توهین به مجلس؛ خواسته آمریکا و اسرائیل

بر اساس آنچه خبرگزاری خانه ملت از اظهارات رئیس مجلس گزارش داده است، لاریجانی با تاکید بر اینکه خیلی روشن است در این شرایط حساس که ملت ایران با استقامت جلوی زیاده‌خواهی آمریکا و نوکران آنان در منطقه ایستادند، انتظار داشته باشند صاحبان تریبون‌ها و رسانه‌ها فهم درستی از شرایط سخت اقتصادی کشور داشته باشند، گفت: این توقع حداقلی است که به وحدت ملی کشور لطمه وارد نکنند. رئیس مجلس همچنین تاکید کرد: فحش و توهین به مجلس به‌عنوان مهم‌ترین رکن مردم سالاری نظام آیا جز خواسته آمریکا و اسرائیل است؟به گفته لاریجانی، کسانی که این روش را برگزیده‌اند دقیقا مخالفت صریح با نظریه امام(ره) و رهبری معظم کردند که مجلس را در رأس امور دانستند. او با تاکید بر اینکه نگویید که ما انتقاد کردیم، گفت: این عبارات شما انتقاد از باب امر معروف و نهی از منکر نبود، فحش و توهین بود. آیا در تاریخ انقلاب اسلامی هیچ سابقه‌ای برای چنین حرف‌هایی از جانب امام و رهبری بوده است؟ آیا در سنت اسلامی بزرگان دینی ما در مقام نهی از منکر این روش‌ها را مذموم نمی‌دانستند؟

لزوم بررسی در قوه‌قضائیه

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه وارد محتوای بحث نمی‌شوم که در آنجا خلط بحث روشنی شده بود، گفت: این چه وضعی است که به یک نماینده محترم یا تعدادی از آنان این اتهامات دروغ را می‌زنند و عده‌ای از سایت‌های خبری آن را منتشر می‌کنند و بعد روشن می‌شود آغازگر آن یک سایت ضد انقلاب بوده است. این سایت‌های خبری هم از منظر اختلاف نظر سیاسی با عجله به نشر آن پرداختند. آیا شما قبول ندارید و در روایات ندیده‌اید آبروی مومن حرمت کعبه را دارد، چه اندازه این سخن معصوم را رعایت کردید، در پیشگاه خدا چه می‌گویید.او افزود: کسی با نقد نماینده‌ای مخالفت نمی‌کند؛ اما توهین و جعل دروغ موضوعا شأن متفاوتی دارد. بنابراین از کمیسیون اصل نود می‌خواهم این مسائل را با جدیت رسیدگی کند و ضمن ارائه گزارش به مجلس، از طریق قوه‌قضائیه پیگیری لازم کند. همچنین از ریاست محترم قوه‌قضائیه می‌خواهم با این فساد سیاسی برخورد کند، فساد سیاسی اهمیتی کمتر از فساد اقتصادی ندارد.لاریجانی با بیان اینکه این یک وظیفه ملی و انقلابی است که در شرایط مصاف با دشمنان ملت، وحدت داخلی کشور حفظ شود، تاکید کرد: کسانی که این خواست ملی را که در بیانات رهبری معظم بارها تجلی داشت مبنی بر اینکه به حواشی نپردازید رعایت نمی‌کنند، به‌عنوان مُخل وحدت ملی کشور پاسخگوی اعمال خود باشند.

فرمان به هیات نظارت بر صدا و سیما

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین تاکید کرد: تاسف‌آورتر هزل‌گویی در برخی شبکه‌ها توسط مجریان است که هیات نظارت بر صدا و سیما باید به این موضوع رسیدگی کند.او با تاکید بر اینکه قانون‌گذاری کار جدی حکومت است و صدا و سیما موظف است فرهنگ قانونی را در جامعه رشد دهد، تصریح کرد: نه اینکه با سخنان تمسخرآمیز که مثلا مجلس رکورد زد و حرف‌های وهن‌آمیز و غلط مطرح کند؛ حکمرانی در سطح قانون‌گذاری از جنس امور فکاهی نیست که دستاویز یک مجری کم اطلاع شود و آن را وسیله هجوگویی قرار دهد و هر و کر راه بیندازد.

انتقاد از قضاوت درباره لایحه تجارت

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از نطق خود، در مورد برخی انتقادات نسبت به لایحه اصلاح قانون تجارت گفت: برخی نسبت به این لایحه بدون اینکه سوابق آن را بدانند ایراد می‌گیرند و وقتی مجلس ورود نمی‌کند، باز ماجرا درست می‌کنند که چرا مجلس در مصالح وارد نمی‌شود؛ چند بار باید این مساله را گفت که این قانون در زمان آقای خاتمی به‌صورت لایحه به مجلس ارائه و در چند دوره مجلس روی آن کار شده و وقت زیادی برای بررسی آن گذاشته شد.

لاریجانی افزود: به هیچ وجه حرفی که می‌زنند که با عجله انجام شد درست نیست و اگر ایرادی وارد باشد این است که چرا روند بررسی آن در مجلس طولانی و وقت زیادی برای آن گذاشته شده است.او با یادآوری اینکه لایحه اصلاح قانون تجارت حدود ۱۶ سال در مجلس مورد بررسی قرار گرفته است، ادامه داد: ما لایحه دیگری به این صورت نداریم که دلیل این موضوع نیز به شورای نگهبان برمی‌گردد.رئیس نهاد قانون‌گذاری یادآوری کرد: از سویی این تصور غلطی است که پنداشته‌اند همه کار روی یک لایحه در صحن مجلس باید انجام شود، در حالی که کار اصلی در کمیسیون‌ها با کمک متخصصان، مرکز پژوهش‌ها و دولت باید صورت گیرد و اگر کار منقح انجام شد دلیل ندارد که در مجلس یک طرح کارشناسی شده که مورد بررسی علمی قرار گرفته است، معطل بماند.رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در آیین نامه قبلی مجلس آمده بود که در طرح‌ها و لوایح صرفا در مواردی که نظری نمایندگان ارائه می‌کردند در صحن مجلس بررسی می‌شد و سپس یکجا در مورد طرح و لایحه رای‌گیری می‌شد که این موضوع در مجلس دهم اصلاح شد.لاریجانی با بیان اینکه ادعاهای مطرح شده در صدا و سیما و رسانه‌ها مبنی بر اینکه حقوقدانان در مورد این لایحه نظر دادند و اقتصاددانان حضور نداشتند درست نیست، گفت: اتاق بازرگانی و دولت در بخش اقتصادی مشارکت داشتند و متن اصلی لایحه را دولت ارائه کرده که با حضور کارشناسان اقتصادی تدوین شد و بنده خود از جلسات مستمری که کمیسیون قضایی با حضور مسوولان اتاق بازرگانی برگزار می‌کرد، مطلع بودم، حتی در اجلاسی که در مجلس قبل به‌طور مداوم از یک هفته از صبح تا شب در مشهد توسط کمیسیون برگزار شده بود شرکت داشتم و نمایندگان تمام دستگاه‌های اقتصادی دولت و اتاق بازرگانی وقت حضور داشتند و ماده به ماده خوانده و در مورد آن بحث می‌شد.رئیس مجلس یادآوری کرد: البته افراد در اتاق بازرگانی یا دستگاه‌های دولتی نسبت به دولت قبل تغییر کردند؛ اما این بخش‌های مختلف اقتصادی در زمان بررسی لایحه در کمیسیون حضور داشتند و حتی اتاق بازرگانی را به صحن علنی مجلس دعوت کردیم و نظر کتبی خود را به من دادند که ما با آنها گفت‌وگو کردیم و برخی موارد را قبول کردند که مصلحت نیست و برخی را اصلاح کردیم، البته در مورد پیشنهاد‌ها نیز در صحن مجلس نظر آنها اخذ و حتی برخی مواد برای بررسی بیشتر به کمیسیون ارجاع شد.لاریجانی ادامه داد: بحث در مورد لایحه مذکور می‌تواند متفاوت باشد کما اینکه در کمیسیون نیز نظرات مختلف بود؛ اما اینکه برخی در رادیو و تلویزیون بدون توجه به سوابق، به گونه‌ای موضوع را مطرح می‌کنند که انگار یک روزه این لایحه مهم به مجلس آمد و با عجله تصویب شد اقدام ناصواب، غلط و ناعادلانه است؛ حداقل زحمت بکشید و ابعاد مساله را بفهمید سپس وارد موضوع شوید.

درخواست رسیدگی از رئیس صداوسیما

رئیس مجلس با بیان اینکه متاسفانه برخی همکاران در این زمینه رعایت شأن مجلس را نکردند، از علی عسکری، رئیس صداوسیما خواست که به این وضع صدا و سیما شخصا رسیدگی کند. او افزود: وظیفه صدا و سیما در حکمرانی خوب این است که زمینه تحقق قانون را فراهم کند. همچنین آقایانی که صاحب‌نظر هستند در بخش‌های مختلف اقتصادی چه در دولت و چه در اتاق بازرگانی اگر نظری در مورد مابقی مواد لایحه دارند به کمیسیون مراجعه و نظرات خود را اعلام کنند و دوباره مساله ایجاد نکنند، کمیسیون قضایی نیز از این افراد دعوت کند.

سرنوشت پیمان امنیتی خلیج‌فارس

علی لاریجانی در بخش دیگری از نطق پیش از دستور خود، با اشاره به ازدیاد نیرو در خلیج‌فارس گفت: اگر تصور می‌کنند با ازدیاد نیرو در خلیج‌فارس به بهانه امنیت می‌توانند بر اراده پایداری ملت ایران تاثیر بگذارند، اشتباه می‌کنند این نیروها خود عامل ناامنی و اصطکاک امنیتی هستند و مقصر آن خودشان خواهند بود، این تئوری پیمان امنیتی خلیج‌فارس به سرنوشت طرح قلابی معامله قرن دچار خواهد شد و نیروهای مسلح سلحشور جمهوری اسلامی ایران وظیفه مهمی بر عهده دارند و به موقع از منافع و امنیت ملی کشور دفاع خواهند کرد.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند