به گزارش رویترز، وزارت خزانه‌داری آمریکا گفت که از روز پنج‌شنبه مجوز انجام تراکنش با بانک مرکزی ایران در چارچوب این سازوکار را صادر کرده است.

آمریکا تلاش کرده است تا از طریق این سازوکار که آن را «تمهید تجاری انسان‌دوستانه سوئیس» می‌نامد چهره‌ای بشردوستانه برای خود ایجاد کند. این درحالی است که تحریم‌های ظالمانه واشنگتن علیه ایران، دارو و کالاهای کشاورزی را نیز شامل شده و شرایط دشواری ایجاد کرده است.

سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران در این باره گفته بود: «چیزی به نام کانال بشردوستانه یا مشابه آن را به رسمیت نمی‌شناسیم؛ ما تحریم‌ها را به رسمیت نمی‌شناسیم. اصلا دارو و غذا نباید تحریم می‌شد که بخواهند برای آن کانال راه بیندازند. معتقدیم آمریکایی‌ها تحریم‌های ظالمانه را به دارو نیز کشاندند.»

موسوی با بیان اینکه «از همه تلاش‌ها برای کاهش فشار استقبال کرده و آن را مفید می‌دانیم» ادامه داد: «آمریکایی‌ها می‌دانند تعهدی دارند و رای دیوان لاهه را داریم که به‌عنوان طرف مقابل، موظف به ارائه تسهیلات هستند. ما آن را مجوزهای قطره‌چکانی و مشروط می‌دانیم که نمی‌تواند مانع از نادیده گرفتن جنایات جنگی آمریکا شود.»

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه این داروها با پول این ملت وارد کشور شده است، اظهار کرد: «این داروها باید یک سال و نیم قبل وارد کشور می‌شد که آمریکایی‌ها مانع شدند و کارشکنی کردند. شرکت سوئیسی نیز پول آن را می‌گیرد. توقعات ما بیش از اینهاست. تعهدات آنها هم صدها برابر این جور مسائل است.»

این مطلب برایم مفید است
11 نفر این پست را پسندیده اند