شماره روزنامه ۴۵۵۲
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۳۵۶ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۳۵۶

 • پاسخ ظریف به مایک پمپئو

  دنیای اقتصاد: محمدجواد ظریف به شروط دوازده‌گانه مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا پاسخ داد و فهرستی از مطالبات تهران از واشنگتن را منتشر کرد. پایان دادن به بدعهدی در برجام و رفع خسارات مربوط به نقض آن، احترام به استقلال و حق حاکمیت ایران و پایان دادن به سیاست تجاوزکارانه اقتصادی علیه مردم ایران از جمله مطالبات تهران از واشنگتن است. همزمان عباس عراقچی در مصاحبه‌ای با تاکید بر اینکه اروپا باید برای بقای برجام فداکاری کند هشدار داد که احتمال خروج ایران از برجام در هفته‌های آینده وجود دارد.
 • پیروزی دیپلماسی نفتی ایران

  دنیای اقتصاد: سه روز فعالیت بی‌و‌قفه وزیر نفت ایران در وین و گفت‌وگوهای طولانی او با همتایانش پشت درهای بسته، سرانجام اثر خود را بر پرتنش‌ترین نشست اوپک گذاشت. به این ترتیب صدوهفتاد و چهارمین نشست اوپک، با نتیجه‌ای غیر از آنچه آمریکا در زمینه افزایش تولید از اوپک انتظار داشت به پایان رسید تا به زعم کارشناسان «نشستی برد-برد» برای اعضای این سازمان به ثبت برسد.
 • اروپا باید فداکاری کند

  دنیای اقتصاد: باوجودی‌که پس از خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام مقامات ایران شروط تهران، برای ماندن در برجام را اخذ تضمین‌های اجرایی از اروپا و نیز لزوم تامین منافع ایران در این توافق عنوان کردند، اما سیدعباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه با بیان این موضوع که چشم‌انداز روشن و مثبتی برای ادامه مذاکرات با اروپا برای حفظ برجام وجود ندارد، تاکید کرد: «انتظار ایران به‌سر آمده است و احتمال خروج ایران از برجام در هفته‌های آینده وجود دارد.»
 • برجام و راهبرد قدرت نرم

  دکتر عباس آخوندی / وزیر راه و شهرسازی
  برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به توافق برجام موجب فزونی آشکار در قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران شد. این قدرت در درون موجب آرامش و امید اجتماعی شد و در برون، توان اثرگذاری ایران در معادله‌های منطقه‌ای و جهانی را بالا برد. بسیاری از انتقادات از برجام، از زاویه دید قدرت سخت است، این موفقیت را نمی‌بینند و به‌حساب نمی‌آورند.
 • نخست‌وزیر ژاپن ۱۰ تیرماه به ایران‌ می‌آید

  دنیای اقتصاد: بنابر اعلام دولت ژاپن نخست‌وزیر این کشور درحال بررسی سفر به ایران برای گفت‌وگو با حسن روحانی است. به گزارش «ایسنا» به نقل از کیودو، دولت ژاپن اعلام کرده است که شینزو آبه نخست‌وزیر این کشور درحال بررسی سفر به ایران برای گفت‌وگو با حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران است. این نخستین سفر نخست‌وزیر ژاپن پس از ۴۰ سال به ایران خواهد بود. آخرین بار تاکئو فوکودا نخست‌وزیر سابق ژاپن در سال ۱۹۷۸ به ایران سفر کرده بود. این سفر بخشی از سفرهای آبه در ماه ژوئیه به خاورمیانه و اروپا خواهد بود.
 • منبع نمودار ضدایرانی پمپئو دردسرساز شد

  ایرنا: بخشی از پرسش‌و‌پاسخ‌های روز پنج‌شنبه هدر نوئرت، سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا به موضوع توییت‌های ضدایرانی مایک پمپئو به‌خصوص نموداری که مدعی افزایش مخالفت‌ها در ایران شده بود، اختصاص یافت. خبرنگاری در نشست خبری سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا منبع نمودار ضدایرانی را که در صفحه توییتری وزیر خارجه آن کشور منتشر شده است، به چالش کشید و گفت: درحالی‌که واشنگتن در ایران سفارت یا کارکنانی ندارد، چگونه این اطلاعات جمع‌آوری شده است؟
 • جزئیات ۲طرح آمریکا در منطقه

  ایرنا: امیر حاتمی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با اعلام اینکه امروز ۲طرح بسیار مهم ‌جغرافیایی ‌توسط آمریکایی‌ها در منطقه درحال اجرا ا‌ست، گفت: ‌«هدف آنها به هم زدن مرزهای جغرافیایی است؛ بنابراین کشورهای منطقه نباید نسبت به ‌وعده‌های زودگذر آمریکایی‌ها قانع شو‌ند.»
 • نخست‌وزیر ترکیه: ایران با عملیات قندیل مشکلی ندارد

  فارس: نخست‌وزیر ترکیه در مصاحبه تلویزیونی درباره مسائل مختلف از جمله عملیات نظامی در نزدیکی مرزهای ایران، روابط با آمریکا و شبه‌نظامیان کرد سوری صحبت کرد. «بینالی ایلدیریم» روز پنج‌شنبه اعلام کرد که درپی عملیات نظامی برون مرزی در شمال عراق، ۴۰۰ کیلومتر مربع از این مناطق از حضور عناصر مسلح پاک‌‌سازی شده است. ایلدیریم با وعده پاک‌سازی قندیل از وجود تروریست‌ها مانند عفرین، درباره احتمال همکاری با ایران جهت عملیات مشترک علیه پ‌ک‌ک توضیح داد: «ایران همواره در زمینه‌های مختلف از جمله اشتراک اطلاعات، با ما همکاری می‌کند اما معمولا برای پیوستن به عملیات ضدتروریستی مشترک در مرزهایش، بی‌رغبت است.»
 • مرکل خواستار مقابله با سیاست‌های ایران در خاورمیانه شد

  فارس: صدراعظم آلمان در دیدار با عبدالله دوم در اردن، خواستار مقابله با سیاست‌های ایران در خاورمیانه شد و این سیاست‌ها را تهاجمی و ستیزه‌جویانه خواند. «آنگلا مرکل» چهارشنبه شب وارد امان شد و پس از دیدار با پادشاه اردن در حضور خبرنگاران، خواستار مقابله با سیاست‌های ایران که آنها را ستیزه‌جویانه خواند، شد و گفت: همراه با اردن درخصوص برنامه موشکی ایران نگران هستیم. صدراعظم آلمان در همین حال با حمایت از توافق هسته‌ای با ایران (برجام) گفت که اروپایی‌ها مایل به ادامه التزام به توافق هسته‌ای با ایران به‌رغم عقب‌نشینی آمریکا هستند.
 • آمار معاون کنسولی وزارت خارجه از زندانیان ایرانی خارج از کشور

  ایسنا: معاون امور کنسولی وزیر امور خارجه گفت: درحال‌حاضر نزدیک به ۲ هزار و ۹۱۶ ایرانی در زندان‌های خارج از کشور درحال گذراندن دوره محکومیت خود هستند. پناهی‌آذر معاون کنسولی وزیر امور خارجه صبح روز پنج‌شنبه در حاشیه بازگشت ۱۷ ملوان ایرانی - که به‌ اتهام ورود غیرقانونی به آب‌های سومالی از مهر ماه گذشته در زندان به‌سر می‌بردند - افزود: همچنین درحال‌حاضر نزدیک به ۵ هزار و ۸۰۰ نفر خارجی در زندان‌های ایران به سر می‌برند که بیشتر اینها اتباع افغانستان هستند و جرم بیشتر آنها تردد غیرمجاز یا انتقال موادمخدر است.
 • نگرانی مقام آمریکایی از مثلث روسیه، چین و ایران

  تسنیم: دستیار وزیر خارجه آمریکا در اظهاراتی مدعی شد بدون اقداماتی که ترامپ در زمینه سیاست خارجی انجام می‌دهد کشورهای ایران، روسیه و چین گوی سبقت را در رهبری نظامی و دیپلماتیک از آمریکا خواهند ربود. یک مقام ارشد آمریکایی پنج‌شنبه شب از سیاست‌ خارجی «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوری آمریکا دفاع کرد و آن را برای مهار قدرت دیپلماتیک و نظامی رقیبان ایدئولوژیک کشورش، ضروری دانست.
 • پیشنهاد تاسیس بانک مشترک با سوریه

  رئیس کل بانک مرکزی در دیدار با وزیرتجارت و اقتصاد خارجی سوریه ضمن استقبال از گسترش روابط بانکی دو کشور، پیشنهاد کرد با همکاری دو طرف بانک مشترک ایران و سوریه تشکیل شود.
 • عدم پرداخت وام اشتغال روستایی به بدهکاران بانکی

  ایسنا: معاون وزیر کار درباره آن دسته متقاضیان وام اشتغال روستایی که به‌دلیل داشتن چک‌های برگشتی و بدهی سررسید شده، موفق به دریافت وام اشتغال نشدند، توضیحاتی ارائه کرد.
 • افزایش ۱۰ درصدی قیمت بلیت قطار

  ایسنا: پس از چند ماه گمانه‌زنی، سرانجام با موافقت راه‌آهن و سازمان حمایت مصرف‌کننده و تولیدکننده قیمت بلیت قطار افزایش یافت.علی‌رضا شیخ طاهری، عضو هیات مدیره انجمن حمل و نقل ریلی در حاشیه نمایشگاه حمل و نقل ریلی در جمع خبرنگاران گفت: با پیگیری‌های صورت گرفته سرانجام سازمان‌های ذی‌ربط با افزایش ۱۰ درصدی نرخ بلیت قطار موافقت کردند که از امروز (اول تیرماه) اجرایی می‌شود.به گفته وی این افزایش نرخ در حالی صورت گرفته که شرکت‌های حمل و نقل ریلی با آن مخالفند و درخواست افزایش ۲۰ درصدی نرخ بلیت را داشته‌اند.
 • واردات ۵/ ۳ تنی عینک آفتابی

  ایسنا: در دو ماه نخست سال جاری ۴۰۰ هزار دلار عینک آفتابی به ایران وارد شده است که در این بین عینک‌های آفتابی ایتالیایی بیشترین طرفدار را در میان ایرانی‌ها دارند. براساس تازه‌ترین آمار گمرک از تجارت خارجی دو ماهه ایران، در این مدت ۴۰۰ هزار دلار عینک آفتابی به ایران وارد شده که ارزش وزنی آن حدود ۵/ ۳ تن است. این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته بیش از ۵/ ۴ تن عینک آفتابی به ارزش ۵۳۳ هزار دلار به ایران وارد شده بود. عینک‌های وارد شده در سال جاری از کشورهای اتریش، اسپانیا، آلمان، ایتالیا، چین و هلند بوده‌اند و در این بین نیز عینک‌های آفتابی ایتالیایی بیشترین طرفدار را در میان ایرانی‌ها داشته‌اند. اما مقایسه آمار واردات عینک آفتابی در دو سال اخیر حاکی از آن است که امارات، انگلیس، پرتغال، ترکیه و فرانسه که در سال گذشته مبدا ورود عینک‌های آفتابی به ایران بوده‌اند، بازار خود را در ایران از دست داده‌اند و وارداتی از این کشورها در سال‌جاری به ایران انجام نشده است.
 • پیگیری CFT بعد از اخذ نظر رهبری

  دنیای اقتصاد: یک روز پس از بیانات مقام معظم رهبری درباره لوایح ضد‌پولشویی و مقابله با تروریسم، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی تعیین تکلیف لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) را به مشورت با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای منوط کرد. لاریجانی در حاشیه ششمین اجلاس شورای‌عالی استان‌ها، در پاسخ به سوال «ایسنا» درباره اینکه با توجه به صحبت‌های اخیر مقام معظم رهبری درباره معاهدات آیا لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم مسکوت می‌ماند یا اینکه قرار است مجلس قانون جدیدی وضع کند، پاسخ داد: حتما این را با ایشان در میان می‌گذاریم و نظر کامل‌شان را می‌گیریم و براساس تدابیری که ایشان داشته باشند در مجلس پیگیری می‌کنیم.
 • تقدیر مقام معظم رهبری از ملی پوشان فوتبال

  دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای: طی تماس تلفنی دفتر مقام معظم رهبری با اردوی تیم ملی فوتبال در روسیه، پیام حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به کاروان و بازیکنان تیم ملی جمهوری اسلامی ایران به شرح زیر ابلاغ شد: «بازی دیشب شما عالی بود؛ خدا قوت.»
 • جهانگیری: کم‌آبی کشور را تهدید می‌کند

  دنیای اقتصاد: اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری گفت: آنچه کشور را تهدید می‌کند، افراد و یا گروه‌هایی هستند که اعتماد و امید مردم را به‌عنوان بزرگ‌ترین سرمایه‌های اجتماعی کشور نشانه گرفته‌اند. جهانگیری روز پنج‌شنبه در سیزدهمین کنگره جغرافیای ایران در سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح، افزود: مردمی که به آینده مایوس باشند، به هیچ کاری دست نمی‌زنند و ممکن است به اقدامات پرخاشگرانه روی آورند. معاون اول رئیس‌جمهوری به بحران آبی در کشور نیز اشاره کرد و گفت: امروز مساله کم‌آبی و بحران آب، کشور را تهدید می‌کند و وقتی بحث مسائل زیست محیطی مطرح می‌شود، می‌گویند بحث توسعه اولویت است. جهانگیری اضافه کرد: موضوع بیکاری نیز از دیگر مسائلی است که جز با افزایش سرمایه‌گذاری نمی‌شود از آن عبور کرد و امروز به مساله جدی کشور تبدیل شده است. همچنین به گزارش «تسنیم» معاون اول رئیس‌جمهوری گفت: آمریکایی‌ها با نهایت وقاحت سعی دارند از طریق بازگرداندن تحریم‌ها و اعمال فشارهای جدید چوب لای چرخ پیشرفت ایران قرار دهند.
 • انتقاد لاریجانی از ساختار بیمارگونه وضعیت بودجه

  مهر: علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به ساختار بیمارگونه وضعیت بودجه کشور که باعث شده حجم بودجه عمومی نسبت به طرح‌های عمرانی زیاد باشد، گفت: بخش دیوانی کشور به خاطر کمبودها و کسری‌های سال‌های گذشته فربه شده که از طریق فروش و واگذاری شرکت‌ها برخی از این کسری‌ها جبران شد؛ اما این منابع نیز به اتمام رسید، از این رو به اوراق مشارکت روی آورده است که روش معقولی نیست؛ چراکه در آینده دولت را زمین‌گیر می‌کند. لاریجانی در نشست شورای‌عالی استان‌ها با تاکید بر ضرورت کاهش اتکای صندوق‌های بازنشستگی به بودجه کشور تصریح کرد: باید سرمایه‌گذاری جدی صورت گیرد تا وابستگی سازمان تامین اجتماعی، نیروهای مسلح و کارکنان رسمی کشور ظرف دو تا چهار سال به بودجه قطع شود که در این زمینه با دولت همکاری خواهیم کرد. وی دربخش دیگری ازسخنانش گفت: هنوز بحث لایحه مالیات بر ارزش افزوده در مجلس تمام نشده و شورای‌عالی استان‌ها نیز می‌تواند پیشنهادات خود را در این زمینه ظرف سه هفته آتی به مجلس اعلام کند.
 • بررسی پرونده ورود ۴۲۴ خودروی قاچاق

  دنیای اقتصاد: محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور، به آخرین وضعیت پرونده ورود ۴۲۴ خودروی قاچاق به کشور اشاره کرد و گفت: در یکی از سایت‌های خبری ملاحظه کردم که این موضوع را توجیه کرده و عنوان داشته‌اند که این خودروها با رعایت ضوابط به کشور وارد شده است درحالی‌که پرونده در دادسرای عمومی و انقلاب مرکز استان هرمزگان مطرح است.
 • توصیه پزشکیان برای تشکیل ستاد بحران جنگی

  ایسنا: مسعود پزشکیان نایب رئیس اول مجلس در همایش روایت خدمت در سمنان گفت: نباید شرایط اقتصادی به‌گونه‌ای باشد که یکی شب بخوابد و روز صاحب میلیاردها تومان شود و دیگری صبح بیدار شود و ببیند نمی‌تواند دیگر در خانه‌ای که زندگی می‌کند بماند. مسوولان هر سه قوه در این وضعیت مقصرند.
 • نظر امام جمعه تهران درباره مذاکره با آمریکا

  ایسنا: آیت‌الله موحدی کرمانی خطیب این هفته نماز جمعه تهران گفت: موقعیت امروز انقلاب موقعیت حساسی است. وی با تاکید بر اینکه آمریکا از هیچ جنایتی فروگذاری نمی‌کند، گفت: ماهیت آمریکا ماهیت ظلم و ستم است و ما امیدواریم این قلدر، امروز به دست علی زمان ما نابود شود. موحدی کرمانی تاکید کرد: افرادی می‌گویند با مذاکره با آمریکا باید مشکل را حل کنیم، ولی از آمریکا باید با تمام وجود متنفر و منزجر بود. او غیر از جنایت و ظلم و ستمکاری کاری نکرده و به هیچ یک از وعده هایش عمل نکرده و به‌دنبال منافع خودش است. مگر ندیدید چطور خداوند در جریان طبس آمریکایی‌ها را نابود کرد اگر درست عمل کنیم خدا با ماست و نباید نگران باشیم.
 • دستور رئیس‌جمهوری برای بازگشایی ورزشگاه آزادی

  دنیای اقتصاد: چهارشنبه شب برای اولین بارپس از ۴۰ سال درهای ورزشگاه آزادی به روی زنان بازشد و خانواده‌های ایرانی درکنار هم به تماشای بازی فوتبال ایران و اسپانیا نشستند. دراین میان معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری که چهارشنبه شب، برای تماشای بازی تیم ملی ایران به ورزشگاه آزادی رفته بود، با اشاره به حضور زنان و خانواده‌ها در ورزشگاه نوشت: دستور شخص رئیس‌جمهوری منجر به بازگشایی در ورزشگاه آزادی شد. به گزارش «ایرنا» معاون زنان و خانواده نهاد ریاست‌جمهوری با اشاره به تماشای بازی در استادیوم آزادی گفت: همین که مردم در مکان‌های مختلف دور هم جمع می‌شوند و بازی را تماشا می‌کنند یا در استادیوم صد هزار نفری که خانواده‌ها در کنار هم قرار می‌گیرند و بازی را تماشا می‌کنند این بزرگ‌ترین پیروزی است.
 • آخرین وضعیت پرونده تجاوز در ایرانشهر

  دنیای اقتصاد: دادستان عمومی و انقلاب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان گفت: دومین متهم پرونده آدم ربایی و تجاوز به عنف ایرانشهر روز پنج‌شنبه با همکاری ریش‌سفیدان و معتمدان شهرستان دلگان تحویل مراجع قضایی شد.
 • آزادی ۱۷ ملوان زندانی در سومالی

  ایرنا نوشت: ۱۷ ملوان زندانی که مهرماه سال گذشته به اتهام ورود غیرمجاز به آب‌های سومالی بازداشت شده بودند روز پنج‌شنبه به کشور بازگشتند. ۱۷ ملوان یک لنج صیادی که مهرماه پارسال به اتهام ورود غیرمجاز به آب‌های سومالی بازداشت و در یک دادگاه محلی هریک به تحمل ۲ سال حبس و پرداخت جریمه مالی محکوم شده بودند، آزاد و پس از انتقال به نایروبی پایتخت کنیا، تحویل سفارت جمهوری اسلامی ایران شدند.
 • پرونده تاجر ایرانی در دادگاه شیکاگو

  انتخاب نوشت: دادگاه فدرال شیکاگو در آمریکا بار دیگر پرونده یک تاجر ایرانی را که به صادرات غیرقانونی متهم شده است، به جریان انداخت. ولد بیگی ۵۶ ساله در ژوئیه ۲۰۱۶ در دادگاه فدرال شیکاگو غیابا محکوم شده و دادگاه کیفری روز چهارشنبه بار دیگر این پرونده را به جریان انداخت. به گزارش پایگاه خبری شیکاگو تریبیون بر اساس دادخواست دادگاه فدرال شیکاگو، یک بازرگان ایرانی به صادرات غیرقانونی لوله‌های آلومینیومی که در صنایع موشک‌سازی و هوافضا استفاده می‌شود، متهم شده است.
 • درگذشت استاد اخلاق

  مهر نوشت: سید علی‌اکبر موسوی‌حسینی، استاد اخلاق (اخلاق در خانواده) که مدتی از بیماری رنج می‌برد روز پنج‌شنبه در سن ۷۹ سالگی دعوت حق را لبیک گفت و به دیار باقی شتافت. به همین مناسبت حسن روحانی رئیس‌جمهوری در پیامی درگذشت استاد اخلاق حجت‌الاسلام حاج سیدعلی‌اکبر موسوی‌حسینی را تسلیت گفت.
 • برزیل برای برد زجر کشید

  دیروز در اولین بازی از گروه پنجم مسابقات جام‌جهانی ۲۰۱۸، تیم‌ملی برزیل به مصاف کاستاریکای سختکوش رفت و دو بر صفر برنده شد. برزیلی‌ها که در بازی نخست برابر سوئیس متوقف شده بودند، برای صعود از گروه نیاز حیاتی به کسب هر سه امتیاز بازی داشتند؛ اما برای رسیدن به این مهم خیلی زجر کشیدند. بازی تا دقیقه نود با نتیجه بدون گل در جریان بود که سرانجام کوتینیو دروازه کیلور ناواس را باز کرد. در هشتمین دقیقه از وقت‌های تلف‌شده هم این نیمار بود که گل دوم برزیل و اولین گلش در این جام را به‌ثمر رساند و پس از پایان مسابقه اشک شوق ریخت.

بیشتر