به گزارش «ایسنا» به نقل از روزنامه سعودی عکاظ، عبدالله بن یحیی المعلمی، نماینده دائم عربستان در سازمان ملل که این ماه ریاست کشورهای عربی را برعهده داشت در نشست شورای امنیت در نیویورک مدعی شد: تداوم رفتارهای مخرب ایران در منطقه منجر به ایجاد نا امنی می‌شود و حمایت آشکار این کشور از حوثی‌ها امنیت ملی و کشتیرانی بین‌المللی را تهدید و خطری برای مردم منطقه به‌شمار می‌رود.

او مدعی شد: تهدیدات ایران مبنی بر بستن تنگه‌هرمز و تداوم توقیف کشتی‌های تجاری از سوی این کشور این مسوولیت را به شورای امنیت می‌دهد که امنیت و صلح بین‌المللی را حفظ کند. المعلمی در ادامه با بیان اینکه ما برای بازگشت ثبات و امنیت در منطقه تلاش می‌کنیم و تنها راه این مساله احترام گذاشتن تمام کشورها به اصل حسن همجواری، عدم به کارگیری قدرت و عدم دخالت در امور داخلی دیگر کشورها و نقض حاکمیت آنها است، ادعا کرد: رفتارهای ایران در تضاد با این اصول است و امنیت و ثبات منطقه را به‌طور مستقیم تهدید می‌کند.

نماینده عربستان در سازمان ملل همچنین تاکید کرد: ما آماده ایجاد روابط همکاری میان کشورهای عربی و ایران براساس اصل حسن همجواری، عدم دخالت در امور داخلی و احترام به حاکمیت کشورها هستیم. به گزارش «ایسنا» جمهوری اسلامی ایران همواره به‌دنبال ایجاد صلح، ثبات و امنیت در منطقه است و برای حل بحران‌های منطقه تلاش‌های فراوانی کرده است. محمدجواد ظریف، وزیرخارجه ایران اخیرا پیشنهاد امضای معاهده «عدم تعرض» به همسایگان را مطرح کرد که متاسفانه با استقبال کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس روبه‌رو نشد.

عبدالله المعلمی پیش از این نیز با بیان اینکه زمان آن رسیده است که جنگ یمن پایان یابد اعلام کرد که این کشور خواستار جنگ با جمهوری اسلامی ایران نیست. او گفت که عربستان نه در یمن و نه در خارج آن خواستار جنگ با ایران نیست. عربستان آماده تعامل دیپلماتیک با جمهوری اسلامی ایران است. او در یک نشست خبری، پس از جلسه شورای امنیت گفت که تعامل دیپلماتیک با ایران نیازمند یک زمینه مشترک است.

این مطلب برایم مفید است