تمیم بن‌حمد آل‌ثانی امیر قطر در بخشی از گفت‌وگوی خود با شبکه سی‌بی‌اس نیوز، گفت: «ایران همسایه ماست، ما بیش از آنها (کشورهای محاصره‌کننده قطر شامل عربستان، امارات، بحرین و مصر) با ایران اختلاف نظر و روابط خارجی زیاد داریم، اما اجازه دهید یک چیزی را بگویم زمانی که آن کشورها، برادرانمان همه چیز را محاصره کردند، دارو و غذا را محاصره کردند تنها راه ما برای تامین غذا و دارو برای مردم‌مان از طریق ایران بود.

امیر قطر همچنین درباره قطع روابط برخی کشورهای عربی با دوحه و محاصره اقتصادی و سیاسی این کشور،‌ گفت: «دلیل واقعی آنها این است که آنها خواهان استقلال ما نیستند. ما آزادی بیان برای منطقه می‌خواهیم. آنها فکر می‌کنند که این تهدیدی علیه‌شان است.» او در بخش دیگری از این گفت‌وگو در پاسخ به این سوال که آیا قطر آماده است تا به درخواست این کشورها برای تعطیلی شبکه الجزیره و قطع روابط با ایران پاسخ دهد، گفت: «حاکمیت ما یک خط قرمز است. ما دخالت هیچ کس در این حاکمیت را نمی‌پذیریم. پاسخ منفی است. ما قصد نداریم شبکه الجزیره را تعطیل کنیم.» تمیم بن‌حمد با این حال، با بیان اینکه برای مذاکره با مخالفانش تمایل دارد، گفت: «اگر آنها یک متر به سمت من حرکت کنند، من ۱۰ هزار مایل به سوی آنها گام خواهم برداشت.»

باید مسائل را با ایران با صداقت حل کرد

همزمان با اظهارات امیر قطر، وزیر خارجه پیشین این کشور نیز با حضور در یک برنامه تلویزیونی ضمن اشاره به اینکه ایران یک کشور بزرگ است، گفت: «با ایران باید با صداقت رودررو شد نه با دشمنی.» به گزارش «ایسنا» به نقل از الشرق، حمد بن جاسم آل‌ثانی، وزیر خارجه و نخست‌وزیر پیشین قطر در گفت‌وگو با برنامه الحقیقه گفت: «با ایران به‌عنوان یک کشور بزرگ باید روابطی طبیعی داشته باشیم و چه بهتر که روابطی بسیار خوب و اقتصادی داشته باشیم،‌ زیرا ما در خلیج (فارس) روبه‌روی هم هستیم و با آن میدان گازی مشترک داریم.» وزیر خارجه پیشین قطر درباره اتفاقی که در گذشته میان ایران و قطر رخ داده بود، گفت: «در یکی از دوره‌ها نیروی دریایی ایران وارد آب‌های اقلیمی قطر شدند و دوحه از نیروی دریایی قطر خواست تا آن نیروی ایرانی را بازداشت کند، نیروی دریایی قطر این کار را انجام داد و با ایران تماس گرفتیم و گفتیم که مرزهایمان خط قرمز است و به آنها تجاوز شده، ایران پاسخ داد که نیروهای ما وارد آب‌های شما نشدند. ما نیز خواستار ورود طرف دیگری در این موضوع شدیم و ایران با آرامش کامل با این موضوع برخورد کرد، در نتیجه کشور بی‌طرف ثابت کرد که این آب‌ها، آب‌های اقلیمی ایران هستند. بنابراین دولت قطر درباره این موضوع از ایران عذرخواهی کرد.

او افزود: «اگر این مساله با کشور عربی دیگر پیش می‌آمد، چه اتفاقی می‌افتاد؟ ایران با تیزهوشی و ذکاوت تعامل می‌کند و ما شاهد این امر در برنامه هسته‌ای این کشور در سی سال اخیر هستیم.»

حمد بن جاسم آل‌ثانی افزود: «به نظر من باید با ایران با صداقت رو در رو شد و تمام مسائل را به صراحت و رو در رو حل کرد، نه با دشمنی. بین دو طرف باید گفت‌وگو برگزار شود، ما باید ایران را در همکاری با غرب در موضوع توافق هسته‌ای تشویق کنیم، به گونه‌ای نباشد هر موقع که غرب با ایران مخالفت کرد ما نیز مخالفت کنیم و هر موقع که با ایران به توافق رسید ما پشیمان شویم.»

 او در پایان گفت: «قطر با ایران در بسیاری از مسائل مربوط به سوریه، یمن و برخی از مسایل دیگر اختلاف‌نظر دارد، اما در مورد این مشکلات باید رو در رو صحبت کرد.»