حضرت آیت‌الله خامنه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای در این دیدار، استحکام و پایداری روابط ایران و قطر را به نفع هر دو کشور دانستند و افزودند: سطح کنونی ارتباطات اقتصادی دو کشور بسیار پایین است و باید چندبرابر شود، همچنین در مسائل سیاسی نیز زمینه برای تبادل‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نظرهای بیشتر وجود دارد که امیدواریم این سفر مبدأ جدیدی برای گسترش همکاری‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها باشد.

رهبر انقلاب اسلامی با تایید سخنان امیر قطر در محکومیت جنایات رژیم صهیونیستی، ظلم چند ده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ساله صهیونیست‌های خبیث به مردم فلسطین را واقعیتی تلخ و ضربه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای به دنیای اسلام و جهان عرب خواندند و گفتند: در مقابل این جنایت‌ها، توقع جمهوری اسلامی ایران از دنیای عرب ورود صریح به میدان عمل سیاسی است.

ایشان با اشاره به سخنان امیر قطر درباره حوادث سال‌گذشته محله شیخ‌جراح، خاطرنشان کردند: در آن قضیه، حمایت برخی کشورهای عربی از مردم فلسطین حتی به اندازه بعضی اروپایی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها هم نبود و هیچ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گونه موضع‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیری نکردند که اکنون نیز همین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گونه عمل می‌کنند. حضرت آیت‌الله خامنه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای تاکید کردند: این رویکرد کشورهای عربی اگر از ترس رژیم صهیونیستی یا از روی طمع به آن است، باید بدانند امروز رژیم اشغالگر نه در شرایطی است که می‌توان به او طمع داشت و نه از او ترسید.

ایشان راه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌حل مسائل منطقه را به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دست کشورهای منطقه و از طریق گفت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌وگو دانستند و افزودند: مسائل سوریه و یمن نیز با گفت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌وگو قابل‌حل است البته گفت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌وگو نباید از موضع ضعف باشد، در حالی‌که طرف‌های مقابل یعنی عمدتا آمریکا و دیگران به قدرت نظامی و مالی متکی هستند.

رهبر انقلاب با تاکید بر اینکه برای اداره منطقه احتیاجی به دخالت دیگران نیست، گفتند: صهیونیست‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها هر جا پا می‌گذارند فساد ایجاد می‌کنند و هیچ قدرت و امتیازی نیز نمی‌توانند به کشورها بدهند، بنابراین ما کشورهای منطقه هرچه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانیم باید روابط خود را از طریق همفکری و همکاری تقویت کنیم.

ایشان با اشاره به قرارهای تعیین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شده بین ایران و قطر، تاکید کردند: این قرارها در زمان‌بندی معین و مشخص، عملیاتی شود. در این دیدار که آقای رئیسی، رئیس‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌جمهور کشورمان نیز حضور داشت، امیر قطر با ابراز خرسندی از دومین سفر خود به ایران، به‌جایگاه برجسته رهبر انقلاب اسلامی در جهان اسلام اشاره کرد و گفت: جنایات رژیم صهیونیستی در فلسطین ناگوار است و همه باید در برابر حوادث فلسطین ایستادگی کنیم.

امیر قطر با اظهار تاسف از شهادت یک خبرنگار زن در جنین به‌دست نظامیان صهیونیست افزود: صهیونیست‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها با خونسردی تمام این جنایت را انجام دادند. شیخ‌تمیم بن‌حمد آل‌ثانی همچنین راه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌حل مسائل کشورهای منطقه از جمله سوریه، عراق و یمن را گفت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌وگو دانست و درباره روابط اقتصادی ایران و قطر نیز خاطرنشان کرد: کمیته اقتصادی بین دو کشور فعال شده و امیدواریم تا سال‌آینده همکاری‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های اقتصادی ارتقای قابل‌توجهی پیدا کند.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند