او با بیان اینکه اکنون در واقعیت جدیدی قرار گرفته‌اند، توضیح داد: «این فرآیند شروع شد و ما باید می‌دیدیم که آنها (ایران) روزانه چه مقدار [اورانیوم ۲۰ درصد] تولید می‌کنند. به نظرم ایران می‌تواند ماهانه چند کیلوگرم اورانیوم با غنای ۲۰ درصد تولید کند.»

به نوشته «وال‌استریت ژورنال»، مدیر‌کل آژانس اتمی با پیش‌بینی اینکه ایران در تاسیسات فردو ماهانه حدود ۱۰ کیلوگرم اورانیوم ۲۰ درصد تولید کند، اظهار کرد: «هنوز به من اعلامیه‌ای از سوی ایران درباره قصد آنها برای پایان دادن به دسترسی [بازرسان آژانس] ذیل پروتکل الحاقی در ماه فوریه داده نشده است.»

گروسی با بیان اینکه نمی‌داند دولت ایران تا چه حد مصوبه مجلس را اجرا خواهد کرد، افزود: «باید این موضوع را جدی بگیرم زیرا این [مصوبه] یک قانون است و به‌نظر می‌رسد دولت هم در اجرای آن مصمم باشد. این برای من نگران‌کننده است.» او با اشاره به مصوبه مجلس و تصمیم دولت ایران برای اجرای آن، تصریح کرد: «با اینکه وظیفه من نیست که به [جو بایدن] رئیس‌جمهور منتخب آمریکا بگویم که برای احیای دیپلماسی با ایران چه کار کند اما مشخص است که ما ماه‌های زیادی زمان پیش روی خود نداریم. فقط چند هفته فرصت داریم.» مدیر کل آژانس اتمی درباره طرح کاهش دسترسی نظارتی بازرسان این سازمان در ایران نیز گفت: «دوست ندارم که در روز بیست‌ویکم فوریه از ایران بشنوم که حضور بازرسان من در ایران کاهش خواهد یافت. این خبر بدی است، واقعا!» گروسی با این حال ابراز امیدواری کرد: «باور دارم می‌توانیم تا تاریخ بیست‌ویکم فوریه به نوعی توافق کمکی یا نقشه‌راه جهت اطمینان حاصل کردن از بازگشت تمام طرف‌ها به توافق هسته‌ای دست یابیم، فارغ از اینکه موضوعاتی مانند غنی‌سازی ۲۰ درصدی یا سانتریفیوژهای اضافه باید برطرف شوند.»

روز دو‌شنبه ۱۵ دی ماه سال‌جاری و پس از آنکه «قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» از سوی مجلس تصویب و به دولت ابلاغ و رئیس‌جمهور نیز دستور اجرای قانون مزبور را صادر کرد، سازمان انرژی اتمی در راستای اجرای این قانون تولید اورانیوم با غنای ۲۰ درصد را آغاز کرد. با این حال، «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه ایالات‌متحده با متهم کردن ایران به «باج‌گیری هسته‌ای»، گفت تهدید به اخراج بازرسان آژانس ورای نقض برجام است و ایران نباید اصلا اجازه غنی‌سازی اورانیوم داشته باشد. از سوی دیگر، اتحادیه اروپا به‌ویژه سه کشور عضو برجام که تعهداتشان در این توافق را عملیاتی نکرده‌‌ و سابقه بدی از بدعهدی‌های خود به‌جا گذاشته‌اند نیز از آغاز مجدد غنی‌سازی ۲۰ درصد در فردو ابراز نگرانی‌ کرده‌ و آن را نقض برجام خوانده‌اند.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند