با نزدیک شدن به موعد لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران بر مبنای قطعنامه ۲۲۳۱ تلاش‌های مقامات آمریکا برای تمدید این تحریم‌ها شدت گرفته است. اقدامی که تاکنون با مخالفت چین و روسیه مواجه شده است.در همین ارتباط سیدعباس موسوی دیروز دوشنبه در نشست خبری که با رعایت پروتکل‌های بهداشتی با اصحاب رسانه برگزار شد، با اشاره به سفر برایان هوک به منطقه هم گفت: هوک حرف مفت زیاد می‌زند؛ او با توجه به شرایط داخلی آمریکا و براساس توهماتی که دارد، به دوره‌گردی افتاده که بر آنها حرجی نیست. حرف‌ آنها به‌ویژه ادعایشان درباره ایستادن در کنار مردم ایران بی‌پایه و اساس است که نیازمند پاسخگویی هم نیست.

موسوی با بیان اینکه رئیس‌جمهور آمریکا در مقابل مردم ایران است، اظهار کرد: آیا رئیس جمهور آمریکا با فشار حداکثری، تروریسم اقتصادی و بستن راه‌های قانونی برای انتقال دارو و تجهیز ات برای کودکان صعب‌العلاج، کنار مردم ایران است؟ وقتی کشوری با قلدری از توافق هسته‌ای خارج شده و ملت ایران را تحت فشار قرار می‌دهد، در کنار مردم ایران ایستادن است؟

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران می‌گوید عدم تمدید تحریم تسلیحاتی ایران به قیمت تشدید مناقشات در منطقه تمام خواهد شد. هوک که از روز شنبه برای رایزنی با کشورهای عرب خلیج‌فارس درباره تمدید تحریم تسلیحاتی ایران به منطقه سفر کرده است، به خبرنگاران گفت:‌ «با رهبران کشورهای خلیج‌فارس و کشورهای اطراف دنیا صحبت کرده‌ام.

هیچ کس موافق نیست که ایران اجازه پیدا کند آزادانه تسلیحات متعارف مانند جت‌های جنگنده و انواع موشک را خرید و فروش کند.»سخنگوی وزارت خارجه ایران همچنین درباره اظهارات مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا درباره تمدید تحریم تسلیحاتی ایران و اینکه تضمین می‌کنیم تحریم تسلیحاتی ایران در اکتبر تمدید شود، گفت:‌ ما می‌دانستیم آمریکایی‌ها از هیچ تلاشی برای این مساله فروگذار نخواهند کرد، خبر داریم فشارهای زیادی را به کشورها در سطح شورای امنیت و در سطوح منطقه‌ای آوردند. به اعضای دائم و غیردائم شورای امنیت فشار آوردند.سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: ما این را هم به آنها گفتیم و هم به دوستان خودمان و هم اعضای شورای امنیت که این مساله برای جمهوری اسلامی ایران غیرقابل قبول است و آنها تحت فشار آمریکا، جمهوری اسلامی ایران را از این حق قانونی و طبیعی که در قطعنامه ۲۲۳۱ آمده محروم می‌کنند و قطعا با واکنش و حساسیت جمهوری اسلامی ایران مواجه خواهد بود.موسوی گفت: تا آنجا که رایزنی کردیم و تماس‌هایی که جمهوری اسلامی با دوستان خود برقرار کرده، رسیدن به این هدف آمریکا را قدری بعید می‌دانیم و احتمال نمی‌دهیم کشورهای مختلف تن به خواسته قلدرمآبانه و نامشروع آمریکایی‌ها بدهند. او افزود: امیدواریم فشارهای آمریکا متوقف شود و بدانند کار عبث و بیهوده‌ای انجام می‌دهند. جمهوری اسلامی ایران تلاش‌های خودش را در مقابل انجام خواهد داد تا به حق قانونی و طبیعی خود دست یابیم. وزیر امور خارجه آمریکا روز یکشنبه مدعی تضمین تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت سازمان ملل در ماه اکتبر شده بود.

ملاک رفتار و عملکرد دولت آمریکا

موسوی در ادامه درباره ارزیابی ایران از برنامه حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری پیش روی آمریکا اظهار کرد: این موضوع مساله داخلی آمریکا است و ارتباط مستقیمی به ایران ندارد. ایران از چهار دهه گذشته، همه دولت‌ها را با گرایش‌های مختلفی آزموده است. ملت ایران حافظه تاریخی قوی دارد و در حافظه خود سپرده که چه در دولت‌های دموکرات و چه در دولت‌های جمهوری‌خواه شاهد اقدامات خصمانه علیه ایران بودیم. او با بیان اینکه برای ایران مهم نیست که چه دولتی با چه گرایشی بر سرکار می‌آید، تاکید کرد: در انتخابات هر حرفی زده می‌شود. ما به عملکرد نگاه می‌کنیم و متناسب با شرایط، واکنش‌های مقتضی را در آن زمان خواهیم داشت. ما حساب ویژه‌ای مبنی بر اینکه چه دولتی بر سرکار باشد، نکردیم.

صداقتی در گفتار و کردار آمریکایی‌ها وجود ندارد

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره ادعای زلمای‌خلیل‌زاد نماینده‌ آمریکا در امور افغانستان مبنی بر اینکه ایران در فرآیند صلح افغانستان همکاری نمی‌کند، ‌اظهار کرد: هیچ‌گونه صداقتی در گفتار و کردار آمریکایی‌ها در خصوص منطقه ما به ویژه همکاری در افغانستان وجود ندارد و ما حضور آنها را در منطقه موجب بی‌ثباتی و ناامنی به ویژه در افغانستان می‌دانیم. موسوی تاکید کرد: آنچه برای ایران مهم است گفت‌وگوهای بین‌الافغانی است که باید با محوریت دولت کابل باشد و ما هرگونه دخالت خارجی را در این باره مردود می‌دانیم. البته جمهوری اسلامی ایران ظرفیت‌هایی دارد که از این ظرفیت‌ها برای برقراری صلح و ثبات در افغانستان استفاده می‌کنیم.

او افزود: آمریکا بعد از شکست‌هایی که در منطقه و افغانستان داشت، به گفت‌وگو با برخی از گروه‌ها روی آورد که این گفت‌وگوها برای نجات از شکست بوده و از روی خیرخواهی و صلح برای ملت افغانستان نیست. سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره مزاحمت دو جنگنده آمریکایی برای هواپیمای ایرانی بیان کرد: آمریکایی‌ها انواع و اقسام راهزنی‌ها را امتحان می‌کنند. آنها از راهزنی دریایی به راهزنی هوایی رسیده‌اند. اقدام خطرناک آنها علیه هواپیمای ایران در آسمان سوریه اقدام خطرناک و تهدید تروریستی بود که خلاف موازین بین‌المللی است.

اقدام لازم برای پشیمان کردن ‌آمریکا

این دیپلمات ارشد با بیان اینکه وزارت خارجه با کمک ستاد کل نیروهای مسلح، قوه قضائیه و سازمان هواپیمایی کشوری موارد لازم را برای پشیمان کردن آمریکا در این مورد انجام می‌دهد، یادآور شد: ایران از طریق نمایندگی خود در سازمان ملل اقداماتی را شروع کرده و موارد دیگر هم در دست اقدام است. موسوی گفت: وقتی گزارش کامل به ما برسد اقدامات حقوقی دیگر  و هماهنگی‌های لازم را انجام خواهیم داد. ضمن اینکه اقدام مقتضی در پاسخ به این رفتار خصمانه را خواهیم داد.

خوانش جعبه سیاه

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که چه تمهیدی اندیشیده شده تا فرانسه اطلاعات جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را به رسانه‌ها ندهد، گفت: فرانسه تکنولوژی خوانش این هواپیما را داشت. خوانش جعبه سیاه طبق اصول و ضوابطی و با حضور همه کشورهای ذی‌نفع انجام می‌شود و فکر نمی‌کنم آنها دست به این اقدام بزنند. آنها موظفند اطلاعات را استخراج کرده و در اختیار کشورهای ذی‌نفع قرار دهند.

پیام ظریف به مسکو

موسوی درباره پیامی که ظریف برای رئیس‌جمهور روسیه به مسکو برد هم گفت: این سفر از قبل برنامه‌ریزی شده بود و همان‌طور که ملاحظه کردید، در سفر الکاظمی به تهران هم وزیر خارجه حضور نداشت. ما رایزنی‌های مستمری با مقامات روسی داریم و با توجه به شرایطی که در آن قرار داریم و تحولات پیش رو لازم بود این سفر انجام و پیام رئیس‌جمهوری اسلامی ایران به رئیس‌جمهور روسیه انتقال داده شود.

او با اشاره به محورهای رایزنی ظریف در مسکو بیان کرد: یک بخش رایزنی‌ها در مورد فشار آمریکایی‌ها برای ادامه محدودیت‌های تسلیحاتی بود که لازم بود در این باره گفت‌وگو شود. علاوه بر این بحث تمدید قراردادی که از ۲۰ سال قبل با روسیه داشتیم، هم در این سفر مطرح شد. سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: این قرارداد ۱۰ ساله اسفند ۷۹ امضا  و در ادامه دو بار در بازه‌های زمانی پنج ساله تمدید شد. در این سفر گفت‌وگوهایی شد تا قرارداد طویل‌المدت‌تر بین دو کشور داشته باشیم و با اصلاحاتی این قرارداد را تمدید کنیم.

چرایی لغو سفر نخست وزیر عراق به عربستان

موسوی درباره لغو سفر نخست‌وزیر عراق به عربستان و اینکه آیا او حامل پیامی از ریاض به تهران بوده است، گفت: در مورد سفر الکاظمی به عربستان به اطلاعاتی که دولت عراق منتشر کرده، اکتفا می‌کنم. وقتی مقامات یک کشور به کشور دیگر می‌روند علاوه بر مسائل دوجانبه، در خصوص مسائل منطقه‌ای هم صحبت می‌شود. مسائل منطقه‌ای، برخی ناسازگاری‌ها و سوءتفاهم‌ها هم می‌تواند محور چنین گفت‌وگوهایی باشد. او گفت: منطقه و همسایگان اولویت اصلی‌ و نخست ما هستند و ما می خواهیم روابط متوازن و متقابلی با کشورهای مختلف از جمله عربستان داشته باشیم. کشورهای مختلف در مقاطع مختلف اعلام آمادگی کردند که دیدگاه‌های دو کشور را به یکدیگر نزدیک کنند که اگر این مساله رخ دهد ما آماده هستیم تا کار با حسن‌نیت پیش برود.

اقدام خلاف روابط دوستانه کره جنوبی

موسوی درباره تلاش‌های ایران برای بازپس‌گیری پول‌های خود از کره جنوبی اظهار کرد: در ملاقات‌هایی که در سطوح مختلف با مقامات کره‌ای داشته‌ایم، اقدام آنها را خلاف روابط دوستانه و سنتی بین دو کشور عنوان کردیم و از آنها خواستیم اراده شخص ثالث را در روابط دیرینه دو کشور دخالت ندهند. او تاکید کرد: بهانه‌ای که کره‌ای‌ها می‌آورند مبنی بر اینکه فشارها و تحریم‌های آمریکا مانع از پرداخت پول ایران می‌شود، از نظر ما مسموع نیست و انتظار داریم به تعهدات خود عمل کنند و اگر ادعای مستقل بودن دارند، به ملت ایران نشان دهند که تحت تاثیر کشورهای ثالث قرار نمی‌گیرند و پول ملت ایران را آزاد کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: ما دخالتی در روابط کشورها با یکدیگر نداریم؛ ولی خواست ما این است که بدون دخالت کشورهای ثالث، پول ملت ایران را که در شرایط کنونی برای مقابله با کرونا و کنترل عواقب آن هزینه می‌شود، آزاد کنند. موسوی در مورد اظهارات اخیر نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل مبنی بر اینکه اجازه حضور نظامی ایران در سوریه را نمی‌دهیم، بیان کرد: ما نه حضور نظامی داریم و نه می‌خواهیم تا ابد در جایی باشیم. حضور ایران در سوریه به درخواست دولت مشروع و قانونی این کشور بوده است.

نامه ظریف به بورل

موسوی درباره اینکه آیا اروپایی‌ها به نامه ظریف به جوزپ بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پاسخ دادند، عنوان کرد: اروپایی‌ها فقط گفتند دریافت کردیم و فکر نمی‌کنم پاسخ رسمی به ما داده باشند. موسوی در پاسخ به پرسش دیگر مبنی بر اینکه نتانیاهو عنوان کرده به ایران اجازه حضور نظامی در مرزهای فلسطین اشغالی را نمی‌دهیم، تصریح کرد: آقای نتانیاهو هم مثل آقای هوک حرف‌ زیاد می‌زند. او افزود: ما نه جایی حضور نظامی داریم و نه قصد داریم به صورت نظامی تا ابد جایی باشیم.

 حضور ایران به درخواست دولت قانونی، مشروع و مستقر در سوریه و ملت این کشور است و حضور مستشاری است و به آنها کمک می‌کنیم. موسوی خاطرنشان کرد: آنها (صهیونیست‌ها) باید خودشان را قدری جمع  و جور کنند  ضمن اینکه اساس و موجودیت آنها برای ما و اکثر کشورهای منطقه و حتی در سطح جهان، حضور و موجودیتی نامشروع و غیرقانونی است. آنها در جایگاهی نیستند که به ایران بگویند کجا حضور داشته باشد و نداشته باشد. اینها حرف‌های زیادی است که نتانیاهو هر از چندی می‌زند و اصلا قابل اعتبار نیست.

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند