توییتر وزارت‌خارجه آمریکا همچنین در توییتی دیگر به اتهام‌زنی علیه حزب کمونیست چین پرداخت و مدعی شد در همه جای دنیا تهدید حزب کمونیست چین درحال آشکار شدن است و کشورهایی که در این خصوص هم‌فکر هستند درحال کنار هم قرار گرفتن برای عقب راندن این تهدید هستند. وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه جدید خود با شبکه «فاکس‌نیوز» نیز ادعاهای مشابهی را مطرح کرده بود. این ادعاهای پمپئو در ادامه تلاش وی برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران بیان شده که به نظر می‌رسد تاکنون آمریکا نتوانسته کشورهای غربی عضو شورای امنیت را در این خصوص با خود همراه کند.

به تازگی پایگاه تحلیلی «بلومبرگ» در گزارشی اعلام کرد ایالات‌متحده با ارائه قطعنامه جدیدی به اعضای شورای امنیت سازمان ملل، خواستار تمدید تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران شده است. بلومبرگ با ادعای اینکه به یک نسخه از متن این پیش‌نویس جدید قطعنامه دست پیدا کرده، نوشت: «این (نسخه) از اعضای سازمان ملل می‌خواهد فروش تمامی تسلیحات به ایران و خرید آنها از [ایران] را متوقف کنند و از ارائه آموزش‌های فنی، منابع یا خدمات مالی، مشورتی و دیگر کمک‌های مرتبط با تامین، فروش، انتقال، تولید، نگهداری یا [نحوه] استفاده از تسلیحات به ایران اجتناب کنند.» دولت آمریکا در راستای سیاست ضدایرانی خود، مدتی است که با متهم کردن تهران به نقض قطعنامه ۲۲۳۱، خواستار تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران شده است. تحلیلگران بر این باورند که دولت آمریکا تنها می‌تواند امیدوار به جلب حمایت فرانسه، بریتانیا و آلمان به‌عنوان سه عضو اروپایی برجام باشد.

دیپلمات‌های سازمان ملل به فارن‌پالیسی گفته‌اند انتظار می‌رود ایالات‌متحده این قطعنامه را روز دوشنبه رسما ارائه کند و طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تا سه‌شنبه درخصوص آن رای‌گیری انجام شود. چین و روسیه به صراحت اعلام کرده‌اند این قطعنامه را وتو خواهند کرد؛ با این حال فارن‌پالیسی نوشته ممکن است کار اصلا به نیاز به وتو هم نکشد زیرا واشنگتن احتمالا از ۹ رای لازم برای تصویب قطعنامه خود نیز برخوردار نیست. پیش از این «دنی دانون» نماینده رژیم صهیونیستی در سازمان ملل با ضروری دانستن تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت، مدعی شد هر جایی خطری علیه تل‌آویو وجود دارد، رد پای ایران در آنجا دیده می‌شود.

این مطلب برایم مفید است
12 نفر این پست را پسندیده اند