به گزارش «ایسنا» در متن این نامه خطاب به ظریف آمده است: «تمایل دارم همبستگی کامل ما با ارزیابی‌های شما درخصوص خط مشی ضدبشری واشنگتن در زمینه گسترش تحریم‌های غیر قانونی یکجانبه علیه ایران که همانند بسیاری از کشورهای جهان از شیوع عفونت جدید ویروس کرونا به‌طور جدی آسیب دیده است را خاطرنشان نمایم. این رویکرد اصولی در گفت‌وگوی تلفنی ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه با حسن روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران که در ۲۱ آوریل سال جاری برگزار شد، مورد تاکید قرار گرفت.» لاوروف ادامه داد: «ضمن نظارت بر پیامدهای سنگین پاندمی‌برای بسیاری از کشورها و ملت‌ها، به اهمیت پیشنهاد ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه که در اجلاس سران گروه بیست در ۲۶ مارس سال جاری مطرح شد و در مورد لغو محدودیت‌های تحویل دارو و مایحتاج اولیه و همچنین تراکنش‌های خرید آنها بود بیشتر متقاعد می‌شویم.» به نوشته وزیر امور خارجه پوتین، روسیه دائما ماهیت غیر قانونی تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران را خاطرنشان می‌کند. وی افزود: «همواره از آمریکا می‌خواهیم این تحریم‌ها را لغو کند و مانعی برای مبارزه تمام عیار با عفونت ویروس کرونا ایجاد نکند. کشورهای اروپای غربی را نیز فرا می‌خوانیم تحت تاثیر ارعاب و تهدید واشنگتن قرار نگیرد و به تعامل با شرکای ایرانی ادامه دهند.»

این دیپلمات روسی خطاب به همتای ایرانی‌اش تاکید کرد: «دیپلماسی مصرانه و هماهنگ ما با کشورهای همسو نتایج مشخصی به بار می‌آورد.» گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد در پیام خود به رهبران کشورهای گروه بیست از آنها خواست تحریم‌های جاری علیه سایر کشورها به منظور مقابله با پاندمی کووید-۱۹ را متوقف نمایند. میشل باچلت کمیسار عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد از منظر حفظ حقوق بشر اظهارات انتقادی در این خصوص داشت.

وی همچنین افزود: «مسائل مطرح شده در نامه شما دائما در دیدارهای ما با شرکای خود در مجامع بین‌المللی، به‌ویژه در چارچوب بریکس بررسی می‌شوند.» لاوروف در نهایت نوشت: «با توجه به اهمیت بسیاری که به روابط ایران و روسیه معطوف می‌داریم، در آینده نیز کار فعال دیپلماتیک خود را ادامه خواهیم داد. همزمان با آن، اجرای برنامه‌ها و پروژه‌های بزرگ اقتصادی که روسیه به‌رغم فشار تحریم‌ها و شرایط سخت، در ایران تحقق می‌بخشد را ادامه خواهیم داد و با این کار از مردم دوست ایران حمایت کاربردی خواهیم کرد.»

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند