در این گزارش تفصیلی، به ابعاد همکاری‌های تروریست‌های آمریکایی با رژیم صهیونیستی و ماموران امنیتی کردستان عراق اشاره شده و تصریح شده که این عملیات، بر وضعیت راهبردی دولت کنونی آمریکا به ریاست «جو بایدن» در منطقه طی سال‌های آینده اثرگذار خواهد بود.

در ابتدای این مطلب که توسط «جک مورفی» و «زک دورفمن» نوشته شده، آمده است: «سه تیم از ماموران دلتافورس در ژانویه گذشته از مکان‌های پنهان در فرودگاه بین‌المللی بغداد با دوربین‌های خود اطراف را زیر نظر داشته و منتظر هدف خود بودند: قاسم سلیمانی، قدرتمندترین فرمانده نظامی ایران. آنها با لباس‌های مبدل کارگران تعمیرات، در ساختمان‌های قدیمی یا وسایل نقلیه کنار جاده مخفی شده بودند.»

این پایگاه خبری ادامه می‌دهد: «یک شب خنک و ابری بود و ضلع جنوب شرقی فرودگاه با اطلاعیه‌ای دیرهنگام [توسط آمریکایی‌ها] برای یک تمرین آموزشی نظامی بسته شده بود یا البته به دولت عراق این‌طور گفته شده بود. سه تیم تک‌تیرانداز خود را در فاصله ۵۰۰ تا ۸۰۰ متر دورتر از «منطقه ترور» مستقر کرده بودند که همان جاده ورودی به فرودگاه بود و به نحوی قرار گرفته بودند تا هدف خود را هنگام خروج از فرودگاه در یک مثلث احاطه کنند. دوربین یکی از ‌تک‌تیراندازها به‌طور مستقیم به سفارتخانه آمریکا در بغداد متصل شده بود؛ جایی که فرمانده نیروی زمینی دلتافورس با کارمندان پشتیبانی مستقر بود.»

همکاری یک گروه امنیتی منطقه کردستان عراق با تروریست‌های آمریکایی

یاهونیوز نوشت: «تک‌تیراندازی کردن در فاصله دور با عوامل محیطی مختلفی از جمله باد درگیر است... یکی از اعضای گروه مبارزه با تروریسم (CTG)، واحد ویژه‌ کردستان عراق که ارتباطات عمیقی با [واحد] عملیات‌های ویژه آمریکا دارد، به آنها کمک کرد تا شدت باد را از محدوده پایین اندازه بگیرند.» نویسندگان این مطلب توضیح دادند: «پرواز از مبدأ دمشق، سوریه، سرانجام پس از چند ساعت تاخیر و بعد از نیمه شب در سوم ژانویه ۲۰۲۰، [در فرودگاه بغداد] به زمین نشست. سه پهپاد آمریکایی بالای آن چرخ می‌زدند. هنگامی که هواپیما از باند به سمت قسمت بسته فرودگاه حرکت می‌کرد، یکی از ماموران کردستانی که لباس کارمندان فرودگاه را پوشیده بود، هواپیما را برای توقف روی آسفالت هدایت کرد. هنگامی که هدف از هواپیما خارج شد، ماموران امنیتی کردستانی (CTG) نیز که به‌عنوان کارکنان حمل چمدان تغییر قیافه داده بودند، در آنجا حضور داشتند تا او را شناسایی کنند. [سردار شهید] سلیمانی تازه به فرودگاه بغداد رسیده بود. ژنرال ایرانی و همراهانش سوار دو خودرو شدند و به سمت منطقه ترور حرکت کردند؛ جایی که تک‌تیراندازان دلتا فورس در کمین بودند.» در ادامه این گزارش آمده است: «آن دو خودرو که در یکی از آنها [سردار شهید] سلیمانی حضور داشت، برای خروج از فرودگاه وارد خیابان شدند. سه تیم ‌تک‌تیرانداز دلتا فورس آماده بودند، ضامن‌های سلاح‌های بلند خود را آزاد کرده و انگشتانشان روی ماشه بود. بالای سر آنها، سه پهپاد بود که درآسمان شب پرواز می‌کردند، دو فروند از آنها به موشک‌های هِل‌فایر مجهز بودند.

استفاده همزمان آمریکا از اسنایپر و پهپاد

به گفته یک مقام نظامی آمریکایی، در ۶ ساعت قبل از سوار شدن [سردار شهید] سلیمانی به هواپیما در دمشق، این ژنرال ایرانی سه بار تلفن همراه خود را عوض کرد. در تل آویو، رابطان فرماندهی عملیات ویژه مشترک آمریکا با همتایان اسرائیلی خود برای کمک به ردیابی الگوهای تلفن ‌همراه [سردار شهید] سلیمانی همکاری کردند. اسرائیلی‌ها که به شماره‌های [سردار شهید] سلیمانی دسترسی داشتند، آنها را در اختیار آمریکایی‌ها قرار دادند که آنها نیز [سردار شهید] سلیمانی و تلفن فعلی او را تا بغداد ردیابی کردند.»

بر این اساس، سفارت رژیم صهیونیستی در واشنگتن به سوالات در این باره هنوز پاسخ نداده است. این پایگاه خبری همچنین نوشت: «آن مقام نظامی آمریکایی می‌گوید اعضای واحد ارتش مخفی، معروف به گروه ضربت نارنجی نیز همان شب در بغداد در میدان حضور داشتند تا به‌عنوان متخصصان اطلاعاتی سیگنال‌های بُرد نزدیک، برای بخش تاکتیکی عملیات به ردیابی دستگاه‌های الکترونیکی [سردار شهید] سلیمانی کمک کنند.

همزمان با ورود آن دو خودرو به منطقه ترور، هدایت‌کنندگان پهپادها به سمت خودروها شلیک کردند. دو موشک هل‌فایر به خودروی حامل [سردار شهید] سلیمانی برخورد کردند... راننده خودروی دوم برای گریختن، بیشتر گاز داد. راننده قبل از اینکه تک‌تیرانداز دلتا فورس به سمت خودرو شلیک کند و مجبور به توقف شود، حدود ۹۰ متر حرکت کرد. در زمانی که خودروی در حال حرکت متوقف شد، سومین موشک هل‌فایر نیز به آن اصابت کرد.»

به گفته مورفی و دورفمن، این مقاله براساس «مصاحبه با ۱۵ مقام کنونی و پیشین آمریکا است که جزئیات جدیدی را درباره ترور [سردار شهید] سلیمانی و ارزیابی‌های طولانی‌مدت دولت [دونالد] ترامپ در مورد ترور ژنرال ایرانی و سایر مقامات عالی‌رتبه ایرانی و گروه‌های تحت حمایت آنها افشا کردند.» این [اطلاعات]، عملیاتی را نشان می‌دهد که پیچیده‌تر از چیزی است که تصور می‌شد و دارای لیست بزرگ‌تری از افرادی است که اهداف احتمالی برای ترور بودند.

تاثیر ترور جنایتکارانه سردار سلیمانی بر ریاست‌جمهوری بایدن

آنها نوشتند: «ترور [سردار شهید] سلیمانی یکی از پرپیامدترین تصمیمات سیاست خارجی دولت ترامپ بود که تاثیرات آن برای سال‌های آینده بازتاب خواهد یافت و احتمالا فضای استراتژیک رئیس‌جمهور بایدن را که اکنون در منطقه با آن روبه‌رو است، شکل می‌دهد... به گفته یک مقام ارشد سابق سیا که طرفدار این ترور بود این [ترور جنایتکارانه] «به حدی قابل توجه بود که شاهد تغییر شکل خاورمیانه در [مقایسه با] ۵۰ سال گذشته بودیم که در عرض چند ساعت اتفاق افتاد. این تغییردهنده قواعد بازی بود.»  نقشه ترور این ژنرال ایرانی به اوایل دولت ترامپ برمی‌گردد. در مدتی نه‌چندان طولانی بعد از اینکه مایک پمپئو سکان هدایت سیا را در سال ۲۰۱۷ برعهده گرفت، او گروهی از سران این سازمان را از جمله مرکز ماموریت‌های ضد تروریسم سیا و مرکز فعالیت‌های ویژه شبه‌نظامی آن، گردهم آورد.» یک مقام ارشد سابق سیا با بیان اینکه هدف از آن جلسه، بحث در مورد چگونگی ترور سردار شهید سلیمانی بود، توضیح داد: «مقامات سیا که می‌خواستند حضور آمریکا را در چنین عملیات‌هایی پنهان کنند، برنامه‌های احتمالی مختلفی را برای ترور [سردار شهید] سلیمانی مورد بحث قرار دادند. در همان سال، پمپئو در جلسات شورای امنیت ملی [آمریکا] نیز موضوع ترور برترین نظامی ایران را به عنوان بخشی از استراتژی بالقوه، مطرح کرد. در آن زمان، دیگر مقامات شورای امنیت ملی که برخی از آنها نگران قانونی‌بودن چنین اقداماتی بودند، با طرح مذکور که ارتش آمریکا را نیز دخالت می‌داد، مخالفت کردند.» همان مقام سابق سیا گفت: «با این حال، دیگران از رویکرد ستیزه‌جویانه جدید استقبال کردند. رویکرد «آسمان آبی» پمپئو در قبال ایران پس از دوران محدود [باراک] اوباما، درحال رهاشدن بود. پمپئو در آن زمان گفت «اگر غیرقانونی است، نگران نباشید. این یک مساله برای وکلا خواهد بود.» مقامات سیا گفت‌وگوها را شدیدا جدی می‌گرفتند، زیرا می‌دانستند پمپئو چقدر به رئیس‌جمهور(ترامپ) نزدیک است. متعاقبا سیا برنامه‌ریزی‌های گسترده‌ای را برای طرح‌های ترور مخفیانه [سردار شهید] سلیمانی انجام داد.» طبق این گزارش، نه پمپئو و نه سازمان جاسوسی سیا به سوالات در این‌باره پاسخ ندادند.

مایک پمپئو، یکی از عاملان اصلی ترور سردار دل‌ها

در ادامه این مطلب آمده است: «بحث در مورد ترور [سردار شهید] سلیمانی در کاخ سفید در تابستان ۲۰۱۸ آغاز شد، تقریبا در همان زمان که دولت [آمریکا] به‌طور رسمی اعلام کرد از توافق هسته‌ای خارج شده و تحریم‌ها را دوباره به عنوان بخشی از استراتژی «فشار حداکثری» بر ایران اعمال می‌کند. اما در آن زمان، برنامه‌ریزان شورای امنیت ملی [آمریکا] به‌دنبال واحدهای عملیات ویژه پنتاگون [بودند] و نه شبه‌نظامیان سیا یا گروه‌های نیابتی آنها، تا این حمله را انجام دهند.»

ویکتوریا کوتس، معاون وقت مشاور امنیت ملی آمریکا در امور خاورمیانه در این‌باره می‌گوید: «هنوز هم از داخل وزارت دفاع مخالفت‌هایی در برابر این طرح می‌شد. رئیس‌جمهور(ترامپ) گزینه‌هایی می‌خواست اما همیشه توسط پنتاگون منصرف می‌شد. ترور [سردار شهید] سلیمانی یکی از آنها بود، اما پنتاگون همیشه آن را مساوی با جنگ هسته‌ای می‌دانست و می‌گفت که با واکنش روبه‌رو خواهد شد.»

یاهونیوز با بیان اینکه اوضاع تا اواسط نوامبر سال ۲۰۱۹ روند جدی‌تری به خود گرفت، افزود: «با شروع تنش‌ها در سراسر منطقه، مقامات شورای‌امنیت ملی تماس‌هایی را از مافوق‌های خود دریافت کردند تا مطمئن شوند گزینه‌ها برای ترور سردار شهید سلیمانی در آن زمان مرتب باشند. ما سردار شهید سلیمانی را بسیار دقیق زیر نظر داشتیم و این احتمال وجود داشت که او به جایی سفر کند و اتفاقات بسیار بدی برای ایالات‌متحده بیفتد.» این پایگاه خبری در ادامه می‌نویسد: «گروه کوچکی از افراد دیگری به همراه کوتس، شامل رابرت اوبرایان مشاور امنیت ملی، مت پوتینگر معاون مشاور امنیت ملی، رابرت گرین‌وی مدیر ارشد خاورمیانه ، برایان هوک نماینده ویژه امور ایران در وزارت خارجه، کیت کلوگ، مشاور امنیت ملی معاون رئیس‌جمهور (مایک پنس) و کریس میلر مقام عالی ضد تروریسم در شورای امنیت ملی، نشست‌هایی را به‌طور متناوب آغاز کردند تا درمورد گزینه‌های احتمالی ترور ژنرال ایرانی گفت‌وگو کنند. مقامات ارشد دولت سابق می‌گویند این برنامه‌ها پس از حمله موشکی توسط گروه‌های حامی ایران که به کشته شدن یک پیمانکار آمریکایی در شمال عراق در اواخر دسامبر ۲۰۱۹ منجر شد، به میز ترامپ ارسال شد.» یک مقام نظامی فعلی و یک مقام دولت سابق آمریکا در این باره می‌گویند: «مقامات مرکز فرماندهی عملیات ویژه مشترک برای ترور [سردار شهید] سلیمانی چهار گزینه به مقامات شورای امنیت ملی دادند: آنها می‌توانستند از یک ‌تک‌تیرانداز از فاصله دور استفاده کنند یا برای حمله به خودروی وی یک تیم تاکتیکی را در میدان به‌کار بگیرند، با استفاده از یک وسیله منفجره کار گذاشته کنار جاده انفجار ایجاد کنند یا یک حمله هوایی برای ترور وی ترتیب دهند. مقامات آمریکایی بر سر گزینه حمله هوایی به سرعت توافق کردند و باعث تعجب کسانی شدند که در فرماندهی عملیات ویژه مشترک مسوولیت داشتند. سوالات درباره محل ترور [سردار شهید] سلیمانی- در عراق یا هرجای دیگر منطقه- بیشتر از مباحثات درباره بهترین راه برای انجام این کار زمان گرفت. برخی از مقامات سیا اگرچه اساسا از ایده ترور [سردار شهید] سلیمانی حمایت می‌کردند اما نگران واکنش گسترده‌تر ایران بودند.» براساس این گزارش، فرماندهی عملیات ویژه آمریکا از اظهار نظر در این‌باره خودداری کرده است.

اعتراف مقام‌های آمریکایی؛ دولت ترامپ در پی تنش‌زایی با ایران بود

یک مقام سابق سیا به یاهونیوز گفت: «برخی از مقامات سیا معتقد بودند که دولت در تلاش است تنش‌زایی جدیدی را بر ایران تحمیل کند که سپس این امر باعث می‌شود آمریکا بتواند حتی با شدت بیشتری علیه تهران اقدام کند.» کریستوفر میلر سرپرست سابق وزارت دفاع آمریکا می‌گوید: «حتی اگر هدف تنش‌زایی نیز نبود اما در واقع عملیات بسیار جاه‌طلبانه‌تر از ترور یک ژنرال بود. یک لیست کامل از افرادی که ارتش آمریکا برنامه‌هایی برای کشتن آنها را طراحی کرده بود، وجود داشت.» میلر به یاهو نیوز گفت از تعداد دقیق عوامل ارشد نظامی و اطلاعاتی ایرانی که عصر همان روز به‌عنوان هدف ترور بودند، بی‌اطلاع است.

