انتقاد روحانی از کارنامه اصل 44

حسن روحانی پنج‌شنبه شب در مراسمی با حضور فعالان اقتصادی، از انحراف درخصوصی‌سازی انتقاد کرد و با اشاره به اصل ۴۴ قانون اساسی گفت: «ابلاغ سیاست‌های اصل ۴۴ برای این بود که اقتصاد به مردم واگذار شود و دولت از اقتصاد دست بکشد؛ اما ما چه کار کردیم؟» رئیس‌جمهور تاکید کرد: «اگر سیاست‌های اصل ۴۴ به درستی و دقیق اجرا می‌شد، انقلاب و تحول بزرگی در اقتصاد روی می‌داد.» روحانی افزود: «واگذاری‌های دولت قبل به بخش واقعی خصوصی، حداکثر ۱۳ درصد بوده است که این بسیار کم است.»

دنیای اقتصاد: حسن روحانی رئیس‌جمهوری، واگذاری اقتصاد به مردم و بخش‌خصوصی را ضروری خواند و با تاکید بر اینکه همه باید به بخش‌خصوصی امنیت بدهیم، اظهار کرد: دولت یازدهم از ابتدای فعالیتش به واگذاری واقعی اقتصاد به بخش‌خصوصی متعهد بوده است. او پنج‌شنبه شب در ضیافت افطار با فعالان اقتصادی که در روز ملی اصناف برگزار شد، با اشاره به اینکه تلاش دولت یازدهم از ابتدا حذف تصدی‌گری در وزارتخانه‌ها بوده، گفت: در ابتدای دولت همه وزرا قول می‌دهند، اما بعد از گذشت مدتی گویا تصدی‌گری لذت‌بخش می‌شود و برای عبور از آن بهانه و دلیل می‌آورند که البته ممکن است این دلایل درست باشد.

به گزارش «ایسنا» روحانی اظهار کرد: ابلاغ سیاست‌های اصل ۴۴ برای این بود که اقتصاد به مردم واگذار شود و دولت از اقتصاد دست بکشد، اما ما چه کار کردیم؟ بخشی از اقتصاد دست یک دولت بی‌تفنگ بود که آن را به یک دولت با تفنگ تحویل دادیم، این اقتصاد و خصوصی‌سازی نیست. رئیس‌جمهور افزود: از آن دولتی که تفنگ نداشت می‌ترسیدند، چه برسد به اینکه اقتصاد را به دولتی دادیم که هم تفنگ دارد و هم رسانه را در اختیار دارد و همه‌چیزی دارد و کسی جرأت ندارد با آنها رقابت کند. روحانی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری، زمانی که سیاست‌های اصل ۴۴تدوین شد، در مراسمی با حضور مسوولان کشور فرمودند که این سیاست‌های کلی باید یک انقلاب اقتصادی باشد، تاکید کرد: اگر سیاست‌های اصل ۴۴ به درستی و دقیق اجرا می‌شد، واقعا انقلاب و تحول بزرگی در اقتصاد روی می‌داد.

رئیس‌جمهور ادامه داد: البته در دولت یازدهم تلاش بر این بوده واگذاری‌ها و خصوصی‌سازی‌ها واقعی باشد و براساس آمار واگذاری‌های دولت یازدهم همگی درست و به بخش‌خصوصی واقعی بوده است، اما واگذاری‌های دولت قبل طبق این آمار به بخش واقعی خصوصی حداکثر ۱۳ درصد بوده که این بسیار کم است. او اظهار کرد: ما باید اقتصاد را جز در موارد ضروری واگذار کنیم و جزو موارد تصدی‌گری نیست که دولت بخواهد برعهده گیرد، البته دولت وظایفی را در برابر بخش‌خصوصی برعهده دارد. رئیس‌جمهور با بیان اینکه باید بخش‌خصوصی را در کشور تقویت کنیم، گفت: همواره می‌گفتند که بخش‌خصوصی ما ضعیف است، اما در دو سال اخیر برای ما آشکار شد که بخش‌خصوصی واقعا ضعیف است، چراکه فضای بسیار خوبی برای صادرات در روسیه و چند کشور دیگر مهیا شد، اما دیدیم که تاجر قوی برای انجام این کار در کشور وجود ندارد. رئیس‌جمهور بابیان اینکه ما نیازمند ثبات مشتری و بازار مشترک هستیم و باید اقتصاد به بخش‌خصوصی واگذار شود، تاکید کرد: همه قوا و مسوولان ذی‌ربط باید به بخش‌خصوصی امنیت بدهیم. او افزود: امنیت تنها با داعش به خطر نمی‌افتد، بلکه دولت، مجلس و قوه قضائیه می‌توانند روزانه با وضع آیین‌نامه‌ها و برهم زدن آرامش بازار، امنیت را بر هم بزنند یا متقابلا می‌توانند امنیت را تقویت کنند. روحانی با اشاره به ضرورت حمایت و ارائه تسهیلات به بخش‌خصوصی گفت: البته بانک‌ها در ارائه تسهیلات دچار مشکلات زیادی هستند، هر چند در بعضی از بخش‌ها به خوبی عمل کردند، اما در عین حال مشکلات بانک‌های ما بسیار است. روحانی ادامه داد: یکی از اصلی‌ترین اقدامات دولت دوازدهم قطعا اصلاح نظام بانکی خواهد بود و باید تلاش کنیم تا بتوانیم رونق اقتصادی را در کشور ایجاد کنیم.

شکاف در جامعه به‌خاطر کم تحملی

رئیس‌جمهوردربخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اینکه ایجاد شکاف و فاصله در جامعه، به‌خاطر کم‌تحملی است، گفت: یکی از ارزشمندترین مصادیق صبر، تحمل در برابر اندیشه مخالف است. برخی از ما دلمان می‌خواهد همه افراد طوری فکر کنند که ما دنبال آن فکر هستیم، در حالی که فرهنگ دین مبین ما این نیست. رئیس‌جمهور تصریح کرد: خداوند به پیامبرش هم می‌گوید تو وکیل نیستی که بخواهی بالای سر مردم باشی و به آنها امر و نهی کنی، بلکه موظف هستی راه هدایت را به مردم نشان بدهی تا هرکس خواست آن راه را برگزیند، اما برخی از ما فکر می‌کنیم که بالا سر مردم فرمان می‌دهیم و مردم مجری فرمان هستند. پیامبر و امامان خودشان هم اینچنین نبودند. میدان باید میدان تحمل باشد و همدیگر، افکار و سلائق مختلف را تحمل کرده، بپذیریم و به رسمیت بشناسیم. روحانی تاکید کرد: ما به چه دلیل پای صندوق آرا آمدیم و این همه شور ایجاد کردیم؟ این برای آینده ملت بود، نه صرفا انتخاب این یا آن آقا. اصل موضوع بحث این بود که شرایط کشور و مردم ما بهتر شود، اصلا خود اسلام برای چه آمده است؟ ما فکر می‌کنیم خدا یک طرف است و مردم یک طرف؛ اما خداوند دین و پیامبرانش را برای مردم فرو فرستاده است. قرآن را نیز خدا می‌گوید برای هدایت مردم فرستاده‌ایم. رئیس‌جمهوری همچنین چهارشنبه شب در دیدار و ضیافت افطار با خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران پیگیری موضوع بیمه والدین شهدا را مورد تاکید قرار داد.