در این بیانیه آمده است: «وزیر امورخارجه پاکستان به دعوت همتای ایرانی خود راهی سفر سه روزه (از ۲۰ تا ۲۲ آوریل) به تهران شد و قرار است علاوه بر دکتر «محمدجواد ظریف» با حجت‌الاسلام «حسن روحانی» رئیس‌جمهوری و «محمدباقر قالیباف» رئیس مجلس شورای اسلامی ایران دیدار کند.»

مرکز دیپلماسی دولت اسلام‌آباد اعلام کرد: «وزیران امورخارجه ایران و پاکستان در جریان گفت‌وگوها در سطح هیات‌های دو کشور آخرین تحولات روابط دوجانبه، تعمیق همکاری‌های مشترک در زمینه‌های مختلف، اوضاع امنیتی منطقه از جمله آخرین تحولات پیرامون صلح افغانستان و مناقشات در شبه‌قاره را مورد بحث و بررسی قرار خواهند داد.»

همچنین سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امورخارجه روز دوشنبه ۳۰ فروردین در نشست هفتگی با خبرنگاران درباره سفر رئیس دستگاه سیاست خارجی پاکستان به تهران گفت: «این سفر مهم است. روابط ما با پاکستان عمیق و گسترده است و در این سفر ضمن گفت‌وگو درباره موضوعات دوجانبه، مرز سوم مشترکی در پاکستان هم افتتاح خواهد شد.»

قرار است روز چهارشنبه قریشی و ظریف درباره راه‌های گسترش همکاری‌های منطقه‌ای تهران و اسلام‌آباد تحت سازمان همکاری اقتصادی (اکو) تبادل‌نظر کنند. شاه محمود قریشی امروز چهارشنبه در محل وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران میهمان محمدجواد ظریف همتای ایرانی خود خواهد بود. در عین حال وزارت امورخارجه پاکستان درباره این سفر تاکید کرد: «سفر فعلی وزیر امورخارجه این کشور بخشی از دیپلماسی دو کشور در تبادل هیات‌های بلندپایه میان یکدیگر است. وزیرخارجه ایران اواخر آبان سال گذشته (نوامبر۲۰۲۰) به دعوت همتای پاکستانی خود به اسلام‌آباد سفر کرد و علاوه بر این وزیران خارجه دو کشور دهم فروردین امسال در حاشیه نشست بین‌المللی قلب آسیا در تاجیکستان دیدار کردند.» به گزارش «ایرنا» از روابط‌عمومی وزارت امورخارجه پاکستان، شاه محمود قریشی ظهر روز گذشته برای انجام سفر رسمی به ایران، ابوظبی را به مقصد تهران ترک کرد.

این سومین سفر وزیر امورخارجه پاکستان به ایران در طول سه سال گذشته است. شاه محمود قریشی در سوم دی‌ماه ۹۷ و ۲۱ دی‌ماه ۹۸ دو سفر رسمی به ایران داشت. وی در آخرین سفر خود ضمن حضور در مشهد مقدس و پس از زیارت بارگاه مطهر حضرت امام رضا(ع) به تهران رفت و سپس دیدارهای مهمی با حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهوری و محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان انجام داد.

دوستان آزموده شده

شاه محمود قریشی که قبل از عزیمت به ایران، به امارات سفر کرده بود، روز سه‌شنبه پیش از ترک فرودگاه ابوظبی پیام ویدئویی به مناسبت سومین سفر رسمی خود به کشورمان منتشر کرد و از جمهوری اسلامی ایران برای حمایت همه‌جانبه از پاکستان قدردانی کرد. درواقع وزیر امورخارجه پاکستان با پیام تعمیق روابط همه‌جانبه با جمهوری اسلامی ایران و تمجید از دوستی آزموده شده دو کشور در همه شرایط، برای انجام سومین سفر رسمی، راهی تهران شد.

به گزارش «ایرنا» وی در این پیام گفت: «ایران نه تنها کشور همسایه و برادر پاکستان است بلکه همواره و در هر شرایطی از ما حمایت کرده و ما قدردان مواضع و حمایت‌های ایران هستیم.»

قریشی با تمجید از چهار سفر رسمی دکتر ظریف وزیر امورخارجه ایران به پاکستان (در دولت فعلی اسلام‌آباد)، اظهار کرد: «با مقام‌های بلندپایه ایران درخصوص آخرین تحولات منطقه، دیپلماسی درباره صلح افغانستان، توسعه روابط دوجانبه به‌ویژه گسترش همکاری‌های تجاری و مرزی گفت‌وگو خواهد شد.» وی افزود: «ایران نیز همانند پاکستان یکی از بازیگران مهم منطقه در بحث افغانستان است و مشارکت در روند صلح نیز برای هر دو کشور بسیار حائز اهمیت است.» شاه‌محمود قریشی با قدردانی از حمایت‌های همیشگی مقام‌های جمهوری اسلامی ایران به‌ویژه رهبر معظم انقلاب اسلامی از مسلمانان شبه‌قاره و پشتیبانی از مواضع دولت اسلام‌آباد گفت: «سفر به تهران فرصت خوبی برای رایزنی‌های دوجانبه و تنظیم مواضع دو کشور برادر پیرامون تحولات منطقه‌ای خواهد بود.»

همچنین قریشی تاکید کرد: «ما با برادران ایرانی درباره تجارت دوجانبه به‌ویژه طرح احداث بازارچه‌های مرزی نیز گفت‌وگو خواهیم کرد، طرف ایرانی از پیشنهادهای ما استقبال کرده و ما این موضوع را ادامه خواهیم داد.»

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند