بلندترین شب سال از راه رسید؛ یلدایی که بر خلاف سال‌های گذشته، در بحبوحه اوج گیری شیوع کرونا و نگرانی‌ها از افزایش مبتلایان، باید بدون دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه برگزار شود. به‌ویژه آنکه سالمندان و میانسالان براساس اعلام مقامات وزارت بهداشت، آسیب پذیرترین گروه‌های سنی در مواجهه با بیماری کووید-۱۹ هستند. آخرین آمارهای وزارت بهداشت ایران حاکی از آن است که از منظر توزیع جمعیتی مرگ کرونایی، گروه‌های سنی بالای ۶۰ سال بیش از همه در معرض خطر مرگ و میر ناشی از کرونا قرار دارند؛ گروه سنی که تا امروز، حدود ۷۳ درصد فوتی‌های کرونایی در ایران از میان آنها بوده‌اند. از این رو بیش از یک ماه است که اصلی‌ترین هشدارها بر برگزاری دورهمی‌های یلدایی متمرکز شده و اوج‌گیری مجدد کرونا پس از یلدا در صورت بی‌تفاوت بودن مردم به هشدارها بسیار محتمل است.

همچنان که نتیجه اعمال محدودیت‌های تردد شبانه در شهرهای قرمز و نارنجی در آذرماه- که بیشتر به دلیل طولانی بودن شب‌ها و برگزاری دورهمی‌های شبانه مردم اعمال شده است- با نتایج قابل قبولی از منظر کاهش تعداد مبتلایان و حتی قربانیان کرونا همراه بوده، به‌نظر می‌رسد تداوم برگزاری دورهمی‌های یلدایی می‌تواند بار دیگر این نتایج را از بین ببرد و تعداد مبتلایان و قربانیان کرونایی بار دیگر روندی صعودی در پیش گیرد. هرچند دیروز ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت بر کاهش چشمگیر قربانیان با اعمال محدودیت‌های کرونایی صحه گذاشت و گفت که این محدودیت‌ها کاهش حدود ۵۰‌درصدی در بستری‌ها و مرگ و میر را داشته، از مردم خواست برای حفظ این روند از دورهمی‌ها به‌خصوص در شب یلدا خودداری کنند. او تاکید کرد: در صورت بی‌توجهی مردم، موج طولانی اپیدمی کرونا در کشور ایجاد خواهد شد.

علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا هم مانند سایر مقام‌های وزارت بهداشت، مهم‌ترین عامل شیوع این بیماری را در این فصل سرما دورهمی خانوادگی خواند و از مردم خواست در شب یلدا از برگزاری دورهمی پرهیز شود، زیرا اگر دورهمی خانوادگی برگزار شود بیماری طی دو هفته دیگر خیز خواهد داشت.

در ادامه هشدارهای یلدایی، سخنگوی وزارت بهداشت حفظ روند کاهشی ابتلا و فوتی کرونا را نیازمند همکاری مردم و مسوولان دانست و تاکید کرد: هموطنان از برگزاری میهمانی در شب یلدا خودداری کنند. سیما سادات لاری در گفت‌وگو با «ایلنا» با اشاره به خطر دورهمی‌ها به‌خصوص در شب یلدا، بیان کرد: براساس تحقیقات انجام شده، تاثیر ابتلای افراد به ویروس کرونا به علت دورهمی‌ها بیش از ۵۰ درصد است. به‌خصوص حضور در فضاهای بسته و بدون تهویه با توجه به‌سرمای هوا، می‌تواند در صورت حضور فرد مبتلای بی‌علامت در جمع، به‌سرعت باعث ابتلای سایر اعضای خانواده شود. او ادامه داد: از طرفی ساعت حضور افراد در دورهمی‌ها و میهمانی‌ها و به‌خصوص در مراسم شب یلدا بسیار طولانی بوده و تهویه مناسب و فاصله‌گذاری هم انجام نمی‌شود. در نتیجه توصیه می‌شود که مانند عید نوروز، افراد از برگزاری دورهمی و میهمانی‌ها در شب یلدا خودداری کنند.

البته بخشی از جامعه درمان کشور به عمل مردم به این توصیه‌ها و درخواست‌ها خوش‌بین نیستند. دیروز محبوبه حاج‌عبدالباقی فوق تخصص عفونی در گفت‌وگویی با «ایرنا» گفت: با وجود توصیه‌ها به خانه ماندن در شب یلدا حتما عده زیادی از مردم رعایت نمی‌کنند و همین تعداد به‌طور قطع باعث می‌شوند که بعد از شب یلدا با اوج‌گیری مجدد اپیدمی کرونا در کشور مواجه شویم.

نگرانی‌ها درباره شب یلدا و احتمال افزایش مبتلایان و مرگ و میر کرونایی تا حدی است که رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های نوپدید انستیتو پاستور هشدار داده که موج‌های احتمالی بعدی کرونا سهمگین‌تر از موج فعلی خواهد بود. احسان مصطفوی استاد اپیدمیولوژی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به روند کاهش بیماری کرونا تاکید کرد: باید توجه داشت که این روند کاهنده هر چند مهم و امیدوارکننده است، اما شرایط فعلی را باید شکننده دانست و نباید به این سیر نزولی خوش‌بین بود. کاهش دمای هوا و حضور افراد در محیط‌های سربسته، اوضاع را در پاییز و زمستان سخت‌تر از قبل کرده است؛ بنابراین اگر مراقب نباشیم و مدیریت مناسبی برای کنترل اپیدمی دنبال نکنیم ممکن است موج‌های احتمالی بعدی، سهمگین‌تر از موج فعلی باشد.

۲۰۵ شهر نارنجی

بنابر اعلام روز گذشته سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا هم اکنون ۲۰۵ شهر ایران در وضعیت نارنجی قرار دارند و ۲۴۳ شهر نیز در وضعیت زرد به‌سر می‌برند.

علیرضا رئیسی دیروز با بیان اینکه آمار مرگ و میرها نسبت به یک ماه قبل ۵۰ درصد کاهش داشته است گفت: میزان بستری نیز ۴۰ درصد کاهش یافته است و در اکثر استان‌ها روند نزولی است اما اگر شب‌ یلدا پروتکل‌ها رعایت نشود بیماری خیز برمی‌دارد. سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: در گزارشی که امروز از وضعیت بیماری در کشور در این جلسه مطرح شد خوشبختانه اعلام شد که در ۳۰ استان از کشور روند بیماری به‌صورت نزولی شده است و تنها در یک استان آن هم مازندران فعلا روند نزولی شروع نشده است. او گفت: هفته گذشته چهار استان مازندران، گلستان، گیلان و اردبیل در وضعیت قرمز بودند.

کاهش مبتلایان

آخرین آمارهای رسمی از کاهش تعداد مبتلایان حکایت دارد. بنابر اعلام روز گذشته سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت، در بازه ۲۴ ساعته منتهی به ظهر شنبه ۶ هزار و ۴۲۱ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شدند که از این میان۸۲۲نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید-۱۹ در کشور به یک میلیون و ۱۵۲ هزار و ۷۲ نفر رسید. تعداد مبتلایان در ۲۴ ساعت منتهی به ظهر شنبه نسبت به آمار یک روز پیش از آن روند کاهشی داشته است. در ۲۴ ساعت منتهی به روز جمعه، ۷ هزار و ۱۲۱ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شده بودند که نسبت به آمار دیروز، ۷۳۰ نفر کاهش نشان می‌دهد.

۱۷۵ قربانی دیگر

همچنین با فوت ۱۷۵ بیمار دیگر از مبتلایان قطعی در ۲۴ ساعت یاد شده، شمار جان‌باختگان قطعی این بیماری در کشور به ۵۳ هزار و ۴۴۸ نفر رسید. آمار قربانیان کرونا در ایران پس از ۷۰ روز، جمعه به زیر ۲۰۰ نفر در روز کاهش یافت و این روند در آمار ۲۴ ساعت منتهی به ظهر شنبه نیز تداوم یافته است.

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت ۵۵۹۱ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

لاری، با بیان اینکه خوشبختانه برای اولین بار شاهد خروج تمامی شهرستان‌های کشور از وضعیت قرمز بیماری هستیم به‌طوری که اکنون ۲۰۵ شهرستان کشور در وضعیت نارنجی یعنی پرخطر و ۲۴۳ شهرستان در وضعیت زرد، یعنی با خطر متوسط بیماری قرار دارند، گفت: در هفته گذشته میانگین بروز هفتگی موارد مثبت بستری و همچنین میانگین بروز هفتگی موارد مرگ و میر ناشی از بیماری نسبت به هفته ماقبل دارای روند کاهشی بوده است. میانگین بروز هفتگی موارد مثبت بستری در هفته چهارم آذرماه ۹ نفر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت گزارش شده است که بیشترین میزان بروز به ترتیب در استان‌های مازندران، کهگیلویه و بویراحمد، تهران، ایلام و اردبیل بوده است. همچنین میانگین بروز هفتگی موارد مرگ و میر ناشی از کرونا در کشور در هفته چهارم آذر ماه حدود ۳/ ۱۹ نفر به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت گزارش شده است که بیشترین میزان بروز در این شاخص به ترتیب در استان‌های اردبیل، یزد، گلستان، زنجان و ایلام بوده است.

 لاری ادامه داد: به‌رغم خروج شهرستان‌های کشور از وضعیت قرمز و همچنین تداوم روند کاهشی در موارد ابتلا، بستری و مرگ و میر ناشی از بیماری در کشور که مرهون همکاری مردم در عمل به پروتکل‌های بهداشتی، توسعه همکاری‌های بین بخشی و تلاش‌های شبانه‌روزی پرسنل نظام سلامت بوده است، وضعیت بیماری در کشور همچنان ناپایدار، حساس و شکننده بوده و هر گونه عادی‌انگاری شرایط زمینه‌ای را جهت خیز مجدد بیماری فراهم می‌کند.

پیش‌بینی ترافیک شدید

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ هم دیروز اعلام کرد با توجه به کاهش یک ساعته زمان شروع محدودیت‌های تردد شبانه در تهران برای شنبه و یکشنبه، لازم است رانندگان زمان سفر خود را مدیریت کنند تا جریمه نشوند. سردار محمدحسین حمیدی با اشاره به ابلاغ ستاد ملی مقابله با کرونا در مورد ممنوعیت تردد خودروهای شخصی از ساعت ۲۰ تا ۴ بامداد در روزهای شنبه و یکشنبه که برای کاهش ترددها در شب یلدا اتخاذ شده است، گفت: طی این دو روز ساعت اتمام فعالیت تمامی صنوف به غیر از گروه یک، تا ساعت ۱۸ بوده و از ساعت ۲۰ نیز ممنوعیت‌های تردد شبانه آغاز خواهد شد، از این رو پیش‌بینی پلیس این است که امروز و فردا شاهد ترافیک سنگین عصرگاهی در معابر داخل شهری پایتخت باشیم.به گزارش «ایسنا» او با بیان اینکه حجم ترافیک در ساعات بعد از ظهر متراکم‌تر و بیشتر خواهد شد، گفت: توصیه ما به شهروندان این است که زمان سفر خود در این دو روز را مدیریت کرده و از انجام ترددهای غیرضروری در شهر به‌ویژه در ساعات عصرگاهی که ترافیک به اوج خود می‌رسد خودداری کنند. حمیدی افزود: برابر مصوبه ابلاغ شده در روزهای شنبه و یکشنبه ساعت آغاز محدودیت‌های تردد شبانه از ۲۱ به ۲۰ تغییر کرده و خودروهایی که پس از این ساعت در معابر باشند، از سوی دوربین‌ها و نیز ماموران پلیس ۲۰۰ هزار تومان جریمه خواهند شد.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند