رهبر انقلاب با اشاره به ایستادگی عشایر در مقابل تلاش‌‌‌های پر شمار بیگانگان در طول دو سه قرن گذشته، گفتند: هدف از این تلاش‌ها وادار کردن عشایر به خیانت به کشور و اقداماتی همچون تجزیه و جنگ داخلی بود که هرگز موفق نشدند، بنابراین عشایر ایران جزو وفادارترین قشرهای ملت هستند. ایشان فداکاری عشایر در دوران انقلاب و دفاع مقدس را جلوه‌‌ دیگری از وفاداری آنان دانستند و خاطرنشان کردند: عامل اصلیِ وحدت، پیشرفت و از خودگذشتگی مردم از جمله عشایر، عامل «دین» بود که امام بزرگوار با استفاده از آن عنصر حیاتی، انقلاب را به پیروزی رساند و پس از انقلاب نیز در مقابل انبوه پشتیبانی‌‌‌های قدرت‌های بیگانه و دولت‌‌‌های مرتجع از [قبیل]صدام به منظور از پا درآوردن انقلاب، موجب مصونیت و حفظ کشور شد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌‌‌ای شهیدان را مظهر زیبا و با شکوه ایمان دینی خواندند و با تاکید بر نقش منحصر به فرد انگیزه دینی در مجاهدت رزمندگان و همچنین صبر و آرامش خانواده‌‌‌های شهدا، گفتند: البته بعضی‌‌‌ها که سر و کاری با دین ندارند به‌‌‌دنبال دست بردن در انگیزه‌‌‌های دینی شهدا و رزمندگان هستند اما نباید انگیزه‌‌‌های عزتمندانه شهدا را به چیزی کمتر از انگیزه دینی و کسب رضای خداوند فروکاست.

ایشان از مهم‌ترین ابعاد جنگ نرم را خاموش یا تضعیف کردن انگیزه‌‌‌های دینی در کشور خواندند و افزودند: امروز هر کاری در کشور علیه دین، سنت‌ها، مقدسات و شعائر دینی انجام می‌شود، متکی به یک انگیزه سیاسی و مورد استفاده دشمن است اگرچه ممکن است عامل انجام آن کار از این واقعیت غافل و ناآگاه باشد.

رهبر انقلاب، تضعیف ایمان دینی، تضعیف امید و خوش‌بینی به آینده کشور را از جمله مولفه‌‌‌های جنگ نرم علیه ملت دانستند و خاطرنشان کردند: القای بی‌‌‌آیند‌‌‌گی، بن‌‌‌بست و اینکه مسوولان اداره کشور را بلد نیستند از جمله کارهای بدخواهان ایران است و امروز هر کس مردم را از آینده ناامید، یا ایمان‌‌‌های مردم را تضعیف، یا مردم را به تلاش‌ها و برنامه‌‌‌ریزی‌‌‌های مسوولان بی‌‌‌اعتقاد یا بدبین کند، چه بداند و چه نداند به سود دشمن کار می‌کند.

ایشان درس مهم شهیدان را درس امید خواندند و خاطرنشان کردند: رزمندگان ما در شرایطی وارد میدان رزم شدند که بر اساس محاسبات عادی امیدی به پیروزی وجود نداشت اما در اثر آن مجاهدت‌های امیدوارانه، جنگ با عزت جمهوری اسلامی و منکوب شدن متجاوزان خاتمه یافت و این یعنی در سخت‌‌‌ترین شرایط نیز باید به کمک الهی و همت خود امیدوار بود. رهبر انقلاب همچنین با تقدیر از فعالیت‌ها و خدمات بسیج در بخش‌‌‌های عشایری، شناسایی و رفع مشکلات عشایر به‌‌‌ویژه برنامه‌‌‌ریزی و اقدام برای حل مسائل فرهنگی را وظیفه همه مسوولان ذی‌ربط خواندند.

پیام به همایش بزرگداشت روز بسیج اساتید

حضرت آیت‌الله خامنه‌‌‌ای همچنین در پیامی به همایش بزرگداشت روز بسیج اساتید، بر مسوولیت و نقش استادان بسیجی در زمینه آمیختن پیشرفت و نوآوری علمی با اخلاق و تربیت نفسانی تاکید کردند. متن پیام رهبر انقلاب اسلامی که حجت‌الاسلام رستمی مسوول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها آن را در همایش بزرگداشت بسیج اساتید قرائت کرد، به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

والحمدلله و الصلاة علی رسول الله و آله الاطهار

به استادان بسیجی دانشگاه و اجتماع آنان در روز ملی بسیج اساتید، سلام و درود می‌فرستم و یاد دانشمند مجاهد، شهید مصطفی چمران و دیگر شهدای دانشگاه را عزیز و گرامی می‌دارم. سایه‌‌ مبارک استاد متعهد و متدین و مجاهد بر سر دانشگاه کشور یکی از بزرگ‌ترین نعمت‌‌‌های الهی و نویددهنده‌‌ سرافرازی و رستگاری آینده‌‌ ملت ایران است. علم نافع و پیشرفته‌‌ شما چه در موضوعات راهبردی و اساسی و چه در مسائل نقد و کاربردی، نیاز حتمی و فوری کشور است. فعالیت استاد بسیجی تنها تعلیم نیست، پیشرفت علمی، نوآوری در ماهیت دانش و زبان آن، آمیختن آموزش با اخلاق و تربیت نفسانی، همت گماشتن به دوگانه‌‌‌: فراگیری تازه‌‌‌‎های علمی، و اجتهاد و تولید علم، و وظایف دیگری از این قبیل نیز در زمره‌‌ مسوولیت‌‌‌های استاد علم است، و شما بسیجیان عزیز در همه‌‌ این زمینه‌‌‌ها می‌توانید پیشتاز و پیشران باشید. توفیقات شما را از خداوند متعال مسألت می‌کنم.

سیدعلی خامنه‌‌‌ای، ۳۰ خرداد ۱۴۰۱

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند