این قاضی در حکم ۲۵ صفحه‌ای خود بدون ارائه دلیل و مدرکی ادعا کرده است که ایران مسوول گروگانگیری رابرت لوینسون و شکنجه اوست. تیموتی کلی با اشاره به اینکه حکم او برای خانواده لوینسون بسیار حائز اهمیت است، گفت: این پرونده که خانواده لوینسون علیه جمهوری اسلامی ایران به‌دلیل گروگانگیری و شکنجه طبق «قانون استثنای تروریسم برای مصونیت‌ حاکمیت خارجی» مطرح کرده‌اند، تا حد زیادی مربوط به این می‌شود که آیا ایران این اقدامات وحشیانه را انجام داده است یا خیر. دادگاه بدون قید و شرط به این نتیجه رسید که این کشور چنین کاری کرده است.

مقامات آمریکایی پیش‌تر نیز مدعی شده‌اند که رابرت لوینسون در جریان سفر خود به جزیره کیش در ایران در سال ۲۰۰۷ ناپدید شد و تاکنون سرنوشت او نامعلوم بوده است. آنها ادعا می‌کنند که ایران این مامور سابق اف‌بی‌آی را ربوده است.

مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا نیز در سیزدهمین سالگرد ناپدید شدن رابرت لوینسون با تکرار ادعاهای پیشین آمریکایی‌ها علیه کشورمان در رابطه با این موضوع، مدعی شد: ۱۳ سال پیش در چنین روزی در تاریخ ۹ مارس، رابرت ای. باب لوینسون در جزیره کیش ایران ربوده شد. دولت ایران داشتن اطلاعاتی از محل تقریبی او یا شرایطش را منکر شده است، ادعایی که اعتباری ندارد.

پمپئو همچنین در این بیانیه تاکید کرد: خانواده لوینسون از جمله نوه‌هایش که هیچ‌گاه آنها را ندید، متحمل سختی‌های زیادی در این مدت شده‌اند. ایران باید به تعهدش مبنی بر همکاری با آمریکا برای بازگشت آقای لوینسون پایبند باشد. هنجارهای بین‌المللی، احترام به حقوق بشر و اصول اولیه انسانی بیانگر چیزی کمتر از این نیست.

او در ادامه ادعاهایش افزود: بازگرداندن تمام آمریکایی‌هایی که در خارج از کشور گروگان گرفته شده‌ یا به‌طور غیرقانونی در بازداشت به‌سر می‌برند اولویت برتر رئیس‌جمهور ترامپ است. ما تا زمانی که باب لوینسون و تمام آمریکایی‌هایی که گروگان گرفته شده یا به‌طور غیرقانونی در بازداشت هستند به خانه برگردند، به فعالیت‌مان ادامه می‌دهیم. این ادعاهای پمپئو در حالی مطرح می‌شود که سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت امورخارجه پیش از این در آبان‌ ماه سال‌جاری در این‌باره گفت: براساس درخواستی که از ایران شده بود ایران با حسن‌نیت و برخی مسائل انسان‌دوستانه موضوع آقای لوینسون را پیگیری کرد و تاکنون چندین‌بار در این ارتباط پاسخ داده است که در مورد وضعیت وی اطلاعی ندارد ولی اگر کاری از دست ما بربیاید ایران این کار را انجام می‌دهد البته همان‌طور که گفتم این به معنای داشتن پرونده برای این فرد نیست. اسم ایشان در لیست مفقودان است و اگر کمکی از دست ما برآید در مورد تعیین سرنوشت وی انجام خواهیم داد.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند