در همین ارتباط، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا با بیان اینکه اروپایی‌ها در اینکه لغو ممنوعیت تسلیحاتی ایده بدی است با ما موافق هستند، گفت: آنها چنان درگیر توافق هسته‌ای هستند که نمی‌توانند راهی برای کمک به ما بیابند که مطمئن شویم این سلاح‌ها تنها در مدت ۳۰ روز دیگر به ایران سرازیر نمی‌شوند.

به گزارش «ایسنا» پمپئو در گفت‌وگویی با رادیو فرانس اینتر با مطرح کردن ادعاهایی ضدایرانی و با بیان اینکه کشورهای بسیار کمی از جمله از اروپا با ما مخالف هستند، مدعی شد: تغییری که ما پیرامون مساله ایران ایجاد کردیم یک موفقیت بزرگ بوده و دنیا را بر سر این واقعیت که ایران حامی اصلی تروریسم است، متحد کرده است. پمپئو در ادامه مدعی شد: ما مانع دستیابی ایران به تانک‌های چینی و سامانه‌های دفاعی هوایی روسیه و سپس فروش تسلیحات به حزب الله خواهیم شد که موجب از بین بردن تلاش‌های رئیس‌جمهور مکرون در لبنان خواهد شد.

ادعاهای پمپئو در حالی مطرح می‌شود که دولت آمریکا ماه گذشته نتوانست حمایت حداکثری اعضای شورای امنیت سازمان ملل را در راستای تصویب پیش نویس قطعنامه‌ای که برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران ارائه کرده بود، جلب کند. این قطعنامه با ۱۱ رای ممتنع، دو رای مخالف روسیه و چین و ۲ رای مثبت آمریکا و دومینیکن ناکام ماند. پس از آن نیز دیان دیجانی، سفیر اندونزی که کشورش ریاست دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل متحد را برعهده دارد، اعلام کرد مخالف این اقدام دولت آمریکا است. تاریخ تحریم تسلیحاتی ایران در ۱۸ ماه اکتبر سال میلادی جاری به پایان می‌رسد. با این حال پمپئو گفت: من مطمئن هستم که می‌توانیم یک هفته‌ای مکانیزم ماشه را فعال کنیم و ایران بار دیگر از خرید و فروش تسلیحاتی منع خواهد شد.

پیش‌تر و در روز یکشنبه وزیران خارجه سه کشور اروپایی عضو برجام نشستی در لندن برگزار کردند. دومینیک راب، وزیرخارجه بریتانیا از ژان ایو لودریان و هایکو ماس وزیران خارجه فرانسه و آلمان دعوت کرده بود که برای اتخاذ یک سیاست واحد در برابر درخواست آمریکا به بازگرداندن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران در یک نشست مشترک در شهر کنت در جنوب شرقی انگلستان شرکت کنند. جوزپ بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم از طریق ویدئوکنفرانس در این نشست حضور داشت.

در پایان این نشست وزیران خارجه سه قدرت اروپایی اعلام کردند که هرچند بریتانیا متحد آمریکا به‌شمار می‌آید و نمی‌تواند به سادگی از حمایت از درخواست ایالات‌متحده در مساله ایران چشم بپوشد و به‌رغم آنکه بریتانیا خواهان تجارت آزاد با آمریکاست، اما با این حال سه کشور یک‌صدا از اقدام آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌های بین‌المللی سازمان ملل علیه ایران حمایت نمی‌کنند. وزیران خارجه بریتانیا، فرانسه و آلمان در نشستی در لندن به این توافق دست یافتند که با اقدام آمریکا برای فعال کردن مکانیزم ماشه مقابله کنند و خواهان رویکرد مشترک برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران شدند.

آمریکا برای فعال کردن مکانیزم ماشه مدعی است که به‌رغم خروج از برجام اما همچنان ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ حضور دارد و مبتنی بر همین ادعا هم در ۳۰ مرداد ۹۹ درخواست اعلان یا نوتیفیکیشن برای فعال کردن مکانیزم ماشه را اعلام کرد. بر اساس قرائت آمریکا از برجام اگر تا ۳۰ روز بعد از اعلان یعنی تا ۳۰ شهریور ۹۹ شورای امنیت قطعنامه‌ای را صادر نکند به‌صورت خودکار قطعنامه‌های تعلیق شده به وسیله قطعنامه ۲۲۳۱ باز خواهد گشت.

گفت‌وگوی پمپئو با مقام قطری درباره ایران

وزیر خارجه آمریکا در ادامه تلاش‌های خود برای فشار بر ایران با وزیر خارجه قطر در آمریکا دیدار کرد. در همین ارتباط سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای به محور ضدایرانی گفت‌وگوی وزیر امور خارجه آمریکا با معاون نخست‌وزیر قطر اشاره کرد. به گزارش «ایسنا» به نقل از پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه آمریکا، مورگان اورتاگوس سخنگوی این وزارتخانه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: مایک پمپئو با محمد بن عبدالرحمان الثانی معاون نخست‌وزیر قطر در پی آغاز سومین دور مذاکرات راهبردی سالانه آمریکا-قطر در واشنگتن دیدار کردند. اورتاگوس در بخشی از این بیانیه با اشاره به محور گفت‌وگوی آنها، با مطرح کردن ادعایی علیه نقش ایران در منطقه گفت که آنها درباره تحرکات منطقه‌ای برای پیشبرد صلح و شکوفایی، ضرورت غلبه بر اختلاف‌ها در منطقه و مبارزه با آنچه تاثیر ثبات زدای ایران بر منطقه می‌خواند و همچنین تلاش قطر برای حمایت از ثبات و پیشرفت اقتصادی در غزه گفت‌وگو کردند.

طرح ۳ ‌فوریتی اقدام متقابل علیه ماشه

همزمان با رایزنی‌های پمپئو برای اجرایی کردن مکانیزم ماشه، تعدادی از نمایندگان مجلس طرحی را برای مقابله با اقدامات خصمانه آمریکا تهیه کرده و خواستار بررسی سه‌فوریتی طرح اقدام متقابل ایران علیه فعال‌سازی مکانیزم ماشه شده‌اند. به گزارش خبرگزاری فارس، نصرالله پژمان فر رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی امروز (سه‌شنبه ۲۵ شهریور) در تذکر شفاهی از آماده کردن طرح سه فوریتی برای اقدام مناسب مجلس درباره شیطنت و پاس‌کاری اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها درخصوص فعال کردن مکانیزم ماشه خبر داد.

او در این تذکر اعلام کرد که این طرح بر اساس کار مشترک علی خضریان، نماینده مردم تهران و سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری، نماینده مردم قم و رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و بنده تهیه و تقدیم هیات رئیسه مجلس شده اما از هیات رئیسه می‌خواهیم که برای سه‌فوریتی شدن این طرح دوفوریتی دستورات لازم صادر شود. متن این طرح که دوفوریتی آن به هیات رئیسه مجلس تقدیم شده و نمایندگان درخواست سه‌فوریت آن را در نشست امروز مجلس مطرح کرده‌اند، عبارت است از: قانون توقف کامل اجرای تعهدات هسته‌‌ای در قبال بازگشت قطعنامه‌­های تحریمی سازمان ملل. با این هدف، ماده واحده زیر پیشنهاد می‌شود: در صورت بازگشت قطعنامه‌‌های شماره ۱۶۹۶، ۱۷۳۷، ۱۷۴۷، ۱۸۰۳، ۱۸۳۵، ۱۹۲۹ که مطابق قطعنامه ۲۲۳۱ خاتمه یافته بودند، دولت جمهوری اسلامی ایران ظرف یک هفته کاری موظف به پایان دادن کامل به اجرای تعهدات زیر است: بازطراحی و بازسازی رآکتور تحقیقاتی آب سنگین اراک، ممنوعیت ایران در استفاده از رآکتورهای آب سنگین، ممنوعیت فعالیت‌های بازفرآوری سوخت مصرف شده، ممنوعیت فعالیت‌هایی که می‌تواند به طراحی و توسعه وسایل انفجار هسته‌ای کمک کند، اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی و کد ۳.۱ اصلاحی، استفاده از فناوری‌های مدرن نظارتی و حضور طولانی مدت آژانس، شفافیت مربوط به سنگ معدن اورانیوم، شفافیت مربوط به غنی‌سازی، دسترسی به سایت‌های هسته‌‌ای، شفافیت در تولید اجزای سانتریفیوژ، بندهای نظارتی و راستی‌آزمایی که در بخش‌های عملیاتی وجود دارد و هر گونه تعهد باقیمانده که در برجام وجود دارد.

این مطلب برایم مفید است
24 نفر این پست را پسندیده اند