آرشیو روزنامه شماره ۵۱۴۲ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۵۱۴۲

 • گزارش عراقچی از مذاکرات وین

  دنیای‌اقتصاد: معاون وزیر امور خارجه ایران می‌گوید طرفین درگیر در مذاکرات احیای برجام باید تا «یک ماه و نیم دیگر» به توافق برسند تا آژانس دچار مشکل در زمینه موضوع پروتکل الحاقی نشود. سیدعباس عراقچی در گفت‌وگویی که شامگاه جمعه ۲۰ فروردین، از شبکه پرس‌تی‌وی پخش شد، ارتباط این بازه زمانی با انتخابات ریاست‌جمهوری ایران در خرداد امسال را رد کرد و گفت اگر توافق ایران و آژانس منقضی شود، این نهاد بین‌المللی «نظارت خود» بر برنامه هسته‌ای ایران را از دست می‌دهد و «باید قبل از قرار گرفتن در آن وضعیتِ سخت به نتیجه برسیم». جمهوری اسلامی ایران روز پنجم اسفند ۱۳۹۹ اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کرد، ولی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به توافقی اضطراری دست یافت که بر اساس آن، چارچوبی موقت برای همکاری میان طرفین طی سه ماه آینده به ‌دست آید. به گفته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، قرار است به مدت سه ماه نظارت‌ها بر تاسیسات هسته‌ای ایران ادامه پیدا کند ولی اطلاعات آن جمع‌آوری و بعدا در اختیار آژانس قرار گیرد.
 • متهم موج چهارم کرونا

  دنیای‌اقتصاد: درحالی‌که حسن روحانی، رئیس‌جمهور تلاش دارد نقش سفرهای نوروزی در بروز موج چهارم شیوع ویروس کرونا را کمرنگ جلوه دهد، بسیاری از مقامات وزارت بهداشت و حتی نمایندگان مجلس معتقدند سفرها موجب بروز مجدد بحران کرونا در کشور شده است. باز گذاشتن راه‌ها در تعطیلات نوروز برای سفرها فرصت طلایی برای کاهش آمار کرونا را سوزاند.
 • گام جدید هسته‌ای

  دنیای‌اقتصاد: رئیس‌جمهوری ایران تاکید کرد: یکی از آثار پر افتخار برجام این بود که صنعت هسته‌ای را در ایران به‌طور کامل قانونی کرد. این کار بزرگ و عظیمی بود که در این دوره انجام شد. همزمان رئیس سازمان انرژی اتمی نیز گفت: زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای با وسواس بسیار حفظ شد و چنانچه مقامات و تصمیم‌سازان ارشد نظام امری را به مسوولان صنعت هسته‌ای تفویض کنند در زمانی کوتاه، هنگامه‌ای عظیم برپا خواهد شد.
 • ۴ محور سیاست خاورمیانه‌ای بایدن

  دنیای‌اقتصاد: راندا سلیم در «والدای کلاب» نوشت: «از جمله اولویت‌های مهم رئیس‌جمهور بایدن، مهار همه‌گیری کووید-۱۹، نظارت بر توزیع ایمن و موثر واکسن و بهبود سریع اوضاع اقتصادی کشور است. جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا بارها گفته است که سیاست خارجی یک کشور ادامه سیاست داخلی است، بنابراین ارتقای قدرت داخلی برای داشتن یک سیاست خارجی موفق لازم است.»
 • جزئیات طرح ایران برای پایان تحریم‌ها

  ایرنا: خبرگزاری کیودوی ژاپن که اخبار مربوط به نشست وین در مورد برجام را پوشش داده است در گزارشی نوشت که ایران «طرح پایان بازی» را برای احیای برجام پیشنهاد کرده است.
 • گفت‌وگوی راهبردی آمریکا-عراق ارتباطی با مذاکرات هسته‌ای ایران ندارد

  ایسنا: سفیر واشنگتن در عراق تاکید کرد که گفت‌وگوهای راهبردی آمریکا و عراق ارتباطی با گفت‌وگوی هسته ایران ندارد و همزمانی آنها هم تصادفی است. ماتیو تولر، سفیر آمریکا در بغداد در گفت‌وگو با پایگاه خبری العالم الجدید هرگونه ارتباط میان گفت‌وگوی راهبردی آمریکا و عراق و گفت‌وگوهای هسته‌ای اخیر در وین را رد کرد. او در پاسخ به این سوال که آیا ارتباطی میان گفت‌وگوهای راهبردی بغداد و واشنگتن و گفت‌وگو با ایران که اخیرا به وساطت اروپا در وین برگزار شد، وجود دارد، گفت: هیچ ارتباطی میان این گفت‌وگوها وجود ندارد و همزمان بودن آنها کاملا تصادفی است و با برنامه‌ریزی‌های وزارت خارجه ارتباط دارد.
 • گفت‌وگوی فواد حسین با دبیرکل اتحادیه عرب در رابطه با ایران

  ایسنا: وزیر خارجه عراق اعلام کرد که درمورد روابط بغداد با تهران با دبیرکل اتحادیه عرب رایزنی کرده است. به گزارش ناس‌نیوز، وزیر خارجه عراق اعلام کرد که با احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب در رابطه با ایران رایزنی کرده است. وی در نشست خبری مشترک گفت که در رابطه با اوضاع منطقه، رابطه عراق با اتحادیه عرب و نتایج سفرهای خارجی مقامات عراقی با احمد ابوالغیط گفت‌وگو کرده است. فواد حسین تاکید کرد که درمورد روابط عراق با ایران و ترکیه هم با دبیرکل اتحادیه عرب بحث و رایزنی کرده است.
 • طعنه دوباره قالیباف به دولت

  دنیای‌اقتصاد: محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در همایش سراسری فرماندهان، معاونان، روسا و مدیران ناجا با بیان اینکه در دوران دفاع مقدس، رزمندگان در روز عملیات، فرماندهان خود را در پشت خاکریزها کنار خود می‌دیدند، گفت: اکنون سوال این است که مردمی که امروز در عرصه اقتصادی طعم فقر را می‌چشند، آیا مسوولان را در کنار خودشان می‌بینند؟
 • هفت استان ایران، هسته‌ای شده‌اند

  ایسنا: رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه کشور امارات اخیرا اقدام به راه‌اندازی آزمایشی نیروگاه اتمی براکه کرده است، گفت: در مورد وضعیت ایمنی و امنیت این نیروگاه سوال‌های جدی مطرح شده است و امارات باید در این خصوص پاسخگو باشد. سردار غلامرضا جلالی با بیان اینکه آژانس انرژی اتمی به‌عنوان مرجع بین‌المللی در مباحث هسته‌ای بر ضرورت وجود ساختارهای پدافند غیرعامل در زمینه پرتوی تاکید دارد، افزود: امروز ۷ استان ایران هسته‌ای شده اند و صنعت هسته‌ای در بسیاری از بخش‌های کشور همچون بخش بهداشت و درمان مورد استفاده است و لذا توسعه مباحث ایمنی، امنیت و دفاع و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای بهره‌برداری امن از این فناوری از دستورکارهای قرارگاه پدافند پرتوی است.
 • آزادی هفت صیاد ایرانی

  تسنیم: سخنگوی وزارت امور خارجه از آزادی هفت صیاد ایرانی خبر داد. سعید خطیب‌زاده روز گذشته توضیح داد: با تلاش و اقدامات وزارت امور خارجه هفت نفر از صیادان بلوچ که به‌دلیل توفان، در اسفند ماه گذشته در سواحل کومور توسط گارد ساحلی نجات یافته و به این کشور منتقل شده بودند، آزاد شدند و روز پنج‌شنبه به وطن بازگشتند.
 • هشدار سفیر ایران در مسکو درباره واکسن

  ایرنا: کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه با بیان اینکه برخی افراد در مسکو به واسطه‌ها و شرکت‌های خصوصی ایرانی قول تهیه واکسن داده‌اند، اعلام کرد: مطمئنا این افراد قصد سودجویی دارند، چراکه تحت هیچ شرایطی خارج از ضوابط و کانال رسمی، امکان تهیه واکسن در روسیه وجود ندارد. جلالی با بیان اینکه تنها کانال رسمی فروش و صادرات واکسن از روسیه به ایران و سایر کشورها، نهادی به‌نام «سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان» زیر نظر مستقیم رئیس‌جمهوری روسیه است، تاکید کرد: این سازمان براساس قراردادهایی که با کشورهای مختلف از جمله ایران امضا کرده است، عمل می‌کند و خارج از آن هیچ فروش یا صادراتی به هیچکدام از کشورهای جهان ندارد.
 • برای کاندیداتوری اصرار نمی‌کنیم

  دنیای‌اقتصاد: منوچهر متکی، سخنگوی شورای وحدت اصولگرایان در رابطه با رایزنی‌های شورای وحدت با اصولگرایان برای انتخابات ۱۴۰۰ گفت: به زودی نامه‌ای از طرف آیت‌الله موحدی‌کرمانی برای تعدادی از نامزدها نوشته و ارسال خواهد شد و از آنها دعوت می‌شود تا خلاصه برنامه و رئوس مورد نظر خود در انتخابات و همچنین افراد کلیدی مورد نظر برای کابینه را اعلام کنند تا سپس برای گفت‌وگو تنظیم وقت شود. به گزارش برنا، متکی افزود: این نامه‌ها برای تعدادی از نامزدها از جمله آقایان رئیسی، رضایی و قالیباف و تعداد دیگری از نامزدها ارسال خواهد شد. سخنگوی شورای وحدت اصولگرایان تصریح کرد: نامه‌ها به افرادی که در معرض نامزدی انتخابات هستند نوشته می‌شود و طبیعی است هر یک از مخاطبانی که در پاسخ اعلام کند نامزد نیست، مورد اصرار برای گفت‌وگو نخواهد بود.
 • وعده انتخاباتی رهامی

  خبرآنلاین نوشت: محسن رهامی، کاندیدای انتخابات ۱۴۰۰ با تاکید بر اینکه نمی‌توان دور کشور حصار و دیوار کشید و بدون تعامل جهانی مشکلات را به تنهایی حل کرد، گفت: مدل ریاست‌جمهوری‌ام مدل ماهاتیر محمد است. او با بیان اینکه می‌تواند یک حسن روحانی با حرف‌های جدیدتر یا یک سیدمحمد خاتمی با نگاهی نوتر باشد، وعده داد که اگر رئیس‌جمهور شود «مردم را از وضعیت فلاکت‌بار فعلی نجات می‌دهد». این فعال سیاسی اصلاح طلب که از مخالفان رئیس‌جمهور نظامی است معتقد است دولت نظامی را در دوره احمدی‌نژاد تجربه کردیم و مملکت به‌هم ریخت. رهامی افزود: نباید در دوران صلح کشور را با قواعد جنگ اداره کرد.
 • ادعای قطعی شدن رد صلاحیت ۳ عضو شورای شهر تهران

  روزنامه اینترنتی فراز نوشت: «محمود میرلوحی»، «الهام فخاری» و «محمدجواد حق‌شناس» سه عضو فعلی شورای شهر تهران، نفراتی هستند که بنا به دلایلی که هنوز به صورت دقیق اعلام نشده است درلیست ردصلاحیت‌ها جای گرفته‌اند. طبق پیگیری‌های انجام شده گویا این خبر باتوجه به اینکه هنوز به‌طور رسمی به افراد نام‌برده ابلاغ نشده است صحت دارد و به‌صورت شفاهی به آنها گفته شده که شانسی برای رقابت در انتخابات ۱۴۰۰ ندارند.
 • ماجرای ترور رستم قاسمی

  فرارو نوشت: رستم قاسمی در برنامه تلویزیونی «دستخط» با ارائه توضیحاتی درباره ماجرای ترور خود در جریان سفر به عراق گفت:چون اطلاعات از قبل معلوم شده و مسیر‌ها مشخص بود، توانستیم از این حادثه جان سالم به در ببریم. وزیر نفت در دولت محمود احمدی‌نژاد در پاسخ به این سوال «که اسرائیلی‌ها می‌خواسته‌اند آقای قاسمی را ترور کنند، درست بود؟» گفت: قبل از سفر من به ماموریتی که داشتم، خوشبختانه دوستان امنیتی آمدند و عملا مانع سفر من شدند و گفتند این سفر نباید انجام شود؛ به‌دلیل اینکه گزارش‌ها از سرویس‌هایی از منطقه کشف شده بود، فرمانده سپاه هم عملا با این سفر مخالف بود. اما چون اهمیت سفر بسیار زیاد بود و باید انجام می‌شد، من گفتم هر طور تصمیم گرفته شود، من آن را انجام می‌دهم، منتها دوستان دیگری بودند که اصرار داشتند این سفر انجام شود، به هر حال تصمیم گرفته شد این سفر انجام شود، ولی خوشبختانه، چون اطلاعات از قبل معلوم شده و مسیر‌ها مشخص بود، توانستیم از این حادثه جان سالم به در ببریم.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر