به گزارش خبرگزاری صدا‌وسیما، حسین قاسمی، دبیر کمیته قرارگاه امنیتی ستاد ملی کرونا از اجرای طرح هوشمند‌سازی محدودیت‌ها در پنج مرحله خبر داده و زمان اجرای مرحله نخست این طرح را یکشنبه آینده اعلام کرده است.

دبیر کمیته قرارگاه امنیتی، انتظامی و اجتماعی ستاد ملی کرونا با بیان اینکه فاز نخست طرح، شامل دستگاه‌های اجرایی می‌شود، گفت: ما ملاک عمل را دستگاه‌های اجرایی قرار داده‌ایم به این ترتیب که کارکنان دستگاه اجرایی که خدمات‌دهنده هستند حتما باید واکسینه شده باشند و واکسیناسیون آنها استعلام شود که در وضعیت بیماری نباشند و اگر واکسن زده باشند ترددشان در سطح دستگاه‌های خودشان مشکلی ندارد، اما آنهایی که واکسن نمی‌زنند به هر دلیلی در دستگاه‌های اجرایی مشمول موضوع ماده قانون مدیریت بحران می‌شوند. افرادی که به هر دلیلی واکسن نزده باشند اعم از مشکلات پزشکی یا دلایل دیگر، باید هر ۱۵ روز یکبار آزمایش پی‌سی‌آر انجام دهند و نتیجه آن را به محل کارشان ارائه دهند.

وی افزود: تمام این فرآیند کنترلی و نظارتی در بستر سامانه انجام می‌شود که از طریق کدملی افراد یا شماره تلفن همراه‌شان استعلامات مورد نیاز صورت می‌گیرد و به صورت برخط در اختیارشان قرار می‌گیرد، البته تا زمانی که وضع واکسیناسیون در کل کشور به ۸۰ درصد برسد،‌ آن افرادی که واکسن نمی‌زنند در دستگاه‌های اجرایی موظف به ارائه تست پی‌سی‌آر هستند.

قاسمی گفت: مرحله دوم طرح یک هفته بعد از مرحله نخست شروع می‌شود، در واقع مرحله‌بندی‌ها به گونه‌ای است که به فاصله یک هفته اجرایی و به مراتب به مرحله اول اضافه می‌شود. وی افزود: ما در مرحله دوم سیستم حمل‌ونقل درون شهری از جمله شامل تاکسی‌های اینترنتی‌(اسنپ و تپسی) و سایر موارد را داریم که وضعیت سلامت رانندگان در این فاز استعلام و متناسب با وضعیت سلامت اجازه فعالیت به آنها داده می‌شود. دبیر کمیته قرارگاه امنیتی، انتظامی و اجتماعی ستاد ملی کرونا گفت: مرحله سوم نیز حوزه اصناف به معنای عام کلمه را شامل می‌شود و بخش‌های خدماتی بازرگانی، تجاری و تفریحی و امثال آن را پوشش می‌دهد. در این حوزه نیز ادامه فعالیت منوط به زدن واکسن است و دریافت کد کیو‌آر (QR) که باید در مبادی ورودی خودشان آن را نصب کنند و در دید مردم باشد تا بتوانند از آنها بهره‌برداری لازم را انجام دهند.

وی افزود: مرحله چهارم شامل حمل‌ونقل برون‌شهری اعم از هواپیما، قطار، اتوبوس، شناور‌های دریایی و سیستم حمل‌ونقل دریایی و حمل‌ونقل خودرویی شخصی است که در این مرحله نیز بر اساس واکسیناسیون و استعلامات مورد نیاز انجام می‌شود.

قاسمی گفت: در مرحله پنجم نیز واحد‌های علمی، تحقیقاتی و آموزشی از جمله دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه قرار دارند و متناسب با واکسیناسیون و استعلامات مورد نیاز کادر اداری و دانشجویان فعالیت می‌کنند. وی افزود: تمام این استعلامات در بستر سامانه امید عملیاتی می‌شود و نحوه استفاده شهروندان از این سامانه نیز در واقع با اپلیکیشن آدرس سایتی است که در اختیارشان قرار داده می‌شود و با استفاده از کد ملی و شماره موبایلی که متعلق به خودشان است می‌توانند هم وضعیت سلامت خودشان را ارزیابی کنند و هم کد QR و کارت واکسیناسیون دریافت کنند.

دبیر کمیته قرارگاه امنیتی، انتظامی و اجتماعی ستاد ملی کرونا گفت: در این مرحله اگر افرادی می‌خواهند از سیستم حمل‌ونقل درون شهری یا از اصنافی استفاده کنند، در آن جا‌ها این امکان فراهم است مثلا پلاک خودروی فرد را استعلام بگیرند و وضع سلامت راننده را متوجه شوند یا از صنفی که می‌خواهند استفاده کنند وضعیت سلامت صنف و کارگران آن را استعلام کنند و با اطمینان خاطر این خدمات را دریافت کنند.

وی درباره طرح هوشمند‌سازی مدیریت بیماری کرونا نیز اعلام کرد: با استفاده از سیستم و سامانه‌ای که توسط شرکت‌های دانش‌بنیان طراحی و عملیاتی شده است و همچنین تبادل اطلاعات که بین این سیستم و استعلامات صورت می‌گیرد این کار انجام می‌شود.

وی گفت: مولفه‌های این طرح در واقع پیوند بین ارائه خدماتی است که شهروندان نیاز دارند که براساس آن وضعیت واکسیناسیون، بیمار نبودن یا در وضعیت قرنطینه نبودن آن بررسی می‌شود، به این ترتیب افرادی که واکسن زده و کارت واکسن داشته باشند می‌توانند خدماتی را دریافت کنند و محدودیت‌ها شامل آنها نمی‌شود، اما افرادی که واکسن نزده باشند باید براساس نکاتی که در طرح آمده محدودیت‌هایی شامل آنها می‌شود.

  ۹۰مرگ کرونایی در ۲۴ ساعت گذشته

همچنین در خبری دیگر از روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در ۲۴ ساعت گذشته، ۹۰ بیمار کرونایی جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۱۳۰ هزار و ۴۴۶ نفر رسید. بنا به اعلام این مرکز از دیروز تا امروز ۱۷ آذر ۱۴۰۰ و بر اساس معیار‌های قطعی تشخیصی، ۳ هزار و ۳۰۹ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی و ۵۳۴ نفر از آنها بستری شدند. همچنین، مجموع بیماران کووید-۱۹ در کشور به ۶ میلیون و ۱۴۴ هزار و ۶۴۴ نفر رسید. خوشبختانه تا کنون ۵ میلیون و ۹۴۳ هزار و ۴۶۷ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. سه هزار و ۱۸۵ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در بخش‌ مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند.

تاکنون ۳۹ میلیون و ۶۳۲ هزار و ۹۸۳ آزمایش تشخیص کووید-۱۹ در کشور انجام شده است. در شبانه‌روز گذشته ۵۷۵ هزار و ۸۰۴ دز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است. هم اکنون ۲ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۹ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۵۳ شهر در وضعیت زرد و ۲۸۴ شهر در وضعیت آبی قرار دارند.