نگارندگان این مطلب در ادامه آورده‌اند: «یک مقام ارشد سابق دولت آمریکا افشا کرد که در شب ترور [سردار شهید] سلیمانی، گزینه‌های دیگری درحال بررسی و اقدام بود اما سیال بودن وضعیت باعث شد لیست دقیق اهداف در طول عصر تغییر کند. چند مقام آمریکایی گفتند در واقع این کشور در شب ترور [سردار شهید] سلیمانی، تلاش کرد عبدالرضا شهلایی فرمانده ارشد نیروی قدس در یمن را نیز ترور کند.» این گزارش به هویت مقامات آمریکایی که این ادعا را مطرح کرده‌اند اشاره‌ای نکرده است.

یک مقام نظامی آمریکایی در این‌باره مدعی شد: «شهلایی تنها هدف دیگر در آن شب نبود. کماندوهای آمریکایی همچنین دو عملیات جداگانه برای ترور یا ربودن [افرادی از] نیروهای حشد‌الشعبی در عراق انجام دادند که در جریان آن یک نفر را اسیر کرده ولی دیگری موفق به فرار از چنگ ماموران آمریکایی شد. اهداف متعددی نیز قرار بود آن شب در سوریه هدف قرار بگیرند اما به دلایل نامعلومی این برنامه لغو شد.»

هزینه چند صد میلیون دلاری برای شنود ناموفق صحبت‌های سردار شهید

در ادامه این مطلب به نقل از مقام‌های ارشد سابق سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) آمده است که این سازمان و آژانس امنیت ملی آمریکا طی سال‌های گذشته تقریبا «چند صد میلیون دلار» روی برنامه‌های تحقیقاتی خرج کردند تا بتوانند با ردیابی دستگاه‌های الکترونیک و وسایل ارتباطی ایرانی‌ها، مکالمات و صحبت‌های سردار شهید سلیمانی را شنود و ضبط کنند. با این حال این مقامات توضیح ندادند که آیا این هزینه‌های هنگفت نهایتا به هدف رسید یا خیر. بر این اساس، آژانس امنیت ملی آمریکا نیز از پاسخ دادن به سوالات درباره این برنامه خودداری کرده است.

یاهونیوز با افشای جزئیات بیشتری از اقدامات آمریکایی‌ها پیش از ترور وحشیانه و بزدلانه فرمانده شهید نیروی قدس، نوشت: «در اواخر دسامبر ۲۰۱۹، ماموران دلتا فورس و سایر اعضای عملیات ویژه ورود ناشناس به بغداد را در گروه‌های کوچک آغاز کردند. عاملان کردستانی (عراق) نیز که [به گفته یاهونیوز] نقشی اساسی در این ترور داشتند، تا آن زمان نفوذ به فرودگاه بین‌المللی بغداد را شروع کرده بودند و در نقش کارکنان حمل چمدان و سایر خدمه فرودگاه پنهان شده بودند.»

یک مقام نظامی آمریکا که از مشخص کردن تعداد دقیق ماموران حاضر در این عملیات خودداری کرد، گفت: «کریس میلر، سرپرست وقت وزارت دفاع معتقد بود، این پیچیده‌ترین آماده‌سازی وزارت دفاع بود که برای یک عملیات انجام داده است.» این پایگاه خبری ادامه داد: «درحالی‌که ماموران دلتا‌فورس و همدستان کردستانی آنها در فرودگاه بغداد مستقر می‌شدند، در واشنگتن نیز گروه کوچکی از مقامات عالی‌رتبه؛ کوتس، کلاگ، گرین‌وی و برایان هوک در اتاق وضعیت برای حمله آماده می‌شدند. مارک اسپر وزیر دفاع وقت، مارک میلی رئیس ستاد مشترک ارتش و مایک پمپئو وزیر امورخارجه نیز از پنتاگون عملیات را تماشا می‌کردند. ترامپ نیز که از طریق ارتباط صوتی با اتاق وضعیت مرتبط شده بود، از عمارت مار-ئه-لاگو با رابرت اوبرایان مشاور امنیت ملی خود، که تعطیلات کریسمس در پالم اسپرینگز را نیمه‌کاره رها کرده بود، پیگیری می‌کرد. مقامات آمریکایی می‌خواستند رئیس‌جمهور برنامه خود را تا حد ممکن عادی نگه دارد، تا مشخص نکند که چیزی در جریان است.»

تصویب بودجه ۱۵ میلیون دلاری برای حفاظت از طراحان ترور

مسوولان ارشد سابق یا بازنشسته وزارت خارجه آمریکا درباره تدابیر امنیتی که واشنگتن از بیم انتقام ایران برای مقام‌های خود در نظر گرفته، توضیح دادند: «اقدامات حفاظتی برای برخی بی‌سروصدا انجام شد. در لایحه بودجه امضا شده توسط ترامپ در روزهای پایانی سال قبل، ۱۵ میلیون دلار برای ارائه خدمات محافظتی به کسانی که با تهدید جدی یک قدرت خارجی یا عاملان آن روبه‌رو هستند، اختصاص داده شد.» در پایان این مطلب با بیان اینکه آمریکایی‌ها بیشتر از هرچیز نگران انتقام ایران علیه هوک و پمپئو هستند، به نقل از دو مقام سابق کاخ سفید آورده است: «این پول برای برایان و پمپئو است. ایرانی‌ها برای این دو، خطر جدی هستند.» نظامیان تروریست آمریکایی سیزدهم دی ماه ۱۳۹۸ در اقدامی بزدلانه و ددمنشانه سردار سپهبد حاج «قاسم سلیمانی» فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و «ابومهدی المهندس» نایب‌رئیس شهید سازمان حشد الشعبی را به همراه چند نفر از رزمندگان مقاومت هنگام خروج از فرودگاه بغداد به شهادت رساندند. این اقدام آمریکا باعث شد پارلمان عراق دو روز بعد به طرح اخراج نیروهای بیگانه از جمله آمریکا از عراق رأی دهد.


اقلیم کردستان عراق:

در ترور سردار ‌قاسم سلیمانی دخالت نداشتیم

یگان مبارزه با تروریسم منطقه کردستان عراق، دیروز یکشنبه  ۹ مه ‌به خبر منتشرشده در پایگاه خبری «یاهونیوز» واکنش نشان داد. این یگان که وابسته به حزب اتحادیه میهنی کردستان است، هرگونه مشارکت در این عملیات تروریستی را تکذیب کرد. سخنگوی این یگان طی بیانیه‌ای که نسخه‌ای از آن در پایگاه خبری «شفق نیوز» منتشر شد، تصریح کرد: «گزارشی منتشرشده‌ که طی آن، به صورت غیرمستقیم شماری از افسران کرد به داشتن نقش در ترور ژنرال قاسم سلیمانی متهم شدند و از سوی دیگر نام نهاد مبارزه با تروریسم منطقه کردستان نیز در آن ذکر شده است.» او افزود: «با قاطعیت تمام، هرگونه آگاهی، اطلاع و مشارکت نیروهای مبارزه با تروریسم در این عمل را تکذیب می‌کنیم.» در ادامه این بیانیه آمده است که سردار قاسم سلیمانی «دوست نزدیک» مرحوم «جلال طالبانی» رئیس حزب اتحادیه میهنی کردستان بود و یک زمانی دستگاه مبارزه با تروریسم در کنار این فرمانده شهید و در یک جبهه و سنگر با تروریسم جنگیده است. در بخش پایانی این بیانیه آمده است: «با ترور فرمانده‌ای در سطح [شهید سلیمانی]، منطقه کردستان دوستی تاریخی و اتحادیه میهنی دوست صمیمی مام جلال را از دست داد.»

این مطلب برایم مفید است
140 نفر این پست را پسندیده اند