ایسناـ یک متخصص ارتوپد اظهار کرد: کفش‌های پاشنه بلند و یا پاشنه صاف هر دو به پا صدمه می‌زنند و بهترین ارتفاع برای پاشنه کفش ۳ سانتیمتر است. دکتر سید پیمان شاهدلو گفت: استفاده از کفش‌های پاشنه بلند شاید در مدت کوتاه ضرری به پا نرساند، ولی خانم‌هایی که به مدت طولانی از کفش‌های پاشنه بلند استفاده می‌کنند دچار کشیدگی زیر پاشنه و خار پاشنه می‌شوند.

وی افزود: ‌علاوه بر بلندی پاشنه، صافی پاشنه یا کم ارتفاعی آن نیز می‌تواند باعث کشیدگی کف پا و یا درد و خستگی در کف پا شود. همچنین کفش‌هایی که جلوی آنها تنگ است باعث فشار زیاد در قسمت‌های جلویی پا و آسیب آن می‌شوند. بنابراین بهتر است کفش‌ها از قوس طبیعی برخوردار باشند. دکتر شاهدلو بهترین کفش‌ها را آنهایی دانست که زیره بیرونی سفت و کفی داخلی نرمی داشته باشند و در ادامه افزود: برای مثال کفش‌هایی که جنس خیلی نرمی دارند و به کفش‌های چرم بز شهرت یافته‌اند بهترین کفش‌ها برای پا محسوب می‌شوند. کفش‌هایی که این شرایط را ندارند در طولانی مدت موجب می‌شوند که پنجه پا خم شود و زیر پا ملتهب شود و در نهایت خار پاشنه به وجود آید.

وی همچنین در مورد کفش‌های ورزشی گفت: کفش‌های ورزشی که داخل قسمت پاشنه آن سلول‌های هوا وجود دارد از ضربه‌هایی که به پاشنه پا وارد می‌شود می‌کاهد و استفاده از آنها برای ورزش لازم است. وی در پایان تاکید کرد: رعایت این اصول و تعادل در استفاده از کفش مناسب برای همه سنین لازم و ضروری است و با توجه به این که عدم رعایت این اصول در بزرگسالان صدمات بیشتری را متوجه فرد می‌کند بهتر است از کودکی به آن توجه شود.