در همین ارتباط سخنگوی دولت روز گذشته در یک نشست خبری درباره علل افزایش قیمت ارز اظهار کرد: متاسفانه یکی از علل افزایش قیمت ارز علاوه‌بر فشار و تحریم اقتصادی یا عوامل اقتصادی، کار روانی برای ایجاد انتظار افزایش قیمت ارز بوده و انتظار بالا رفتن قیمت ارز موجب بالا رفتن فشار در این زمینه شد. عده‌ای در فضای مجازی و بیرون از مرزها به‌ویژه از نیمه‌شب به بعد عددسازی‌های خود را آغاز کردند. به گزارش «ایرنا» سخنگوی دولت با بیان اینکه یکی از علل تداوم پایین آمدن قیمت ارز هم، عدم توجه هم‌میهنان به کارهای سودجویانه برخی سودجویان است، خاطرنشان کرد: با توجه به فروش نفت و برگشت ارز حاصل از صادرات، درآمد ارزی بهتر از این خواهد بود و از این بعد شاهد قیمت واقعی ارز خواهیم بود. کما اینکه رئیس‌جمهوری و رئیس بانک مرکزی در دو هفته اخیر صریحا گفتند این افزایش قیمت ارز، مصنوعی و ناپایدار است.

وی با تاکید بر نقش عوامل روانی در افزایش نرخ ارز یادآور شد: اقدام رسانه‌هایی که بر طبل التهاب ارز می‌کوبیدند، باعث شد برخی پول‌های سرگردان و حتی پول‌های خرد مردم هم به این سمت برود و امیدوارم این کاهش قیمت ارز تداوم داشته باشد. وی اضافه کرد: در صحنه خارجی هم تحرکات دیپلماتیک برای کاهش قیمت ارز را شاهد هستیم که با کاهش محدودیت‌های کرونایی، صادرات ما رشد بیشتر خواهد داشت. به گزارش «ایسنا» ربیعی تاکید کرد: از طرف عرضه با پایان یافتن رفع تعهد ارزی صادرکنندگان، عرضه آنها در بازار نیما رو به افزایش است. البته دیگران هم وقتی دیدند که نرخ در حال کاهش است شتاب خود به سوی عرضه را افزایش می‌دهند، این در حالی است که در طرف تقاضا هم ما کنترل‌هایی انجام دادیم.

بازگشت ارز از دو کشور

سخنگوی دولت با اشاره به نوسانات بازار ارز و پیگیری آن در ستاد اقتصادی دولت اظهار کرد: خوشبختانه منحنی قیمت ارز در حال سرازیر شدن است و این امر در سایه سیاست‌ها و زحمات دولت و بانک مرکزی درخصوص بازگشت ارز به قیمت واقعی صورت گرفته است. در این مدت تلاش کردیم که ارزهای خارج از کشور برگردد و وزارت امور خارجه و بانک مرکزی در این حوزه تلاش‌های موثری کردند و حداقل در دو کشور چشم‌انداز بسیار روشنی ایجاد شد که بتوانیم ارزهایمان را برگردانیم. ربیعی در ادامه گفت: اتخاذ سیاست‌های پولی در شورای پول و اعتبار و همین‌طور بهبود فروش نفت و آرامش روانی جامعه هم به این فرآیند کمک کرد.

موضوعات دوجانبه‌ با عراق

ربیعی همچنین روز گذشته با اشاره به سفر نخست‌وزیر عراق به تهران گفت: امیدواریم گفت‌وگوهای سازنده و موثری با هدف تعمیق روابط دو کشور داشته باشیم و به خوبی بتوانیم چارچوب‌های کاری آینده‌مان را ترسیم و همکاری‌های مشترک سال‌های گذشته دو ملت با فرهنگ مشترک را بیش از گذشته تعمیق ببخشیم. سخنگوی دولت افزود: ما موضوعات دوجانبه‌ای فراوانی با عراق داریم که این مسائل دوجانبه به اندازه کافی پراهمیت است. پیگیری‌های حقوقی مربوط به ترور شهید سلیمانی و یاران وی هم در سفر آقای ظریف به عراق بوده و هم دنبال خواهد شد. ربیعی در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با روابط میان ایران و عراق و مسائل پیرامون ترور شهید سردار سلیمانی و نام برده شدن از برخی مسوولان عراقی در این موضوع عنوان کرد: ما قطعا پیگیری حقوقی واقعه ترور و مجازات همه عاملان سردار شهید سلیمانی را ادامه خواهیم داد. اما اگر قرار بر نام بردن باشد چنین خبری را نمی‌توانم تایید نمی‌کنم و این موضوع را تا پیگیری مجازات ادامه خواهیم داد.

از میانجیگری خیرخواهانه استقبال می‌کنیم

سخنگوی دولت در ادامه افزود: از میانجیگری هر کشوری که خیرخواهانه وارد شود استقبال می‌کنیم و معتقد هستیم منطقه عاری از ظلم و خشونت به نفع همه ماست. این کشورها هستند که خودشان می‌توانند انتخاب کنند در منطقه پرتنش باشند یا نه. عالم سیاست عالمی نیست که همیشه ثابت باشد. ما دیدگاه خود را اعلام کردیم اما کشورهایی که در شرایط تحریم جلوی قلدری آمریکا ایستادند در درازمدت برای ما اولویت خواهند داشت. کشورهای منطقه هم که تابع قلدری‌های ایالات‌متحده و اروپا نبودند، از سوی ایران فراموش نخواهند شد. سخنگوی دولت گفت: ما موضوعات دوجانبه فراوانی با عراق داریم که این مسائل دوجانبه به اندازه کافی پراهمیت است.

روسیه اولویت ایران برای توسعه روابط

ربیعی در پاسخ به سوالی درباره تفاهم‌نامه ایران و چین و اینکه آیا ایران آمادگی دارد چنین تفاهم‌نامه‌ای را با کشورهایی نظیر روسیه داشته باشد، گفت: جمهوری اسلامی ایران آماده است با همه کشورهایی که مصمم به توسعه روابط همه‌جانبه با ایران هستند وارد گفت‌وگوهایی برای ترسیم نقشه راهِ همکاری‌های بلندمدت بر اساس حسن نیت و منافع متقابل شود. روسیه هم حتما در این چارچوب قرار دارد. سخنگوی دولت ادامه داد: در میان کشورهای همسایه، روسیه حتما اولویت ماست و از جمله کشورهایی است که برای ما دارای اهمیت است، ما هیچ سقفی را برای گسترش روابط با همسایگان نداریم؛ کشورهایی هم که اراده خود را برای همکاری بلندمدت اعلام کردند و در مقابل زورگویی و قانون‌گریزی‌های آمریکا ایستادند برای ما در اولویت هستند.

بررسی دستورالعمل‌های بهداشتی ماه محرم

سخنگوی دولت درباره تدابیر برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم در شرایط کرونا گفت: مراسم عزاداری سیدالشهدا و ایام محرم برای همه ما اهمیت دارد؛ سازمان تبلیغات اسلامی، شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه و جماعات و حوزه علمیه قم پیشنهادهایی فرستاده‌اند که این پیشنهادها این هفته در کمیته اجتماعی و امنیتی ما بررسی می‌شود.

به گزارش «ایرنا» وی تصریح کرد: وزارت بهداشت این پیشنهادها را دریافت کرده و در حال تدوین دستورالعمل‌های بهداشتی در این زمینه است که کدام یک از این الگوها و روش‌ها با چه پروتکل‌های بهداشتی قابلیت برگزاری و اجرا دارد. سخنگوی دولت ادامه داد: موضوع برگزاری مراسم و نوع پروتکل‌های بهداشتی، این هفته در کمیته انتظامی و امنیتی مورد بررسی قرار می‌گیرد و شنبه در جلسه ستاد ملی کرونا ارائه خواهد شد. هنوز فرصت داریم که ضمن رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی عزاداری ماه محرم را با شرایط مطلوب و مناسب برگزار کنیم.

حقوق بازنشستگان

سخنگوی دولت درادامه سخنانش دراین نشست خبری، با بیان اینکه با همسان‌سازی حداقل حقوق بازنشستگان به ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسید، تصریح کرد: همسان‌سازی در صندوق‌های لشکری و کشوری، با مسوولیت سازمان برنامه و بودجه در حال پیگیری است تا با تامین منابع لازم، این کار را انجام دهیم.

حادثه نطنز

ربیعی در پاسخ به سوالی درباره آتش‌سوزی نیروگاه نطنز و دیگر نقاط مشابه نیز گفت: درباره پارچین همان زمان اعلام شد که هیچ خرابکاری‌ای صورت نگرفته و یک اتفاق طبیعی بوده است که خسارت آن نیز قابل توجه نبود. حادثه نیروگاه نطنز پیچیدگی خاص خود را دارد و کارشناسان باید به جمع‌بندی قطعی برسند و سپس سازمان انرژی اتمی نتیجه را اعلام خواهد کرد.

تلاش برای معرفی وزیر به مجلس

ربیعی درباره زمان معرفی وزیر صنعت، معدن و تجارت(صمت) به مجلس، اظهار داشت: همان طور که هفته پیش گفتم یک یا دو وزیر را در موقع خود معرفی می‌کنیم. تلاش دولت این است که دو وزیر را به مجلس معرفی کند و برای همین منتظر هستیم تلاش‌های ما برای این منظور نتیجه دهد. بررسی‌ها نشان می‌دهد با زحمات حسین مدرس خیابانی وزارتخانه دچار کاستی نیست و با بسیجی که بانک مرکزی برای کمک به صمت اتخاذ کرده و از ستاد اقتصادی دولت هم دنبال می‌شود هیچ نارسایی مدیریتی گزارش نشده است.

این مطلب برایم مفید است
108 نفر این پست را پسندیده اند