وزیرخارجه سوریه بر حمایت قوی سوریه از ایران در مقابله با اقدامات کشورهای غربی در زمینه توافق هسته‌ای تاکید کرد و در مقابل ظریف هم از مواضع دمشق در قبال تهران قدردانی کرد و از ادامه حمایت ایران از سوریه به‌ویژه در زمینه مبارزه با تروریسم خبر داد. طرفین بر ادامه رایزنی و مشاوره درباره همه موضوعات منطقه‌ای تاکید کردند.

در این گفت‌وگوی تلفنی همچنین تحولات سوریه و ایران و منطقه و رخدادهای بین‌المللی مورد رایزنی قرار گرفت. ظریف و المقداد همچنین در باره نتایج نشست‌های اخیر مبتنی بر مذاکرات آستانه در شهر «سوچی» روسیه و مشورت‌های صورت گرفته میان هیات‌های مختلف برای عبور از موانع ایجاد شده توسط برخی کشورهای غربی در برابر بازگشت امنیت و ثبات به خاک سوریه، بحث و گفت‌وگو کردند.

دو طرف در این باره بر لزوم پایبندی طرف‌های غربی به قطعنامه‌های شورای امنیت در ارتباط با سوریه و بیانیه پایانی نشست‌های آستانه و لزوم محترم شمردن حاکمیت و استقلال سوریه و تمامیت ارضی آن تاکید کردند. وزیران خارجه ایران و سوریه ادامه مبارزه با تروریسم و تقویت اقدام مشترک و بیرون راندن تروریست‌ها از خاک سوریه را نیز مورد تاکید قراردادند.

المقداد در این گفت‌وگو حمایت سوریه را از مواضع ایران در مورد ادامه نقض برجام توسط کشورهای غربی و خودداری آمریکا برای عقب نشینی از تصمیمات دولت قبلی این کشور در ارتباط با خروج از برجام و نقض قطعنامه شورای امنیت، اعلام کرد و گفت جمهوری اسلامی ایران بار دیگر اعتبار خود را در برابر تلاش‌های غرب برای تحریف واقعیت‌ها ثابت کرد. وی همچنین از مواضع جمهوری اسلامی ایران به‌خاطر حمایت از مردم سوریه در زمینه‌های مختلف به‌ویژه در زمینه‌های اقتصادی برای کاستن از پیامدهای مربوط به اقدامات یکجانبه اقتصادی که پایداری ملت سوریه را هدف قرار داده است، تشکر و قدردانی کرد.

ظریف نیز در این گفت‌وگو با قدردانی از مواضع سوریه در حمایت از ایران در ارتباط با توافق برجام و خواسته این کشور برای پایان دادن به محاصره اقتصادی ایران، بر لزوم پایبندی همگان به توافق‌های امضا شده در این باره بدون هیچ پیش‌شرطی تاکید کرد. 

وزیرخارجه ایران همچنین حمایت ایران از سوریه را در تمامی زمینه‌ها به‌ویژه درباره مبارزه با تروریسم برای بازگشت امنیت و ثبات به سراسر خاک سوریه و تحقق راه حلی که منافع ملت سوریه و تمامیت ارضی و استقلال این کشور تامین کند، مورد تاکید قرار داد. طرفین درباره ادامه رایزنی و تقویت مشورت میان خود درباره همه موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی تاکید کردند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند