از سوی دیگر، ایران هم براساس ملاحظات ملی خود و اعتقادات دینی‌اش، نحوه مواجهه با آمریکا در مراحل بعدی را تعیین می‌کند.»  این تحلیلگر ادعا کرد: دو کشور ایران و آمریکا قصد دارند باب مذاکره غیرمستقیم را بگشایند. هر اندازه که طرفین از مقابله مستقیم خودداری می‌کنند، سیاستمداران محافظه‌کار در تهران و واشنگتن به سمت رابطه دوستانه سوق پیدا می‌کنند و به‌طور طبیعی وقتی حضور این طرف‌ها گسترده‌تر شود، زمینه اختلافات تنگ‌تر می‌شود. همزمان، در صورتی که مذاکره غیرمستقیم ادامه پیدا کند، طرح مذاکره مستقیم نیز مطرح می‌شود. در ادامه، می‌توان انتظار داشت که در صورت درنگرفتن جنگ مستقیم یا غیرمستقیم بین ایران و ایالات‌متحده، دو کشور به مذاکره مستقیم و حتی عادی‌سازی روابط فکر کنند؛ تا آنجا که سفارتخانه‌های این دو گشوده شود.

پیش از ورود به این مسیر، پرونده‌های متعددی وجود دارد؛ حوثی‌ها، حشد الشعبی و حزب‌الله. پرونده‌هایی که آمریکایی‌ها می‌خواهند ایران از آنها چشم‌پوشی کند؛ تا به این شکل حسن‌نیت خود را نشان دهد. اما حداقل در زمان نزدیک ایران هرگز چنین نمی‌کند. می‌توانیم صحبت‌های حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران را معیار مهمی بدانیم که تصریح کرد: «ایران تحت هیچ شرایطی وارد جنگ با ایالات‌متحده نمی‌شود، نه مستقیم و نه نیابتی.»

وی افزود: «هیچ گروهی نمی‌تواند اعلام کند که وارد جنگی به نیابت از ایران می‌شود.» آمریکایی‌ها به‌دنبال یک چیز هستند: راه ابریشم؛ که ایران جزء مهمی از آن است. ایالات‌متحده از اهمیت راه زمینی ابریشم و اهمیت حضور ایران در آن مطلع است. محاسبات واشنگتن براساس برخی افکار وزیرخارجه سابق، هنری کیسینجر استوار است که معتقد بود آمریکا باید ایران را شریک اساسی خود کند. اگر امروز ایرانی‌ها توافق خود با آمریکایی‌ها و گشودن بازار ایران به روی شرکت‌های آمریکایی را اعلام کنند، تمام اختلافات از میان می‌رود. حال، سوال مهم آن است که آیا چنین می‌شود؟ پاسخ منوط به عوامل مختلفی است؛ اول آنکه عامل بارزی که بر تمام اختلافات بین ایران و آمریکا صدق می‌کند، اقتصادی است. دوم، حضور محمدجواد ظریف در راس دیپلماسی ایرانی است که می‌تواند ضامن ایجاد زمینه برای نزدیکی بین آمریکا و ایران باشد و سوم اینکه ایران نمی‌خواهد عراق دوم باشد و آمریکا هم از تکرار تجربه تجاوز به عراق دوری می‌کند. اکنون دو دولت روی صحنه هستند و روحیه کیسینجر در مرحله فعلی روابط بین ایران و آمریکا حاکمیت دارد.

این مطلب برایم مفید است
19 نفر این پست را پسندیده اند