دیروز نمایشگاهی از ۱۳۳ دستاورد هسته‌ای در حاشیه مراسم گرامیداشت ۲۰ فروردین، روز ملی فناوری هسته‌ای برگزار و مورد بازدید رئیس‌جمهور و برخی از اعضای دولت قرار گرفت. به گزارش ایرنا، «حسن روحانی» در آیین پانزدهمین سالروز ملی فناوری هسته‌ای گفت:‌ بسیار خوشحالم افتتاح‌های امروز با افتتاح‌های دیگر متفاوت است. این فناوری مانند فناوری‌های های‌تک و برتر است، ولی چون طرف مقابل، از این فناوری برای سایر عرصه‌ها استفاده کرده، ما را در ردیف خود قرار می‌دهند. نگرانی نابجای طرف مقابل ۱۶ سال موجب دردسر برای ملت ایران شد. او با بیان اینکه اهداف ایران در صنعت هسته‌ای روشن بوده است، اظهار کرد: از این فناوری در بخش‌های دیگر بهره‌برداری شده و در زمینه صنعت، کشاورزی، پزشکی، انرژی و برق استفاده می‌شود. اگر طرف مقابل درست بیندیشد، نگرانی آنها نابجا است. این نگرانی نابجا ۱۶ سال موجب دردسر برای ملت ایران شده است. اگر این تفکر غلط در ذهن آنها نبود و به آنچه سابقه ملت ایران است، اطمینان می‌کردند که در مسائل دینی و اخلاقی توجه خاص و ویژه‌ای دارند، از این مساله هم عبور می‌کردند.

رئیس شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: اینکه هنوز با دنیا و آمریکایی‌ها حرف می‌زنیم تا دست از اقدامات غیرقانونی‌شان بردارند، به خاطر این مبنا است که آنها تفکری دارند که براساس آن برای خودشان دردسر و نگرانی درست کرده‌اند. بار دیگر تاکید می‌کنم تمامی فعالیت‌های هسته‌ای ما صلح‌آمیز و برای اهداف غیرنظامی است و همانطور که مقام معظم رهبری در چندین نوبت مطرح کردند، از دید فقه ما پیگیری کردن یک سلاح که می‌تواند خطر بزرگ برای جامعه بزرگ باشد، حرام است.به گفته روحانی، اگر آنها به این مساله توجه کنند، می‌فهمند ایران به دنبال این آثار نیست. وقتی آدم آثار کار خطرناک و غلطی که آمریکایی‌ها در جنگ جهانی دوم در ژاپن انجام دادند را مشاهده کند، وقتی آدم به معلولین بعد از این همه مدت هنوز زنده‌اند و در سایه آن انفجار دچار معلولیت هستند،[نگاه‌کند.] متوجه می‌شود مسیر غلط نادرست و غیراخلاقی است.

او با تاکید بر اینکه در دولت تدبیر و امید دو اقدام مهم در زمینه هسته‌ای انجام دادیم، تصریح کرد: یک اقدام آن است که قبل از آنکه دولت یازدهم تشکیل شود، فعالیت غنی‌سازی ما از دید آنها غیرقانونی بود و در شورای امنیت قطعنامه علیه ما گذرانده بودند که از ما خواسته شده بود که غنی‌سازی را در ایران کاملا متوقف کنیم. رئیس‌جمهوری با بیان اینکه کار ما در غنی‌سازی از دید آنها غیرمشروع و غیرقانونی بود، تاکید کرد: ما آن قطعنامه‌ها را تمام کردیم. این قطعنامه‌ها به زباله‌دان تاریخ رفت و فعالیت‌های ما قانونی شد. این بهانه از دست آنها گرفته شد که از نظر حقوقی و پایداری این فناوری بسیار مهم است و یکی از آثار پرافتخار برجام این بود که صنعت هسته‌ای را در ایران به‌طور کامل قانونی کرد. این کار بزرگ و عظیمی بود که در این دوره انجام شد.

روحانی اظهار کرد: ما این فناوری را توسعه دادیم. به دروغ و به غلط بعضی‌ها می‌گفتند که آنها رفتند برجام را امضا کردند و در برجام یکسری امتیازاتی گرفتند، پول‌ها را از بانک‌های خارجی گرفتند. تحریم نفت، فلزات، کشتیرانی و بیمه و همه تحریم‌هایی که بوده برداشتند و در عوض این فناوری را تقدیم خارجی‌ها کردند و معامله کردند که یک دروغ بزرگ بود.  آنها این دروغ بزرگ را تکرار می‌کردند و ما هرچه به مردم می‌گفتیم که آنها دروغ می‌گویند، اگرچه اکثریت مردم می‌فهمیدند که آنها دروغ می‌گویند اما اقلیتی بودند که شک داشتند.

مصوبه مجلس حرف‌های دروغ را از بین برد

رئیس دولت دوازدهم یادآور شد: اخیرا مجلس یازدهم مصوبه‌ای را گذراند که در آن مصوبه تکالیفی را برای سازمان انرژی اتمی مشخص کرد و این تکالیف نشان می‌داد توانمندی هسته‌ای ما از هر زمان دیگر بیشتر است و حرف‌های دروغ را از بین برد اگرچه دنیا واقعیت را می‌دانست. او گفت: وقتی به سازمان انرژی اتمی می‌گویند ما یک زنجیره «آی آر۶» می‌خواهیم می‌توانیم راحت تولید کنیم و امروز یک زنجیره ۱۶۴ تایی آی آر۶ افتتاح شد و این زنجیره به گونه‌ای است که نسبت به زنجیره قبلی ۱۰ برابر می‌تواند محصول در اختیار ما قرار دهد. یعنی  سانتریفیوژهای قبلی حداکثر یک سو بودند و این سری جدید ۱۰ سو است. روحانی اضافه کرد: حتی امروز از لحاظ تکنولوژی به سانتریفیوژ «آی‌آر۹» که ۵۰ سو است، رسیدیم یعنی ۵۰ تا ۶۰ برابر سانتریفیوژهای قدیمی محصول در اختیار ما قرار می‌دهد. امروز برای ما و جهانیان روشن شده است که در دولت یازدهم و دوازدهم چه کار بزرگی در زمینه هسته‌ای انجام گرفته است.رئیس‌جمهوری با بیان اینکه در همه جا تاسیسات بسیار عظیم و گسترده داریم که هرکدام در بخش خود حائز اهمیت است، گفت: ما همچنان بر عهد خود پایبند هستیم. عهده ما با دنیا NPT  بوده است. NPT دو کلمه بیشتر نیست.  در NPT  دولت‌هایی که به این معاهده ملحق شدند متعهد می‌شوند به اینکه فعالیت آنها صرفا صلح آمیز باشد و انحراف به سمت فعالیت نظامی نداشته باشند. دوم فعالیت‌های صلح آمیز را انجام دهند و به اضافه اینکه  خود آژانس و دنیا به آن کشور در این زمینه کمک کند.

زیرساخت‌های هسته‌ای با وسواس حفظ شد

همزمان رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای با وسواس بسیار حفظ شد و چنانچه مقامات و تصمیم‌سازان ارشد نظام امری را به مسوولان صنعت هسته‌ای تفویض کنند در زمانی کوتاه، هنگامه‌ای عظیم برپا خواهد شد. به گزارش «ایرنا» علی اکبر صالحی روز شنبه در آیین پانزدهمین سالروز ملی فناوری هسته‌ای گفت: پس از تصویب قانون و اجرای سریع و دقیق مفاد آن توسط سازمان انرژی اتمی ایران این حقیقت بر همگان هویدا شد که زیرساخت‌ها و بُن‌مایه‌های این صنعت ملی با وسواس بسیار حفظ شده و چنانچه مقامات و تصمیم‌سازان ارشد نظام، امری را به مسوولان صنعت هسته‌ای تفویض کنند، در زمانی کوتاه هنگامه‌ای عظیم بر پا خواهد شد. صالحی اظهار کرد: معرفی ۱۳۳ دستاورد جدید در حوزه‌های مختلف، به‌ویژه در حوزه تأمین نیازمندی‌های بخش سلامت، صنعت و کشاورزی و نیز یاری‌رساندن به طرح‌های تامین انرژی در سطح ملی، گواهی روشن بر این مدعاست که این کاروان را سَرِ باز ایستادن نیست.

p02-03

این مطلب برایم مفید است
30 نفر این پست را پسندیده اند