به گزارش «ایرنا» پمپئو و منوچین در این نامه ضمن تکرار زیاده‌خواهی‌های خود گفتند که آمریکا خواهان «تغییر ملموس، قابل اثبات و پایدار» در سیاست‌های ایران است. در این نامه که تاریخ آن مشخص نیست، با اشاره به سیاست کاخ سفید آمده است: «ما در موضعی نیستیم که استثنائاتی برای این سیاست قائل شویم، مگر در شرایط بسیار خاصی که آشکارا به سود امنیت ملی ما باشد.»

این نامه در پاسخ به نامه رسمی ماه گذشته مقام‌های فرانسه، آلمان و انگلیس بود که نسبت به خروج آمریکا از برجام «قویا ابراز تاسف» کرده بودند. تروئیکای اروپایی در آن نامه خواستار مستثنی شدن برخی بخش‌ها از جمله شرکت‌های بیمه از تحریم‌های آمریکا شده بودند. آنها درخواست کرده بودند که «تاثیرات فرامرزی» تحریم‌های ثانویه آمریکا در مورد شرکت‌ها و افراد اتحادیه اروپا اعمال نشود. آمریکا در پی آن است که متحدانش را متقاعد کند تا چهارم نوامبر (۱۳ آبان) به وارد کردن نفت از ایران پایان دهند اما احتمال معافیت از این تحریم‌ها در شرایط خاص را رد نکرده است.

آمریکا پیش‌تر مدعی شده بود تلاش می‌کند صادرات نفت ایران را به «صفر» برساند اما سه‌شنبه گذشته از مواضع خود آشکارا عقب‌نشینی کرد. پمپئو در این باره گفت که درخواست برخی کشورها برای برخورداری از معافیت از تحریم‌های نفتی ایران را بررسی می‌کند. وی به نام این کشورها اشاره‌ای نکرد. یک مقام ارشد وزارت‌خارجه آمریکا نیز پیش‌تر گفته بود دولت ترامپ ممکن است برای برخی کشورهای واردکننده نفت از ایران، معافیت‌های موردی درنظر بگیرد. آمریکا چهارم نوامبر (۱۳ آبان) را به‌عنوان مهلت توقف خرید نفت از ایران و همراهی با تحریم‌های ضدایرانی تعیین کرده است. اظهارات سه‌شنبه پمپئو نشان می‌دهد که آمریکا از عملی نبودن طرح‌هایش در مورد نفت ایران آگاه شده است، چراکه از یک‌سو، خریداران نفت ایران تمایل به قطع همکاری با تهران ندارند و ازسوی دیگر، متحدان آمریکا ظرفیت لازم برای افزایش تولید نفت را ندارند. ترامپ از عربستان خواسته بود تولید نفت خود را برای جبران کمبود ناشی از کاهش احتمالی صادرات ایران، لیبی و ونزوئلا افزایش دهد، اما به گفته کارشناسان، سعودی‌ها توان کافی برای تامین نیاز بازار را ندارند.

گروهی از متحدان آمریکا مانند کره‌جنوبی و ژاپن تلاش می‌کنند تا هم روابط خود با آمریکا را ادامه دهند و هم اینکه مناسبات خود با ایران در زمینه انرژی را قطع نکنند. هند نیز جزو کشورهایی است که به نفت ایران نیاز دارد. تهدید غیرعملی آمریکا علیه نفت ایران باعث شده بهای نفت در بازارهای جهانی با نوسان مواجه شود و شاهد افزایش باشد. این درحالی است که در فصل مسافرت در آمریکا، بهای نفت و بنزین در این کشور نیز افزایش یافته است. به نوشته بلومبرگ به نقل از آژانس بین‌المللی انرژی، ایران در ماه مه روزانه ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه نفت صادر کرد. خریدار دوسوم از این نفت مشتریان آسیایی بودند و مابقی آن به اروپا فروخته شد. کاهش صادرات نفت ایران باعث نگرانی در بازار می شود. ترامپ ۱۸ اردیبهشت در اقدامی مخالف قوانین و معیارهای بین‌المللی به‌طور یکجانبه از برجام خارج شد و اعلام کرد که تحریم‌ها علیه ایران در دو مرحله ۹۰ و ۱۸۰ روزه بازگردانده می‌شود.این تصمیم با موضع‌گیری‌های شدید کشورهای مختلف به‌ویژه اتحادیه اروپا همراه شد.

اروپا برابر تحریم‌های آمریکا فوری اقدام کند

همزمان وزیر دارایی فرانسه خواستار اقدام فوری کشور‌های اروپایی برای دفاع از حاکمیت اقتصادی این کشور‌ها در برابر تحریم‌های آمریکا بر ایران شد. به گزارش خبرگزاری صداوسیما، وزیر دارایی فرانسه خواستار اقدام فوری کشورهای اروپایی برای دفاع از حاکمیت اقتصادی این کشورها در برابر تحریم‌های آمریکا بر ایران شد. به گزارش شبکه تلویزیونی المیادین، برونو لومر اعلام کرد: آمریکا اعطای بخشودگی از تحریم‌ها به شرکت‌های فرانسوی فعال در ایران را رد کرد.  لومر در مصاحبه با روزنامه فرانسوی فیگارو افزود: اروپا به اقدام سریع و ایجاد ابزارهای لازم برای دفاع از خود و حمایت از حاکمیت اقتصادی‌اش در برابر تحریم‌های آمریکایی نیاز دارد. او گفت: ما شرکت‌هایی مانند توتال، رنو و پژو و شرکت‌های دیگری داریم که در ایران سرمایه‌گذاری می‌کنند. دو روز پیش با همتای آمریکایی‌ام گفت‌وگو کردم و به او درباره میزان تناقض این تصمیمات با آنچه ما و متحدان آمریکایی‌مان می‌خواهیم ایجاد کنیم، اطلاع دادم و از او خواستم بعضی شرکت‌ها را مستثنی کند یا مهلت‌های طولانی‌تری به آنها داده شود. انتظار زیادی درباره پاسخ آمریکا ندارم.