آلبرایت که مسوول تهیه گزارشی از اسناد به‌دست آمده است، افزود: ایران همچنان به تولید اورانیوم غنی‌شده در سطح تسلیحاتی نیاز دارد. اما اگر سانتریفیوژهای خود را مجددا راه‌اندازی کند، می‌تواند طی ۷ تا ۱۲ ماه به اورانیوم غنی شده مورد نیاز دست یابد. پیش از مذاکرات چندجانبه هسته‌ای که محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران و جان کری، وزیر امورخارجه وقت آمریکا چهره‌های اصلی آن بودند، ایران با دستیابی به قابلیت ساخت بمب تنها ۲ ماه فاصله داشت، اما از جمله موارد مطرح شده در برجام این بود که ایران باید ۹۷ درصد سوخت هسته‌ای خود را به خارج از کشور منتقل و برچیدن سانتریفیوژها را آغاز کند.

کارشناسان معتقدند که این مساله که قابلیت‌های ایران در دستیابی به فناوری ساخت بمب از آنچه آژانس‌های اطلاعاتی تصور می‌کردند بیشتر بوده، دردسرساز خواهد شد. اسناد به‌دست آمده بیش از ۱۰۰ هزار صفحه و مربوط به دوره زمانی ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۳ هستند که یک دهه پیش از آغاز مذاکرات هسته‌ای است. آلبرایت به فارن پالیسی گفت: «ایالات‌متحده در آن زمان بیانیه‌هایی صادر کرد مبنی بر اینکه دست کم یک سال یا شاید هم دو سال طول می‌کشد تا ایران به قابلیت تولید تسلیحات هسته‌ای دست یابد؛ اما این اسناد نشان می‌دهند که ایران (اگر می‌خواست) می‌توانست در فاصله زمانی کوتاه‌تری چنین کاری را انجام دهد. برآوردهای دولت فرانسه که در آن زمان می‌گفت ایران می‌تواند در عرض سه ماه به تسلیحات اتمی برسد، به واقعیت نزدیک‌تر بود.»

آلبرایت که به‌دلیل ردیابی‌های برنامه هسته‌ای کره‌شمالی و تحقیق درباره تسلیحات کشتار جمعی عراق که در دهه ۱۹۹۰ نیز شناخته شده است، گفت:  «تحلیلگران هنوز مشغول بررسی اسناد ایران هستند و فکر نمی‌کنم حتی اسرائیلی‌ها هم همه آنها را بررسی کرده بودند؛ هر مرتبه که نگاهی به آنها می‌اندازند، چیز جدیدی پیدا می‌کنند.» نتانیاهو مدعی است که مامورانش  این اسناد را اواخر ژانویه از انباری در تهران به‌دست آوردند. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، برخی از این اسناد را در یک سخنرانی فاش کرد که تلاشی ملودراماتیک برای ترغیب ترامپ به خارج شدن از توافق هسته‌ای ایران بود. نتانیاهو گفت: «این اسناد ثابت می‌کنند که ادعای ایران درباره اینکه هرگز به‌دنبال تسلیحات هسته‌ای نبوده، دروغ بوده است.» عباس عراقچی، معاون وزیر امورخارجه ایران هم در واکنش، سخنان نتانیاهو را نمایش از پیش برنامه‌ریزی شده با هدف تاثیرگذاری بر تصمیم ترامپ یا حتی برنامه‌ای هماهنگ شده با او برای نابود کردن برجام، توصیف کرد. دونالد ترامپ چند روز پیش از این اتفاقات خروج ایالات‌متحده را از برجام اعلام کرد.

آلبرایت که در رابطه با همین اسناد چندین مرتبه به تل آویو سفر کرده، می‌گوید از صحت و اعتبار اسناد به‌دست آمده اطمینان دارد و دولت ایالات‌متحده نیز آنها را تایید کرده‌ است. با این حال، این اسناد هیچ اطلاعاتی درباره فعالیت‌های ایران پس از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ ارائه نمی‌کنند و بیشتر کارشناسان بر این باورند که در زمان خروج ترامپ از برجام، تهران کاملا به توافق پایبند بوده است.

الکساندرا بل، یکی از مقامات دولت باراک اوباما که درباره تعهد ایران به برجام گزارش تهیه می‌کرد، می‌گوید حتی اگر ایران در گذشته دروغ گفته باشد؛ اما اکنون باید تنها تعهد این کشور را به توافق هسته‌ای مبنای قضاوت قرار داد: «همانند هر توافق دیگری، ممکن است مسائلی پیش بیاید؛ اما باید از طریق طرف‌های برجام به این مسائل رسیدگی شود.» او در ادامه به این مساله اشاره کرد که پیش از خروج ترامپ از برجام، دولت او دو مرتبه متعهد بودن ایران به توافق را تایید کرده بود و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم ۱۵ گزارش درباره متعهد ماندن ایران به برجام داده است. بل گفت: «برجام هنوز کار می‌کند.»