سخنگوی وزارت امورخارجه با بیان اینکه فرصت زیادی برای ارائه بسته پیشنهادی به ایران وجود ندارد، گفت اتحادیه اروپا توانمندی برآورده کردن انتظارات ایران را دارد. بهرام قاسمی دیروز در نشست هفتگی با خبرنگاران درخصوص اظهارات عراقچی درباره بسته پیشنهادی اروپا برای حفظ برجام و طولانی‌شدن روند آن گفت: «زمان برای ما مهم است. از ابتدا به آنها گفتیم که فرصت زیادی وجود ندارد. نباید زمان را از دست بدهیم. اتحادیه اروپا توانمندی برآورده کردن انتظارات ایران را دارد. گفت‌وگوها ادامه دارد. روی برخی موضوعات مشخص کار می‌کنیم و توسط کارشناسان دو طرف و نه الزاما وزارت‌خارجه، کارها انجام می‌شود و تماس‌ها در جریان است. خیلی هم فرصت نداریم و اتحادیه اروپا هرچه سریع‌تر باید بتواند پاسخگوی ایران باشد.» پیش‌تر سیدعباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه گفته بود که بسته پیشنهادی اتحادیه اروپا برای تضمین منافع ایران در برجام تا پایان هفته جاری میلادی ارائه می‌شود.

بسته پیشنهادی اروپا

بهرام قاسمی درخصوص بسته اتحادیه اروپا به ایران و اینکه آیا روسیه و چین در بخشی از رایزنی‌ها هستند یا نه، گفت: بعد از خروج غیرقانونی آمریکا از برجام، با توجه به علاقه‌مندی دیگر شرکای ما در برجام که شامل ۱+۴ می‌شود، مباحثی آغاز شد مبنی بر اینکه چگونه می‌شود برجام را بدون آمریکا حفظ کرد. بنابراین مذاکراتی با اروپا، روسیه و چین شروع شد. ما نباید سه کشور اروپایی را نام ببریم و روسیه و چین را نام نبریم. هر بسته و پیشنهادی که بخواهد به ایران ارائه شود و ایران بعد از دریافت این بسته تصمیم بگیرد، این باید بسته‌ای باشد که مورد قبول روسیه و چین هم باشد. باید به مجموع بسته توجه کرد و نمی‌تواند جدای از رفتار روسیه و چین در نظر گرفته شود‎.

امیدواری به سرعت‌عمل اروپا

سخنگوی وزارت امورخارجه در بخش دیگری از سخنان خود گفت: می‌توانم تاکید کنم که ما روزانه و به‌طور مرتب با مجموعه کشورهای اتحادیه اروپا در تماس هستیم. کارشناسان ما تماس دارند. دو نشست علنی داشتیم که آخری در تهران بود. به‌عنوان دیپلمات امیدوار و خوش‌بین بوده و امیدواریم که اتحادیه اروپا بتواند خواسته‌های ایران را درخصوص تامین منافع خود از برجام به‌دست آورد و امیدوارم به‌رغم کندی که وجود دارد اتحادیه اروپا بتواند با سرعت بیشتر و در زمان کمتری این بسته پیشنهادها را ارائه کند. ایران پس از دریافت آنها تصمیمات لازم را مبتنی بر مصالح کشور اتخاذ خواهد کرد.

جلب رضایت ایران

بهرام قاسمی درباره اظهارات عراقچی که نشان می‌دهد پیشرفت در مذاکرات با اروپا حاصل نشده، گفت: «ما بدبین نیستیم. درحال کار هستیم و تلاش می‌کنیم. توقع و انتظار ما از دیگر طرف‌ها به‌خصوص اتحادیه اروپا این است که انتظارات ما را در قالب یک بسته منظم در مدت زمان مناسب تهیه کند. امیدواریم که اتحادیه اروپا و طرف مقابل بتواند رضایت ایران را جلب کند. تماس‌های روزانه در جریان است. امیدوارم که در آینده بسیار نزدیک این اتفاق بیفتد (بسته به ایران تحویل داده شود) و ایران تصمیم لازم را بگیرد‎.»

