در پی پیروزی تاریخ‌ساز جبهه مقاومت اسلامی عراق و سوریه بر فتنه تروریسم تکفیری و پایان یافتن سیطره داعش که با پایین کشیدن پرچم این گروه آمریکایی - صهیونیستی در «ابوکمال» رقم خورد سردار سرلشکر پاسدار حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، پیام مهمی به محضر مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی) منتشر کرد.

متن پیام به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

انّا فَتَحنا لَکَ فتحاً مُبینا

محضر مبارک رهبر عزیز و شجاع انقلاب اسلامی

حضرت آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای مدظله العالی

سلام علیکم

شش سال قبل فتنه‌ای خطرناک شبیه فتنه‌های زمان امیرالمومنین (علیه السلام) که فرصت و حلاوت درک حقیقی اسلام ناب محمدی(ص) را از مسلمانان سلب نمود این بار پیچیده و آغشته به سم صهیونیسم و استکبار همچون توفانی ویرانگر، عالم اسلامی را درنوردید.

این فتنه خطرناک و مسموم با هدف آتش افروزی وسیع در عالم اسلامی و درگیر کردن مسلمانان با یکدیگر، توسط دشمنان اسلام ایجاد شد. حرکت خبیثانه‌ای که تحت نام «حکومت اسلامی عراق و شام» در همان ماه‌های اولیه موفق شد با اغفال ده‌ها هزار جوان مسلمان دو کشور، بسیار اثر گذار و سرنوشت ساز عالم اسلامی «عراق» و «سوریه» را دچار بحران بسیار خطرناکی کند و صد‌ها هزار کیلومتر مربع از اراضی این کشورها را همراه با هزاران روستا، شهر و مراکز مهم استانی به تصرف درآورد و هزاران کارگاه و کارخانه و زیرساخت‌های مهم این کشور‌ها از جمله، راه‌ها، پل‌ها، پالایشگاه‌ها، چاه‌ها و خطوط نفت و گاز و نیروگاه‌های برق و موارد دیگری از این نوع را تخریب کردند و شهرهای مهمی همراه با آثار گرانبهای تاریخی و تمدن ملی آنها را با بمب‌گذاری از بین برده یا سوزاندند.

اگر چه آمار خسارت‌های وارده قابل احصا نیست اما بررسی‌های اولیه حاکی از ۵۰۰ میلیارد دلار است.

در این حادثه، جنایات بسیار دردناکی که غیر قابل نمایش است رخ داد؛ از جمله: سربریدن کودکان یا پوست کندن زنده زنده مردان در مقابل خانواده‌های خود، به اسارت گرفتن دختران و زن‌های بی‌گناه و تجاوز به آنان، سوزاندن زنده زنده افراد و ذبح دسته جمعی صدها جوان.

مردم مسلمان این کشورها متحیر از این توفان مسموم، بخشی گرفتار خنجرهای برنده جنایتکاران تکفیری شدند و میلیون‌ها نفر دیگر خانه و کاشانه خود را رها کرده و آواره شهرها و کشورهای دیگر شدند. در این فتنه سیاه، هزاران مسجد و مراکز مقدس مسلمانان تخریب یا ویران شد و بعضا مسجد را به همراه امام جماعت و نماز‌گزاران آن با هم منفجر کردند. بیش از ۶ هزار جوان فریب خورده به نام دفاع از اسلام به‌صورت انتحاری با خودروهای پر از مواد منفجره خود را در میادین، مساجد، مدارس، حتی بیمارستان‌ها و مراکز عمومی مسلمان‌ها منفجر کردند؛ که در نتیجه این اعمال جنایتکارانه ده‌ها هزار مرد، زن و کودک بی‌گناه به شهادت رسیدند.

تمامی این جنایت‌ها بنا به اعتراف عالی‌ترین مقام رسمی آمریکا که هم اکنون ریاست‌جمهوری این کشور را بر عهده دارد توسط رهبران و سازمان‌های مرتبط با آمریکا طراحی و اجرا شده است کما اینکه همچنان این روش توسط رهبران کنونی آمریکا درحال طراحی و اجراست. آنچه پس از لطف خداوند سبحان و عنایت خاص رسول معظم اسلام (صلی‌الله علیه و آله) و اهل‌بیت گرانقدرش باعث شکست این توطئه سیاه و خطرناک شد، رهبری خردمندانه و هدایت‌های حکیمانه حضرت مستطاب عالی و مرجع عالی‌قدر حضرت آیت‌الله العظمی سیستانی بود که موجب بسیج کلیه امکانات برای مقابله با این توفان مسموم شد.

یقینا پایداری دولت‌های عراق و سوریه و پایمردی ارتش‌ها و جوانان این دو کشور خصوصا حشدالشعبی مقدس و دیگر جوانان مسلمان سایر کشورها با حضور مقتدرانه و محوری حزب‌الله به رهبری سید پر افتخار آن، جناب سیدحسن نصرالله (حفظه‌الله تعالی)نقش تعیین‌کننده‌ای در به شکست کشاندن این حادثه خطرناک داشتند. قطعا نقش ارزشمند ملت و دولت خدمتگزار جمهوری اسلامی خصوصا ریاست محترم جمهوری اسلامی، مجلس، وزارت دفاع و سازمان‌های نظامی و انتظامی و امنیتی کشورمان در حمایت از دولت‌ها و ملت‌های کشورهای فوق‌الذکر قابل تقدیر است.

حقیر به‌عنوان سرباز مکلف شده از جانب حضرت‌عالی در این میدان، با اتمام عملیات آزادسازی ابوکمال آخرین قلعه داعش با پایین کشیدن پرچم این گروه آمریکایی - صهیونیستی و برافراشتن پرچم سوریه، پایان سیطره این شجره خبیثه ملعونه را اعلام می‌کنم و به نمایندگی از کلیه فرماندهان و مجاهدان گمنام این صحنه و هزاران شهید و جانباز مدافع حرم ایرانی، عراقی، سوریه‌ای، لبنانی، افغانستانی و پاکستانی که برای دفاع از جان و نوامیس مسلمانان و مقدسات آنان جان خود را فدا کردند این پیروزی بسیار بزرگ و سرنوشت‌ساز را به حضرت عالی و ملت بزرگوار ایران اسلامی و ملت‌های مظلوم عراق و سوریه و دیگر مسلمانان جهان تبریک و تهنیت عرض می‌کنم و پیشانی شکر را در مقابل پیشگاه خداوند قادر متعال به شکرانه این پیروزی بزرگ بر زمین می‌ساییم.

وَ مَا النَّصرالّا مِن عِندِالله العَزِیزِ الحَکِیم

فرزند و سربازتان

قاسم سلیمانی

واکنش رئیس‌جمهوری

همزمان، رئیس‌جمهور، کنده شدن بنیان و اساس گروهک تروریستی داعش از سوریه را به رهبر معظم انقلاب، نیروهای سپاه، ارتش، نیروی سپاه قدس و به‌ویژه سردار سلیمانی فرمانده سپاه قدس و همچنین دیپلمات‌های ایرانی تبریک گفت. حسن روحانی روز سه شنبه در پنجمین کنگره سراسری خانه کشاورز گفت: «باید از همه رزمندگان اسلام، دیپلمات‌های کشور، دولت و ملت و رهبری معظم انقلاب، نیروهای مسلح و ملت عراق و سوریه به‌خاطر پایان گروهی که جز شر، نکبت، ویرانی و آدم‌کشی و توحش چیزی را به همراه نداشتند، تشکر کنم.»

رئیس‌جمهوری افزود: «داعش گروهک تروریستی است که توسط قدرت‌های بزرگ و برخی کشورهای مرتجع منطقه ارتزاق و مسلح شده بود و با جنایت‌های خود روی جنایتکاران تاریخ را سفید کرد.» روحانی با بیان اینکه کنده شدن بنیان و اساس گروهک تروریستی داعش از سوریه یک خبر خوش برای مردم ایران و منطقه است، گفت: «کار اصلی را مردم و ارتش سوریه، عراق و لبنان انجام دادند و ما براساس وظیفه دینی و اسلامی خود به آنان کمک کردیم.»

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه گروهک تروریستی داعش توسط قدرت‌های بزرگ و کشورهای مرتجع منطقه حمایت شده و کمک‌های مالی به آنها داده می‌شد، گفت: «آنچه آنها از موزه‌های عراق و سوریه به تاراج بردند، توسط همین قدرت‌ها در بازارها فروخته شد و‌ای کاش به همین اکتفا می‌کردند؛ آنها دختران و زن‌های مردم را هم در بازارها فروختند و جنایاتی را به انجام رساندند که روی همه جنایتکاران تاریخ را سفید کردند. آنها بهترین جوانان منطقه را با خنجر سر بریدند و انسان‌ها را زنده زنده سوزانده و به هیچ کس رحم نکردند.»

او ادامه داد: «هیچ‌گاه تصور نمی‌کردیم که در قرن بیست و یکم جنایتکاران مورد حمایت غرب، آمریکایی‌ها و رژیم غاصب صهیونیستی، دست به چنین جنایاتی بزنند و اربابان آنها چه فکرهایی که در سر نمی‌پروراندند؛ آنها تصور می‌کردند که سال‌ها در این منطقه می‌مانند و به غارت و جنایت‌های خود ادامه خواهند داد.» روحانی تاکید کرد: «امروز با عنایات خدا و مجاهدت‌های ملت‌های منطقه می‌توانیم بگوییم که این شر یا از سر مردم برداشته شده یا کاهش یافته است. البته آثار افراد باقی‌مانده از آنها هنوز ادامه خواهد داشت اما اساس و بنیان آنها برچیده شده است.» رئیس‌جمهوری ضمن تبریک این پیروزی بزرگ به رهبر معظم انقلاب، سپاه، نیروی قدس به‌ویژه سردار سلیمانی و همه کسانی که در این مسیر تلاش کردند، به‌خصوص دیپلمات‌های کشور که درنشست‌های آستانه در راستای حل و فصل دیپلماتیک این مشکل، تلاش داشتند، گفت: فردا(امروز چهارشنبه) روسای جمهوری ایران، ترکیه و روسیه در اجلاسی سه‌جانبه برای آینده سوریه و منطقه گردهم آمده و با هم رایزنی می‌کنند.

کمر داعش شکسته شد

همچنین رئیس مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به پایان کار داعش گفت در حال حاضر کمر داعش در منطقه شکسته شده و ظرفیت‌های خوبی در منطقه وجود دارد که به‌رغم حمایت‌های آمریکا می‌توانند مقاومت کنند، که این پیروزی‌ها با ارزش است. علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی که صبح دیروز سه‌شنبه در راس هیاتی برای حضور در دومین مجمع عمومی مجمع مجالس آسیایی به ترکیه سفر کرد، در بدو ورود به فرودگاه بین‌المللی آتاتورک در جمع خبرنگاران با بیان اینکه بسیاری از کشورهای منطقه به دلایل مختلفی به‌خاطر کشورهای بزرگ تنوع در تصمیم‌گیری دارند عنوان کرد: از این‌رو حل برخی ماجراجویی‌های آمریکا در منطقه طولانی شده است از جمله مسائل تروریسم که چند دهه است گرفتاری آن دامنگیر منطقه شده است.

رئیس قوه مقننه در ادامه در پاسخ به سوالی درباره نشست سوچی آن را نقطه عطفی در منطقه دانست و افزود: بعد از گذشت چند سال از ماجراجویی‌ها در عراق برخی کشورها در صف مقدم مبارزه با تروریسم ایستادند و اکنون ایران، ترکیه و روسیه جمع خوب و مکملی هستند که اگر آن را دنبال کنند می‌توانند نقش آفرینی مهم‌تری در آسیا داشته باشند؛ چراکه کاری که این کشورها در سوریه کردند آن را به سمت آرامش و تروریست‌ها را تا حد زیادی از بین برد حالا نوبت ایجاد ثبات در منطقه است که اجلاس سوچی با هدف تثبیت شرایط سوریه برگزار شده و بسیار مهم است. همزمان، جمعی از نمایندگان مجلس نیز طی نامه‌ای پایان داعش را به مقام معظم رهبری، ملت ایران و سایر مسلمانان جهان تبریک و از زحمات مدافعان حرم تقدیر کردند. حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری نماینده مردم قم و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس ضمن تایید این خبر، گفت: نمایندگان در حال تهیه نامه‌ای هستند که به موجب آن پایان داعش را به مقام معظم رهبری، ملت شریف ایران، عراق، سوریه و لبنان و همچنین سایر کشورهایی که داعش به آنان آسیب رسانده بود تبریک گفته‌اند. او اضافه کرد: همچنین در این نامه از مجاهدت‌های نیروهای مسلح به خصوص نیروی قدس سپاه پاسداران و تمامی رزمندگانی که در این پیروزی سهم داشته‌اند تقدیر و تشکر به عمل آمده است.

