اعلام شاپرک از ابتدای سال جاری تا دهم شهریور ماه جاری بیش از ۲ هزار و ۶۰۰ درگاه اینترنتی متخلف در شبکه پرداخت کشور شناسایی و مسدود شده‌است. واحد نظارت شاپرک اعلام کرد این شرکت با همکاری شرکت‌های پرداخت الکترونیک در راستای افزایش سلامت حوزه پرداخت الکترونیک کشور، عملیات پایش، شناسایی و انسداد درگاه‌های متخلف را ادامه داده‌اند و از ابتدای مرداد تا دهم شهریور ماه جاری مجموعا ۴۸۶ درگاه متخلف که عمدتا از آنها برای تخلفاتی مانند قمار و شرط‌بندی سوءاستفاده می‌شد، شناسایی و مسدود شدند. از این تعداد ۳۱۹ درگاه توسط واحد نظارت شاپرک و ۱۳۹ درگاه نیز از سوی شرکت‌های پی‌اس‌پی شناسایی و مسدود شدند‌. به این ترتیب تعداد درگاه‌های متخلف مسدود شده به بیش از ۲ هزار و ۲۶۰ درگاه رسیده‌است. شرکت شاپرک با استفاده از تمام ظرفیت‌های درون‌سازمانی و نظارت‌های دقیق و پیگیری‌های مستمر از شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پرداخت الکترونیک، موفق شده امکان سوءاستفاده متخلفان از درگاه‌های پرداخت اینترنتی را به حداقل برساند.
 • نماینده بوشهر از پاسخ‌های وزیرارشاد قانع شد

  دنیای اقتصاد: سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد روز گذشته جهت پاسخ به سوال نماینده بوشهر در صحن علنی مجلس حاضر شد و عبدالحمید خدری پس از شنیدن پاسخ‌های وزیر، آن را به‌صورت مشروط قانع‌کننده دانست.
 • دادگاه متهمان پرونده فساد ارزی برگزار شد

  فارس: رسیدگی به پرونده اتهامی نوزده نفر از متهمان بازداشت‌شده اخلال در بازار ارز و سکه روز گذشته در دادگاه انقلاب تهران برگزار شد. این ۱۹ نفر کسانی هستند که ارز دولتی را خارج از شبکه توزیع قانونی توزیع کرده‌اند و از این مسیر گفته می‌شود بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان گردش مالی داشته‌اند. قاضی سید احمد زرگر، رئیس شعبه ۲۴ تجدید نظر تهران این افراد را محاکمه می‌کند. در ابتدای این جلسه نماینده دادستان تهران کیفرخواست تجمیعی صادرشده برای این متهمان را قرائت کرد.
 • اعلام آمادگی صندوق‌های نیروهای مسلح برای ورود به طرح‌های نفتی

  ایرنا: وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: صندوق بازنشستگی نیروهای مسلح با هدف کاهش خام‌فروشی نفت برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های صنعت نفت آماده است. امیر سرتیپ امیر حاتمی روز گذشته در مراسم افتتاح سه طرح پتروشیمی در عسلویه با حضور رئیس‌جمهوری افزود: این سه طرح بزرگ پتروشیمی که امروز در شرایط سخت و اوج عناد دشمنان با کشور به بهره‌برداری رسید، بخشی از باروری اقتصاد ایران را نمایان ساخته است. وی افزود: مدیران صندوق‌های نیروهای مسلح آماده‌اند در شرایط تحریم یکی از پاک‌ترین سرمایه‌های کشور را در ضروری‌ترین بخش‌های اقتصادی سرمایه‌گذاری کنند و آن را در اختیار دولت قرار دهند.
 • جلسه هیات نظارت بر رفتار نمایندگان درباره حواشی جلسه استیضاح ربیعی

  دنیای اقتصاد: نماینده محلات گفت:‌ جلسه دیروز هیات نظارت بر رفتار نمایندگان درباره حواشی جلسه استیضاح ربیعی برگزار شد و دو طرف مدارک خودشان را ارائه دادند و یک جلسه دیگر در این مورد خواهیم داشت. علیرضا سلیمی در گفت‌وگو با «ایلنا» درباره اتفاقات رخ‌داده در جلسه استیضاح علی ربیعی گفت: بعضی از ادعاها مدارک مورد نیاز را نداشت که از مطرح‌کنندگان خواستیم مدارکشان را ارائه دهند تا مورد بررسی قرار گیرد و درباره برخی از رفتارها و رخدادها نیز مدارک بررسی شده و یک جلسه دیگر در این مورد خواهیم داشت.
 • جنگنده کوثر به‌زودی در اختیار نیروی هوایی ارتش قرار می‌گیرد

  ایلنا: رئیس سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع از اضافه شدن جنگنده «کوثر» به ناوگان عملیاتی نیروی هوایی ارتش در آینده‌ای نزدیک خبر داد. امیر عبدالکریم بنی‌‌‌طرفی، رئیس سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع با اشاره به اینکه جنگنده کوثر آخرین مراحل تست عملیاتی را می‌گذراند، گفت: این جنگنده به‌زودی در اختیار نیروی هوایی ارتش قرار می‌گیرد. خط تولید این جنگنده کاملا بومی ایجاد شده و این اولین کارخانه ساخت جنگنده است که در سطح کشور دایر شده و کار خود را آغاز کرده است.رئیس سازمان صنایع هوایی ادامه داد: ساخت این جنگنده نقطه عطفی در حوزه تولید نیازهای هوایی و هواپیمایی نیروهای مسلح محسوب می‌شود.
 • نقد سلحشوری به وضعیت کشور و مسوولان

  ایسنا نوشت: پروانه سلحشوری، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت که با بستن دهان منتقدان اثری از جمهوریت باقی نمی‌ماند و با فساد و احکام ناعادلانه قضایی مدینه فاضله اسلامی نهادینه نمی‌شود.
 • دستور پیگیری ماجرای بریدن گوش کودک زباله گرد

  دنیای اقتصاد: در پی انتشار گسترده فیلمی در شبکه‌های اجتماعی از یک نوجوان زباله‌گرد که از برخورد خشونت‌آمیز ماموران شهرداری منطقه ٣ تهران با خود خبر داده است، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور از وزیر اطلاعات، فرمانده نیروی انتظامی و شهردار تهران خواست تا با فوریت و جدیت مجرم را شناسایی و به دستگاه قضایی معرفی کنند.
 • انتقاد کلانتری از دخالت برخی نهادها در حوزه محیط زیست

  ایسنا نوشت: عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه «متاسفانه دفاتر سیاسی ارگان‌های دیگر برای کشاورزی تصمیم‌گیری می‌کنند» گفت: «در حوزه اصلاح و روش‌های مهندسی ژنتیک کسانی که توهم نفوذ دارند تصمیم‌گیری می‌کنند و در قبال آن انجمن‌های علمی سکوت می‌کنند. مگر ما حق داریم در امور نظامی دخالت کنیم؟ ولی آنها به خود اجازه می‌دهند تفکراتشان را بر ما تحمیل کنند و این ناشی از سکوت ماست.» معاون رئیس‌جمهوری در ادامه افزود: «چند نفر را به‌عنوان الگو احضار می‌کنند، ممنوع‌الخروج می‌کنند، انجمن‌ها هم تماشاچی هستند و از حقوق حداقلی خود دفاع نمی‌کنند و به یک مشت انجمن خلع سلاح شده تبدیل شده‌اند.» وی در ادامه درباره آتش‌سوزی‌های هورالعظیم در خوزستان گفت: «هورالعظیم را آتش می‌زنند تا پول برق ندهند و این‌گونه برای ما گرفتاری ایجاد و به ما جفا می‌کنند.»
 • برخورد پلیس با خودروهای دارای سرنشین بدحجاب

  الف نوشت: سردار حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی گفت: با مالکان خودروهایی که بخواهند با بدحجابی هنجارشکنی کنند برخورد قانونی صورت می‌گیرد. بر این اساس به مالکان خودروها تذکر خواهد داد و اگر قبلا تذکر داده شده باشد نسبت به توقیف خودرو اقدام می‌شود.
 • انتقاد از تبدیل مداحی به بیزینس

  دنیای اقتصاد: مجید انصاری در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد گفت: پیش از انقلاب مداحی در کشور ما یک شغل و حرفه نبود، بلکه افراد مختلف به‌واسطه علاقه به اهل بیت(ع) و صدای خوشی که داشتند، در کنار حرفه خود در مجالس مذهبی به ساحت مقدس ائمه عرض ادب می‌کردند. به گزارش «ایسنا» وی افزود: در سال‌های گذشته نیت افراد از مداحی کسب‌و‌کار نبود. متاسفانه در سال‌های اخیر مداحی تبدیل به یک بیزینس پر سود شده است. به همین دلیل افرادی به‌عنوان مداح حرفه‌ای پیشه خود را مداحی انتخاب کرده و رسانه‌های رسمی کشور نیز به ترویج و تبلیغ آنها مشغول هستند. این مساله موجب شده است موضوع مداحی در کشور ما آسیب جدی دیده و از مسیر اصلی خود منحرف شود. متاسفانه در سال‌های اخیر مداحان تبدیل به ابزار سیاست بازان و جناح‌های سیاسی برای تخریب جریان مقابل شده‌اند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر