این دیپلمات ارشد با تاکید بر اینکه ایران هیچ‌گاه میز مذاکره را ترک نکرده است، تصریح کرد: «ایران در قالب مذاکره با گروه ۱+۵ با طرف‌های مختلف در ارتباط بود؛ اما این آمریکایی‌ها بودند که با خروج از توافق هسته‌ای، میز مذاکره را ترک و تعهدات خودشان را در برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد نقض کردند.» موسوی با بیان اینکه فکر نمی‌کنیم با ماندن یا رفتن ترامپ در ریاست‌جمهوری تحول خاصی رخ دهد، خاطرنشان کرد: «گفتاردرمانی برای ایران اصلا مهم نیست. برای ایران عمل آمریکا به تعهداتش اهمیت دارد که آمریکا به آن پایبند نبوده است.» موسوی با اشاره به شرطی که از سوی مقامات عالی مقام ایران بیان شد مبنی بر اینکه اگر آمریکا توبه کند می‌تواند به برجام برگردد، ادامه داد: «واشنگتن باید خسارت‌هایی را که به ملت ایران زده است، جبران کند و تحریم‌های ظالمانه را بردارد و در این صورت آنها می‌توانند به چارچوب برجام و گروه ۱+۵ بازگردند.» سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره تبادلات انجام‌شده دو زندانی ایران با یک زندانی آمریکایی هم ابراز کرد: «این تبادلات از بعد انسانی انجام شده است. چند تن از اتباع ایران به دلایل واهی و به‌صورت غیرقانونی در آمریکا به گروگان گرفته شده‌اند. اتهام آنها این است که تحریم‌های آمریکا را دور زده یا نقض کرده‌اند که از دید ما، چنین اتفاقی نیفتاده و از سوی دیگر، تحریم‌های آنها هم غیرقانونی و بی‌مبناست.»

همچنین موسوی با بیان اینکه دستگاه دیپلماسی برای آزادی شهروندان ایرانی تمام تلاش خود را انجام داده است، گفت: «با کمک دولت سوئیس این مبادلات انجام شده و به همین دلیل، ضروری است از کمک‌های دولت سوئیس تشکر کنم. اینها مسوولیت مذاکره در این رابطه را برعهده داشتند وگرنه هیچ مذاکره مستقیمی میان جمهوری اسلامی ایران و دولت ایالات متحده انجام نشده است.»

وی افزود: «گفت‌وگوها و رایزنی‌ها از طریق دولت سوئیس منجر به آزادی شد. اگر امکان مبادله وجود داشته باشد و این آمادگی کماکان در طرف مقابل وجود داشته باشد، ما این آمادگی را داریم مابقی افرادی را که دربند آمریکا هستند، آزاد کنیم و به کشور بازگردانیم.»

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند