رئیسی در قلب اقتصادی پاکستان

در جریان این دیدارها افزایش مناسبات تجاری مورد تاکید قرار گرفت و یک قرارداد امنیتی میان دو کشور به امضا رسید. در آخرین ساعات سه‌شنبه شب و پیش از ترک اسلام‌‌آباد، رئیسی در دیدار جمعی از نخبگان علمی، فرهنگی، مذهبی و اقتصادی پاکستان گفت: عملیات طوفان‌الاقصی شکست اطلاعاتی، نظامی، امنیتی و بالاتر از همه اینها شکستی راهبردی برای رژیم صهیونیستی و حامیان او بود که به هیچ‌وجه قابل جبران نیست. بعد از جنایات اخیر رژیم صهیونیستی دیگر هیچ حکومت اسلامی نمی‌تواند دم از عادی‌سازی روابط بزند، چرا که امروز سران رژیم صهیونیستی و حامیان او به ویژه آمریکا و برخی کشورهای غربی منفورترین چهره‌ها نزد افکار عمومی جهانیان هستند.روز گذشته نیز در ادامه برنامه‌های سفر به پاکستان، رئیس‌جمهور در بدو ورود به لاهور از مجموعه تاریخی و فرهنگی قلعه لاهور دیدن و به مقبره اقبال لاهوری با تقدیم تاج‌گل ادای احترام کرد‌.

او ظهر دیروز نیز با حضور در دانشگاه «جی‌سی‌یو» لاهور، در دیدار نخبگان علمی و فرهنگی ایالت پنجاب، با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها و غربی‌ها همواره ادعای آزاداندیشی دارند، گفت: اما آنچه در عمل می‌بینیم این است که تعداد زیادی دانشجو را فقط به خاطر حمایت از مردم مظلوم غزه از دانشگاه اخراج می‌کنند، این مساله با کدام منطق سازگاری دارد و آیا نام آن آزادی اندیشه است.به گزارش «ایسنا»، رئیس‌جمهور با بیان اینکه ملت بزرگ ایران این‌بار رژیم صهیونیستی را برای جنایت و اقدام او در حمله به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران که برخلاف همه قوانین بین‌المللی و کنوانسیون‌ها و منشور ملل متحد بود، تنبیه کرد، گفت: اگر رژیم صهیونیستی بار دیگر دست از پا خطا کرده و تعرضی به خاک مقدس ایران کند، وضعیت متفاوت خواهد بود و معلوم نیست دیگر چیزی از این رژیم باقی بماند.

دیدار «مریم نواز شریف» سروزیر ایالت پنجاب، بخش دیگری از برنامه سفر رئیس‌جمهور به لاهور بود‌. رئیس‌جمهور در این دیدار، تبادل ظرفیت‌های متنوع متقابل را زمینه تامین منافع دو ملت و افزایش قدرت دو کشور دانست و تصریح کرد: مانعی بر سر راه گسترش روابط فیمابین نیست. رئیس‌جمهور در سومین مرحله از سفر رسمی خود به پاکستان، پس از دیدارهای کاری در شهر لاهور، عازم شهر بندری کراچی به عنوان قلب اقتصادی پاکستان شد. رئیسی پس از ورود به کراچی با حضور در آرامگاه محمد‌علی جناح، بنیان‌گذار فقید پاکستان (معروف به قائداعظم) به این رهبر استقلال پاکستان ادای احترام کرد‌.رئیس‌جمهور قرار است امروز پس از پایان سفر به پاکستان، به دعوت رسمی «رانیل ویکرمسینگه» رئیس‌جمهور سریلانکا سفری یک روزه به این کشور جنوب شرق آسیا داشته باشد‌.