مهدیه فرجی
تبریز یکی از کلان‌شهرهای ایران است که جمعیت آن براساس آخرین آمار یک‌میلیون و ۵۷۹هزار و ۳۱۲نفر است.

این شهر اولین پایتخت ایران در زمان صفویان و سلسله‌های مختلف بوده و به عنوان یک کلان‌شهر بزرگ تابعی از شهر تهران به شمار می‌رود، به طوری که طی سه سال گذشته همگام با تهران، تورم مسکن به تبریز هم سرایت کرده است.
تبریز نیز مانند سایر شهرهای دیگر ایران به لحاظ طبقه‌بندی قیمت مسکن به سه منطقه گران‌قیمت، ارزان‌قیمت، همچنین بخش سنتی شهر که در مرکز شهر متمرکز شده است، تقسیم می‌شود.
برحسب نوع منطقه میزان قیمت متفاوت است. مناطق یاسیان، ولیعصر و پرواز که جزو مناطق گران‌قیمت به حساب می‌آیند، قیمت هر متر زمین از یک‌میلیون و 500هزار تومان تا به بالا است. در قسمت مرکزی شهر که شامل مناطق منصور، پاستور و شهناز سابق یا شریعتی امروز است قیمت هر متر از یک‌میلیون تومان به بالا می‌باشد و همین‌طور در مناطق قراملک و نظام پزشکی (محله ارزان‌قیمت)، قیمت هر مترمربع زمین از 500هزار تومان به بالا برآورد می‌شود.
ساکنان این شهر از مقدار اجاره تعریف شده نیز بسیار ناراضی هستند، به طوری که شاید نتوانند خانه‌ای که مد نظر دارند را مهیا کنند و مجبور شوند به دیگر مناطقی که باب میل آنها نیست، نقل مکان کنند. مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار روی قیمت‌ها، پرداخت وام‌های بی‌رویه است، مخصوصا زمانی که این وام‌ها مدت‌دار هستند، این امر موجب می‌شود تا افرادی که دارنده وام هستند برای خرید خانه تا قبل از اتمام تاریخ انقضا به مشاورین املاک هجوم بیاورند. از عوامل دیگر گرانی ملک در این شهر، دلالان هستند که به عنوان واسطه با سرمایه مشخص به بازار می‌آیند. آنها با خریداری واحدهای مسکونی و فروش همان واحدها با قیمت‌های چند برابر به بازار مسکن ضربه سنگینی وارد می‌کنند.