پیام آیت‌الله نوری‌همدانی

در ادامه این واکنش‌ها، آیت‌الله نوری‌همدانی نابودی داعش در سوریه و عراق را تحقق وعده نصرت الهی به جبهه مقاومت دانست. آیت‌الله نوری‌همدانی با تبریک این پیروزی به ملت و رهبر معظم انقلاب اسلامی تاکید کرد: داعش و ایادی آنها محکوم به زوال هستند و اتحاد جبهه مقاومت مسلمانان باید ادامه یابد تا داعش و داعش صفتان از صفحه روزگار محو شوند.

او افزود: خدا را شاکریم که وعده خود را در یاری کسانی که در راه خدا گام بر می‌دارند درباره جبهه مقاومت محقق کرد و داعش در سوریه و عراق قلع و قمع و ریشه کن شد. او با اشاره به احتمال حضور ایادی داعش در برخی کشورهای اسلامی تصریح کرد: یکی از کارهای بسیار مهم برای کسانی که در راه انقلاب و مقاومت اسلامی گام بر می‌دارند نابودی و انقراض داعش است. آیت‌الله نوری‌همدانی گفت: عربستان، صهیونیست‌ها و در راس آنها آمریکا و ایادی داعش که در راه ایجاد و تقویت آن گام برداشتند بدانند شکست خوردند و رو به زوال هستند. او پیروزی جبهه مقاومت را نتیجه اتحاد خواند و افزود: همه مسلمانان و انقلابی‌ها باید متحد باشند و این رویه تا محو و نابودی داعش و داعش صفتان از صفحه روزگار استمرار یابد.

آیت‌الله نوری‌همدانی تاکید کرد: قدرت، عزت و عظمت انقلاب اسلامی و جبهه مقاومت روز به روز بیشتر می‌شود. او همچنین به تبعیت و اتحاد رژیم آل‌سعود با آمریکا و صهیونیست‌ها اشاره کرد و خطاب به آنان افزود: جنایات شما در کشورهای اسلامی از جمله در یمن برای اثبات خباثت و شقاوت شما کافی است و با توسل به پول، قدرت و آمریکا و صهیونیست‌ها نمی‌توانید آنها را از بین ببرید.

جبهه باطل و تروریست‌ها از بین رفتند

سخنگوی دولت نیز با تبریک پیروزی جبهه مقاومت بر تروریست‌ها گفت: «با همه سختی‌ها و نامردمی‌ها که از سوی تروریست‌ها اعمال شد و با عنایت خداوند و پشتیبانی ملت بزرگ سوریه و عراق جبهه باطل و تروریست‌ها از بین رفتند و یک بار دیگر نشان داده شد که اگر ایستادگی و مقاومت از سوی مردم باشد پایانش پیروزی خواهد بود.» محمدباقر نوبخت روز سه‌شنبه در نشست خبری هفتگی با خبرنگاران افزود: «شایسته است به تشخیص درست و واقع‌بینانه که از سوی رهبر معظم انقلاب در آغاز مبارزه صورت گرفت درحالی‌که همه تلاش می‌کردند، تروریست‌ها را نوعی اعتراض مدنی تعریف کنند و ایشان فرمودند که اقدام تروریست‌ها استیفای حقوق شهروندی نیست، بلکه لشکرکشی تفکرات سلفی، تکفیری و تروریستی علیه دولت قانونی سوریه است به ایشان نیز تبریک بگوییم.»

او ادامه داد: «باید از نیروهای وفادار و مسلح سوریه و عراق قدردانی شود و در عین حال از نیروهای مدافع حرم و مستشارانی که در مقابله با تروریست‌ها و داعشی‌ها به حشدالشعبی و نیروهای عراق کمک رساندند، این فرزندان رشید ایرانی قدردانی شود.» سخنگوی دولت تاکید کرد: «دولت سپاسگزار و قدردان نیروهای مسلح به ویژه برادر فهیم، رشید، سلیم و عزیزمان سردار قاسم سلیمانی است که در قواره و جایگاه یک لشکر و نظام ایفای نقش و تعهد کرد و این جایگاه تاریخی را به پاس مجاهدت‌های فراوان برای خود به ثبت رساند.»

سردار غیب‌پرور رئیس سازمان بسیج مستضعفین هم طی پیامی پیروزی غرورآفرین جبهه مقاومت بر تروریست‌های داعش را تبریک گفت.

 

حضرت آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای