شماره روزنامه ۴۵۵۱
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۴۰۳ دنیای اقتصاد

اخبار حمل و نقل ریلی - روزنامه شماره ۴۴۰۳

 • پیشتازی جهانی قطارهای برقی

  دنیای‌اقتصاد: قطارهای برقی امروزه از حوزه‌های در حال رشد در صنعت ریلی هستند که به واسطه مزایای چشمگیر، توجهات بسیاری را به خود جلب کرده‌اند. قطارهای برقی خلاف نمونه‌های دیزلی، سوخت مورد نیاز خود را حمل نمی‌کنند و بسته به نوع و موقعیت استفاده، انرژی مورد نیاز را در طول مسیر از سیم‌های برق هوایی یا ریل‌های برق‌‌دار تامین می‌کنند. براساس آمار در سال ۲۰۰۷ بیش از نیمی از خطوط موجود در دنیا برقی شده بود که گویای گرایش به احداث خطوط برقی و برقی کردن خطوط موجود است.
 • ایران و ماجرای نا تمام قطار برقی

  دنیای اقتصاد: شتاب روزافزون محبوبیت قطارهای برقی و سریع‌السیر در دنیا وارد فاز جدیدی شده است؛ تقاضای جهانی برای استفاده از قطارهای پرسرعت که دو مزیت سرعت و امنیت را همزمان به ارمغان آورده است موجب شده تا کشورهای پیشرفته سرمایه‌گذاری‌های کلانی در این حوزه داشته باشند و البته آمار سرمایه‌گذاری‌های بازارهای جهانی نیز از رشد سرمایه‌گذاری در این صنعت خبر می‌دهد.
 • ۴۰۰ متر بازسازی روزانه مسیر بافق- کرمان

  مدیرکل راه‌آهن کرمان گفت: روزانه ۳۵۰ تا۴۰۰ متر بازسازی در مسیر بافق- کرمان انجام و تا پایان امسال ۶۰ کیلومتر از این مسیر بهسازی می‌شود. به گزارش روابط عمومی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، محمدرضا فیروز‌کوهی، مدیرکل راه‌آهن کرمان با اشاره به اینکه از ابتدای سال ۹۷ تا کنون ۴۹۱ هزار و ۲۶۰ تن بار در راه‌آهن کرمان حمل شده است که در مقایسه با سال ۹۶ رشد ۶۵‌درصدی را نشان می‌دهد. وی با اشاره به اینکه از ابتدای سال تاکنون میزان تناژ تخلیه راه‌آهن کرمان ۳۰۶ هزار و ۳۲۴ تن بار بوده است، افزود: این میزان در مقایسه با مدت مشابه ۱۰۷‌درصد رشد داشته است. فیروزکوهی بابیان اینکه تن کیلومتر مرزی نیز ۱۶۶ میلیون و ۵۶۳ هزار بوده، اضافه کرد: این میزان در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته، رشد ۶۶‌درصدی را نشان می‌دهد.
 • افزایش دو برابری ظرفیت قطار تهران- پیشوا- گرمسار

  در پی تقاضای عمومی و با پیگیری مسوولان راه‌آهن، ظرفیت قطار حومه‌ای تهران- پیشوا- گرمسار و بالعکس دو برابر شد. به گزارش روابط عمومی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، درپی درخواست مسافران قطارهای حومه‌ای و افزایش رفاه آنها در مسیر تهران- پیشوا- گرمسار، از ۲۰ مردادماه ظرفیت این مسیر حومه‌ای ارتقا یافت. بنا براعلام مهدی قمری‌نژاد، مجری طرح قطارهای حومه‌ای، از این تاریخ ظرفیت قطار حومه‌ای تهران- پیشوا- گرمسار از ۳۳۰ صندلی به ۶۷۰ صندلی افزایش یافته است تا بخشی از نیاز مردم در این مسیر مرتفع شود. بر اساس این گزارش، ساعت حرکت قطار ریل باس، از تهران ساعت ۱۹:۲۵ و از گرمسار ساعت ۵:۳۰ صبح است. این قطار در ایستگاه‌های قرچک، ورامین، پیشوا نیز مسافرگیری دارد.
 • فعال‌سازی مجدد صادرات ریلی سیمان به افغانستان

  فعال‌سازی مجدد صادرات ریلی سیمان به افغانستان و ترانزیت کلینکر سیمان به ازبکستان در برنامه‌های راه‌آهن شرق برای افزایش میزان ترانزیت قرار دارد.
 • اعتبار ۴۵۰ میلیارد تومانی برای تکمیل پروژه راه‌آهن میانه – تبریز

  معاون وزیر راه‌و‌شهرسازی به همراه معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه از راه‌آهن میانه- تبریز بازدید کرد و از قول مساعد وی در پرداخت ۴۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل این طرح خبر داد.
 • ضریب اشغال ۷۸‌درصدی در قطارهای محور خراسان

  مدیرکل راه‌آهن خراسان اعلام کرد: متوسط ضریب اشغال قطار‌های مسافری در محور خراسان در ۴ ماه نخست جاری، به بیش از ۷۸‌درصد رسیده است. به گزارش روابط‌عمومی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، محمد‌هادی ضیایی‌مهر، مدیرکل راه‌آهن خراسان با اعلام این خبر گفت: در همین مدت شاهد رشد ۱۶‌درصدی ضریب اشغال قطار‌های مسافری در مسیر ریلی تهران- مشهد و بالعکس نسبت به مدت مشابه سال قبل هستیم به‌طوریکه در ۴ ماه نخست سال‌جاری متوسط ضریب اشغال قطار‌های مسافری در این مسیر به بیش از ۷۸‌درصد رسیده است.
 • حرکت دومین قطار گردشگری در مسیر جنگل ابر

  مدیرکل راه‌آهن شمال‌شرق گفت: دومین قطار گردشگری به مقصد شاهرود و جنگل‌ابر به حرکت در‌آمد. به گزارش روابط‌عمومی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، فرشاد زادخور، مدیرکل راه‌آهن شمال‌شرق با بیان این خبر گفت: دومین قطارگردشگری، گردشگران را با قطار از ایستگاه تهران درمسیری ۴۲۹ کیلومتری سیر می‌دهد و به ایستگاه شاهرود می‌رسد. او درخصوص جذابیت‌های این مسیر توضیح داد: جاذبه‌های گردشگری این مسیر فراوان است و جنگل شگفت‌انگیز ابر، شهر بسطام، آرامگاه بایزید بسطامی و آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی در این مسیر قرار دارد. وی افزود: بازارهای تاریخی وسایر اماکن تاریخی وگردشگری هم در این مسیر گردشگری وجود دارد که از دیگر جذابیت‌های این مسیر است. زادخور افزود: دسترسی آسان، حس و حال دوستی، راحتی وآرام بخش بودن سفر وگردشگری با قطار نکته‌ای است که در این سفر مسافران تجربه می‌کنند. گفتنی است این قطار گردشگری با تعامل بخش خصوصی و راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران راه‌اندازی شده و درصورت استقبال گردشگران به‌صورت برنامه‌ای اعزام خواهد شد.

بیشتر