حسن روحانی در مراسم تجدید میثاق اعضای هیأت دولت با آرمان‌های امام راحل و شهیدان تاکید کرد: امام خمینی(ره) نه تنها پدر اسلام‌خواهی بلکه پدر جمهوری‌خواهی در تاریخ ایران بود و جمهوریتی که با دیانت و اسلامیت پیوند نخورد، باقی نمی‌ماند و به استبداد تبدیل می‌شود. روحانی همچنین روز گذشته در حرم مطهر حضرت امام (ره)، با بیان اینکه «امام می‌دانست عدالت و اصلاح جامعه بدون حضور مردم امکان‌پذیر نیست»، گفت: انتخاب کردن حق مردم است و هر کس مردم را از این انتخاب بازدارد و نگذارد در میان سلایق مختلف برگزیند و مردم را دلسرد کند، حتما از مشی و راه امام فاصله دارد. روحانی همچنین تاکید کرد: امید و وحدت را از مردم نگیریم. نشاط را از مردم نگیریم بی‌تردید پیروز نهایی دراین صحنه خواهیم بود.

به گزارش «ایرنا» روحانی با بیان اینکه ایام دهه فجر سال ۵۷ به‌عنوان روزهای تاریخ‌ساز برای کشور عزیزمان و برای همه مسلمانان بود، اظهار کرد: امام در طول این ۱۰ روز گذار بسیار مهمی را از استبداد و استعمار به مردم سالاری و استقلال انجام داد، نهضتی که به همراهش تغییر هست و وقتی آرام می‌نشیند که به نظام منتهی شود.

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه حرکت و انقلابی که پایانش استقرار یک نظام نباشد به‌آشوب بیشتر شباهت دارد، گفت: امام عزیز و بزرگوار ما توانست دو یادگار بزرگ را برای تاریخ و کشور ما به ارمغان بیاورد و آن جمهوریت و اسلامیت بود. روحانی افزود: امام به خوبی احساس کرده بود که با وجود سلطنت، مردم‌سالاری امکان‌پذیر نیست. امام تجربه مشروطه را پیش‌رو داشت که بعد از آن همه فداکاری و تلاش و تشکیل عدالت‌خانه و تاسیس مجلس شورای ملی قدم به قدم از حضور مردم کاسته شد و با وجود سلطنت نظام مشروطه‌ای باقی نماند.رئیس‌جمهوری افزود: انتخاباتی که در روزهای اول مشروطه توسط آرای مردم و رای مردم بود، کم‌کم به جایی رسید که در میان جمعی درباری افراد منتخب می‌شدند و آن گاه تشریفات انتخاباتی در کشور انجام می‌گرفت، از قبل همه می‌دانستند چه کسانی به مجلس شورای ملی خواهند رفت و نمایندگان همه حوزه‌های انتخابیه روشن بود. رئیس دولت دوازدهم خاطرنشان کرد: بنابراین امام به این نتیجه رسید که با وجود سلطنت و دیکتاتوری، دموکراسی و مردم‌سالاری امکان‌پذیر نیست، بسیاری از افراد بودند که به امام پیشنهاد می‌کردند نظام مشروطه‌ای بماند با سلطانی ضعیف یا بدون سلطان. یا نظامی تاسیس شود بر مبنای خلافت اسلامی. اما امام هیچ یک از آنها را نپذیرفتند و در میان همه مشورت‌ها جمهوری اسلامی را برگزیدند.

«میزان رای ملت است» شعار نیست

وی هدف امام را تاسیس حکومت در چارچوب اسلام به دست مردم عنوان کرد و افزود: امام می‌دانست که عدالت و اصلاح در جامعه و رشد و توسعه بدون حضور مردم امکان‌پذیر نیست. اینکه امام فرمود میزان رای ملت است، این را به‌عنوان یک شعار نگفت. امام می‌دانست اگر در هر صحنه‌ای مردم حضور نداشته باشند، پیروزی امکان‌پذیر نیست. رئیس‌جمهوری تصریح کرد: اگر مردم غایب باشند بی‌تردید به موفقیتی دست نخواهیم یافت اگر هم بیابیم ماندگار نخواهد ماند به همین دلیل تاکید امام بر این بود که مردم ولی نعمت ما هستند و در همه انتخابات‌ها مردم ما شرکت کنند.رئیس دولت دوازدهم گفت: امام به ما یاد داد در کنار مردم می‌توانیم مردم‌سالاری اسلامی را پابرجا‌سازیم، امام به ما ‌آموخت با مردم می‌توان با ابرقدرت‌ها مبارزه کرد و ایستادگی کرد.

وی با بیان اینکه مردم‌سالاری امام و اسلامیت مورد نظر امام فقط به یک صحنه و انتخابات و یک سال و یک روز ختم نمی‌شود، اظهار کرد: ما همیشه باید مردم‌خواه باشیم و همیشه باید به نظرات مردم احترام بگذاریم در سیاست داخلی‌مان، در سیاست خارجی‌مان، در سیاست‌های اقتصادی‌ و فرهنگی‌مان. نظرات مردم، اعتقادات مردم، تفکرات مردم و سلایق مردم از یاد نباید برود این را باید بدانیم اقامه دین و عدل به دست مردم امکان‌پذیر است.روحانی خاطرنشان کرد: این را باید بدانیم که شرع از عرف فاصله ندارد و ما کاری باید بکنیم که فرهنگ اجتماعی ما در چارچوب مقررات اسلام همان عرف متشرعه ما باشد.رئیس‌جمهوری دربخش دیگری از سخنانش گفت: اگر راه امام را ادامه دهیم امروز هم که در سخت‌ترین شرایط تاریخ اقتصادی و سیاسی هستیم، از این مسیر به خوبی عبور خواهیم کرد. اگر امروز بعد از ۲ سال در برابر تحریم‌های بی‌سابقه، ملت ما به خوبی ایستادگی و مقاومت کرده به آن دلیل است که مردم باور کرده‌اند ظلم و تجاوز از ناحیه ستمگران است. باور کرده‌اند که نظام اسلامی ما در مسیر صحیح و درست قرار دارد. باور کرده‌اند که سیاست ما نباید سیاست ذلت و تسلیم باشد. گرچه ما سیاست تنش و تقابل را هم قبول نداریم. مردم ما می‌دانند که امروز راهی جز استقامت و ایستادگی در برابر متجاوزین وجود ندارد.

روحانی افزود: امام هیچ گاه و در هیچ مقطعی نسبت به آینده روشن انقلاب ناامید نشد.حسن روحانی و اعضای هیات وزیران در این مراسم همچنین یاد آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام را گرامی داشتند و با حضور بر مزار شهیدان رجایی، باهنر، بهشتی، شهدای دولت و هفتم تیر و گلزار شهدای بهشت زهرا(س) به مقام شامخ شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ادای احترام کردند.

سیدحسن خمینی نیز روز گذشته در مراسم تجدیدمیثاق هیات دولت با آرمان‌های امام و انقلاب تاکید کرد: با هیچ مصلحت‌اندیشی کودکانه‌ای نمی‌شود آرمان‌های بزرگ انقلاب را تحلیل و تضعیف کرد یا حتی برای دوره‌ای آن را به نقش حداقلی رساند. به گزارش جماران، یادگار امام افزود: سخنان کامل و جامع ریاست محترم جمهور فرصتی را باقی نمی‌گذارد تا من بخواهم حاشیه‌ای بر آن اضافه کنم. تنها به این نکته اشاره می‌کنم که انقلاب با عواملی که پدید آمد با همان عوامل هم به پیش می‌رود و بی‌شک هر عملی که این عوامل را تضعیف کند حرکتی ضدانقلابی است.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند