ربیعی بابیان اینکه این پیگیری‌ها در روزهای اخیر سرعت بیشتری گرفته و گشایش‌های خوبی به وجود آمده است گفت: بانک مرکزی با کره جنوبی و عراق توافقاتی در مورد نحوه استفاده از منابع و مقاصدی که باید منتقل بشوند انجام داده است. به گزارش «ایسنا» وی با تا‌کید بر اینکه بانک مرکزی برای خرید کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی سالانه باید بیش از ۱۰ میلیارد ارز تا‌مین کند، گفت: به‌طور طبیعی اولویت دولت و بانک مرکزی در استفاده از این منابع، در درجه اول برای تا‌مین کالاهای اساسی و تا‌مین نهاده‌های کشاورزی و دامی و دارو و تجهیزات پزشکی است. براساس مذاکرات صورت گرفته استفاده از منابع به‌صورت تدریجی انجام خواهد گرفت. سخنگوی دولت تا‌کید کرد: در مورد کره‌جنوبی براساس تفاهم صورت گرفته دستور پرداخت یک میلیارد دلار به بانک کره داده شده است که در حال عملیاتی شدن است.

تکذیب سفر لاریجانی به چین

در ادامه این نشست خبری ربیعی در پاسخ به این سوال که آیا آقای لاریجانی قرار است به چین سفری داشته باشند و در صورت مثبت بودن آیا برنامه‌های ایشان در راستای سند ایران و چین از طرف دولت است؟ گفت: فعلا هیچ برنامه سفری به کشور چین برای این موضوع مطرح نیست.

انتقاد از افزایش قیمت اینترنت

به گزارش «ایرنا»، ربیعی درباره مصوبات اخیر مجلس برای تعرفه‌های اینترنت و نگرانی‌های ایجاد شده درخصوص گرانی آن گفت: اطمینان دادن به سرمایه‌گذار و ضمانت سرمایه‌گذاری در ایران موضوع بسیار مهمی است. یکی از مشکلات سرمایه‌گذار در ایران این است که ما احساس امنیت از تصمیم‌گیری‌های شما نداریم. اگر بخواهیم در ایران سرمایه‌گذاری کنیم باید ۱۵ تا‌ ۲۰ سال آینده خود را ببینیم. اساسا یکی از مشکلات جذب سرمایه‌گذاری ما چه خارجی و داخلی به‌هم خوردن تعهدات دولت‌ها است. بنابراین سرمایه‌گذار باید احساس امنیت کند و اگر چنین اتفاقی نیفتد توسعه در کشور متوقف خواهد شد. سخنگوی دولت ادامه داد: اپراتورهای ارتباطی در یک مدل بلند مدت ۱۵ ساله با دولت قرارداد دارند و براساس این قرارداد؛ سالانه ۲۸ درصد درآمد خود را به خزانه واریز می‌کنند و این به‌عنوان درآمدهای عمومی بودجه به حساب می‌آید. ربیعی گفت: چگونه در یک تصمیم بدون مطالعه عمیق مصوب کنیم که این ۲۸ درصد به ۳۸ درصد اضافه شود؟ چه حرمتی برای سرمایه‌گذاری و قول‌های دولت‌ها قائل می‌شویم؟ بنابراین این خلاف سیاست‌های کلی نظام است.  وی بابیان اینکه از طرف دیگر این تصمیم‌گیری‌ها هزینه‌های قابل توجهی به مردم وارد خواهد کردگفت: کشورهای در حال توسعه که مطالعات آینده نگرانه دارند به سمت کم کردن هزینه استفاده از اینترنت حرکت کرده‌اند. بنابراین گران نشدن اینترنت یک استراتژی درست است که ما امیدواریم همکاران ما در مجلس به این امور توجه داشته باشند.

این مطلب برایم مفید است
16 نفر این پست را پسندیده اند