برجام استحکام دارد

سخنگوی وزارت امورخارجه درخصوص اظهارات مقامات ایرانی درباره برجام مبنی بر اینکه در آی‌سی‌یو است، گفت: «برجام، برجام است. هر نگاهی و دیدگاهی را می‌شود به آن داشت و از زاویه‌ای به آن نگاه کرد. فکر می‌کنم همه دیدگاه‌ها و تعابیر درست باشد. من هم نگاه خودم را دارم و منافاتی با دیگر دیدگاه‌ها ندارد. من برجام را همچنان مستحکم می‌دانم و آنقدر پایدار است که به‌رغم خروج آمریکا همچنان پابرجا است و تلاش برای ادامه و حفظ آن بدون آمریکا در جریان است. فکر می‌کنم چیزی که حال خوشی ندارد شخص آقای ترامپ و سیاست‌های آمریکا است که نتوانست برجام را تحمل کند و به‌صورت یکجانبه خارج شد با این نیت که ایران را مجبور به خروج کند‎. مذاکرات ما با سایر اعضا ادامه پیدا خواهد کرد تا آنها بتوانند رضایت ایران را جلب کنند و برجام ادامه پیدا کند. فکر می‌کنم که برجام استحکام دارد‎.»

تلاش همه‌جانبه سفارتخانه‌ها

قاسمی در ادامه این نشست درباره وظایف سفارتخانه‌ها در قبال برجام گفت: «ما بعد از خروج آمریکا از برجام برنامه‌ریزی‌های لازم و کافی را در وزارت خارجه داشته‌ایم و تمامی سفارتخانه‌های ما در جهان دستورات لازم را برای تماس با مقامات کشورهای متوقف‌فیه دریافت کرده‌اند. یک تلاش همه‌جانبه برای بیان و تبیین مواضع و شرایط ایران وجود دارد. بخشی از آنها انجام شده و بخش دیگر هم در هفته‌های دیگر ادامه پیدا خواهد کرد.»

اظهارات قاسمی در شرایطی مطرح می‌شود که سیدعباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت خارجه روز شنبه گفت: «بسته پیشنهادی اتحادیه اروپا برای تضمین منافع ایران در برجام تا پایان هفته‌جاری میلادی ارائه می‌شود.» عراقچی که روز جمعه در گفت‌وگو با یورونیوز، برجام را در آی‌سی‌یو توصیف کرده بود، بار دیگر گفت به‌دلیل خروج آمریکا از برجام، وضعیت این توافق غیرعادی است.

او ادامه داد: «ما و بقیه اعضای باقی‌مانده در تلاش هستیم اگر بشود برجام به مسیر خود ادامه دهد و اگر نشود به وضعیت ماقبل برجام و حتی فراتر برگردیم.»

معاون وزیر امورخارجه که در نهمین همایش تجلیل از کارآفرینان و مدیران اشتغال‌زای کشور سخنرانی داشت، با بیان اینکه فعالیت‌های هسته‌ای ایران و رفع تحریم‌ها دو پایه برجام هستند و طبیعی است که تعادل برجام روی این دو پایه واقع شده است، افزود: «اگر هرکدام از این دو پایه از بین برود و متزلزل شود کل برجام متزلزل خواهد شد و الان در چنین شرایطی هستیم.» وی اظهار کرد: «آمریکا از برجام خارج شد و تحریم‌ها که بخشی از آن طی دو و نیم سال گذشته برداشته شده بودند، برگشتند و تعادل برجام که بسیار حساس و ظریف بود به‌هم خورده است.» معاون سیاسی وزیر امورخارجه با اشاره به سخنان اخیرش در مصاحبه با یورونیوز مبنی بر اینکه برجام در آی‌سی‌یو است، ادامه داد: «واقعیت این است که برجام از شرایط طبیعی خارج شده است و باید ببینیم آیا می‌توانیم آن را به حالت تعادل برگردانیم.»

نشست وزرای خارجه ایران و گروه ۱+۴

معاون سیاسی وزیر امور خارجه همچنین درباره نشست وزرای خارجه ایران و گروه ۱+۴ پس از خروج واشنگتن از برجام گفت: هنوز مکان و تاریخ این نشست مشخص نشده است. عراقچی روز یکشنبه در حاشیه همایش تجلیل از مدیران و کارآفرینان کشور در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوالی درباره نشست وزرای خارجه ایران و ۱+۴ پس از خروج واشنگتن از برجام عنوان کرد که هنوز مکان و تاریخ این نشست مشخص نشده است. مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران پیش‌تر درخصوص رایزنی‌های فشرده‌ای که تیم ایرانی بعد از خروج آمریکا از برجام با دیگر طرفین داشت، گفته بود: «ما در چند هفته اخیر مذاکرات فشرده‌ای با اتحادیه اروپا، چین و روسیه داشته‌ایم و این مذاکرات هر روز در سطوح مختلف ادامه دارد.» او افزود: «سه کشور اروپایی و اتحادیه اروپا قول داده‌اند بسته‌ای از راه‌حل‌های عملی برای تامین خواسته‌های ایران ارائه دهند. ما منتظر هستیم و امیدواریم تا آخر ماه میلادی این بسته را به ما تحویل دهند.»

ارسال نامه روحانی به اتحادیه اروپا

از سوی دیگر، رئیس دفتر رئیس‌جمهور از ارسال نامه رئیس‌جمهور به اتحادیه اروپا بعد از خروج آمریکا از برجام خبر داد. به گزارش خبرگزاری فارس، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور در حاشیه مراسم ختم حجت‌الاسلام حسینی و در پاسخ به این سوال که عده‌ای از شایعه ارسال نامه آقای رئیس‌جمهور به سران اتحادیه اروپایی خبر می‌دهند، ضمن تایید این خبر گفت: نامه مذکور بعد از خروج آمریکا از برجام نوشته شده است. او از اعلام محتوای نامه مذکور خودداری کرد.

هیچ علامت و سیگنالی برای اعتماد به آمریکا وجود ندارد

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه نشست خبری با رسانه‌ها در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه برخی در فضای رسانه‌ای کشور صحبت از لزوم انجام مذاکرات بین ایران و آمریکا می‌کنند و اگر فضایی ایجاد شود که ایران تامین منافع خود را در گرو مذاکره با آمریکا ببیند، آیا از انجام این مذاکرات استقبال می‌کند، تاکید کرد: یکی از سیاست‌های اصلی جمهوری اسلامی ایران، تعامل و تفاهم با کشورهای مختلف است و شما باید به این نکته توجه داشته باشید که این ایالات‌متحده آمریکا بود که بعد از انقلاب با روش‌های خصمانه وضعیت ناهنجاری را در نوع تعامل با ایران به وجود آورد و ما در مقاطع مختلف شاهد این رفتار خصمانه آمریکایی‌ها علیه ایران بوده‌ایم و در وضعیت جدید این رفتار شدت گرفته است. او در همین راستا به خروج یک‌طرفه آمریکا از برجام اشاره کرد و گفت: این موضوع نشان می‌دهد که آمریکا کشور قابل‌اعتمادی نیست و هیچ علامت و سیگنالی که بتوان به آمریکا اعتماد کرد، درحال‌حاضر وجود ندارد.

این دیپلمات افزود: مقامات جمهوری اسلامی ایران پیش از این اعلام کرده بودند که برجام یک نمونه و آزمون است که نشان می‌دهد می‌توان به آمریکا اعتماد کرد یا نه که متاسفانه آمریکا در این آزمون هم شکست خورد و نمره قبولی دریافت نکرد و بیش از پیش اثبات شد که حاکمان آمریکا قابل اعتماد نیستند.

آمریکا دولتی نیست که بتوان با آن مذاکره کرد

قاسمی همچنین به رفتار آمریکا در برابر سازمان‌های بین‌المللی و عدم پایبندی این کشور به موازین بین‌المللی اشاره کرد و افزود: با توجه به این وضعیت نمی‌توان انتظار داشت که آمریکا شرایط و خواسته‌های ایران را برآورده کند و یک تغییر رفتار جدی در برابر ایران داشته باشد. اگر آمریکا در این رفتارهای خود تغییر ایجاد می‌کرد و به‌عنوان کشوری متعهد و صلح‌طلب که نمی‌خواهد بر سایر کشورهای جهان سلطه داشته باشد، رفتار می‌کرد شاید بحث تعامل با آمریکا قابل بحث بود ولی تا به امروز ما چنین رفتار هوشمندانه‌ای را در هیات حاکمه آمریکا نمی‌بینیم و قطعا کشوری که در همین ایام و در همین دوران اخیر آخرین خلف وعده خود را انجام داده و از برجام خارج شده است، کشور و دولتی نیست که بتوان با آن مذاکره کرد و در همین چارچوب بحث، مذاکره و گفت‌وگو با آمریکا تا اینجای کار غیرممکن به نظر می‌رسد.