هدف حج اتحاد امت اسلامی است

حضرت آیت‌‌‌الله خامنه‌‌‌ای با استناد به آیات قرآنی، خانه کعبه را مایه قیام و قوام جوامع بشری دانستند و با اشاره به منافع دنیوی و اخروی این فریضه عظیم گفتند: اگر حج نباشد امت اسلامی فروخواهد پاشید. ایشان حج را میقاتی بین‌‌‌المللی و میعادی جهانی برشمردند و با اشاره به دعوت پروردگار از «ناس» یعنی همه مردم برای برگزاری حج، افزودند: دعوت از آحاد بشر در همه تاریخ برای حضور در مکانی مشخص و آن هم در ایامی مشخص، نشان‌‌‌دهنده اهداف مهم و منافع کثیری است که در این فراخوان  الهی وجود دارد.  رهبر انقلاب وحدت امت اسلامی و مقابله با شیاطین مستکبر را از جمله این اهداف دانستند و افزودند: از جمله منافع متعدد دنیوی حج این است که مسلمانان در این اجتماع عظیم، در مقابل رژیم صهیونیستی و نفوذ قدرت‌‌‌های استکباری، اعلام حضور و قدرت کنند و در برابر ظالمان جهان سینه سپر کنند.

حضرت آیت‌‌‌الله خامنه‌‌‌ای در تشریح منافع اخروی حج، هر کدام از اعمال این فریضه را دریچه‌‌‌ای منورکننده به سمت عالم غیب و معنا خواندند و به زائران بیت‌‌‌الله‌الحرام گفتند: با تضرع و دعا و اخلاص و عبودیت، دل‌های خود را از هرچه معارض با یاد خدا است، پاک و مطهر کنید. ایشان نگاه جهانی و فراسرزمینی به حج را مساله‌‌‌ای اساسی برشمردند و با اشاره به ضرورت اطلاع از مسائل دنیا و اوضاع ملت‌‌‌های مسلمان، افزودند: ایام حج فرصت مغتنمی برای آشنایی واقعی با ملت‌‌‌ها و مسائل جهانی است تا خبرهای دروغ رسانه‌‌‌ها و خبرگزاری‌‌‌های کذّاب، انسان را از واقعیات جهان دور و گمراه نکند. رهبر انقلاب بی‌‌‌خبری از جهان را باعث هلاکت هر جامعه دانستند و افزودند: همان‌گونه که بارها گفته شده، آحاد مردم و مسوولان باید شناخت اهداف، روش‌‌‌ها، سیاست‌‌‌ها و نقاط قوت و ضعف دشمن را کاملا جدی بگیرند که اگر این‌گونه شود، سر کشور کلاه نمی‌‌‌رود که البته برخی جاها کلاه رفته است.

حضرت آیت‌‌‌الله خامنه‌‌‌ای افزودند: اگر متوجه مسائل جهانی باشیم، می‌‌‌توانیم هدف واقعی دشمن و علت اصرارش بر برخی مسائل را درک کنیم؛ همچنان‌که در بسیاری از مسائل، مسوولان حواسشان جمع بوده و درست عمل کرده‌‌‌اند که پیشرفت‌‌‌های بسیار خوب ایران در مسائل منطقه‌‌‌ای و جهانی که باعث عصبانیت آمریکا شده، نتیجه این حواس‌‌‌جمعی بوده است. رهبر انقلاب اسلامی آشکار شدن عملی مخالفت اسلام با تمایز‌‌‌های جغرافیایی، نژادی، طبقاتی و دیگر تمایزها را از جمله  نکات اساسی فریضه حج خواندند و افزودند: کشورهای مدعی تمدن که حقیقتا از تمدن بویی نبرده‌‌‌اند، همچنان درگیر نژاد سیاه و سفید و نژاد اروپایی و غیر‌اروپایی هستند و برای حیوان خانگی خود ارزشی به‌‌‌مراتب بیشتر از برخی انسان‌‌‌ها قائلند که غرق شدن پی‌‌‌در‌‌‌پی مهاجران در دریا نشانه‌‌‌ای از این واقعیت است.

ایشان یکرنگی و یکسانی همه زائران با هر نژاد و تاریخ و فرهنگ را از اسرار حج برشمردند و افزودند: مسوولان و موثران در حج باید به‌‌‌گونه‌‌‌ای فرهنگ‌‌‌سازی کنند که کلمه «حج» در ذهن همه به‌خصوص جوان‌‌‌ امروزی، تداعی‌‌‌کننده مفاهیم اساسی همچون تمدن‌‌‌سازی، اتحاد در مقابل ظالمان، نگاه فرامرزی و رفع تمایزات جاری در جوامع بشری باشد؛ که اگر این‌گونه شود، دیگر کسی نگران بازارگردی برخی حجاج برای خرید کالاهای بنجل به عنوان سوغاتی نخواهد بود. حضرت آیت‌‌‌الله خامنه‌‌‌ای با تاکید بر حضور زائران ایرانی در نمازهای جماعت مسجدالحرام و مسجد‌‌‌النبی(ص) و ارتباط‌‌‌گیری و صحبت با دیگر زائران، افزودند: خواندن دسته‌‌‌جمعی دعای کمیل بسیار خوب است؛ ضمن اینکه حرکت عظیم برائت از مشرکین نیز که جزو ظرفیت‌‌‌های گسترده و عمیق حج است، باید ادامه یابد.

ایشان پیروزی انقلاب اسلامی را باعث شناخت و احیای نسبی ظرفیت‌‌‌های فریضه حج خواندند و افزودند: باید تلاش کرد همه این ظرفیت‌‌‌ها احیا شود و در مسیر تحقق اهداف اساسی حج مورد بهره‌‌‌برداری قرار گیرد. در ابتدای این دیدار، حجت‌‌‌الاسلام والمسلمین سیدعبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت به تشریح ابعاد شعار حج امسال زائران ایرانی تحت عنوان «حج؛ تحول قرآنی، همگرایی اسلامی و حمایت از قدس شریف» پرداخت. آقای سید‌عباس حسینی رئیس سازمان حج و زیارت هم اقدامات صورت‌گرفته در اصلاح فرآیندها و بهبود کیفیت خدمت‌‌‌رسانی به زائران بیت‌‌‌الله‌‌‌‌‌الحرام را تشریح کرد.