فدریکا موگرینی در آخرین حضور خود در نشست مجمع عمومی سازمان ملل به‌عنوان مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، عصر یکشنبه به وقت نیویورک با دبیرکل این سازمان دیدار کرد. قرار است «جوزف بورل» وزیر خارجه کنونی اسپانیا اول نوامبر (دهم آبان) جانشین موگرینی شود. طبق بیانیه دفتر مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، موگرینی به همراه «فرانس تیمرمنس» معاون اول رئیس کمیسیون اروپا در آستانه هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل دیدار کردند.

نمایندگان اتحادیه اروپا در این دیدار، بر عزم این نهاد برای تقویت مشارکت استراتژیک اتحادیه اروپا با سازمان ملل تاکید و تصریح کردند: «اتحادیه اروپا همچنان به رهبری کردن همکاری، حمایت و تقویت جندجانبه‌گرایی ادامه می‌دهد.» بنا بر بیانیه دفتر موگرینی، او و تیمرمنس در دیدار با گوترش بار دیگر بر عزم مستحکم اتحادیه اروپا برای ایفای نقش به‌عنوان «یک پیشگام جهانی» به‌منظور پرداختن به چالش‌های جهانی تاکید کردند. نمایندگان ارشد اتحادیه اروپا با دبیرکل سازمان ملل درباره لزوم «یک پاسخ فوری و بسیار قوی‌تر جهانی» در زمینه رفع چالش‌های مرتبط با تغییرات اقلیمی و توسعه پایدار و نشست‌های این سازمان درباره این موضوعات صحبت کردند.

تعهد اتحادیه اروپا درباره تقویت نقش خود به‌منظور تامین امنیت و صلح جهانی، محور دیگر رایزنی موگرینی و تیمرمنس با گوترش بوده است. در بخش پایانی بیانیه دفتر موگرینی، از گفت‌و‌گو و تبادل‌نظر مقام‌های ارشد اتحادیه اروپا با دبیرکل سازمان ملل درباره ایران و برجام خبر داده شده است. طبق این بیانیه، «دیدار نمایندگان اتحادیه اروپا با گوترش فرصتی برای تبادل‌نظر در رابطه با آخرین تحولات در آفریقا، سوریه، لیبی، فرآیند صلح خاورمیانه، ونزوئلا و همچنین (تحولات) خلیج (فارس) و برجام بود.» رایزنی موگرینی و گوترش در حالی صورت گرفته که مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و دبیرکل سازمان ملل بارها از برجام حمایت و از خروج غیرقانونی آمریکا از این توافق انتقاد کرده‌اند. فدریکا موگرینی ساعاتی بعد از دیدار با دبیرکل سازمان ملل، دیروز دوشنبه با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در نیویورک دیدار و گفت‌وگو کرد.

وزرای خارجه عمان، دانمارک و فرانسه و رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ نیز پیش از این با حضور در محل اقامت وزیر امور خارجه ایران با ظریف دیدار کرده بودند. قرار است روز چهارشنبه سوم مهر ماه نشست وزرای خارجه ایران و ۱+۴ در نیویورک و در حاشیه هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل برگزار شود. رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران جمعه شب ۲۹ شهریورماه برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل وارد نیویورک شد. حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران نیز صبح دوشنبه برای شرکت در این نشست راهی نیویورک شد.

نشست پیش روی کمیسیون مشترک برجام در سطح وزرای خارجه، سومین نشست کمیسیون در سطح وزرای خارجه ایران و ۱+۴ بعد از خروج آمریکا از برجام است. وزرای خارجه ایران و ۱+۴ پیش از این یک بار در وین در تاریخ ۱۵ تیر ماه ۱۳۹۷ و یک بار دیگر هم در نیویورک در تاریخ سوم مهر ماه ۱۳۹۷ در چارچوب کمیسیون مشترک گردهم آمدند و از دومین نشستی که در نیویورک برگزار شد دقیقا یک سال می‌گذرد. گفتنی است کمیسیون مشترک برجام قبل از خروج آمریکا از این توافق، شاهد برگزاری دو دور نشست در سطح وزرای خارجه در نیویورک بود که یک دور این نشست اول مهر ماه ١٣٩٥ و در دوران ریاست‌جمهوری اوباما و دومین دور نشست وزرای خارجه ایران و شش کشور به همراه فدریکا موگرینی نیز ۲۹ شهریورماه ۱۳۹۶ در نیویورک و در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ برگزار شد.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند