روحانی با تاکید بر اینکه امروز پایان زندگی دولت و حتی حیات سیاسی ترامپ است، افزود: این چهار سال ظلم، زیر پا گذاشتن قانون و مقررات بود. امروز انتظار ما از آنهایی که قدرت را در کاخ سفید در دست می‌گیرند، این است که به قانون و تعهدات برگردند و اگر بتوانند در چهار سال آینده تمام لکه‌های سیاه چهار سال قبل را پاک کنند، البته اگر پاک شدنی باشد زیرا برخی از لکه‌ها پاک شدنی نیست.

وی با تاکید بر اینکه توپ امروز در زمین واشنگتن است، گفت: اگر به تعهداتشان عمل کنند، ما هم به تعهدات خود عمل می‌کنیم. ترامپ مرد و برجام زنده ماند. تمام تلاش او از بین بردن برجام بود. تندروهای عربستان و اسرائیل به‌دنبال آن بودند. برجام امروز زنده است و سر حال‌تر از دیروز است.

رئیس‌ شورای‌عالی امنیت ملی اضافه کرد: اگر آنها قطعنامه ۲۲۳۱ را که خودشان امضا کردند، امضا کرده و عمل کنند، امضا خواهند دید. اگر فرمانی صادر کردند، به ازای آن در ایران فرمان خواهند دید. اگر اجرای موثر تعهداتشان را انجام دادند، این طرف هم اجرای تعهدات موثر را خواهند دید. روحانی با تاکید بر اینکه ساکنان امروز کاخ سفید باید به قانون، مقررات بین‌المللی و قطعنامه‌ها از جمله ۲۲۳۱ بازگردند، تصریح کرد: اگر آنها به قانون برگردند و صادقانه بیایند و به قانون بازگردند، طبیعی است ما هم به تمام تعهداتمان عمل خواهیم کرد.

رئیس‌جمهور یک بار دیگر تاکید کرد: آمریکایی‌ها باید به قانون، مقررات و قطعنامه ۲۲۳۱ بازگردند و اگر آنها به قانون برگشتند، پاسخ ما مثبت خواهد بود.

عمر دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا روز گذشته پس از ۴سال پایان یافت و جو بایدن رئیس‌جمهوری جدید آمریکا از روز گذشته سکان هدایت دولت آمریکا را به دست گرفت. دونالد ترامپ ۱۸ اردیبهشت سال ۱۳۹۷ رسما از برجام خارج شد و طی دو سال گذشته با اعمال سیاست فشار حداکثری تحریم‌های گسترده‌ای را علیه کشورمان اعمال کرد. در مقابل ایران نیز در چند مرحله تعهداتش در چارچوب برجام را کاهش داد. به‌دنبال برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا و پیروزی جوبایدن نامزد دموکرات، ایران به‌واسطه شعارهای انتخاباتی او درخصوص بازگشت به برجام نسبت به تغییر مواضع واشنگتن درقبال توافق هسته‌ای و لغوتحریم‌های کاخ سفید امیدوار شد و از همان ابتدا اعلام کرد که در صورت بازگشت این کشور به دیپلماسی و برجام و لغو تحریم‌ها، به اجرای تعهدات خود در قبال برجام عمل خواهد کرد.

روز گذشته نیز حسن روحانی همزمان با پایان عمر دولت پرتنش ترامپ اعلام کرد: امروز آمادگی داریم که اگر طرف مقابل با صداقت به میدان بیاید این مسائل حل و فصل شود. وی با بیان اینکه خیلی سریع هم می‌تواند حل شود و اصلا هیچ پیچیدگی حقوقی ندارد، گفت: بگویند به تمام تعهدات عمل می‌کنیم ساعتی بعد ما هم به تعهدات خود عمل می‌کنیم. البته اگر اراده و صداقت باشد اگر نباشد مهم نیست و ما کار خود را انجام می‌دهیم.

روحانی با اشاره به شکست سیاست‌های ترامپ گفت: البته آدمی که قبلا روی کار بود و امروز کار او تمام می‌شود و پرونده سیاهش بسته می‌شود، سیاست بلد نبود، برج ساز بود حال به فکر برج‌سازی خودش بود همیشه هم در همان وادی می‌دید و چیز دیگری سرش نمی‌شد ولی اینها که جدید آمدند در سیاست بودند، مسائل سیاسی را می‌فهمند.

دنبال باج‌گیری نیستیم

در راستای سخنان رئیس‌جمهوری، روز گذشته محمد جوادظریف وزیر امورخارجه نیز در حاشیه جلسه هیات دولت گفت: اگر تحریم‌ها را برداشته و اروپایی‌ها به تعهدات خود عمل کنند، ما هم به تعهدات خود کاملا عمل خواهیم کرد.

ظریف هم با بیان اینکه توپ در زمین آنها است، گفت: قرار نیست دولت جدید آمریکا به کسی باج دهد، فقط قرار است تعهدات خود را امضا کند. ما برای امضا و اجرای تعهدات دیگران به آنها باج نخواهیم داد. به‌دنبال باج‌گیری از کسی هم نیستیم. آنها تعهداتی دارند، خساراتی به ملت ایران وارد کرده‌اند. ما باید ببینیم که چقدر آنها آمادگی دارند که به تعهدات‌شان عمل کنند. وی تاکید کرد: آنچه باید آمریکا انجام دهد آن است که به کل تعهداتی که از آنها خارج شده است، برگردد.

پاسخ به سخنان بلینکن و هینس

در همین حال روز سه‌شنبه آنتونی بلینکن، گزینه پیشنهادی جو بایدن برای هدایت وزارت امور خارجه اعلام کرد در صورتی که ایران تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای موسوم به برجام را انجام دهد، ایالات‌متحده نیز به تعهدات خود در این توافق عمل خواهد کرد. وی افزود: آمریکا به‌دنبال توافقی طولانی‌تر و مستحکم‌تر با ایران است.

بلینکن همچنین تاکید کرده است که هدف دولت جدید آمریکا صرف‌نظر از محدود کردن فعالیت‌های هسته‌ای ایران، محدود کردن فعالیت‌های موشکی ایران است.

البته این تنها آنتونی بلینکن نیست که بر احیای برجام درکنار نظارت شدید برایران تاکید کرده است. آوریل هینس،کاندیدای تصدی سمت مدیر اطلاعات ملی نیزکه روز سه‌شنبه ۳۰ دی‌ماه در جلسه پرسش ‌و پاسخ کمیته امور امنیتی مجلس سنا برای برای بررسی صلاحیت خود شرکت کرده بود، خواستارتوجه دولت بایدن به گسترش برنامه موشکی ایران شده است.

موضوعی که البته روز گذشته با واکنش ظریف روبه‌رو شد و در پاسخ به این سخنان گفت: ما یک توافق مستحکم داریم که شورای امنیت سازمان ملل متحد در قطعنامه‌ای که آمریکا هم بانی آن بود به اتفاق آرا به آن رای داد. نکاتی که در این توافق هست یا نیست، با توافق انجام شده است. به گزارش «ایرنا»، وزیر امور خارجه با بیان اینکه موضوع زمان‌بندی‌ها در توافق یکی از طولانی‌ترین موضوعات مذاکره بوده است و امکان ندارد در مورد آن دوباره مذاکره شود، گفت: آمریکایی‌ها ایده‌ای را که همیشه درباره آن داشتند آنچه مال من است، مال خودم است، ولی آنچه مال توست، می‌توانیم درباره آن مذاکره کنیم، باید کنار بگذارند. اگر این ایده در مورد دیگران تاثیر داشته، در مورد ایران اثر نخواهد داشت.

ظریف با بیان اینکه در مورد مسائل منطقه‌ای و موشکی، از ابتدا مشخص بوده و توافق کردیم که این موضوعات در برجام نبوده و نخواهد بود، اظهار کرد: برای همین هم پذیرفتیم محدودیت‌های تسلیحاتی تا پنج سال ادامه یابد و محدودیت‌های موشکی نیز تا هشت سال ادامه یابد. این مساله در قطعنامه مطرح شد؛ چراکه حاضر نبودیم درباره آن صحبت کنیم لذا هزینه صحبت نکردن را پرداختیم.

توصیه بورل

 به‌رغم سخنان برخی مقام‌های آمریکا مبنی‌بر گفت‌وگو با ایران بر سر یک توافق جدید هسته‌ای جوزپ بورل مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز تاکید کرد: رئیس‌جمهور منتخب آمریکا با پیوستن دوباره به برجام به جای مذاکره بر سر یک توافق هسته‌ای جدید می‌تواند در زمان صرفه‌جویی کند. به گزارش «ایسنا» وی افزود: تنها با دو چیز؛ بازگشت آمریکا به توافق اقلیمی (پاریس) و پیوستن مجدد به توافق هسته‌ای با ایران، جهان جایی بهتر و امن‌تر خواهد بود. این مقام ارشد اتحادیه اروپا همچنین هشدار داده که آینده توافق هسته‌ای به نقطه حساسی رسیده است.

این مطلب برایم مفید است
11 نفر این پست را پسندیده اند